Kilkaset lat historii Gdańska w podziemiach remontowanego Żurawia

3 tygodni temu

Prawie 100 znalezisk archeologicznych, datowanych od średniowiecza po XX w., a wśród nich unikaty na skalę nie tylko lokalną, ale i europejską. Podczas prac renowacyjnych przy fundamentach Żurawia archeolodzy odkryli przedmioty, które stanowią jedyne w swoim rodzaju świadectwo kilkuset lat historii Gdańska. Dwa z nich, czyli kamień wysokiej wody z XVII w. i średniowieczną plakietkę miłosną, mieliście okazję poznać już wcześniej.

Dziś, na tydzień przed długo wyczekiwanym otwarciem wyremontowanego Żurawia dla publiczności, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku prezentuje wybrane, szczególnie cenne odkrycia z podziemi jednego z najważniejszych gdańskich zabytków – na stronie Narodowego Muzeum Morskiego https://nmm.pl czeka na Was fascynująca archeologiczna opowieść o przeszłości zapisanej w przedmiotach, przygotowana przez dr Annę Rembisz-Lubiejewską.

Awers plomby tekstylnej z minuskułową inskrypcją „harderwijk” i widocznym w polu wspiętym lwem zwróconym w prawo. Prawdopodobnie pierwszy egzemplarz znaku z wizerunkiem żaglowca z Harderwijk odkryty w Gdańsku.
Fot. Hanna Borkowska/ NMM
Puchary z tzw. szkła ołowiowego, XVI – pocz. XVII w.
Fot. Hanna Borkowska/ NMM
Zawór mosiężnego szpuntu w formie tulejki zwieńczonej figurą kogucika, z XVI – pocz. XVII w. To właśnie od kształtu zwieńczenia pochodzi nazwa „kurek”.
Fot. Hanna Borkowska/ NMM
Odlane z cyny, sześcioboczne naczynie na trzech nóżkach, prawdopodobnie cyborium z XV w. Na spodzie naczynia widnieje gotycka tarcza herbowa z wspiętym lwem, otoczona gotyckimi majuskułowymi literami D E L F, co wskazuje na pochodzenie wyrobu z delfickiego warsztatu. Wyjątkowo rzadkie znalezisko, w całej Europie dotychczas odkryto zaledwie 20 tego rodzaju obiektów.
Fot. Hanna Borkowska/ NMM

Fot. Hanna Borkowska/ NMM

***

Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Źródło, fot. NMM w Gdańsku

Idź do oryginalnego materiału