Karol Nawrocki szykuje ofensywę. Na start - projekt ustawy o CPK

1 dzień temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Ustawa o CPK będzie pierwszą, którą zaprezentuje prezydent-elekt Karol Nawrocki po zaprzysiężeniu - poinformował na antenie Radia ZET Paweł Szefernaker, przyszły szef jego gabinetu. Jeszcze przed wyborami kandydat wspierany przez PiS wskazywał, iż chce powrócić do założeń ustawy, które przedstawiał poprzedni rząd. Koncepcja ta różni się od tej, którą realizuje obecna władza. Szefernaker potwierdził również, iż Nawrocki jest otwarty na podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł.


W czwartek Paweł Szefernaker, w tej chwili poseł PiS, a niedługo szef gabinetu przyszłego prezydenta Karola Nawrockiego, powiedział, iż realizowane są prace nad zaplanowaniem kalendarza nowej głowy państwa na pierwsze tygodnie pracy.
- Myślę, iż od razu po zaprzysiężeniu pan prezydent będzie realizował to, o czym mówił w kampanii wyborczej. Bardzo mocno będzie stawiał także na to, aby przedstawiać opinii publicznej projekty ustaw - wyjaśnił w Radiu ZET.


Na pytanie, która z ustaw będzie zaprezentowana jako pierwsza, poseł wskazał na ustawę o CPK. Dodał, iż Nawrocki mówił o tym w kampanii wyborczej.Reklama


Nawrocki podpisał się pod listą "Tak dla CPK"


W maju br. Nawrocki podpisał się pod listą sześciu postulatów stowarzyszenia "Tak dla CPK". Już wtedy deklarował, iż w przypadku, gdy zostanie prezydentem, jego pierwsza inicjatywa ustawodawcza będzie obejmowała powrót do poprzedniej wersji inwestycji CPK, a więc z czasów rządów PiS.


Na liście postulatów było m.in. skierowanie do Sejmu prezydenckiego projektu ustawy zobowiązującego władze do budowy lotniska CPK oraz komponentu kolejowego w najkrótszym możliwym terminie i w pierwotnym kształcie. Podpisując deklarację, Karol Nawrocki powiedział, iż robi to z pełną odpowiedzialnością. Podkreślił, iż budowa CPK w takim kształcie od samego początku znajdowała się w jego programie wyborczym. Dodał, iż jako prezydent chce być liderem Polski ambitnej i stawiającej sobie wysokie cele, a jego zdaniem projekt CPK "jest dziś opiłowywany przez obecną władzę".
"Dla mnie, mojego pokolenia i pokolenia moich dzieci ten projekt jest symbolem Polski ambitnej, Polski z aspiracjami. Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego był wielkim marzeniem różnych pokoleń Polski o tym, iż możemy myśleć wysoko, o Polsce wielkiej, która jest jednym organizmem połączonym sieciami kolejowymi i ja chcę takiej Polski" - mówił Nawrocki.


Nawrocki chce podnieść kwotę wolną od podatku


Szefernaker został również zapytany o kwestię podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Nie potwierdził jednak, iż na ten temat prezydencki projekt ustawy zostanie zaprezentowany.
- Będziemy przedstawiać kolejne ustawy po zaprzysiężeniu, w kolejnych tygodniach. (...) Te ustawy, które będą w pierwszych dniach, tygodniach prezentowane, są napisane albo w tej chwili trwa końcowa praca nad projektami. Kwota wolna od podatku To jest zobowiązanie rządu Donalda Tuska. Pan prezydent elekt oprócz programu, który zaproponował w kampanii, to jest program 21 postulatów, który przedstawił - tam nie ma kwoty wolnej od podatku, ale mówił o tym, iż będzie pomagał także rządowi, żeby rząd mógł zrealizować to, o czym mówił w kampanii w polityce. Ważne jest to, żeby dotrzymywać słowa. Rząd Donalda Tuska mówił, iż w ciągu 100 dni wprowadzi kwotę wolną od podatku, 60 tysięcy. Nie dotrzymał słowa - ocenił przyszły szef prezydenckiego gabinetu.
Już po drugiej turze wyborów prezydenckich Nawrocki zadeklarował na łamach "Dziennika Gazety Prawnej", iż w temacie podniesienia kwoty wolnej od podatku jest skłonny przejąć inicjatywę, a nade wszystko - iż podpisze ustawę.
"Powiem więcej: jeżeli takiej ustawy w najbliższym czasie Sejm nie przyjmie, skorzystam z inicjatywy ustawodawczej" - podkreślił. "Zrobię Donaldowi Tuskowi te konkrety. Czy to nie jest koncyliacyjne? Czy to nie jest wyjście naprzeciw?" - powiedział, gdy zapytano go, czy "weźmie się za listę 100 konkretów".
Idź do oryginalnego materiału