Jak rozliczyć PIT 2024. Oto dostępne sposoby, w tym ten najlepszy

2 godzin temu
Nieuchronnie zbliża się termin rozliczenia podatków. Polacy pokochali elektroniczne sposoby wysyłania PIT-ów. Szczególnie jeden z nich jest wygodny i prosty, ale wymaga posiadania profilu zaufanego. jeżeli go nie macie, to i tak możecie się łatwo rozliczyć ze skarbówką, nie ruszając się sprzed ekranu. Oto dostępne w 2025 roku metody złożenia PIT-u.


Formularz drukowany


To dla wielu Polaków najpewniejsza metoda rozliczania się z urzędem skarbowym. Wszystko zostaje "na papierze", który dla części osób ma większe znaczenie niż formularze elektroniczne. Mają do niego większe zaufanie.

Ta metoda jest dość pracochłonna, wymaga bowiem przepisania wszystkich danych z formularzy PIT-11 od jednego lub większej liczby pracodawców i zaniesienia bądź wysłania dokumentu do swojego urzędu skarbowego. jeżeli jednak ktoś ma tylko jeden PIT 11, wypełnienie go nie będzie problemem i pójdzie szybko.

Minusem rozliczenia "papierowego" jest dłuższy czas zwrotu podatku. W przypadku deklaracji składanych elektronicznie (za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje) skarbówka ma 45 dni na przesłanie zwrotu nadpłaconego podatku.

W przypadku deklaracji składanych w formie papierowej ten termin to 3 miesiące (czyli plus minus 90 dni). W praktyce powinno zająć to o wiele mniej czasu. W zeszłym roku większość Polaków rozliczała się drogą elektroniczną. Urzędy skarbowe dostały zaledwie 1,4 mln deklaracji papierowych, co przełożyło się na ich szybszą obsługę. Średni czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku wyniósł 15 dni.

Twój e-PIT


Jest to jedna z dwóch elektronicznych dróg składania zeznań podatkowych. Służy do tego udostępniona przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową platforma Twój e-PIT. Najłatwiej dostać się do niej przez stronę www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit.

Do zalogowania potrzebny jest profil zaufany, aplikacja mObywatel lub e-dowód (czyli tzw. elektroniczny dowód osobisty). Drugą metodą logowania jest autoryzowanie się przez bankowość internetową. Trzecia wymaga podania określonych danych. Chodzi o PESEL (lub NIP) oraz dane z poprzednich zeznań podatkowych, czyli kwotę przychodu, kwotę do zapłaty lub kwotę nadpłaty za dwa ostatnie lata.

Po zalogowaniu się widzimy wypełnione na podstawie danych od pracodawców zeznanie podatkowe. Wystarczy je sprawdzić, ewentualnie zmodyfikować (na przykład w rubryce dotyczącej przekazania 1,5 podatku na wybraną organizację pożytku publicznego) i zatwierdzić. To wszystko. Na koniec warto jeszcze pobrać złożony dokument oraz UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Te dokumenty mogą nam się przydać na przykład podczas wnioskowania o różne karty miejskie. Udowadniają bowiem, iż płacimy podatki w określonym miejscu.

Powyższe dotyczy zeznania PIT-37. Formularz PIT-36 (dla przedsiębiorców) wymaga wpisania jeszcze kilku ważnych danych.

e-Deklaracje


Skorzystanie z tego systemu elektronicznego jest nieco bardziej skomplikowane. Należy wejść na stronę www.podatki.gov.pl/e-deklaracje, następnie wybrać rodzaj podatku, jaki chcemy zapłacić. Pobieramy formularz, wypełniamy go i wysyłamy. Zalogowanie i elektroniczne podpisanie dokumentu odbywa się tak samo, jak w przypadku usługi Twój e-PIT.

A co jeżeli nie złożę zeznania?


Teoretycznie grozi za to kara. A w praktyce... nic wielkiego się nie stanie. Po terminie składania zeznań (30 kwietnia 2025 roku) system skarbówki sam zaakceptuje zeznanie wypełnione danymi przesłanymi przez pracodawców podatnika. jeżeli należy mu się zwrot podatku, a w deklaracji nie ma numeru konta, to pieniądze zostaną wysłane przekazem pocztowym. Wysokość zwrotu zostanie pomniejszona o koszty przekazu. Wszystko zadzieje się więc zupełnie automatycznie.

Idź do oryginalnego materiału