Składanie deklaracji podatkowej staje się z roku na rok prostsze, chociaż wciąż nie odbywa się tak całkiem bez komplikacji. Od 15 lutego podatnicy znów będą mogli skorzystać z usługi Twój e-PIT, by rozliczyć się z fiskusem z podatku dochodowego za 2023 rok oraz przekazać 1,5 proc. swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.
Kto chce zrobić to jak najszybciej, musi przygotować się na ewentualne zawirowania, bo w pierwszych dniach po uruchomieniu systemu czasem coś nie działa. Ministerstwo Finansów przyzwyczaiło nas do tego, iż zachowuje się jak współczesny deweloper gamingowy – wypuszcza produkt w wersji beta, przygląda się niedociągnięciom zgłaszanym przez użytkowników, którzy nieopatrznie nabyli go już w dniu premiery, a potem te usterki „łata”. Najczęściej są to drobne niedoróbki, brak danych lub niektórych formularzy, ewentualnie problemy z serwerami, więc „patch 1.1” powinien to w ciągu kilku dni poprawić. Może być też tak, iż wszystko będzie działać od początku, jednak dla spokoju warto odczekać kilka dni.
Pierwszym krokiem jest zalogowanie się do aplikacji e-Urząd Skarbowy. Można to zrobić na trzy sposoby. Najbardziej intuicyjne jest skorzystanie z profilu zaufanego za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej. Trzeba wybrać swój bank, zalogować się i uwierzytelnić danymi logowania. Innym sposobem jest podanie danych podatnika, których dla bezpieczeństwa jest jednak całkiem sporo: PESEL lub NIP, data urodzenia, przychód wykazany w deklaracji w 2022 roku, przychód zawarty w jednej z informacji od płatnika zaliczek za rok 2023 i kwotę nadpłaty lub do zapłaty w 2022 roku.
Można też zalogować się dzięki aplikacji mobilnej mObywatel. Tę ostatnią tak czy inaczej warto mieć w telefonie, ponieważ można z niej korzystać jak z pełnoprawnego dokumentu tożsamości, co przydaje się szczególnie w przypadku utraty dokumentów za granicą.
Jak co roku, w usłudze Twój e-PIT można łatwo rozliczyć się z dochodów z pracy na etacie lub na umowach cywilnoprawnych (PIT-37) oraz z dochodów kapitałowych (PIT-38). W takich przypadkach rozliczenie jest bardzo proste, bo na koncie użytkownika usługi powinno znajdować się już wstępnie rozliczone zeznanie podatkowe, oparte na informacjach od płatników składek. Powinno ono również zawierać ulgi i odliczenia przyznane podatnikowi.
Wstępną deklarację będzie można zaakceptować lub skorygować na portalu podatkowym. Istnieje też możliwość odrzucenia jej i złożenia osobiście. W tym miejscu będzie również możliwość wybrania opcji wspólnego rozliczenia podatkowego z małżonkiem oraz wskazania dodatkowych ulg, do których ma się uprawnienie.
W odpowiedniej rubryce powinny również znajdować się dane organizacji pożytku publicznego, której podatnik przekazał 1,5 proc. podatku w poprzednim roku. Można ją zmienić lub wpisać, jeżeli w poprzednich latach ktoś nie przekazywał 1,5 proc. dla OPP. Oczywiście serdecznie zachęcamy do przekazania 1,5 proc. podatku dla Krytyki Politycznej, dzięki czemu będziemy mogli skuteczniej krzewić lewicowe idee w Polsce. Przypominamy, iż Krytyka Polityczna to Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, a nasz numer KRS to: 0000242083.
Teoretycznie podatnicy rozliczający się wyżej wymienionymi deklaracjami adekwatnie nie musieliby nic robić, bo po 30 kwietnia ich wstępnie wypełnione zeznania zostaną zaakceptowane automatycznie. Warto jednak poświęcić kilka minut, by osobiście sprawdzić te wstępnie rozliczone deklaracje. Chociażby po to, żeby mieć pewność, iż każdy z płatników przesłał zaliczki oraz informację roczną do skarbówki. Zdarzają się przecież różne przypadki – błędy księgowości czy zwyczajna nieuczciwość. Poza tym, rezygnując z zaakceptowania deklaracji, nie można zaznaczyć ewentualnych ulg, które przysługują podatnikowi, ani zmienić lub wskazać OPP do przekazania 1,5 proc. podatku.
Podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą muszą sami zaakceptować zeznanie podatkowe. W innym wypadku po 30 kwietnia nie będą mieli złożonej deklaracji. W tym roku ich sytuacja będzie jednak o niebo lepsza, gdyż Ministerstwo Finansów obiecało im, iż będą się mogli rozliczyć przez rządowy portal podatkowy. To w ogromnym stopniu uprości ten obowiązek.
W poprzednich latach samozatrudnieni i przedsiębiorcy musieli sami wypełnić interaktywne formularze lub korzystać z odpowiednich programów – np. e-Deklaracje. Wiązało się z tym mnóstwo problemów. Formularze były dodawane z opóźnieniem, a zainstalowana na komputerze podatnika wersja systemu Adobe często była nieaktualna lub nie posiadała odpowiedniej wtyczki umożliwiającej odczyt i wypełnianie deklaracji. Przechodzenie przez to wszystko bywało stresujące i wkurzające.
W tym roku przedsiębiorcy składający deklaracje PIT-36 (zasady ogólne), PIT-36L (liniowcy – bardzo nam przykro, iż to robicie) oraz PIT-28 (ryczałtowcy) będą mogli wypełnić deklaracje w usłudze Twój e-PIT, gdzie udostępniony zostanie odpowiedni kreator. Co więcej, formularz powinien być już wstępnie wypełniony danymi, które skarbówka posiada z urzędu – chodzi głównie o przekazane zaliczki. W kreatorze trzeba będzie więc wypełnić dane dotyczące przychodów, kosztów oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Nie należy zapominać o wypełnieniu załącznika PIT/B, w którym wpisuje się przychody, koszty i zaliczki na podatek zanotowane w poszczególnych okresach rozliczeniowych – miesiącach lub kwartałach.
Przedsiębiorcy przez cały czas będą musieli więc poświęcić kilka minut na wypełnienie formularza, jednak powinno to być nieporównywalnie prostsze niż w poprzednich latach – o ile przygotowany przez ministerstwo kreator będzie funkcjonował jak należy. Mając w pamięci doświadczenia z poprzednich lat, można przypuszczać, iż przynajmniej na początku nie obędzie się bez problemów, które jednak powinny zostać względnie gwałtownie naprawione.
Emeryci i renciści, którzy nie składają deklaracji podatkowej (rozlicza ich organ emerytalno-rentowy), powinni złożyć formularz PIT-OP. Mogą to zrobić, logując się do usługi Twój e-PIT, dokładnie tak samo jak chociażby etatowcy, co zostało opisane powyżej. Tam należy wybrać odpowiednią organizację pożytku publicznego i zaakceptować wniosek. Można też złożyć deklarację w formie papierowej. Formularz do wydruku dostępny jest tutaj. jeżeli emeryt lub rencista wybrał już OPP w poprzednich latach, nie musi robić nic – część podatku automatycznie trafi do wcześniej wybranej organizacji.
Środowiska lewicowe w ostatnich latach nie miały lekko. Zostaliśmy adekwatnie odcięci od dotacji państwowych, które szerokim strumieniem płynęły do organizacji prawicowych lub założonych przez osoby bliskie poprzedniej władzy. Dlatego też prosimy was o przekazanie 1,5 proc. podatku Krytyce Politycznej.
Przekazując 1,5 proc. podatku Stowarzyszeniu im. Stanisława Brzozowskiego, wspierasz zmianę społeczną, lewicowe idee i marzenie o socjaldemokratycznym rządzie z prawdziwego zdarzenia. Zmiana polityczna, jaka zaszła w Polsce kilka miesięcy temu, takiej gwarancji sama w sobie nie daje. Potrzebna będzie presja społeczna dobrze zorganizowanych i względnie samodzielnych środowisk polskiej lewicy. Możemy obiecać, iż zrobimy co w naszej mocy, żeby postulaty lewicowe nieustannie pchać przed oczy polityków rządzącego obozu. Dzięki temu trudniej będzie im udawać, iż ich nie widzą.