19 października 2023 roku odbyło się posiedzenie Komisji do Spraw Unii Europejskiej (SUE). Podczas spotkania poruszono m.in. temat planowanej reformy unijnego prawa farmaceutycznego (o samej reformie pisaliśmy tutaj https://www.dzp.pl/alerty/195-reforma-unijnego-prawa-farmaceutycznego). W ramach prac komisji podsekretarz stanu w MZ Maciej Miłkowski przedstawił stanowisko polskiego rządu ws. proponowanych zmian.
Oto jego najważniejsze punkty:
- Rząd RP aprobuje co do zasady kierunek zmian przyjęty przez Komisję Europejską i dostrzega wyzwania związane z brakiem dostępności leków oraz antybiotykoopornością.
- W szczególności rząd popiera skrócenie okresu wyłączności danych (tzw. regulatory data protection) z aktualnych 8 lat do lat 6. Rząd nie popiera natomiast proponowanego warunkowego wydłużenia okresu wyłączności danych (który może przysługiwać producentom/podmiotom odpowiedzialnym po spełnieniu szczególnych warunków) do maksymalnie 13 lat. Zdaniem Rządu okresy te nie powinny przekraczać aktualnego okresu 8 lat.
- Poszczególne rozwiązania proponowanego pakietu wymagają doprecyzowania – tak aby możliwe było osiągnięcie zakładanych przez Komisję Europejską celów.
- Rząd pozytywnie ocenia m.in. zmiany w zakresie elektronizacji oznakowania i druków informacyjnych. Postuluje jednocześnie doprecyzowanie ww. wymagań na szczeblu unijnym.
- Rząd dostrzega widoczny w Europie rozdźwięk między producentami leków innowacyjnych i generycznych – ocenia jednakże, iż celem dyrektywy jest – i powinno być – zapewnienie leków pacjentom – nie zaś wsparcie określonej grupy producentów.
Planowana reforma będzie miała ogromne znaczenie dla unijnego i polskiego rynku leków. Jej projekt budzi także kontrowersje oraz prowokuje pytania zarówno po stronie producentów leków, jak i dystrybutorów, pacjentów, a w końcu także: opinii publicznej. Co za tym idzie stanowisko Rządu może mieć niebagatelne znaczenie dla podmiotów działających na rodzimym rynku.
Jako prawnicy wspieramy przedsiębiorców zarówno w dyskusji z regulatorem nad kształtem planowanych zmian, jak i analizujemy ich skutki oraz pomagamy opracować rozwiązania na okoliczność ich wdrożenia.