
Uzyskaliśmy dla naszego kolejnego Klienta zabezpieczenie w postaci zawieszenia postępowania egzekucyjnego wszczętego przez bank.
Sprawa dotyczyła umowy kredytu indeksowanego do waluty CHF zawartej z bankiem. W roku 2017 bank skutecznie pozwał naszego Klienta, a po uzyskaniu tytułu wykonawczego w postaci nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym wraz z klauzulą wykonalności, złożył wniosek o wszczęcie postepowania egzekucyjnego do komornika. Następnie Klient zawarł porozumienie z bankiem na mocy, którego otrzymał nowy harmonogram spłat. Dodatkowo złożył do Sądu pozew o ustalenie nieistnienia umowy kredytowej z uwagi na zawarte w niej klauzule abuzywne. W 2024 r. Sąd Okręgowy w Warszawie nieprawomocnym wyrokiem uznał nieważność umowy kredytowej. Po wydaniu wyroku bank wszczął ponownie egzekucję na podstawie tytułu wykonawczego z 2017 r., a komornik rozpoczął egzekucję z majątku Klienta.
Złożyliśmy pozew o uchylenie tytułu wykonawczego wraz z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia, w postaci zawieszenia postępowania egzekucyjnego. Sąd Okręgowy w Poznaniu przychylił się do naszego stanowiska. We wniosku wskazaliśmy przede wszystkim na przedawnienie roszczenia banku, a także powołaliśmy się na wyrok TSUE z dnia 13 września 2018 r. o sygn. akt C-176/17, w którym Trybunał uznał, iż choćby jeżeli wyrok nakazowy nie został zaskarżony, nie może on zamykać konsumentowi drogi do dochodzenia roszczeń, gdyż ochrona praw konsumenta jest dalej idąca niż powaga rzeczy osądzonej.
To jeszcze nie koniec walki sądowej, wciąż czekamy na ostateczne rozstrzygniecie tej sprawy. Jednak to postanowienie naświetliło nam kolejność podejmowania dalszych kroków w sprawie o skomplikowanym stanie faktycznym, a nasi Klienci po miesiącach pełnych stresu odetchnęli z ulgą.
Będziemy na bieżąco informować o postępach w tej sprawie.
Sprawę prowadzą adw. Natalia Wójcik i apl. adw. Justyna Kisała.