INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH X kadencja w dniu 7 grudnia 2023 r. nr 8/2023 (8)

1 rok temu


INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH
X kadencja
w dniu 7 grudnia 2023 r.
nr 8/2023 (8)



Komisja do Spraw Kontroli Państwowej /KOP/ pozytywnie zaopiniowała dla Marszałka Sejmu wniosek Prezesa Najwyższej Izby Kontroli z dnia 23 listopada 2023 r. w sprawie odwołania Małgorzaty Motylow z funkcji wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli.
W posiedzeniu uczestniczył prezes Najwyższej Izby Kontroli – Marian Banaś.

Komisja do Spraw Unii Europejskiej /SUE/ rozpatrzyła informację Prezydium Komisji o dokumentach, w stosunku do których Prezydium wnosiło o niezgłaszanie uwag (lista A): COM(2023) 681, 693, 695, 697, 701, 705, 706 (w trybie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 8 października 2010 r. o współpracy Rady Ministrów z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej, JOIN(2023) 37, C(2023) 7436, 7448, 7583, 7599, COM(2023) 689, 691, 694, 703 (z uwzględnieniem art. 3 ust. 2 ustawy).
Komisja nie zgłosiła uwag do dokumentów, z wyjątkiem dokumentów o sygnaturach: C(2023) 7436, 7448, 7583, 7599, w stosunku do których poseł Grzegorz Braun złożył wniosek o zdjęcie z listy A.

Komisja z uwzględnieniem art. 3 ust. 2 ustawy odrzuciła informację o posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych, która odbędzie się w dniu 11 grudnia br.

Komisja w trybie art. 11 ust. 1 ustawy przyjęła do wiadomości informację o stanowisku, jakie Rada Ministrów ma zamiar zająć podczas rozpatrywania projektów aktów prawnych UE na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (10-11 grudnia 2023 r.), w związku z zasięgnięciem opinii Komisji w tych sprawach (COM(2022) 305, COM(2023) 201, 411, 414, 415).

Komisja w trybie art. 7 ust. 4 ustawy rozpatrzyła:
- Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie uchylenia rozporządzenia (UE) nr 524/2013 i zmiany rozporządzeń (UE) 2017/2394 i (UE) 2018/1724 w odniesieniu do zaprzestania funkcjonowania europejskiej platformy ODR (COM(2023) 647 wersja ostateczna),
- Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2031 w odniesieniu do wieloletnich programów kontroli występowania, powiadomień dotyczących występowania regulowanych agrofagów niekwarantannowych, tymczasowych odstępstw od zakazów przywozu i wymagań szczególnych dotyczących przywozu oraz ustanowienia procedur ich przyznawania, tymczasowych wymagań dotyczących przywozu roślin, produktów roślinnych i innych przedmiotów wysokiego ryzyka, ustanowienia procedur sporządzania wykazu roślin wysokiego ryzyka, treści świadectw fitosanitarnych, stosowania paszportów roślin oraz w odniesieniu do niektórych wymagań sprawozdawczych w odniesieniu do obszarów wyznaczonych i kontroli występowania agrofagów (COM(2023) 661 wersja ostateczna) i odnoszące się do nich projekty stanowisk RP.
Komisja podzieliła stanowiska rządu.
W posiedzeniu uczestniczyli: minister spraw zagranicznych – Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Lech Kołakowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Jarosław Lindenberg oraz wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – Daniel Mańkowski.

Komisja Finansów Publicznych /FPB/ uzupełniła skład prezydium.
Zastępcami przewodniczącego Komisji zostali wybrani posłowie: Henryk Kowalczyk (PiS) oraz Rafał Kasprzyk (Polska2050-TD).

Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zmian w planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na 2023 rok.
Zmiany mają na celu m.in. zwiększenie limitu kosztów i wydatków w zakresie: programu pomocowego dla producentów świń w związku z zakazem utrzymywania lub wprowadzania do gospodarstwa świń, finansowania zobowiązań z tytułu programów pomocowych realizowanych przez Agencję w latach ubiegłych oraz pomocy dla producenta rolnego, któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z zakłóceniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zmian w planie finansowym Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Zmiany mają na celu m.in. aktualizację wysokości zrealizowanych przychodów w związku ze sprzedażą nieruchomości o charakterze inwestycyjnym do specjalnych stref ekonomicznych.
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Ryszard Bartosik oraz zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Jerzy Radoń.

Komisja Infrastruktury /INF/ wysłuchała informacji Ministra Infrastruktury na temat funkcjonowania kolejowej informacji pasażerskiej dotyczącej w szczególności opóźnień i utrudnień w ruchu kolejowym.
Informację przedstawili: sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury – Andrzej Bittel, prezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe – Ireneusz Merchel oraz wiceprezes Zarządu PKP PLK – Mirosław Skubiszyński.
Posłowie zostali poinformowani, iż rzeczywiście w ostatnim czasie wystąpiły problemy z użytkowaniem aplikacji „Portal Pasażera” oraz strony internetowej informującej o opóźnieniach pociągów, ale wynikały one z ponadstandardowego (20-krotnego) zainteresowania aplikacją. Wzrost następował w ciągu kilku minut. Były one spowodowane atakiem DDoS na serwery spółki. W związku z tym podejmowano decyzje o wyłączaniu niektórych, mniej istotnych funkcjonalności, dla ulepszenia działalności całości aplikacji. w tej chwili realizowane są analizy i prace nad wprowadzeniem rozwiązań zapobiegających powyższym sytuacjom. Dodano także, iż na pewne sytuacje na sieci kolejowej i związane z tym utrudnienia i opóźnienia służby nie mają wpływu np. wypadki czy próby samobójcze.
W dyskusji zwracano uwagę na brak adekwatnej informacji pasażerskiej i rozdźwięk między informacjami o opóźnieniach pociągów podawanymi na peronach, a tymi przekazywanymi w aplikacji (np. na peronie informacja o 15-minutowym opóźnieniu, zaś w aplikacji o godzinnym), podkreślając, iż nie wszyscy pasażerowie korzystają z aplikacji mobilnych. Poruszano także kwestię, czasami kilkukrotnej, zmiany peronów odjeżdżających pociągów i związanymi z tym uciążliwościami dla pasażerów z utrudnioną możliwością poruszania się. Jak przykład podano Dworzec Warszawę Wschodnią, która nie jest wyposażona w windy czy schody ruchome na perony. Przypomniano również sytuację z marca br., kiedy na Warszawskim Węźle Kolejowym w wyniku wprowadzenia nowego rozkładu jazdy nastąpił chaos, pociągi były poopóźniane, odwoływane, skracane ich trasy.
Przedstawiciele Urzędu Transportu Kolejowego poinformowali, iż w związku z tymi zdarzeniami pracownicy UTK przeprowadzili 3 kontrole w wyniku czego Prezes UTK decyzją z dnia 24 lipca 2023 r. wezwał PKP PLK do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. 20 października br. Prezes wydał decyzję o nałożeniu kary pieniężnej w kwocie 250 tys. zł na PKP PLK za niewykonanie poprzedniej decyzji. W związku z odwołaniem PKP PLK, sprawa czeka na rozstrzygnięcie w sądzie.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi /RRW/ uzupełniła skład prezydium.
Zastępcą przewodniczącego Komisji został wybrany poseł Robert Telus (PiS).

Komisja wysłuchała informacji na temat rozstrzygnięcia przetargu na dzierżawę Terminala Zbożowego w Porcie Gdynia.
Informację przedstawili: dyrektor Departamentu Prawnego w Ministerstwie Infrastruktury – Marcin Przychodzki, minister rolnictwa i rozwoju wsi – Anna Gembicka oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Janusz Kowalski.
Z uwagi na niezakończone postępowanie przetargowe Ministerstwo Infrastruktury nie przedstawiło pełnej informacji na temat dzierżawy Terminala Zbożowego w Porcie Gdynia. Ministerstwo Infrastruktury nie dysponuje również żadnymi dokumentami w tej sprawie, ponieważ cała procedura jest prowadzona przez spółkę niezależną od ministerstwa. Na obecną chwilę podpisano umowę przedwstępną i port obsługiwany jest przez dzierżawcę tymczasowego.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśliło, iż porty muszą być nadzorowane przez podmioty z większościowym udziałem Skarbu Państwa.
W przedmiotowej sprawie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjął działania polegające m.in. na:
- skierowaniu korespondencji do Ministra Infrastruktury, zawierającej sprzeciw dla obecnego rozstrzygnięcia,
- poinformowaniu o możliwości odstąpienia od podpisania umowy (powołując się na kwestię specyfikacji postępowania),
- przekazaniu uchwały dla Rady Ministrów w sprawie terminala zbożowego w Porcie Gdynia, która uznaje za zasadne wydzierżawienie terminala wyłącznie spółce, w której Skarb Państwa wykonuje większość praw z tytułu posiadanych udziałów lub akcji.
W dyskusji posłowie omówili m.in.: sposoby efektywnego eksportu zboża przez porty, konieczność nadzoru portów przez spółki z udziałem Skarbu Państwa, możliwość dzierżawy terminala przez Krajową Grupę Spożywczą oraz przekazania nadzoru nad spółką Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także działania podjęte przez Radę Ministrów w kierunku ukończenia inwestycji portu w Elblągu.
Komisja uchwaliła dezyderat skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie unieważnienia postępowania przetargowego na dzierżawę terminala zbożowego w Porcie Gdynia.
W posiedzeniu uczestniczył dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – Waldemar Humięcki.

Komisja Ustawodawcza /UST/ omówiła i zaopiniowała:
- pytanie prawne Sądu Rejonowego w Jarosławiu, II Wydział Karny, wszczynające postępowanie w sprawie zawisłej przed Trybunałem Konstytucyjnym o sygn. akt P 12/22; na reprezentanta Sejmu w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym w powyższej sprawie wybrany został poseł Marek Ast (PiS),
- skargi konstytucyjne wszczynające postępowanie w sprawach zawisłych przed Trybunałem Konstytucyjnym o sygn. akt: SK 68/23, SK 69/23, SK 70/23, SK 71/23, SK 73/23, SK 74/23, SK 76/23, SK 79/23, SK 80/23, SK 83/23, SK 92/23, SK 94/23, SK 95/23,
- skargę konstytucyjną wszczynającą postępowanie w sprawie zawisłej przed Trybunałem Konstytucyjnym o sygn. akt SK 94/22,
- pytanie prawne Sądu Najwyższego, Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych wszczynające postępowanie w sprawie zawisłej przed Trybunałem Konstytucyjnym o sygn. akt P 1/23; na reprezentanta Sejmu w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym w powyższej sprawie wybrany został poseł Marek Ast (PiS),
- skargę konstytucyjną wszczynającą postępowanie w sprawie zawisłej przed Trybunałem Konstytucyjnym o sygn. akt SK 22/21; na reprezentanta Sejmu w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym w powyższej sprawie wybrany został poseł Marek Ast (PiS),
- skargę konstytucyjną wszczynającą postępowanie w sprawie zawisłej przed Trybunałem Konstytucyjnym o sygn. akt SK 99/22; na reprezentanta Sejmu w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym w powyższej sprawie wybrana została poseł Barbara Bartuś (PiS),
- skargę konstytucyjną wszczynającą postępowanie w sprawie zawisłej przed Trybunałem Konstytucyjnym o sygn. akt SK 61/22, na reprezentanta Sejmu w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym w powyższej sprawie wybrany został poseł Marek Ast (PiS).
Idź do oryginalnego materiału