Zgodnie z danymi podawanymi przez urząd ds. cudzoziemców[1], na polskim rynku pracy jest już obecnych aż 1,4 mln obywateli Ukrainy. Legalizację ich pobytu i zatrudnienia na terytorium Polski uprościła tzw. „specustawa ukraińska[2]”. Jednak delegowanie pracowników z Ukrainy do wykonywania pracy w innym kraju Unii Europejskie nie jest już tak łatwe.
Legalny pobyt pracownika w strefie Schengen
Ukraiński pracownik w okresie delegowania za granicę powinien mieć uprawnienie do legalnego pobytu nie tylko w Polsce, ale także w kraju oddelegowania. Kwestie wjazdu i pobytu obywateli tzw. państw trzecich w krajach strefy Schengen są w dużej mierze uregulowane na poziomie unijnym. Zgodnie z przepisami w tym zakresie, obywatele Ukrainy, którzy posiadają w Polsce istotną wizę krajową lub kartę pobytu, mogą zwykle podróżować także po innych krajach strefy Schengen. Limit takich pobytów wynosi 90 dni w każdym 180-dniowym okresie.
Jednak obowiązujące w tej chwili przepisy „specustawy ukraińskiej” zapewniają wielu obywatelom Ukrainy przedłużenie legalnego pobytu po formalnym wygaśnięciu dokumentów pobytowych, a choćby legalny pobyt w Polsce z mocy prawa. Istnieje więc duża grupa Ukraińców, którzy – choć mieszkają w Polsce legalnie – nie posiadają dokumentu, który by to potwierdzał. W związku z tym, iż powyższe uproszczenia wprowadzono jedynie na poziomie krajowym, to większość z nich nie jest uznawana w innych państwach strefy Schengen – o czym należy pamiętać zanim zdecydujemy się na delegowanie pracowników z Ukrainy.
Swoboda delegowania pracowników w ramach Unii Europejskiej
Zgodnie z unijnymi przepisami, przedsiębiorcy z państw członkowskich UE korzystają ze swobody świadczenia usług. W związku z tym, zasadniczo żaden kraj UE nie może wymagać uzyskania zezwolenia na pracę dla pracownika – obywatela państwa trzeciego, który legalnie pracuje w Polsce i jest jedynie czasowo delegowany do wykonywania pracy – przez cały czas na rzecz polskiego pracodawcy – na terenie innego kraju UE.
Legalność wjazdu i pobytu w związku z oddelegowaniem w ramach Unii
Jednak państwa Unii Europejskiej mogą stosować dodatkowe procedury dotyczące możliwości legalnego wjazdu i pobytu w celu delegowania cudzoziemców – przykład poniżej.
Dlatego każdorazowo przed oddelegowaniem obywatela Ukrainy za granicę, należy sprawdzić, jakie wymogi dotyczące wjazdu i pobytu go obowiązują.
Warunki zatrudnienia delegowanych pracowników z Ukrainy
Niezależnie od kwestii legalności pobytu i pracy obywatela Ukrainy za granicą, pracodawcy powinni pamiętać również o zapewnieniu delegowanym pracownikom odpowiednich warunków pracy i płacy. Zgodnie z unijnymi przepisami nie mogą one być gorsze niż powszechnie obowiązujące warunki pracy i płacy wynikające z przepisów prawa pracy kraju oddelegowania – państwa przyjmującego (analogicznie jak ma to miejsce w przypadku oddelegowania obywatela państwa UE).
Oddelegowanie pracowników z Ukrainy – o czym pamiętać?
Przed oddelegowaniem obywatela Ukrainy do pracy w innym kraju Unii Europejskiej, pracodawca powinien:
- zweryfikować, na jakiej podstawie przebywa on w Polsce i czy na tej podstawie może on wjechać do innego kraju UE,
- upewnić się, iż tytuł legalizujący pracę cudzoziemca w Polsce jest istotny przez cały okres oddelegowania i można na jego podstawie oddelegować pracownika,
- sprawdzić, czy kraj delegowania nie stosuje dedykowanych procedur co do możliwości zalegalizowania wjazdu i pobytu cudzoziemca w celu wykonywania pracy w ramach oddelegowania,
- zapoznać się z powszechnie obowiązującymi w państwie oddelegowania warunkami pracy i płacy oraz zapewnić te warunki delegowanemu pracownikowi.
Nasz zespół Global Mobility wspiera przedsiębiorców w sprawach związanych z delegowaniem pracowników za granicę. Oferujemy m.in. weryfikacje możliwości oddelegowania danego cudzoziemca za granicę i przygotowanie kompletu niezbędnych dokumentów. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.
[1] https://www.gov.pl/web/udsc/obywatele-ukrainy-w-polsce–aktualne-dane-migracyjne
[2] Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa z późn. zmianami.