- Organy administracji skarbowej rozliczą zeznanie roczne dla podatników PIT-37 oraz PIT-38
- W stosunku do rozliczeń za 2022 r. zmienił się sposób ustalania adekwatności urzędu skarbowego
Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy
Od początku 2019 roku podatnicy osiągający wszystkie swoje przychody za pośrednictwem płatnika mogą skorzystać z nowej usługi oferowanej przez Portal Podatkowy. Organ administracji skarbowej wykorzystując rządową witrynę udostępnia podatnikom PIT-37 oraz PIT-38 wstępnie wypełnione zeznania roczne. Szkic deklaracji jest uzupełniany w oparciu o informacje pochodzące od płatników podatku dochodowego oraz na podstawie informacji znajdujących się w rejestrach administracji publicznej.
Udostępnienie wstępnie wypełnionego PIT – dla kogo?
Jak wskazano na wstępie, wstępnie wypełnienie zeznania rocznego przysługuje podatnikom rozliczającym się na drukach PIT-37 oraz PIT-38. Do złożenia PIT-37 zobowiązani są podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych (skali podatkowej wg stawek 12 oraz 32 proc.) i osiągają wyłącznie przychody rozliczane za pośrednictwem płatnika (np. pracodawcy lub zleceniodawcy).
Z kolei PIT-38 służy do wykazania dochodów z giełdy, kapitałów pieniężnych, ujmujemy w nim przychody z odpłatnego zbycia:
- papierów wartościowych (w tym rozliczenie dochodów z forex),
- pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),
- pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających (np. opcje na akcje),
- udziałów w spółkach,
- walut wirtualnych (tzw. kryptowalut).
W PIT-38 wykazujemy również przychody z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Udostępnienie wstępnie wypełnionego PIT – sposoby postępowania
Podatnicy PIT-37 oraz PIT-38 mają do wyboru jedną z czterech ścieżek postępowania z udostępnionym PIT:
Brak akceptacji PIT – jeżeli podatnik dojdzie do wniosku, iż przygotowana przez urząd skarbowy nie odpowiada informacjom, które sam naniósłby wypełniając deklarację może odrzucić wstępne zeznanie roczne. Z taką sytuacją najczęściej mamy do czynienia, gdy informacje przekazane przez płatnika (np. za pośrednictwem druku PIT-11) nie są zgodne z faktyczną wysokością naszych zarobków, zasiłków itp.
Akceptacja wstępnie wypełnionego PIT – w przypadku, gdy podatnik w wyniku analizy udostępnionego mu formularza uzna, iż wszystkie informacje się zgadzają i jednocześnie nie chce uwzględnić dodatkowych ulg i odliczeń, może dokonać akceptacji, a następnie wysyłki PIT.
Akceptacja z modyfikacją PIT – wstępnie udostępnione zeznanie roczne również można zmienić poprzez np. wybranie rozliczenia wspólnego małżonków lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Brak działań – w przypadku niepodjęcia próby weryfikacji zeznania rocznego, PIT przygotowany przez administrację skarbową zostanie przyjęty do rozliczenia z dniem upływu ostatniego dnia terminu. W odniesieniu do deklaracji składanych za 2022 rok powinniśmy rozliczyć się najpóźniej do 2 maja 2023 roku.
Przy wysyłce zeznania podatkowego należy zwrócić uwagę na zaadresowanie PIT do adekwatnego urzędu skarbowego. Do końca 2021 r. deklarację należało wysłać do organu administracji skarbowej, który pozostawał adekwatny miejscowo na dzień 31 grudnia roku, którego dotyczy rozliczenie. W stosunku do rozliczeń za 2022 rok, w zeznaniu rocznym powinniśmy wskazać urząd skarbowy, do którego adekwatności należymy w dniu złożenia PIT.
W stosunku do rozliczeń za 2022 rok dojdzie również do następczego złożenia PIT przez urząd skarbowy. W obliczu ilości i wagi zmian w prawie podatkowym w wyniku wdrożenia Polskiego Ładu, organ administracji skarbowej będzie zobowiązany do przyjęcia korzystniejszego dla podatnika wyliczenia rachunkowego. Nie oznacza to jednak, iż urząd skarbowy będzie stosował mogące przysługiwać nam preferencje podatkowe. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Hipotetyczny podatek należny.
Rekomendacje PITax.pl Łatwe podatki
Ostatni z wyżej opisanych wariantów jest najmniej rekomendowanym sposobem postępowania wobec corocznego obowiązku wypełnienia zeznania rocznego PIT. Nie decydując się na złożenie PIT na Portalu Podatkowym oraz nie podejmując próby samodzielnego wypełnienia deklaracji (bądź z wykorzystaniem systemu rozliczeniowego online jak np. PITax.pl Łatwe podatki) nie mamy możliwości weryfikacji poprawności informacji podanych urzędowi skarbowemu przez płatnika oraz nie są uwzględniane przysługujące nam ulgi i odliczenia.