Prokurenta spółki z o.o. można odwołać ze sprawowanej funkcji. Może on także złożyć rezygnację.
Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, w tym spółkę z o.o., które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. W jaki sposób odwołać prokurę?
Odwołanie prokurenta przez spółkę
Zgodnie z art. 208 § 6 KSH powołanie prokurenta wymaga zgody wszystkich członków zarządu. Z kolei zgodnie z § 7 odwołać prokurę może każdy członek zarządu. Oznacza to, iż każdy członek zarządu może samodzielnie zadecydować o odwołaniu prokurenta. Co więcej odwołanie prokurenta nie wymaga zgody ani żadnych czynności ze strony odwoływanej osoby. Wymagane jest, by oświadczenie woli o odwołaniu prokurenta zostało złożone osobie odwoływanej z pełnienia funkcji w taki sposób, by mogła zapoznać się z jego treścią np. poprzez wręczenie osobiste lub wysyłkę listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.
Uwaga!
W doktrynie istnieje stanowisko zgodnie z którym ujęte w art. 208 § 7 KSH prawo odwołania prokury przez każdego członka zarządu wpisuje się jedynie w stosunki wewnętrzne – odwołanie (cofnięcie) prokury w stosunkach zewnętrznych wymaga natomiast jeszcze złożenia przez spółkę oświadczenia woli zgodnie z zasadami reprezentacji.
Czy prokurent może zrezygnować z prokury?
Nic nie stoi na przeszkodzie, by to prokurent złożył oświadczenie o rezygnacji z pełnienia funkcji prokurenta. Oświadczenie należy złożyć spółce reprezentowanej zgodnie z art 205 § 2 KSH, tj. co najmniej jednemu członkowi zarządu na zasadach jak powyżej.