Przedsiębiorcy, poza zwiększaniem swoich przychodów, mogą również skorzystać z możliwości obniżenia podatku dochodowego poprzez uwzględnianie kosztów uzyskania przychodu. Takie wydatki pozwalają zredukować podstawę opodatkowania, co prowadzi do niższego podatku dochodowego. Choć teoria wydaje się na pierwszy rzut oka bardzo łatwa, sama regulacja art. 22 i 23 ustawy o PIT, a także stanowiska administracji skarbowej, prowadzą wielokrotnie do odmiennego stanowiska.
Co można uznać za Koszt uzyskania przychodu tzw. KUP?
Zgodnie z ustawowym określeniem za Koszt Uzyskania Przychodu należy uznać koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, za wyjątkiem kosztów wymienionych wprost w art. 23 ustawy o PIT. Zatem co do zasady, za takie wydatki nie możemy uznać kosztów nabycia lub wytworzenia środka trwałego, spłatę pożyczek (kredytów), za wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów) czy kosztów reprezentacji, w szczególności usług gastronomicznych, zakup żywności oraz napojów, w tym również alkoholowych. Kluczowym sformułowaniem jest “co do zasady”, gdyż dla przykładu same wydatki na reprezentację nie mogą być KUP, natomiast reklama – już tak. Nierzadko granica między tymi sformułowaniami jest bardzo umowna.
Dodatkowo każdy przedsiębiorca powinien przeanalizować, czy taki koszt nie posiada znamion wydatków o charakterze osobistym. Za takie fiskus uznaje należności, które choć w sposób pośredni mogłyby przyczynić się do osiągnięcia przychodu, nie będą wykorzystywanie jedynie w celach biznesowych. Dla przykładu przedsiębiorca działający w branży muzycznej, zdaniem Dyrektora KIS, nie może uwzględnić w KUP wydatków na zabiegi chirurgiczne aparatu mowy, gdyż bezpośrednim celem ich poniesienia jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Zatem co można wrzucić w koszty i czy za każdym razem jest taki sam efekt?
Do podstawowych wydatków w ramach prowadzonej działalności można uznać czynsz za biuro, zakup elektroniki, koszt transportu, noclegi, branżową literaturę czy opłatę za prowadzenie księgowości firmy.
W oparciu o interpreteacje indywidualne Dyrektor KIS był również przychylny do uwzględnienia wydatków dotyczących nauki języka angielskiego, zakupu roweru, aparatu słuchowego, kosztów związanych z psem chroniącym teren, odzieży specjalistycznej dla sportowców czy kosztów studiów podyplomowych.
Lista takich wydatków z pewnością może być dłuższa, ale co bardziej istotne – koszty, które dla jednego przedsiębiorcy mogą być zaliczone do KUP, dla innego przedsiębiorcy mogą już nie spełniać tych kryteriów, w zależności od specyfiki prowadzonej działalności.
Ważne jest zatem, aby przedsiębiorcy racjonalnie argumentowali wydane środki, jednocześnie chronili się poprzez wnoszenie wniosków o wydanie indywidualnych interpretacji.
Leszek Przybyłka adwokat Kraków, październik 2024 r.