Kluczowe zmiany w przepisach podatkowych od 2025 r.

4 dni temu
  • Nowelizacja ma na celu uproszczenie procedur, eliminację wątpliwości interpretacyjnych i dostosowanie regulacji do prawa unijnego.
  • Wprowadzono autonomiczne definicje „budynku” i „budowli”, zmieniono zasady opodatkowania garaży w budynkach mieszkalnych oraz doprecyzowano zakres zwolnień podatkowych dla infrastruktury portowej i kolejowej.
  • Nowe przepisy umożliwiają automatyczne przyznawanie części ulg podatkowych, ułatwiają przekazywanie opłat między organami oraz wprowadzają pełnomocnictwa w formie elektronicznej, co przyspiesza i upraszcza procedury administracyjne.

Kluczowe założenia nowelizacji

ZmPodLokU24 wprowadza zmiany w trzech kluczowych aktach prawnych:

  • ustawie z 15.11.1984 r. o podatku rolnym (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1176; dalej: PodRolU), m.in. poprzez nowe zasady stosowania ulg podatkowych;
  • ustawie z 12.1.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 70; dalej: PodLokU), m.in. przez wprowadzenie definicji „budynku” i „budowli”;
  • ustawie z 16.11.2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2111; dalej: OpłSkarbU), m.in. w zakresie przekazywania opłat i ustalania adekwatności organów podatkowych.

Potrzeba i cel nowych regulacji

Nowelizacja przepisów PodRolU, PodLokU oraz OpłSkarbU jest odpowiedzią na konieczność uproszczenia obowiązujących regulacji i dostosowania ich do zmieniających się potrzeb społeczno-gospodarczych oraz wymagań prawa unijnego.

Główne założenia obejmują eliminację wątpliwości interpretacyjnych, które były przyczyną licznych sporów podatkowych, przez doprecyzowanie obowiązujących przepisów i zapewnienie ich stosowania oraz spójności w kontekście opodatkowania nieruchomości i korzystania ze zwolnień podatkowych.

W szczególności zmiany dotyczą:

  • definicji kluczowych pojęć takich jak „budowla” i „budynek”;
  • zasad opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych;
  • zakresu zwolnień z podatku od nieruchomości obiektów infrastruktury portowej i kolejowej;
  • uproszczenia procedur związanych z opłatą skarbową.

Zmiany w przepisach o podatku rolnym

W dotychczasowym stanie prawnym zwolnienia podmiotowe, przewidziane w art. 12 ust. 2 PodRolU, były przyznawane na wniosek. Rozwiązanie to uznano jednak za nadmiernie biurokratyczne, ponieważ warunkiem jego zastosowania jest wyłącznie posiadanie przez podmiot określonego statusu prawnego – m.in. uczelni, federacji podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, instytutu naukowego i pomocniczej jednostki naukowej Polskiej Akademii Nauk. Status zwolnionych podmiotów nie podlegał weryfikacji w trakcie postępowania wszczętego wnioskiem podatnika, okoliczność ta może zostać bowiem zweryfikowana w trybie czynności sprawdzających po złożeniu informacji/deklaracji. Co istotne, zarówno w podatku od nieruchomości, jak i w podatku leśnym, zwolnienia przysługujące tym podmiotom nie są przyznawane na wniosek.

Treść art. 13d ust. 1 PodRolU zmieniono w ten sposób, iż zwolnienia i ulgi podatkowe będą w części przypadków przyznawane automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Nowe przepisy pozwolą na weryfikację statusu podmiotu w ramach czynności sprawdzających, eliminując konieczność wszczynania formalnych postępowań.

W odniesieniu do ulgi inwestycyjnej, przewidzianej w art. 13 PodRolU, dostosowano jej zasady do rozporządzenia Komisji (UE) Nr 2022/2472 z 25.6.2014 r. uznającego niektóre kategorie pomocy w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz.Urz. UE L z 2014 r. Nr 193, s. 1). Rozporządzenie 193/2014/UE określa zasady udzielania pomocy na inwestycje w gospodarstwach rolnych, co wymagało aktualizacji przepisów krajowych.

Zmiany w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych

Jednym z najważniejszych elementów nowelizacji są zmiany definicji pojęć „budynek” i „budowla”, które zostały zdefiniowane autonomicznie w PodLokU, bez odwoływania się do przepisów pozapodatkowych. Dotychczasowa praktyka pokazała, iż brak precyzyjnych definicji prowadził do licznych sporów podatkowych, w tym różnic interpretacyjnych między organami podatkowymi a podatnikami.

Zgodnie z nowymi przepisami, budynek to obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni dzięki przegród budowlanych oraz który posiada fundamenty i dach, z wyłączeniem obiektu, w którym są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, którego podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym jego przeznaczenie jest pojemność.

Budowla została zdefiniowana jako:

  • obiekt niebędący budynkiem, wymieniony w załączniku nr 4 do PodLokU, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem;
  • elektrownię wiatrową, elektrownię jądrową i elektrownię fotowoltaiczną, biogazownię, biogazownię rolniczą, magazyn energii, kocioł, piec przemysłowy, kolej linową, wyciąg narciarski oraz skocznię, w części niebędącej budynkiem – wyłącznie w zakresie ich części budowlanych;
  • urządzenie budowlane – przyłącze oraz urządzenie instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, oraz inne urządzenie techniczne, bezpośrednio związane z budynkiem lub opisanym wyżej obiektem, niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem;
  • urządzenie techniczne inne niż wymienione powyżej – wyłącznie w zakresie jego części budowlanych;
  • fundamenty pod maszyny oraz pod urządzenia techniczne, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową

– wzniesione w wyniku robót budowlanych, także w przypadku, gdy stanowią część obiektu niewymienionego w ustawie.

Zmiany dotyczą również opodatkowania garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych. Dotychczas opodatkowanie zależało od statusu prawnego garażu – wyodrębnione lokale użytkowe były opodatkowane wyższą stawką. Nowelizacja wprowadza jednolite zasady, zgodnie z którymi za część mieszkalną budynku będzie uznawane także pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów. Proponowana zmiana doprowadzi do zmiany kwalifikacji wyodrębnionych prawnie lokali użytkowych w budynkach mieszkalnych stanowiących garaże wielostanowiskowe oraz garaże jednostanowiskowe na część mieszkalną budynku i doprowadzi do zmiany podatkowego statusu takich pomieszczeń.

Wprowadzono także zmiany dotyczące zwolnień z podatku od nieruchomości. Doprecyzowano zakres zwolnienia dla infrastruktury portowej, ograniczając je do budowli znajdujących się w portach morskich lub przystaniach. W przypadku infrastruktury kolejowej wyłączono możliwość stosowania zwolnienia w odniesieniu do terminali towarowych.

Zmiany w przepisach o opłacie skarbowej

Nowelizacja OpłSkarbU obejmuje zmiany proceduralne mające na celu ułatwienie przekazywania wpływów z opłat między organami podatkowymi w przypadku zmiany adekwatności organu.

W celu zapobieżenia sporom kompetencyjnym między organami podatkowymi w przypadku ustanowienia pełnomocnictwa w jednym dokumencie przez więcej niż jednego mocodawcę postanowiono, iż adekwatnym organem podatkowym w sprawie opłaty skarbowej od złożenia tego dokumentu będzie organ adekwatny ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę mocodawcy wskazanego w tym dokumencie jako pierwszy, który ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski.

Wprowadzono również regulacje dotyczące składania pełnomocnictw w formie elektronicznej, co jest istotnym krokiem w kierunku cyfryzacji administracji podatkowej.

Dodatkowo w załączniku do OpłSkarbU wprowadzono zmiany związane z ustaleniem nowych stawek opłaty skarbowej za stwierdzenie posiadania kadry oraz środków umożliwiających prowadzenie szkoleń osób wykonujących czynności w ruchu zakładu górniczego.

Ustalono również nowe zasady dotyczące ewidencji prowadzonej przez inkasentów opłaty uzdrowiskowej, co ma na celu uszczelnienie systemu poboru opłat.

Etap legislacyjny

Ustawa z 19.11.2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej została opublikowana w Dzienniku Ustaw 29.11.2024 r. Nowe przepisy wejdą w życie 1.1.2025 r.

Idź do oryginalnego materiału