Jak rozliczyć najem prywatny w PIT 2023?

8 miesięcy temu
  • Jedyną formą opodatkowania najmu prywatnego za 2023 r. jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28).
  • Małżonkowie otrzymali możliwość preferencyjnego opodatkowania przychodów pochodzących z najmu prywatnego i skorzystają z niższej stawki podatku do wyższego limitu przychodu pochodzącego z tego źródła.
  • PIT-28 za [rok-rozliczeniowy] r. należy rozliczyć najpóźniej do [termin-rozliczeniowy] [rok-sezonu] r.

Najem prywatny wyłącznie na ryczałcie

Jedną z najważniejszych zmian podatkowych dotyczących właścicieli prywatnych nieruchomości, którzy zdecydowali się na ich odpłatne udostępnienie jest sposób opodatkowania źródła przychodu jaki stanowi najem prywatny. Od początku 2023 r. podatnicy nie mają możliwości wyboru formy opodatkowania najmu niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Najem prywatny może być rozliczony wyłącznie za pośrednictwem druku PIT-28, który obowiązuje podatników podlegających pod ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

[cta-article]

W ramach rozliczenia najmu prywatnego na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych podatników obowiązują dwie stawki podatku:

  • 8,5% - ryczałt należny od przychodu nieprzekraczającego 100 000 zł;
  • 12,5% - stawka ryczałtu mająca zastosowanie do nadwyżki przychodu ponad kwotę 100 000 zł.

Partnerzy, których łączy związek małżeński oraz wspólność majątkowa, a najem prywatny dotyczy ich wspólnej nieruchomości mogą skorzystać z preferencyjnego rozliczenia przychodów z tego tytułu. Po złożeniu stosownego oświadczenia adekwatnemu naczelnikowi urzędu skarbowego, jeden z małżonków może zastosować stawkę 8,5% do przychodu z najmu prywatnego nieprzekraczającego 200 000 zł. Dopiero nadwyżka ponad tę kwotę zostanie opodatkowana wyższą stawką - 12,5%.

Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne

Podatnicy rozliczający najem prywatny według jedynej obowiązującej w tym przypadku formie nie są zobowiązani do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z tego tytułu.

Zmniejszenie zobowiązania podatkowego

Pomimo faktu, iż stawki podatku ryczałtowego wydają się stosunkowo niskie to rozliczenie PIT 2024 dla wielu wynajmujących jest mniej korzystną formą opodatkowania. Przed zmianami w zakresie rozliczenia omawianego źródła przychodu podatnicy mogli wybrać rozliczenie PIT na zasadach ogólnych. Było to rozwiązanie korzystniejsze dla osób ponoszących wydatki z tytułu adaptacji nieruchomości na potrzeby najmu prywatnego. Zasady ogólne opodatkowania pozwalały bowiem na zmniejszenie zobowiązania podatkowego o wartość kosztów uzyskania przychodu.

[cta-article-2]

Ulgi podatkowe w PIT-28

Mimo wskazanego ograniczenia podatnicy rozliczający się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wciąż mogą skorzystać z licznych ulg podatkowych. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć między innymi:

  • ulga rehabilitacyjna,
  • ulga na internet,
  • ulga w związku z wpłatami na Indywidualne Konto Zabezpieczeń Emerytalnych (IKZE),
  • ulgi na darowizny,
  • ulga dla krwiodawców.

Rozliczenie PIT 2023 w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie przewiduje możliwości wspólnego opodatkowania (rozliczenie z małżonkiem bądź jako osoba samotnie wychowująca dziecko).

Do kiedy PIT-28?

Aby rozliczyć przychody z najmu prywatnego na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych za [rok-rozliczeniowy] r. należy złożyć PIT-28 ([pit28]) do [termin-rozliczeniowy] [rok-sezonu] r.

Idź do oryginalnego materiału