INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH
X kadencja
w dniu 7 stycznia 2025 r.
nr 1/2025 (176)
Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych /ESK/ przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rynku mocy (druk nr 927).
Uzasadnienie projektu przedstawiła minister klimatu i środowiska – Paulina Hennig-Kloska.
Projekt ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej.
Dotyczy on wprowadzenia aukcji uzupełniających na rynku mocy od II połowy 2025 roku do 2028 roku; w aukcjach nabywana będzie dodatkowa moc na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w naszym kraju.
Komisja przyjęła poprawki o charakterze doprecyzowującym.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Stanisław Lamczyk (KO).
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – Miłosz Motyka.
Komisja Kultury i Środków Przekazu /KSP/ przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła poselski projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej (druk 925).
Uzasadnienie projektu przedstawiła poseł Henryka Krzywonos-Strycharska (KO).
Celem projektu jest ustanowienie dnia 14 lutego świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej – dla upamiętnienia ochotniczego wojska Polskiego Państwa Podziemnego i złożenia hołdu kilkuset tysiącom Polek i Polaków, którzy w ramach struktur zorganizowanych stanęli do bohaterskiej walki z niemieckim okupantem.
Komisja przyjęła poprawkę do preambuły polegającą na dodaniu, iż żołnierze Armii Krajowej po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Piotr Adamowicz (KO).
Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła poselski projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej (druk nr 922).
Uzasadnienie projektu przedstawiła poseł Monika Rosa (KO).
W styczniu 2025 roku mija 80 lat od wkroczenia na Górny Śląsk Armii Czerwonej i początku represji określanych współcześnie mianem „Tragedii Górnośląskiej”. Pierwszym jej aktem były zbrodnie popełnione na ludności cywilnej. Wkraczające do górnośląskich miejscowości oddziały czerwonoarmistów dopuszczały się masowych mordów, gwałtów i tortur. Wielu ludzi straciło życie, zdrowie lub było świadkami aktów przemocy.
Komisja przyjęła poprawki redakcyjne i doprecyzowujące.
Zgłoszono wniosek mniejszości zakładający, aby po akapicie pierwszym dodać nowy akapit w brzmieniu: „Była to kolejna odsłona tragicznych wydarzeń na Górnym Śląsku po wcześniejszych niemieckich nazistowskich zbrodniach dokonywanych od września 1939 roku”.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Łukasz Ściebiorowski (KO).
Komisja Śledcza do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. /SKPG/ zamierzała przesłuchać byłego funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego (świadka nr 2), wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Świadek nie stawił się na wezwanie Komisji.
Komisja podjęła uchwałę o wystąpieniu do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o zastosowanie wobec ww. świadka kary porządkowej.
Na kolejnym posiedzeniu Komisja przesłuchała funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego (świadka nr 3), wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Świadek m.in.:
- przyznał, iż odpowiada za realizację postanowień sądu o zarządzenie kontroli operacyjnej;
- odmówił odpowiedzi na pytania wymagające odniesienia się do narządzi posiadanych przez służbę;
- potwierdził, iż brał udział w działaniach z zakresu zakupu systemu;
- zadeklarował, iż zgodnie z jego wiedzą wszystkie narzędzia posiadane przez CBA, które wymagały akredytacji – ją miały;
- nie miał wiedzy jakoby za NSO Group Technologies stały obce służby;
- nie miał wiedzy, aby ministrowie mieli dostęp do narzędzi stosowanych w ramach czynności operacyjno-rozpoznawczych.
Na kolejnym, zamkniętym posiedzeniu Komisja kontynuowała przesłuchanie funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego (świadka nr 3), wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.