Jak odwołać testament?

blog-spadkowy.pl 3 miesięcy temu

Dobrze jest pomyśleć o testamencie. I ten testament napisać. Ale… dobrze jest też we właściwym momencie testament ten zmienić lub odwołać.

Tak! Testament nie jest “raz na zawsze”.

Może zmienić się Twoja sytuacja, możesz zawrzeć związek małżeński, rozwieść się, możesz po prostu zmienić zdanie, uznać iż jest potrzeba aby zmienić testament, możesz chcieć tylko w jakiejś części zmodyfikować testament – to zupełnie normalne sytuacje.

Inną kwestią jest też to, iż np. osoba, którą wskazałeś w testamencie jako spadkobiercę może umrzeć wcześniej… Wiesz co by było w takiej sytuacji, gdybyś nie zmienił testamentu?

Zacznijmy jak zwykle od podstawy prawnej.

Zgodnie z tym, co stanowi przepis:

Odwołanie testamentu może nastąpić bądź w ten sposób, iż spadkodawca sporządzi nowy testament, bądź też w ten sposób, iż w zamiarze odwołania testament zniszczy lub pozbawi go cech, od których zależy jego ważność, bądź wreszcie w ten sposób, iż dokona w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień.

Odwołanie testamentu

Możesz zapytać, czy jak napiszesz kolejny testament, to ten wcześniejszy automatycznie straci ważność?

Cóż, nie jest to takie oczywiste.

Jeżeli spadkodawca sporządził nowy testament nie zaznaczając w nim, iż poprzedni odwołuje, ulegają odwołaniu tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego testamentu.

A czy jeżeli napisałem testament w formie notarialnej, to ten kolejny testament też koniecznie musi mieć formę notarialną?

Nie musi, ale byłoby dobrze.

Chcesz wiedzieć, co powiedział Sąd Najwyższy?

Prawo nie wprowadza szczególnych wymagań co do treści i formy testamentu odwołującego uprzednio sporządzony testament. Do testamentu odwołującego wcześniejszy testament mają zatem zastosowanie te same normy, które odnoszą się w każdego innego testamentu, zawierającego rozrządzenia na wypadek śmierci. Odwołanie testamentu przez sporządzenie nowego testamentu może mieć charakter wyraźny lub dorozumiany. Wystarczy, iż spadkodawca wyrazi wolę odwołania testamentu (animus revocandi). Wyraźne odwołanie testamentu polega na oświadczeniu przez spadkodawcę w nowym testamencie, iż jego wolą jest odwołanie wcześniejszego testamentu. Dorozumiane odwołanie testamentu polega natomiast na zawarciu w nowym testamencie takich rozrządzeń, których nie da się pogodzić z wcześniejszymi.

(postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 30.06.2022 r.)

Nie, nie musisz nikogo informować ani o sporządzeniu testamentu, ani o jego odwołaniu.

Oczywiście rozsądnym rozwiązaniem byłoby jednak poinformowanie kogoś – np. kogoś, kto dziedziczy na podstawie ostatniego z napisanych testamentów.

Warto rozważyć zarejestrowanie testamentu w Notarialnym Rejestrze Testamentów.

Nie jest to obowiązkowe, ale warto – znacząco ułatwi odnalezienie testamentu w przyszłości.

Potrzebujesz mojej pomocy? Napisz do mnie wiadomość!

Idź do oryginalnego materiału