Istotne zmiany w projekcie nowelizacji specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

11 godzin temu

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt nowelizacji tzw. specustawy, przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji[1]. Nie poprzestaje on jednak na czasowym przedłużeniu istniejących rozwiązań – rząd proponuje doprecyzowanie niektórych przepisów oraz zmianę części przyjętych rozwiązań prawnych. Czego możemy się spodziewać?

Projekt nowelizacji specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zakłada przedłużenie do 4 marca 2026 r.:

  1. legalności pobytu na terytorium Polski obywateli Ukrainy, którzy przybyli tu w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi w ich kraju (przedłużenie ochrony tymczasowej);
  2. okresu ważności dokumentów pobytowych posiadanych przez obywateli Ukrainy;
  3. możliwości uzyskania przez obywatela Ukrainy zezwolenia na pobyt czasowy (wydawanego na okres do 1 roku, jeżeli obywatel Ukrainy nie spełnia wymagań udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy na podstawie ogólnych przepisów);
  4. zawieszenia biegu terminu na załatwienie spraw dotyczących postępowań administracyjnych w sprawach obywateli Ukrainy.

Zmiany dla obywateli Ukrainy i ich pracodawców

Projekt nowelizacji specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przewiduje również, m.in.:

  1. uniemożliwienie nadawania uprawnień obywatelom Ukrainy, którzy krótkoterminowo przekraczają granicę na podstawie zezwolenia w ramach małego ruchu granicznego;
  2. wprowadzenie warunku, zgodnie z którym roczne zezwolenie na pobyt czasowy może zostać udzielone jednorazowo (dodatkowo rozszerzenie katalogu przesłanek, w przypadku których cofa się wydanie takiego zezwolenia);
  3. doprecyzowanie sposobu potwierdzania więzów rodzinnych we wniosku o nadanie numeru PESEL obywatelowi Ukrainy;
  4. nałożenie wymogu osobistej obecności dzieci przy nadawaniu numeru PESEL (bez względu na wiek);
  5. możliwość uzyskania karty pobytu CUKR w uproszczonej procedurze na podstawie wniosku złożonego przed 4 marca 2026 r. (oraz posiadanego statusu UKR na dzień 4 czerwca 2025 r.) – możliwe po ogłoszeniu odpowiedniego komunikat Ministra Spraw Wewnętrznych.

Co dalej?

Aktualnie projekt nowelizacji specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy znajduje się na etapie uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania.

Jeśli zakładane zmiany wejdą w życie, dla pracodawców zatrudniających pracowników z Ukrainy będzie to oznaczało przede wszystkim kolejne przedłużenie legalności pobytu pracowników na podstawie dotychczas posiadanych dokumentów oraz ochrony czasowej. Niemniej warto zachować czujność w kwestii legalności pobytu (a co za tym idzie – pracy) pracowników zza granicy i śledzić kolejne aktualizacje w tym temacie.

Chętnie wesprzemy wszystkich sprawach związanych z legalizacją pobytu i pracy obywateli Ukrainy. Zachęcamy do kontaktu w przypadku pytań i wątpliwości!


[1] https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12399250/katalog/13138814#13138814

Idź do oryginalnego materiału