Jak wykorzystać APA przy ustalaniu cen transferowych?

3 tygodni temu

APA to jedno z podstawowych narzędzi możliwych do wykorzystania przy ustalaniu cen transferowych. Ten rodzaj porozumienia jest dostępny dla polskich podatników już od 2006 r., ale dotychczas był wykorzystywany relatywnie rzadko. Jednak APA oferuje wiele korzyści, dla których warto rozważyć zawarcie takiej umowy. Jakie atuty ma to rozwiązanie?

Jak wygląda ustalanie ceny transferowej przy pomocy APA?

Stronami porozumienia APA (advance pricing arrangements) są podatnik i organ podatkowy. Celem takiej umowy jest zatwierdzenie warunków, na jakich ustalana jest cena transferowa, którą podatnik planuje stosować w transakcjach z podmiotami powiązanymi. Decyzja dotycząca wyrażenia zgody na zaproponowane przez podatnika rozwiązanie ma formę decyzji administracyjnej. Jej wydanie należy do kompetencji Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Co KAS bierze pod uwagę przy podejmowaniu decyzji?

Zanim Szef KAS zaakceptuje wniosek o APA, ocenia go pod kątem tego, czy podatnik zastosował w ramach badanej transakcji zasadę arm’s length. Reguła ta nakłada na podmioty powiązane obowiązek ustalania cen transferowych na rynkowym poziomie.

Jak długo obowiązuje APA?

Gdy złożenie wniosku o APA zakończy się uzyskaniem pozytywnej decyzji Szefa KAS, to ujęte w porozumieniu APA postanowienia mogą obowiązywać do 5 lat. jeżeli jednak w ciągu tego okresu najważniejsze założenia umowy nie zostaną zmienione, to podatnik nie musi ponownie składać nowego wniosku o APA. W takim przypadku porozumienie można odnowić w ramach uproszczonej procedury.

Dla kogo APA będzie pomocne przy ustalaniu cen transferowych?

Z APA mogą korzystać przedsiębiorstwa o różnej strukturze i wielkości, które zawierają transakcje z podmiotami powiązanymi. Porozumienie to jest jednak szczególnie przydatne dla podmiotów działających w ramach międzynarodowych grup kapitałowych, ponieważ pozwala ono potwierdzić rynkowy charakter rozliczeń zachodzących wewnątrz grupy.

Jakie są rodzaje APA?

Ubiegając się o akceptację metody ustalania cen transferowych, można złożyć wniosek o jeden z trzech rodzajów APA. Porozumienia tego typu przybierają formy umów jednostronnych, dwustronnych lub wielostronnych. W pierwszym z wymienionych przypadków stronami są jedynie podatnik i Szef KAS.

Natomiast pozostałe rodzaje APA (dwu- i wielostronne) charakteryzują się tym, iż w ich zawieraniu uczestniczą dodatkowo organy podatkowe z państw adekwatnych dla podmiotów powiązanych z podatnikiem, który złożył wniosek o porozumienie.

Procedura zawarcia APA w kilku krokach

Aby zawrzeć APA, trzeba przejść przez kilka etapów. Niektóre z nich są niezbędne dla finalizacji procesu, a inne mają charakter fakultatywny. Jak wygląda droga do uzyskania porozumienia?

Przygotowanie wniosku o APA – co w nim zawrzeć?

Pierwszy krok na drodze do zawarcia APA polega na przygotowaniu wniosku zgodnie z ustawą regulującą proces zawarcia uprzednich porozumień cenowych1. W takim dokumencie podatnik powinien zawrzeć wszelkie wymagane informacje na swój temat, a także na temat samej transakcji kontrolowanej.

Wstępne spotkanie z przedstawicielami KAS

Kolejnym krokiem na drodze do zawarcia APA może być wstępne spotkanie z przedstawicielami KAS. Ten etap nie jest obowiązkowy, ale może okazać się wartościowy dla podmiotów, które mają jakiekolwiek wątpliwości na temat wniosku lub całego procesu. W ramach spotkania, o którego organizację należy zwrócić się do Szefa KAS, podatnik może uzyskać odpowiedzi na wszelkie nurtujące go pytania.

Na podstawie informacji otrzymanych w ramach takiej bezpłatnej i nieformalnej konsultacji, podatnik może lepiej przygotować wniosek, dostosowując jego poszczególne elementy do zdobytej wiedzy. Wszelkie zmiany we wniosku można wprowadzać do momentu zawarcia uprzedniego porozumienia cenowego.

Złożenie finalnego wniosku i negocjacje

Następnie przychodzi czas na oficjalne złożenie wniosku i uiszczenie związanej z tym opłaty. Odpowiednią kwotę trzeba wnieść na rachunek szefa KAS maksymalnie w ciągu 7 dni od chwili złożenia dokumentu.

Kolejnym etapem procesu są negocjacje z przedstawicielami KAS, w ramach których organ administracji skarbowej może poprosić podatnika o dostarczenie dodatkowych dokumentów – np. kalkulacji lub prognoz. Po udanym zakończeniu negocjacji i rozpatrzeniu wniosku podatnik otrzymuje wiążącą decyzję.

Ile kosztuje złożenie wniosku o APA?

Wysokość opłaty za wniosek o APA wynosi 1% wartości transakcji kontrolowanej, której dotyczy porozumienie, przy czym przepisy określają minimalne oraz maksymalne kwoty takich opłat.

W przypadku jednostronnych umów, w których wniosek dotyczy wyłącznie podmiotów krajowych, opłata powinna wynieść od 5 do 50 tys. złotych. Natomiast widełki cenowe dla porozumienia dotyczącego podmiotów zagranicznych to 20-100 tys. złotych.

Powyższe kwoty dotyczą jedynie porozumień jednostronnych. Dla pozostałych rodzajów APA opłaty za wniosek powinny wynosić od 50 do 200 tys. złotych (niezależnie od tego, czy wniosek obejmuje krajowe, czy zagraniczne podmioty).

Jakie korzyści niesie APA dla podatników?

Głównym atutem porozumienia APA jest minimalizacja prawdopodobieństwa niewłaściwego ustalania cen transferowych. Tym samym zmniejsza ryzyko, iż organy podatkowe zakwestionują warunki takiej transakcji. Jednak warto wiedzieć, iż umowy APA oferują również wymierne korzyści w zakresie podatkowym, biznesowym czy ekonomicznym. Jakie?

Do podstawowych następstw i jednocześnie zalet APA można zaliczyć ochronę przed korektą warunków transakcji w toku kontroli podatkowej. Podmioty, których wniosek o APA został rozpatrzony pozytywnie, są też wyłączone z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych (w tym analiz porównawczych). Każde z tych preferencji dotyczy transakcji w okresie objętym porozumieniem.

Ponadto podmiotom, które zawarły APA dwu- lub wielostronne, przysługuje ochrona przed podwójnym opodatkowaniem. Jest to możliwe dzięki temu, iż warunki transakcji objętej umową APA są akceptowane przez organy podatkowe z różnych państw. W efekcie nie powstaje ryzyko sporów podatkowych.

Jeśli zastanawiają się Państwo nad wystąpienie o APA, to zapraszamy do kontaktu. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania w tym zakresie i pomożemy w realizacji procedury wnioskowania o zawarcie porozumienia.

Idź do oryginalnego materiału