Bez prawa nie ma porządku, a bez nauki nie ma rozwoju. Te dwa ważne aspekty sprawiają, iż państwa mogą prawidłowo funkcjonować. Choć aspekty prawnokarne zwykle omawia się w ujęciu praktycznym, warto czasem spojrzeć na nie w bardziej teoretyczno-filozoficzny sposób, aby lepiej zrozumieć ich istotę. Dlatego właśnie organizowana jest VIII Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu Filozoficzne aspekty prawa karnego – „Sprawstwo i jego brak w prawie karnym”. KKZ objęło wydarzenie swoim patronatem.
Konferencja organizowana jest 9 maja w Auli Schumana w bud. 21 (Auditorium Maximum) Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – Kampus przy ul. Wóycickiego 1/3, a jej inicjatorem jest Koło Naukowe Prawa Karnego Materialnego UKSW.
Podczas wydarzenia wystąpi wielu cenionych ekspertów, jak i pełni pasji i ciekawej wiedzy studenci. Głównym celem konferencji jest debata nad kwestiami aksjologicznymi i filozoficznymi w kontekście szerokiej problematyki sprawstwa. Poruszone zostaną takie zagadnienia jak:
- Czym jest sprawstwo?
- Jak aktualnie jest rozumiany tzw. przebieg przyczynowo-skutkowy i jak jego postrzeganie ewoluowało na przestrzeni historii?
- Jakie są wady i zalety tzw. teorii odnoszących się do warunku zwiększenia ryzyka ponad społecznie dopuszczalne?
- Kto jest sprawcą w przypadku zaangażowania modelu językowego (sztucznej inteligencji) do wywołania opisanej w typie czynu zabronionego i negatywnie wartościowanej zmiany w świecie?
I wiele, wiele więcej.
Jako kancelaria otwarta na wsparcie inicjatyw naukowych młodych ludzi i przyszłych adeptów prawa, cieszymy się, iż mogliśmy mieć swój wkład w organizację tego wydarzenia. Wierzymy, iż konferencja będzie doskonałym wyjściem do ciekawych dyskusji i wymiany poglądów. Więcej szczegółów tutaj.