Jak założyć Jednoosobową Działalność Gospodarczą – instrukcja krok po kroku

2 miesięcy temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


W całym zeszłym roku otwarto ponad 300 tys. jednoosobowych firm. Tego typu działalność gospodarcza jest najprostszą formą prowadzenia firmy w Polsce, a proces jej rejestracji został znacznie uproszczony. Można ją założyć bez wychodzenia z domu. Aby ułatwić sobie ten proces i uniknąć zbędnych komplikacji, warto dokładnie zapoznać się z poszczególnymi etapami. Przedstawiamy przewodnik, który krok po kroku pomoże w założeniu JDG.


Krok 1: Przygotowanie się do rejestracji działalności


Zanim przystąpimy do rejestracji, warto dobrze się przygotować i zrozumieć, jakie zobowiązania oraz formalności wiążą się z prowadzeniem firmy. W pierwszej kolejności trzeba przemyśleć kilka kluczowych kwestii:Reklama
Nazwa firmy - nazwa musi zawierać co najmniej imię i nazwisko zakładającego firmę podane w mianowniku. Można dodać również elementy, które będą dodatkowo identyfikować firmę. Miejsce prowadzenia działalności - firmę można prowadzić w jednym lub wielu stałych miejscach (np. we własnym mieszkaniu, w punkcie usługowym, biurze, biurze wirtualnym lub coworkingowym) albo bez stałego adresu lub mobilnie (gdy wykonujemy usługi u klientów). Musimy jednak posiadać tytuł prawny do każdej nieruchomości, którą zgłaszamy do CEIDG (np. najem). Kod PKD - należy wybrać kody, które najlepiej oddają to, czym będziemy się zajmować w naszej działalności. W ten sposób określamy profil firmy. Wybrać należy jeden kod główny i dowolną liczbę kodów dodatkowych. Forma opodatkowania - przedsiębiorca ma do wyboru kilka form opodatkowania: na zasadach ogólnych, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wybór zależy od charakteru działalności i wysokości przychodów. Kiedy nie musimy rejestrować się do VAT? Gdy: sprzedaż nie przekracza limitu 200 tys. zł rocznie, sprzedajemy wyłącznie towary i usługi zwolnione z VAT.


Krok 2: Zarejestrowanie działalności w CEIDG


Działalność należy zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Można zrobić to poprzez bank, biuro księgowe, w urzędzie, stronę CEIDG lub platformę internetową do bezpiecznego zarządzania finansami przedsiębiorstwa, taką jak Apfino stworzone przez Comarch. To wygodna opcja, która pozwala nam założyć firmę to całkowicie zdalnie, wewnątrz jednego portalu i od razu z programem do prowadzenia firmy w prezencie, w którym wszystkie rachunki bankowe firmy będziemy mieli pod ręką.


- Jesteśmy pierwszą, nie bankową instytucją w Polsce, dzięki której można założyć działalność gospodarczą w pełni online. Nasza nowa usługa to rozwiązanie dla tych, którzy chcą otworzyć firmę na własnych zasadach i bez dodatkowych zobowiązań - tłumaczy Łukasz Rozlach, prezes Comarch Finance Connect, spółki, która tworzy Apfino.
Wystarczy wejść na stronę www.apfino.pl i wybrać przycisk "Załóż firmę online". Następnie wypełniamy prosty wniosek o rejestrację w CEIDG, zdalnie potwierdzamy swoją tożsamość na jeden z kilku dostępnych sposobów i podpisujemy wniosek. Po przesłaniu go online otrzymamy Urzędowe Poświadczenie Odbioru i NIP. Możemy zacząć prowadzić biznes. Cały proces trwa zaledwie kilka minut.
Warto zaznaczyć, iż platforma Apfino oferuje szereg narzędzi ułatwiających prowadzenie firmy na późniejszym etapie, m.in. możliwość weryfikacji kontrahentów, finansowania faktur oraz wygodne zarządzanie kontami bankowymi z różnych instytucji w jednym miejscu. To rozwiązanie, które oszczędza czas i ułatwia codzienne prowadzenie działalności.


Krok 3: Zgłoszenie do ZUS


Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej wraz z kopią wpisu przesyłany jest do ZUS, a ten sporządza za nas zgłoszenie płatnika składek (ZUS ZFA). jeżeli już podczas rejestrowania działalności w ramach formularza CEIDG-1 zaznaczyliśmy odpowiednie deklaracje zgłoszeniowe, nie musimy już zgłaszać się do ZUS. jeżeli jednak tego nie zrobiliśmy, w ciągu 7 dni należy samodzielnie zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS dzięki formularzy:
ZUS ZUA - jeżeli przedsiębiorca podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu;
ZUS ZZA - jeżeli przedsiębiorca podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mają prawo do skorzystania z tzw. "małego ZUS-u" w ciągu pierwszych dwóch lat działalności, co pozwala na płacenie niższych składek.


Krok 4: Wyrobienie firmowego konta bankowego


Chociaż nie ma prawnego obowiązku posiadania firmowego konta bankowego dla jednoosobowej działalności gospodarczej, jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy prowadzimy biznes na większą skalę. Umożliwia to oddzielenie finansów firmowych od osobistych, co ułatwia prowadzenie księgowości i kontrolę nad przepływami pieniężnymi. Większość banków oferuje specjalne konta dla przedsiębiorców, które są dopasowane do potrzeb małych firm.


Krok 5: Wybór księgowości


Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą musi prowadzić odpowiednią ewidencję księgową. W zależności od wybranej formy opodatkowania można prowadzić pełną księgowość lub uproszczoną w postaci Księgi Przychodów i Rozchodów. Księgowość można prowadzić samodzielnie lub skorzystać z usług biura rachunkowego, co jest zdecydowanie wygodniejszą opcją, zwłaszcza gdy biznes się rozrasta. Biuro rachunkowe można znaleźć chociażby w portalu iksiegowosc24.pl
Zatem założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce nie wymaga ani wiele czasu, ani skomplikowanej wiedzy, jest zatem dostępne dla wszystkich, kto tylko ma pomysł na biznes. A dzięki nowoczesnym narzędziom, takim jak Apfino, cały proces można przeprowadzić zdalnie, co jest dużym ułatwieniem dla przyszłych przedsiębiorców.


materiał promocyjny
Idź do oryginalnego materiału