Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi? [WEBINAR dziś]

3 tygodni temu

Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka zaprasza dziś o godz.10.00 na webinar poświęcony w całości dramatycznej sytuacji związanej z falą powodziową. Rozmowa z Lucyną Kicińską, pedagożką i terapeutką, dotyczyć będzie wsparcia emocjonalnego dzieci.

Bezpłatny webinar będzie dostępny na FB Rzeczniczki Praw Dziecka.

Sytuacja związana z powodziami w Polsce staje się coraz bardziej dramatyczna. W obliczu tych wydarzeń zarówno dorośli, jak i dzieci mogą odczuwać silny lęk i niepokój. Dzieci, które często nie rozumieją w pełni skali zjawiska, mogą być szczególnie narażone na takie emocje, jak strach czy bezsilność. Obserwując tragiczne wydarzenia, mogą czuć się zagubione i osamotnione w swoich emocjach.

– W takich chwilach najważniejsze staje się, by rodzice i opiekunowie potrafili rozmawiać z dziećmi o ich obawach i emocjach. Otwarta i empatyczna komunikacja jest niezbędna, by pomóc dzieciom zrozumieć sytuację oraz znaleźć w sobie siłę do radzenia sobie w tych ciężkich i niecodziennych chwilach. Ważne, by dorośli dostrzegali sygnały, które mogą wskazywać na to, iż dziecko przeżywa trudności – podkreśla Monika Horna-Cieślak.

Rzeczniczka Praw Dziecka oraz Biuro RPD są w kontakcie z władzami oraz instytucjami z regionu dotkniętego powodzą oraz tam, gdzie istnieje ryzyko powodziowe. BRPD jest także w kontakcie z organizacjami pomocowymi w kraju. – Jesteśmy w pełnej gotowości jako biuro do udzielenia wieloaspektowej pomocy. W tym momencie, po ustaleniach ze służbami, skupiamy się przede wszystkim na wsparciu psychologicznym – dodaje Rzeczniczka Praw Dziecka.

Na ten moment BRPD, poza wspomnianym webinarem, organizuje pomoc psychologiczną w miejscach powodziowych, przygotowuje scenariusze zajęć dla szkół o emocjonalnym wsparciu dzieci, reaguje na bieżąco na wszelkie potrzeby, które wpływają do biura. Nieustająco trwa też dyżur ekspertów Dziecięcego Telefonu Zaufania 800 12 12 12 oraz czat.brpd.gov.pl.

Idź do oryginalnego materiału