Jak kupić mieszkanie w Lublinie? Jakie dodatkowe koszty poniesiemy?

1 rok temu

Artykuł sponsorowany

Zakup mieszkania na własność to jedno z największych życiowych przedsięwzięć. Warto się do niego odpowiednio przygotować, aby w drodze po wymarzoną nieruchomość, nic nas nie zaskoczyło, zwłaszcza negatywnie. Proces kupna mieszkania różni się w zależności od tego, czy nabywamy je za gotówkę, czy korzystamy z kredytu hipotecznego. Wygląda także inaczej w przypadku mieszkania w Lublinie z rynku wtórnego niż nowej nieruchomości prosto od dewelopera.

Gotówka versus kredyt hipoteczny

Najłatwiej mają osoby, które kupują mieszkania w Lublinie za gotówkę. W ich przypadku odchodzi bowiem szereg formalności związanych z ubieganiem się o kredyt hipoteczny. Nie oznacza to jednak, iż kupując mieszkanie na kredyt jesteśmy skazani na kłopoty – aby przejść przez wszystkie związane z uzyskaniem finansowania formalności, wystarczy skorzystać ze wsparcia doświadczonego eksperta kredytowego, który pomoże uzyskać kredyt i tym samym spełnić swoje marzenia o wymarzonej nieruchomości.

Bez względu na to, czy mieszkanie kupujemy za gotówkę, czy finansujemy je kredytem, konieczne będzie podpisanie umowy przedwstępnej. Jest to dokument, który nie musi zostać sporządzony przez notariusza i ma postać wzajemnego zobowiązania obydwu stron do zawarcia transakcji w niedalekiej przyszłości na określonych warunkach.

Umowę przedwstępną warto podpisać, jeżeli chcemy dać sobie czas na przemyślenie zakupu, należy jednak mieć świadomość, iż jeżeli wpłaciliśmy na jej podstawie zadatek, przepadnie on, jeżeli wycofamy się z transakcji. jeżeli natomiast to sprzedający rozmyśli się i nie sprzeda nam mieszkania, będzie przysługiwał nam zwrot wpłaconej kwoty w podwójnej wysokości.

Zakup mieszkania w Lublinie z rynku wtórnego a pierwotnego

Mieszkania w Lublinie na sprzedaż są dostępne zarówno z tzw. drugiej ręki, jak i jako nowe nieruchomości, często jeszcze w fazie budowy. Zakup mieszkania z rynku wtórnego różni się od kupna mieszkania z rynku pierwotnego. W tym pierwszym przypadku kupujemy już istniejącą nieruchomość, z której zakupem często wiąże się konieczność przeprowadzenia remontu. Nie jest to jedyny wydatek, jaki poniesiemy – od zakupu nieruchomości z drugiej ręki, musimy zapłacić podatek PCC, który w tej chwili wynosi 2% jej wartości wskazanej w akcie notarialnym.

Podatek PCC nie obowiązuje natomiast w przypadku zakupu mieszkania w Lublinie z rynku pierwotnego. Nowe nieruchomości są jednak sprzedawane w stanie deweloperskim i zanim w zamieszkamy w swoim wymarzonym lokum, musimy liczyć się z koniecznością jego wykończenia i wyposażenia. Wydatki na ten cel warto uwzględnić w swoim budżecie, aby nic nas nie zaskoczyło.

Zarówno w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, musimy pokryć także koszt sporządzenia aktu notarialnego kupna-sprzedaży mieszkania. Maksymalna kwota, jaką zapłacimy za przeniesienie własności mieszkania w Lublinie wynosi w tej chwili 1010 zł dla mieszkań sprzedawanych w cenie od 60 tys. zł + 0,4% ponad tę kwotę. Oprócz tego, należy liczyć się z koniecznością założenia księgi wieczystej (dla nieruchomości z rynku pierwotnego w cenie 150 zł), a także wpisu do hipoteki (200 zł), jeżeli kupujemy nieruchomość na kredyt.

Idź do oryginalnego materiału