Wersja publikowana w formacie PDF
- Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii /nr 28/
- Poseł Paweł Bliźniuk /KO/
- Poseł Janusz Cieszyński /PiS/
- Poseł Grzegorz Napieralski /KO/
- Przewodniczący poseł Bartłomiej Pejo /Konfederacja/
– wniosek o powołanie podkomisji stałej do spraw cyberbezpieczeństwa.
W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Magdalena Krzymowska, Jakub Błoński – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych.
Przewodniczący poseł Bartłomiej Pejo (Konfederacja):
Dzień dobry, witam wszystkich państwa, otwieram posiedzeniu Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.Stwierdzam kworum.
Witam panie i panów posłów. Porządek dzisiejszego posiedzenia przewiduje rozpatrzenie wniosku o powołanie podkomisji stałej do spraw cyberbezpieczeństwa. Przypominam, iż dzisiaj prezydium Komisji zgłasza wyłącznie propozycję powołania drugiej podkomisji stałej, działającej przy naszej Komisji. Za chwilę przedstawimy państwu uzasadnienie jej powołania oraz wstępny plan pracy. jeżeli decyzja Komisji będzie pozytywna, to zgodnie z art. 165 ust. 1 regulaminu Sejmu wystąpię do Prezydium Sejmu z prośbą o zgodę na powołanie tej podkomisji. Dopiero po uzyskaniu zgody Prezydium Sejmu powołamy podkomisję i wybierzemy jej skład.
Czy są uwagi do porządku dziennego? Nie widzę, przystępujemy do jego realizacji.
Szanowni państwo, kwestia cyberzagrożenia i walki z nim staje się coraz ważniejszym tematem w funkcjonowaniu administracji państwowej, przedsiębiorców, otaczającego nas życia. W związku z tym, podczas jednego z posiedzeń prezydium Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, uznaliśmy, iż jest potrzeba powołania podkomisji stałej, aby tą szczególną tematyką się zająć i poświęcić tematy podkomisji stałej wyłącznie tym kwestiom. Bardzo proszę pana Grzegorza Napieralskiego, członka prezydium, o przedstawienie uzasadnienia powołania podkomisji i przedstawienie ramowego planu pracy. Bardzo proszę, panie pośle.
Poseł Grzegorz Napieralski (KO):
Bardzo dziękuję, panie przewodniczący.Dziękuję za możliwość zgłoszenia takiej propozycji. Otóż, żeby nie powielać słów przewodniczącego Bartłomieja Pejo, chciałem tylko powiedzieć, iż tak naprawdę od pewnego czasu pojawił się nowy komponent, jeżeli chodzi o przestępstwa. To jest właśnie cyberbezpieczeństwo, czyli wszystko, co dzieje się w sieci. Z jednej strony nasza Komisja, polski rząd, bez względu na to, jaka to jest kadencja, robią wszystko, żeby unowocześnić struktury naszego państwa, ale też pomagać przedsiębiorcom, aby rozwijać nowoczesne formy komunikacji. Budujemy systemy, ułatwiamy życie Polkom i Polakom: choćby mObywatel, elektroniczna bankowość czy elektroniczny obieg dokumentów.
Ale z drugiej strony, to niesie za sobą właśnie takie niebezpieczeństwo, iż mogą być ataki z zewnątrz, ataki tych, którzy chcą wyłudzić pieniądze, ataki tych, którzy chcą zdobyć informacje. Ale chyba to, co najbardziej dzisiaj groźne, co najważniejsze, to to, iż są też ataki zewnętrzne, czyli tak naprawdę mamy za granicą pełnoskalową wojnę, którą prowadzi Rosja, definiowana dzisiaj jako wróg. I wiemy bardzo dokładnie, iż stoi za wieloma atakami nie tylko na Polskę i instytucje rządowe, ale również takie instytucje jak Polska Agencja Prasowa, Telewizja Polska i wiele innych miejsc, gdzie te ataki są absolutnie widoczne i możemy dzisiaj definiować, kto za nimi stoi.
Pomysł powołania podkomisji wynika z chęci tego, żeby skanalizować dyskusję w bardzo wąskim zakresie, ponieważ Komisja zajmuje się wieloma sprawami i cyberbezpieczeństwo nie może zdominować całej dyskusji, a jest to bardzo ważne. Podjęliśmy więc decyzję, żeby skanalizować tę dyskusję, aby rozmawiać o cyberbezpieczeństwie podobnie jak dzisiaj dyskutujemy o sztucznej inteligencji i algorytmach, o rozwiązaniach, które możemy gwałtownie wprowadzić, przeprocedować ustawy, które się pojawią, ale również zobaczyć, co dzieje się na rynkach innych państw – czy europejskich, czy pozaeuropejskich – spoglądać na ich rozwiązania, rozmawiać z branżą, która zajmuje się cyberbezpieczeństwem tak, aby chronić jak najlepiej nasze dane, nasze pieniądze, naszą intymność, naszą prywatność.
Stąd uważam i bardzo mocno rekomenduję, żebyśmy zwrócili się do pana marszałka, do całego Prezydium Sejmu, o powołanie takiej podkomisji. Bardzo dziękuję.
Przewodniczący poseł Bartłomiej Pejo (Konfederacja):
Dziękuję, panie przewodniczący.Otwieram dyskusję. Bardzo proszę, przewodniczący Cieszyński.
Poseł Janusz Cieszyński (PiS):
Bardzo dziękuję, panie przewodniczący.Cieszę się, iż ten pomysł powołania podkomisji zajmującej się cyberbezpieczeństwem spotkał się z dobrym odzewem. Natomiast chciałem też zaapelować o to – oczywiście wiem, iż musimy poczekać na decyzję Prezydium Sejmu i na to, żeby w ogóle móc realizować kolejne kroki – by, tak jak w poprzednich kadencjach, kiedy pan przewodniczący Napieralski przyszedł z pomysłem i go zrealizował w zakresie podkomisji do spraw sztucznej inteligencji i przejrzystości algorytmów, tutaj też było w ten sposób, iż ta podkomisja do spraw cyberbezpieczeństwa zgodnie z jakimś parytetem przypadnie przedstawicielom Prawa i Sprawiedliwości. Rozumiem, iż to pieśń przyszłości, ale apeluję o to. Myślę, iż to jest bardzo ważna sprawa i w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości i jego reprezentantów w Komisji mogę zadeklarować, iż tak samo jak pan przewodniczący świetnie prowadzi podkomisję do spraw algorytmów, tak my też w odpowiedzialny sposób przejęlibyśmy ten temat cyberbezpieczeństwa, bo jego znaczenie cały czas rośnie. Dziękuję.
Przewodniczący poseł Bartłomiej Pejo (Konfederacja):
Dziękuję bardzo.Czy ktoś z państwa chciałby jeszcze zabrać głos? Bardzo proszę, panie pośle.
Poseł Paweł Bliźniuk (KO):
Dziękuję, panie przewodniczący.Ja również ze słowem poparcia w zakresie cyberbezpieczeństwa. Szczególnie na tym niższym poziomie dosyć często mówimy o infrastrukturze krytycznej na poziomie centralnym, ale również w samorządach częstokroć rozmawialiśmy – tam był raport Najwyższej Izby Kontroli z zachodniopomorskiego, nomen omen wskazujący, iż wdrożenie Ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa na poziomie samorządów pozostawia wiele do życzenia. Zresztą mam takie same refleksje, bo zajmowałem się badawczo kwestią wdrożenia tejże ustawy w jednostkach samorządu terytorialnego i w zakresie procedur.
Natomiast też ważne jest uświadamianie społeczeństwa, szczególnie osób starszych, iż są narażone na ataki w codziennym życiu, bo to nie tylko jest kwestia wielkiej polityki, geopolityki i działań hybrydowych, ale również tego, iż jesteśmy wyeksponowani na ryzyko dnia codziennego, gdzie zwykli przestępcy, korzystając z nowych technologii, szczególnie kierując swoje działania wobec osób starszych, są w stanie skłonić ich do niekorzystnych dla nich decyzji co do gospodarowania swoim majątkiem i tak dalej.
Myślę, iż ta Komisja jest fundamentalnie potrzebna i rzeczywiście w polskim parlamencie chyba nie ma takiego drugiego miejsca jak Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, gdzie moglibyśmy w ramach właśnie takiej podkomisji pracować nad rozwojem naszych zdolności w zakresie cyberbezpieczeństwa i też poprawą, zwiększeniem świadomości społeczeństwa w tym zakresie, więc ten wniosek jest jak najbardziej zasadny.
Przewodniczący poseł Bartłomiej Pejo (Konfederacja):
Bardzo dziękuję.Czy ktoś z państwa chciałby jeszcze zabrać głos? Dziękuję bardzo.
W odpowiedzi do pana przewodniczącego Cieszyńskiego – oczywiście o składzie prezydium, jak już wspomniałem, będziemy decydować na kolejnych posiedzeniach, o ile już zostanie wyrażona zgoda Prezydium Sejmu.
Cieszy mnie, iż wszyscy zgadzamy się z pomysłem prezydium Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. Rozumiem, iż więcej głosów w dyskusji nie ma. W takim razie zamykam dyskusję. o ile nie usłyszę sprzeciwu, uznam, iż Komisja akceptuje wniosek prezydium o powołanie podkomisji stałej do spraw cyberbezpieczeństwa i wyraża zgodę na wystąpienie w tej sprawie do Prezydium Sejmu. Sprzeciwu nie słyszę. Na tym wyczerpaliśmy porządek dzienny posiedzenia, dziękuję bardzo.
« Powrótdo poprzedniej strony