Jaki formularz wybrać przygotowując rozliczenie PIT [rok-sezonu]?

7 miesięcy temu
  • Do najpopularniejszych formularzy należą PIT-36 i PIT-37, które odpowiadają za rozliczenie PIT dochodów osiągniętych na zasadach ogólnych.
  • Na znaczeniu zyskuje PIT-28, który od początku 2023 r. odpowiada za rozliczenie najmu prywatnego.

Zasady ogólne - kiedy należy złożyć druk PIT-37?

Rozliczenie PIT na zasadach ogólnych jest najpowszechniejszą metodą opodatkowania. W ramach wskazanego sposobu rozliczeń z urzędem skarbowym podatnicy mogą zadeklarować wartość swoich dochodów się na formularzach:

  • PIT-36 ([pit36]),
  • PIT-36S ([pit36s]),
  • PIT-37 (29).

Z uwagi na swoją popularność i możliwość zastosowania do sytuacji większości podatników, w pierwszym rzędzie zostaną przedstawione okoliczności składania formularza PIT-37. Na wskazanym druku powinny rozliczyć się osoby fizyczne, które:

  • osiągnęły przychód ze źródeł usytuowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (podlegający opodatkowaniu wg skali podatkowej 12/32% od dochodu) oraz przychód ten został osiągnięty za pośrednictwem płatnika (np. pracodawcy, zleceniodawcy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych itp.) i wykazany na informacji przekazywanej podatnikowi (PIT-11, PIT-40A/PIT-11A, PIT-8C);
  • nie prowadziły działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej (o ile również były opodatkowane wg zasad ogólnych);
  • nie obniżają straty (sytuacja, w której występuje nadwyżka poniesionych kosztów nad osiągniętym przychodem);
  • nie są zobowiązane do doliczenia zarobków małoletnich dzieci.

Przykład:

Podatnik osiągnął dochód opodatkowany na zasadach ogólnych z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Zakład pracy, na terenie którego świadczona była praca podatnika jest zlokalizowany we Wrocławiu, w miejscowości zamieszkania podatnika. Wynagrodzenie pracownika jest jego jedynym źródłem utrzymania, w związku z tym należy złożyć PIT-37.

[cta-article]

Zasady ogólne - kiedy należy złożyć druk PIT-36?

Wskazania wymaga, iż system rozliczenia PIT [rok-rozliczeniowy] jest przygotowany w taki sposób, aby podatnik osiągający dochody na zasadach ogólnych mógł złożyć jedną z dwóch deklaracji: PIT-36 lub PIT-37.

Do złożenia PIT-36 zobowiązane są osoby fizyczne chcące wykazać dochód opodatkowany na skali podatkowej wg stawek 12/32% i jednocześnie wskazany dochód nie spełnia wymagań wymienionych dla PIT-37.

Przykład:

Podatnik jest zatrudniony w oparciu o umowę zlecenie (opodatkowanie na zasadach ogólnych) w miejscowości jego zamieszkania. W okresie wakacyjnym postanowił dorobić bo wynagrodzenia pobieranego w kraju i osiągnął dochód z pracy dorywczej na terytorium Niemczech. Podatnik jest zobowiązany do złożenia PIT-36.

Oczywiście naprzemienność korzystania z zeznań PIT-36 i PIT-37 nie oznacza, iż podatnik musi złożyć jedną z dwóch wymienionych deklaracji - wskazane druki służą wyłącznie do rozliczenia dochodu na zasadach ogólnych.

Żadnego z powyższych zeznań rocznych PIT nie należy składać, jeżeli podatnik opodatkowany na skali podatkowej zobowiązany jest do wykazania przychodu/dochodu na innych deklaracjach PIT, nie uzyskał dochodu bądź uzyskał dochód na terytorium państwa, które na mocy umowy z Rzeczypospolitą Polską jest zwolnione z opodatkowania.

Wyjątek stanowi sytuacja, w której podatnik jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Wówczas mimo osiągnięcia zerowych dochodów należy złożyć PIT-36.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - kiedy należy złożyć PIT-28?

Zeznanie roczne PIT-28 jest składane przez coraz większą ilość podatników. Jest to formularz, którego przeznaczeniem jest wykazanie przychodów opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wskazaną formą rozliczeń z urzędem skarbowym są objęte przychody uzyskane:

  • z pozarolniczej działalności gospodarczej, w ramach której podstawą opodatkowania jest przychód, a nie dochód;
  • z najmu prywatnego (niezwiązanego z zawodową aktywnością podatnika);
  • ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych.

Podatek liniowy - kiedy należy złożyć PIT-36L?

PIT-36L składają przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną w sposób liniowy (stawka 19% od dochodu niezależnie od wysokości zarobków przedsiębiorstwa) lub osiągający przychody z działów specjalnych produkcji rolnej.

“Podatek Belki” - kiedy należy złożyć PIT-38?

PIT-38 składają podatnicy, którzy osiągnęli przychody:

  • z odpłatnego zbycia kryptowalut;
  • z objęcia akcji w zamian za aport;
  • z realizacji praw z papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych;
  • z odpłatnego zbycia nieruchomości, sprzedaży krótkiej, pochodnych instrumentów finansowych lub udziałów w spółkach/spółdzielni.

Od rozliczenia PIT na formularzu PIT-38 nie przysługują żadne preferencje podatkowe z wyłączeniem możliwości uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu lub straty. Podstawę opodatkowania stanowi dochód.

Kiedy należy złożyć PIT-39?

Deklarację PIT-39 należy wybrać w sytuacji, gdy dochodzi do odpłatnego zbycia nieruchomości, o ile sprzedaż nastąpiła przed upływem pięciu lat.

Należy pamiętać, iż termin pięcioletni jest liczony od końca roku, w którym nastąpił moment jej wybudowania/nabycia.

[cta-article-2]

Do kiedy PIT [rok-sezonu]?

Rozliczenie PIT za [rok-rozliczeniowy] r. należy ukończyć i doręczyć adekwatnemu urzędowi skarbowemu w terminie do [termin-rozliczeniowy] [rok-sezonu] r.

Idź do oryginalnego materiału