Kalkulator UOKiK - sprawdź, czy możesz skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

2 lat temu

Orientacyjna wysokość raty kredytu w przypadku wzrostu stóp procentowych, środki zaoszczędzone dzięki nadpłacie, a od dzisiaj także możliwość skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

  • Orientacyjna wysokość raty kredytu w przypadku wzrostu stóp procentowych, środki zaoszczędzone dzięki nadpłacie, a od dzisiaj także możliwość skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – to wszystko sprawdzisz w kalkulatorze UOKiK na stronie finanse.uokik.gov.pl

Znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej, a musisz spłacić raty kredytu mieszkaniowego? Sprzedałeś nieruchomość objętą kredytem, ale nie udało Ci się spłacić go w całości? Możesz skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). Dzięki kalkulatorowi finansowemu przygotowanemu przez UOKiK w prosty sposób wstępnie sprawdzisz, czy przysługuje Ci prawo do skorzystania z pomocy.


Pobierz wypowiedź Prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego

  1. Wejdź na kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego na stronie finanse.uokik.gov.pl
  2. Wpisz parametry swojego kredytu - kwotę, którą masz do spłaty, wysokość rat lub oprocentowanie (jest to suma marży i stawki referencyjnej, np. WIBOR; znajdziesz je w aktualnym harmonogramie spłaty) oraz datę spłaty ostatniej raty. Możesz zaznaczyć, czy chcesz nadpłacić kredyt i w jakiej kwocie.
  3. Użyj nowej funkcji – sprawdź, czy możesz skorzystać ze wsparcia finansowego.
  4. Wystarczy, iż podasz miesięczny dochód, liczbę osób w gospodarstwie domowym i wybierzesz odpowiednie parametry dotyczące kryteriów niedochodowych. Uzyskasz wstępną odpowiedź wraz z wyjaśnieniem czy spełniasz warunki do uzyskania wsparcia ze środków FWK.

Zachęcam do korzystania z naszego kalkulatora finansowego. Przygotowaliśmy dodatkową opcję sprawdzenia, czy osobom w trudnej sytuacji finansowej przysługuje prawo skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. W sytuacji dynamicznych zmian oprocentowania kredytu hipotecznego, który zaciągamy na kilkadziesiąt lat i na duże kwoty – warto bardzo dokładnie zapoznać się z symulacją wzrostu raty i przygotować się na możliwe większe obciążenia, sprawdzić oszczędności z tytułu ewentualnej nadpłaty oraz zweryfikować, jaką pomoc w spłacie kredytu można uzyskać – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKIK.

Ze środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców udzielane jest zwrotne wsparcie finansowe, zwrotna pożyczka na pokrycie rat kredytu (nawet do 2 tys. zł wsparcia miesięcznie, przez okres 3 lat) lub zwrotna pożyczka na pokrycie pozostałej po sprzedaży kredytowanej nieruchomości części zadłużenia (maksymalnie 72 tys. zł). W ramach FWK można ubiegać się również o promesę (przyrzeczenie udzielenia pożyczki na spłatę zadłużenia) po zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży kredytowanego domu lub mieszkania. Więcej informacji znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów oraz stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wniosek o udzielenie pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców należy złożyć bezpośrednio w banku, który udzielił kredytu mieszkaniowego. Pomocy indywidualnej w sprawach kredytu udziela Rzecznik Finansowy, a w przypadku wątpliwości dotyczących możliwości skorzystania z Funduszu - Bank Gospodarstwa Krajowego. Zachęcamy też konsumentów, którzy spotkali się z problemami skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców do informowania UOKiK poprzez adres mailowy [email protected].

Dodatkowe informacje dla mediów:

Biuro Prasowe UOKiK
pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
Tel.: 22 55 60 246
E-mail: [email protected]
Twitter: @UOKiKgovPL

Pomoc dla konsumentów:

Tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka
E-mail: [email protected]
Rzecznicy konsumentów – w twoim mieście lub powiecie

Idź do oryginalnego materiału