INFORMACJA O PRACACH KOMISJI SEJMOWYCH
X kadencja
w dniu 9 maja 2025 r.
nr 57/2025 (232)
Komisja do Spraw Deregulacji /DER/ przystąpiła do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej (druk nr 907).
Projekt ma na celu poprawę sytuacji przedsiębiorców, a w obecnym stanie państwa nie są możliwe takie gruntowne zmiany, jak radykalne obniżenie podatków i innych danin publicznych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, które wpłynęłyby na rozwój wszystkich przedsiębiorców i znacząco stymulowały wzrost nakładów inwestycyjnych. W ocenie wnioskodawców konieczne są jednak zmiany, które nie wywołując bezpośrednio znaczącego obniżenia dochodów podatkowych, dadzą impuls rozwojowy aktywnym przedsiębiorcom. Potrzebne jest także – mimo wielu już istniejących gwarancji swobody działalności gospodarczej – dalsze deregulowanie obowiązków przedsiębiorców oraz wprowadzanie ograniczeń w ingerencji w ich działalność przez organy państwowe, zwłaszcza wtedy, gdy wskutek skomplikowania systemu prawnego przedłużają się procedury kontrolne. Z tych względów celami ustawy są m.in.: wprowadzenie mechanizmów stymulujących wzrost nakładów inwestycyjnych poprzez rozszerzenie uprawnień do odpisów amortyzacyjnych, ograniczenie kręgu przedsiębiorców, których dotyczą obowiązki związane z cenami transferowymi oraz wprowadzenie ograniczeń dla organów administracji skarbowej wymuszających skracanie procedur kontrolnych dla zwiększenia bezpieczeństwa prawnego przedsiębiorców oraz wprowadzenie dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa prawnego przedsiębiorców.
Komisja rozpatrzyła tytuł ustawy i zapoznała się z poprawkami zgłoszonymi przez przedstawiciela wnioskodawców – posła Ryszarda Petru (Polska2050-TD).
Komisja przeprowadziła dyskusję o poprawkach, które m.in. polegają na doprecyzowaniu projektowanych przepisów art. 22k ustawy o PIT i art. 16k ustawy o CIT pod względem systemowym i legislacyjnym oraz dotyczących relacji projektowanych przepisów do obowiązujących przepisów w zakresie jednorazowej amortyzacji.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Jarosław Neneman poinformował, iż rząd pracuje nad stanowiskiem o tym projekcie i uwzględni w nim zgłoszone poprawki.
Komisja będzie kontynuowała rozpatrywanie projektu na następnym posiedzeniu.
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii – Michał Jaros.
Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka /SPC/ zamierzała zapoznać się z informacją prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Karola Nawrockiego o doniesieniach medialnych dotyczących okoliczności nabycia przez niego mieszkania położonego w Gdańsku.
Prezydium Komisji, na posiedzeniu zwołanym w trakcie przerwy, odrzuciło wniosek grupy posłów z dnia 8 maja 2025 r. o poszerzenie porządku dziennego bieżącego posiedzenia o punkt w brzmieniu: „Informacja Przewodniczącego Komisji ds. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich oraz Prezydenta m. st. Warszawy pana Rafała Trzaskowskiego w sprawie wysiedlenia lokatorów mieszkań komunalnych z budynku mieszkalnego przy ulicy Marszałkowskiej 66 oraz innych budynków na terenie m.st. Warszawy”.
W posiedzeniu Komisji nie uczestniczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej – Karol Nawrocki. W związku z powyższym, Komisja przyjęła wniosek Prezydium Komisji o poinformowanie Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej o nieobecności Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej na posiedzeniu Komisji oraz o przesłanie do Kolegium IPN stenogramu z posiedzenia Komisji z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
Komisja Śledcza do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. /SKPG/ przeprowadziła dyskusję na temat niestawiennictwa świadków: byłego sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, byłego zastępcy Ministra – Członka Rady Ministrów, Koordynatora Służb Specjalnych, byłego sekretarza Kolegium do Spraw Służb Specjalnych – Macieja Wąsika oraz byłego ministra spraw wewnętrznych i administracji, byłego ministra – członka Rady Ministrów, koordynatora służb specjalnych – Mariusza Kamińskiego, wezwanych w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Komisja podjęła uchwały o wystąpieniu do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskami o zastosowanie wobec świadków kary porządkowej.
Ponadto, Komisja podjęła uchwały o zwróceniu się do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie świadków, a także o wszczęciu wobec nich procedury uchylenia immunitetu.
Komisja podjęła uchwałę w sprawie wystąpienia o dokumenty do Prokuratury Krajowej oraz do Prezesa Rady Ministrów.