Przepisy – czyli dziedziczenie ustawowe. Bo tego właśnie dotyczy ten wpis. Takie pytania dostaję bardzo często: jak wygląda dziedziczenie po dziadku, hak wygląda dziedziczenie po wujku, który nie maił dzieci, jak wygląda dziedziczenie gdy ktoś zmarł 30 lat temu…
I w sumie doskonale to rozumiem – to istotny temat, a to jest blog o prawie spadkowym.
Najpierw jednak muszę napisać, iż każdy może napisać testament – a dziedziczenie testamentowe ma pierwszeństwo przed ustawowym.
Ale wracając do dziedziczenia ustawowego:
Dziedziczenie zgodnie z zasadami kodeksu cywilnego
W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych.
Może tak być, iż małżonkowie nie mieli dzieci.
Wiem, dla wielu osób jest to zaskoczeniem, ale w małżeństwach bezdzietnych małżonek nie jest jedynym spadkobiercą.
W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.
Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. o ile ojcostwo rodzica nie zostało ustalone, udział spadkowy matki spadkodawcy, dziedziczącej w zbiegu z jego małżonkiem, wynosi połowę spadku.
Pytania, wątpliwości i odpowiedzi
Była żona nie dziedziczy z mocy ustawy. Nie ma oczywiście żadnych przeszkód, aby byłą żonę wskazać jako spadkobiercę albo zrobić na jej rzecz zapis windykacyjny w testamencie.
Wiem, mało kto tak robi, ale można.
Problemem bardziej praktycznym może być sytuacja, w której okaże się iż spadkodawca, który był po rozwodzie jest to, gdy nie było wcześniej sprawy o podział majątku po rozwodzie.
Często też czytelnicy pytają o dziedziczenie w sytuacji rozwodu.
I tak jak już napisałam – były małżonek nie dziedziczy, ale… sprawa o rozwód może trwać latami, i może tak być iż jeden z małżonków umrze po wniesieniu pozwu o rozwód, gdy sprawa rozwodowa jest w toku.
I tu znowu możesz być zaskoczony: Samo wniesienie pozwu o rozwód nic jeszcze nie zmienia.
Do czasu prawomocnego wyroku w sprawie o rozwód jesteście małżeństwem ze wszystkimi tego konsekwencjami, także jeżeli chodzi o dziedziczenie.
Jesteś w takiej sytuacji? Tzn. masz w toku sprawę o rozwód i bardzo byś nie chciał, aby małżonka dziedziczyła? Da się, ale… rozważ jednak ten testament.
Może tak być, iż w czasie gdy sprawa rozwodowa jest już w toku, Ty jesteś już w nowym związku i z nową partnerką chcesz zacząć gromadzić majątek czy prowadzić firmę. Tym bardzie pomyśl o testamencie. W takiej sytuacji zastanów się też nad ustanowieniem rozdzielności majątkowej – jeżeli będzie to możliwe u notariusza. Może to jednak nie być możliwe – aby notariusz sporządził umowę o rozdzielności majątkowej – o kancelarii muszą przyjść oboje małżonkowie.
A co w sytuacji braku jakiegokolwiek porozumienia z żoną czy też z mężem? Cóż, pozostanie (kolejna) sprawa sądowa.
I tylko na koniec: coś, co znowu może Cię zaskoczyć: sama rozdzielność nie zmienia nic jeżeli chodzi o dziedziczenie ustawowe.
Coś Cię zaskoczyło, jeżeli chodzi o treść przepisów?
Masz pytania? Zostaw je w komentarzach.
Potrzebujesz mojej pomocy? Napisz do mnie wiadomość.