Jak zadbać o bezpieczeństwo konta bankowego

11 miesięcy temu

W internecie hakerzy mogą wykraść Twoje dane na każdym kroku. Chcesz lepiej chronić swoje finanse? Dowiedz się jak dbać o bezpieczeństwo konta bankowego.

Przestępcy chcą pozyskać Twoje poufne dane na różne sposoby. Wysyłają fałszywe e-maile i SMS-y, które przypominają oficjalne komunikaty z banków. Zadbaj o bezpieczeństwo konta bankowego w sześciu krokach.

Wybierz sprawdzony bank, któremu możesz zaufać

Sprawdź, czy bank dba o kwestie bezpieczeństwa i umożliwia Ci:

  • bezpieczniejsze logowanie i autoryzowanie transakcji – podczas korzystania z bankowości internetowej i mobilnej, aby wykonać transakcję otrzymasz dodatkowy kod SMS do jej potwierdzenia lub zrealizujesz tę czynność w aplikacji mobilnej (autoryzacja mobilna). Upewnij się, czy w aplikacji banku masz do wyboru sposób logowania. Może to być skanowanie twarzy, odcisk palca lub PIN.
  • powiadomienia i alerty – bank może wysłać Ci na telefon powiadomienie, gdy zauważy nietypową aktywność na Twoim koncie.
  • ustawienie limitu transakcji – utrudni to przestępcom wypłatę dużej sumy pieniędzy z Twojego konta w przypadku, gdy padniesz ofiarą oszustwa.

Niektóre banki oferują dodatkowe wsparcie z zakresu bezpieczeństwa w sieci, gdy:

  • hakerzy przejmą Twój profil w mediach społecznościowych,
  • ktoś podszywa się pod Ciebie w internecie,
  • oszust chce wyłudzić Twoje dane osobowe,
  • chcesz sprawdzić, czy możesz ufać danej stronie.

Bezpieczne konto w banku możesz założyć tutaj: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta

Stosuj silne hasła tam, gdzie się da

Unikaj łatwych do odgadnięcia haseł, takich jak imiona najbliższych, psa czy data urodzenia. Silne hasło zawiera duże i małe litery, cyfry i znaki specjalne. Dzięki temu trudniej je złamać, a Twoje konto bankowe jest bezpieczniejsze.

Unikaj takich samych haseł w kilku miejscach

Czy Twoje hasło do konta w banku jest takie samo jak to do poczty? jeżeli tak, koniecznie je zmień! Lepiej w każdym miejscu w sieci używać innego hasła.

Oto kilka faktów z projektu „Bezpieczeństwo w Cyberprzestrzeni”:

  • 17% osób przyznaje, iż stosuje to samo hasło po kilka razy,
  • Jedynie 9% korzysta z pomocy generatorów przy tworzeniu haseł.

* Dane pochodzą z raportu „Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa 2023”.

Zachowaj hasła w tajemnicy

Wrażliwe dane są jak klucze do Twojego domu. Nie chcesz, aby ktoś obcy do niego wszedł, prawda? Tak samo jest z hasłem do konta bankowego. To taki klucz do Twoich finansów, którego nie można oddawać w cudze ręce. Nikomu nie podawaj osobistych informacji, do których dostęp możesz mieć tylko Ty, takich jak:

  • hasło i login, dzięki którym możesz zalogować się do banku,
  • kod weryfikacyjny, którym potwierdzasz transakcje, tożsamość,
  • PIN do karty, który jest informacją tylko dla Ciebie.

Nie odpowiadaj na podejrzane wiadomości

Znajomy prosi Cię o pożyczkę i szybki przelew? Możliwe, iż to oszust podszywa się pod jego profil na Facebooku. Lepiej to zignorować. Otrzymujesz e-maile i SMS-y z prośbą o Twoje dane do konta bankowego? Najprawdopodobniej masz do czynienia z próbą oszustwa, czyli tzw. phishingiem. Możesz też spotkać się z vishingiem, czyli próbą wyłudzenia Twoich danych podczas rozmowy telefonicznej. Dla przykładu może to być sytuacja, w której przestępca podaje się za pracownika banku, aby uzyskać Twoje dane logowania, czy kart płatniczych. Nie wierz takiej osobie!

Bank nigdy nie prosi Cię o podanie hasła do bankowości lub danych z karty. Żaden pracownik banku nie potrzebuje od Ciebie tego typu informacji podczas rozmów przez telefon. To tak, jakby ktoś podszedł do Ciebie na ulicy i zapytał o Twój PIN. Taka sytuacja nie wzbudza zaufania, prawda? o ile wiadomość, którą otrzymujesz, wygląda podejrzanie, nie podawaj swoich danych w odpowiedzi. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zablokowanie numeru lub wrzucenie nadawcy wiadomości na czarną listę.

Zastanawiasz się co zrobić, jeżeli już padniesz ofiarą oszustwa i przypadkiem podasz złodziejowi swoje dane? Najlepiej jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i zablokuj dostęp do bankowości internetowej czy karty oraz zgłoś sprawę na policję.

Sprawdź adres strony, zanim dokonasz płatności

Zawsze zwracaj uwagę na adres strony, na której logujesz się do banku.

Pamiętaj, iż bezpieczeństwo konta bankowego to sprawa, którą warto traktować poważnie. Te proste kroki pomogą Ci skuteczniej chronić Twoje finanse.

(artykuł sponsorowany)

Idź do oryginalnego materiału