Kolejny napędzany metanolem kontenerowiec Maersk ochrzczony. W Felixtowe zaprezentowano Alexandra Maersk

gospodarkamorska.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


W brytyjskim Felixtowe odbyła się ceremonia chrztu nowego nabytku duńskiego giganta, Kolejny, duży kontenerowiec wyróżnia to, iż posiada napęd dwupaliwowy, w tym na ekologiczny metanol. Jest to element strategii Maersk, w myśl hasła „All The Way To Zero”, mając za cel osiągnięcie neutralności pod względem emisji CO2 i tym samym dążenie do pełnej dekarbonizacji żeglugi dalekomorskiej.

Wybór miasta, gdzie odbyła się ceremonia chrztu także nie był przypadkowy, jako iż port w Felixtowe znajduje się na trasie statków firmy w ramach zwyczajowej żeglugi. W wydarzeniu wzięli udział, obok przedstawicieli duńskiej firmy, jej klienci i pracownicy, także brytyjski minister minister gospodarki morskiej Mike Kane i delegacja Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Matką chrzestną nowego konteneroca została Elaine Condon, dyrektor ds. ludzi i kultury w Primark, który jest klientem Maersk. Jak podała duńska firma w swoim komunikacie, ten wybór ma cementować bliskie partnerstwo w zakresie logistyki i zrównoważonego obu podmiotów.

Zgodnie z tradycją nadawania statkom Maersk, otrzymują nazwy odnoszące się do członków rodziny założycielskiej firmy. Imię „Alexandra” nosiła starsza siostra założyciela A.P. Moller-Maersk, która żyła w latach (1868-1953).


– To zaszczyt dołączyć do ceremonii chrztu Alexandra Maersk jednemu z pierwszych kontenerowców napędzanych ekologicznym metanolem. Jest to dokładnie taki rodzaj innowacji, jakiego potrzebujemy, aby zapewnić bardziej ekologiczny, czystszy sektor morski, który jest lepszy dla ludzi i dla naszej planety. Dostarczanie bardziej ekologicznego transportu jest jednym z naszych głównych priorytetów i będziemy to robić poprzez redukcję szkodliwych emisji gazów cieplarnianych i inwestowanie w alternatywne paliwa i technologie – podkreślił Mike Kane, minister gospodarki morskiej Wielkiej Brytanii.

– Jesteśmy zaangażowani w zmniejszanie naszego wpływu na środowisko w całej naszej działalności, w tym w naszym łańcuchu dostaw. Dzięki naszej współpracy z Maersk zaczęliśmy wprowadzać ekologiczne alternatywy paliwowe, takie jak biopaliwo, podczas transportu naszych produktów. Korzystając z produktu Maersk ECO Delivery Ocean i zastępując paliwa kopalne alternatywnymi paliwami ekologicznymi na statkach towarowych Maersk, zmniejszamy emisję gazów cieplarnianych (GHG) w naszej żegludze oceanicznej.  Jest to dla nas bardzo istotny krok w Primark, ponieważ wspiera naszą ambicję zmniejszenia o połowę emisji dwutlenku węgla w całym naszym łańcuchu wartości do 2030 roku – wskazał Paul Marchant, dyrektor generalny Primark

– Wspaniale jest widzieć, iż klienci tacy jak Primark podejmują działania i współpracują z nami w celu dekarbonizacji transportu oceanicznego. Prawdziwy postęp w zielonej transformacji wymaga zbiorowego wysiłku. Aby przyspieszyć transformację, potrzebujemy pomocy Międzynarodowej Organizacji Morskiej w wypełnieniu luki cenowej między paliwami ekologicznymi a paliwami kopalnymi, aby zielony wybór był najlepszym wyborem dla wszystkich. Zeszłotygodniowe spotkanie IMO w tej sprawie było krokiem we adekwatnym kierunku, ale w nadchodzących miesiącach pozostaje wiele pracy. Pozostajemy pełni nadziei i przez cały czas robimy wszystko, co w naszej mocy, aby przyspieszyć ekologiczną transformację żeglugi – zaznaczył Vincent Clerc, prezes A.P. Moller-Maersk.

Nowe statki napędzane metanolem są podstawą ambitnych planów dekarbonizacji Maersk, ponieważ niskoemisyjny metanol może zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych (GHG) o 65% do 90% w porównaniu z konwencjonalnymi paliwami kopalnymi, takimi jak olej bunkrowy (w zależności od surowca i procesu produkcji metanolu, obliczonego na podstawie cyklu życia) *.

Alexandra Mærsk jest szóstym statkiem we flocie Maersk, który może pływać na metanolu w silnikach głównych jak i pomocniczych. Jest to także piąty z serii 18 dużych kontenerowców posiadających podwójny napęd, jakie firma zamówiła jeszcze w ub. r. Ich dostawa ma odbywać się w latach 2024-2025. Każdy statek ma 351 metrów długości i 54 metry szerokości, a jego ładowność wynosi 16 592 TEU.

Wybór metanolu wziął się z wypracowanej strategii w ramach Science Target Based (STBi). Dokładna redukcja emisji poprzez użycie zielonego metanolu zależy od procesu produkcji i sposobu transportu surowca i wyprodukowanego metanolu. Podczas gdy metanol wytwarzany z biogennych surowców osiąga około 65-70% redukcji emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia w porównaniu z konwencjonalnym paliwem kopalnym, syntetycznie wytwarzany zielony metanol, tak zwany e-metanol, ma na celu osiągnięcie znacznie wyższych poziomów redukcji emisji, choćby do 90% w cyklu życia.

Aktualnie firma zobowiązuje się do zmniejszenia dotąd generowanego wpływu na środowisko w ramach swojej działalności zarówno w kwestii transportu morskiego, jak i łańcucha dostaw. Stąd także jej partnerzy i klienci sięgają po alternatywne, zielone paliwa. Przedstawiciele Primark wskazali, iż ich celem jest ograniczenie o połowę swojej dotychczasowej emisji dwutlenku węgla w ramach swojej działalności do 2030 roku.

Maersk wyznaczył sobie cel oparty na podstawach naukowych, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto na rok 2040 w całej firmie, a także ustanowił wymierne i ambitne cele krótkoterminowe na rok 2030, aby zapewnić znaczny postęp. Firma wyposaży 25 swoich kontenerowców w silniki dwupaliwowe, które będą mogły pływać na ekologicznym metanolu. Wśród tych statków znajduje się mniejszy kontenerowiec Laura Maersk, który został wprowadzony do obsługi tras na Morzu Bałtyckim we wrześniu 2023 roku. Pierwszym terminalem, który odwiedził, był GCT należący do Hutchison Ports w Porcie Gdynia. Obsługę terminali w Azji, na Morzu Śródziemnym i Europie Zachodniej jako pierwszy z dużych kontenerowców rozpoczął w tym roku Ane Maersk.

Idź do oryginalnego materiału