Kierownik podmiotu leczniczego – kim jest i jak go powołać?

prawodlazdrowia.pl 1 rok temu

Ten blog opiera się na jednym, podstawowym założeniu – nie ma głupich pytań…

Zwłaszcza, gdy dotyczą one polskiego systemu prawnego. Stąd też nie dziwię się, gdy klienci zgłaszają wątpliwości dotyczące kwestii pozornie oczywistych, nie wymagających wyjaśnienia. Przy czym „pozornie” to słowo klucz w tym przypadku.

Kim jest kierownik podmiotu leczniczego?

Z tym pojęciem możesz spotkać się wielokrotnie czytając przepisy regulujące funkcjonowanie placówek medycznych. Oczywiście mowa przede wszystkim o ustawie o działalności leczniczej ale nie tylko. Postanowienia dotyczące praw i obowiązków kierownika podmiotu leczniczego znajdziesz również m.in. w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, czy ustawie o świadczeniach…

Z regulacji tych wynika jeden wniosek – kierownik jest w zasadzie najważniejszą osobą w podmiocie leczniczym.

Kierownikiem podmiotu leczniczego jest osoba uprawniona do kierowania podmiotem i reprezentowania go na zewnątrz.

Kierownikiem podmiotu leczniczego prowadzonego w formie spółki kapitałowej jest zarząd spółki.

Zwróć uwagę, iż mowa jest o zarządzie, a nie o poszczególnych jego członkach. o ile zatem zarząd w spółce z o.o. jest, powiedzmy, trzyosobowy, spółka ma przez cały czas tylko jednego kierownika. Jest nim cały zarząd.

Jak widzisz, to ustawa określa wprost, kto jest kierownikiem. Wydawałoby się więc, iż nie musisz podejmować żadnych dodatkowych czynności w celu jego powołania. Tak łatwo niestety nie będzie, ale o tym za chwilę…

Kompetencje kierownika podmiotu leczniczego

Do kierownika należy prowadzenie wszelkich spraw związanych z działalnością podmiotu leczniczego oraz reprezentowanie go na zewnątrz. To kierownik , co do zasady, dysponuje mieniem placówki medycznej, zawiera umowy, zatrudnia pracowników, występuje przed organami i instytucjami

Kierownik ustala również regulamin organizacyjny podmiotu leczniczego oraz reprezentuje podmiot we wszelkich postępowaniach kontrolnych.

Oczywiście dopuszczalne jest upoważnienie innych osób do wykonywania poszczególnych czynności w ramach kompetencji kierownika. Może to nastąpić np. w drodze uchwały wspólników. Tryb delegowania obowiązków najczęściej wynika z wewnętrznych regulacji podmiotu.

Pamiętaj jednak, iż takie delegowanie obowiązków wywiera wyłącznie wewnętrzny skutek. Nie możesz zmieniać przepisów ustawy wewnętrznymi uchwałami.

Regulamin organizacyjny podmiotu leczniczego

Regulamin organizacyjny dla Twojego podmiotu leczniczego. Wzór z instrukcją.

Przejdź do sklepu >>>

Czy forma organizacyjno-prawna ma znaczenie?

Oczywiście. o ile jesteś przedsiębiorcą prowadzącym działalność leczniczą, kierownikiem Twojego podmiotu leczniczego będzie:

  • w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej – właściciel;
  • w spółce cywilnej – wspólnicy;
  • w spółce jawnej – wspólnicy;
  • w spółce partnerskiej – partnerzy lub zarząd (jeżeli jest powołany);
  • w spółce komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej – komplementariusz, a o ile komplementariuszem jest spółka kapitałowa – jej zarząd;
  • w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością– zarząd;
  • w spółce akcyjnej – zarząd.

Oczywiście w konkretnych przypadkach dopuszczalne są pewne odstępstwa od powyższej reguły.

Wewnętrzne regulacje mogą wiele zmienić

Często w praktyce, zwłaszcza w przypadku spółek prawa handlowego, spotyka się np. w umowie spółki postanowienia określające zasady reprezentacji i prowadzenia spraw podmiotu inaczej, niż wynika to z przepisów prawa.

Jak widzisz, o tym, kto pełni funkcję podmiotu leczniczego decyduje nie tylko ustawa o działalności leczniczej, ale przede wszystkim dokumenty założycielskie Twojej placówki. o ile prowadzisz spółkę (cywilną lub handlową) o wszystkim decydować będzie umowa spółki i uchwały wspólników.

W wyjątkowych zaś przypadkach – orzeczenie sądu, ale o tym przy innej okazji…

Idź do oryginalnego materiału