Jak wypełnić wniosek o wakacje składkowe w ZUS? Krajowa Kancelaria Rachunkowa przygotowała kompleksowy poradnik!

1 miesiąc temu

Wakacje składkowe to forma wsparcia przedsiębiorców, której projekt został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 19 marca 2024 r. i która ma umocowanie w Ustawie z 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r., poz. 863) i w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 23 sierpnia 2024 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych, informacji o zawartych umowach o dzieło oraz innych dokumentów (Dz. U. z 2024 r., poz. 1296).

Wniosek o wakacje składkowe w ZUS

Procedura składania wniosku o wakacje składkowe w ZUS (RWS), choć na pozór jest stosunkowo prosta, to może przedsiębiorcom sprawiać niemałe problemy. W związku z tym Krajowa Kancelaria Rachunkowa przygotowała bezpłatny poradnik, w którym prezentuje krok po kroku jak przejść cały proces, od logowania w ZUS, po autoryzację złożenia dokumentu RWS. Poradnik wraz ze screenami i omówieniem każdego z kroków dostępny jest pod adresem: https://kkr.tax/blog/wniosek-o-wakacje-skladkowe-w-zus-rws-krok-po-kroku Od momentu jego publikacji bije rekordy popularności wśród Internautów, którzy chętnie dzielą się nim między sobą. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ listopad 2024 roku jest zarówno pierwszym, jak i ostatnim miesiącem który umożliwia skorzystanie z ulgi w 2024 roku.

Wakacyjna ulga dla przedsiębiorców

Komu przysługuje zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe oraz Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy), bez składki zdrowotnej. Z wakacji składkowych może skorzystać przedsiębiorca, który:

  • w miesiącu przed złożeniem wniosku miał zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych maksymalnie 10 ubezpieczonych (w tym siebie, osoby współpracujące, pracowników i zleceniobiorców);
  • w ostatnich dwóch latach przed rokiem, w którym składa wniosek nie miał przychodu z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub co najmniej w jednym roku z dwóch ostatnich lat roczny przychód z tej działalności nie przekroczył równowartości w złotych 2 000 000 euro;
  • w roku, w którym składa wniosek oraz w poprzednim nie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku rozpoczęcia działalności lub rok wcześniej wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności, które wchodzą w zakres działalności.

Informację o przyznaniu lub nie zwolnienia ze składek przedsiębiorcy otrzymają poprzez PUE. Od decyzji przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego: Sadu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, za pośrednictwem ZUS.

Idź do oryginalnego materiału