Wersja publikowana w formacie PDF
- Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych /nr 56/
- Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi /nr 74/
- Poseł Piotr Głowski /KO/
- Poseł Rafał Komarewicz /Polska2050-TD/
- Poseł Janusz Kowalski /PiS/
- Poseł Alicja Łepkowska-Gołaś /KO/
- Poseł Jerzy Meysztowicz /KO/
- Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Miłosz Motyka
- Legislator Konrad Nietrzebka
- Zastępca dyrektora Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii Ministerstwa Klimatu i Środowiska Janusz Pilitowski
- Przewodniczący poseł Marek Suski /PiS/
- Poseł Robert Telus /PiS/
– poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 956 i 979).
W posiedzeniu udział wzięli: Miłosz Motyka podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wraz ze współpracownikami, Marzena Skąpska naczelnik Wydziału Odnawialnych Źródeł Energii w Departamencie Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Zdzisław Murasa dyrektor Departamentu Prawnego i Rozstrzygania Sporów Urzędu Regulacji Energetyki, Paweł Tański kierownik Działu Regulacji Rynku Paliw Alternatywnych i Petrochemii Orlen SA, Wojciech Labuda dyrektor do spraw regulacji Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, Przemysław Bryksa i Krzysztof Rutkowski członkowie Związku Pracodawców Recyklingu i Pirolizy, Łukasz Zbonikowski prezes Zarządu Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, Władysław Serafin przewodniczący Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Aleksandra Wielgos asystentka przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Cezary Gradowski, Anna Rajewska, Jarosław Żołądź, Łukasz Żylik – z sekretariatów Komisji w Biurze Komisji Sejmowych; Konrad Nietrzebka, Mariusz Przerwa – legislatorzy z Biura Legislacyjnego.
Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Mamy kworum, szanowni państwo. Jest też przedstawiciel prezydium Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a zatem możemy zaczynać.Otwieram wspólne posiedzenie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Witam państwa posłów oraz wszystkich gości biorących udział w dzisiejszym posiedzeniu. Stwierdzam kworum. Witam państwa posłów oraz gości.
Porządek dzisiejszego posiedzenia przewiduje rozpatrzenie poprawek zgłoszonych w czasie drugiego czytania do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i paliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 956 i 979).
W czasie drugiego czytania do projektu zgłoszono wniosek o odrzucenie oraz cztery poprawki.
W tej chwili powitam jeszcze państwa gości i pana ministra. Witam pana ministra Miłosza Motykę, podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pana Zdzisława Murasę, dyrektora Departamentu Prawnego i Rozstrzygania Sporów Urzędu Regulacji Energetyki, pana Pawła Tańskiego, kierownika Działu Regulacji Rynku Paliw Alternatywnych i Petrochemii Orlen SA, pana Krzysztofa Rutkowskiego.
Szanowni państwo, to od państwa zależy, jak rozmawiacie, to ja was nie przekrzyczę.
Witam pana Krzysztofa Rutkowskiego, członka Związku Pracodawców Recyklingu i Pirolizy, pana Przemysława Bryksę, również członka Związku Pracodawców Recyklingu i Pirolizy, panią Marzenę Skąpską, naczelnik Wydziału Odnawialnych Źródeł Energii w Departamencie Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pana Janusza Pilitowskiego, zastępca dyrektora Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii, pana Jakuba Kowalskiego, głównego specjalistę w Zespole Biokomponentów i Biopaliw Ciekłych w Departamencie Odnawialnych Źródeł Energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, panią Ewę Florkiewicz, radcę prawnego w Departamencie Prawnym w Ministerstwie Klimatu Środowiska, pana Bartosza Grabelaka, administratora w Biurze Ministra w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pana Wojciecha Labudę, dyrektora do spraw regulacji w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.
Mam pytanie do Biura Legislacyjnego, czy można połączyć poprawki. Nie można połączyć poprawek. A zatem, szanowni państwo, przechodzimy do procedowania. Jest wniosek o odrzucenie projektu ustawy w całości. Czy wnioskodawca chciałby go uzasadnić?
Poseł Janusz Kowalski (PiS):
Szanowni państwo, w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość złożyliśmy wniosek o odrzucenie projektu ustawy. W związku z tym, iż wczoraj pan premier Donald Tusk zapowiedział walkę z biurokratycznymi regulacjami Unii Europejskiej, a dzisiaj jest zgłaszany kolejny projekt, który realizuje cele klimatyczne nałożone nam przez Brukselę, jesteśmy zwolennikami odrzucenia projektu, przy czym od razu zadeklarowaliśmy panu ministrowi Miłoszowi Motyce absolutne wsparcie, o ile chodzi o przepisy wspierające polskich rolników, o ile chodzi o wykorzystanie polskiej biomasy. Jednak nakładanie kolejnych obostrzeń regulacyjnych ze strony Brukseli, o ile chodzi o politykę klimatyczną, jest wielkim błędem. Zachęcamy ponad politycznie do przyjęcia wniosku Prawa i Sprawiedliwości. o ile jesteście państwo przeciwko Zielonemu Ładowi, zagłosujcie za wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Dziękuję bardzo. Czy jest głos przeciw? W takim razie pan minister przedstawi stanowisko rządu.Poseł Rafał Komarewicz (Polska2050-TD):
Czy można, panie przewodniczący?Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Można, tylko trochę refleks.Poseł Rafał Komarewicz (Polska2050-TD):
Chciałbym tylko powiedzieć, iż dyrektywa RED III została wprowadzona chyba w 2018 albo w 2019 r., kiedy rządził rząd PiS-u. Data wejścia w życie w 2021 r. została ustalona również przez rząd PiS-u. Dziękuję.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Dziękuję bardzo. Pan minister.Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Miłosz Motyka:
Ja jednak będę prosił o przyjęcie projektu ustawy, który został wynegocjowany i na poziomie rządowym, i w szerokich konsultacjach społecznych, popartych przez środowisko rolników.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Pan minister prosi o poparcie. Jest wniosek o odrzucenie.Przechodzimy do głosowania. Jeszcze chwilę, zaraz zadziała. Dalej idący jest wniosek o odrzucenie. o ile przepadnie, to wtedy będą poprawki, a o ile będzie przyjęty…
Kto jest za wnioskiem? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Poczekamy na wszystkich, spokojnie. Będę pytać, czy już wszyscy oddali głos. Czy jeszcze ktoś ma problem? Jeszcze jest problem. To czekamy. Nie, pytań w tej chwili nie ma, jest głosowanie.
Poseł Piotr Głowski (KO):
Chodzi o to, żeby było jasne, jak głosujemy. Jest wniosek za odrzuceniem, tak?Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Jest wniosek o odrzucenie. Kto jest za wnioskiem o odrzucenie, głosuje za, czyli guziczek zielony. Kto jest przeciw, czerwony. Kto się wstrzymuje, zielony. Chyba teraz jest już jasne. Żółty jest dla niezdecydowanych. Bardzo proszę. Czy wszyscy już oddali głos? Wszyscy. To proszę o podanie wyników.Za wnioskiem 20 głosów, przeciw 19 głosów.
Ustawa została odrzucona.
W związku z tym nie procedujemy poprawek. W takim razie proszę sprawozdawcę. Bardzo proszę, panowie.
Legislator Konrad Nietrzebka:
Dzień dobry.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Proszę o pozostanie. Jeszcze Biuro Legislacyjne.Legislator Konrad Nietrzebka:
Panie przewodniczący, niezależnie od wyniku głosowania, o ile chodzi o wniosek o odrzucenie, który uzyskał większość, należy też zaopiniować poprawki.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Dobrze. Przechodzimy do rozpatrzenia poprawek.Poprawka nr 1. Czy wnioskodawcy chcą uzasadnić? Nie. Stanowisko rządu. Pozytywne?
Podsekretarz stanu w MKiŚ Miłosz Motyka:
Tak.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Stanowisko rządu wobec poprawki nr 1 jest pozytywne. W takim razie głosujemy.Kto jest za poprawką nr 1? Dziękuję bardzo. Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Dziękuję. Proszę o wyniki.
Poseł Janusz Kowalski (PiS):
Proszę państwa, w tej chwili głosujemy poprawkę nr 1.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Poprawka nr 1. Rząd powiedział, iż popiera.Poseł Janusz Kowalski (PiS):
Pan przewodniczący Suski jak zawsze.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Ja też popieram. Proszę o głosowanie. Czy wszyscy już oddali głos? Rozumiem, iż nie wszyscy wiedzą, jak głosować, ale jest pytanie, czy wszyscy. Jak ktoś nie wie, to niech się wstrzyma. Proszę o podanie wyników.40 głosów za, 1 głos przeciw, nikt się nie wstrzymał.
Poprawka została zaopiniowana pozytywnie.
Poprawka nr 2. Czy ktoś chce przedstawić poprawkę? Jest to poprawka Trzeciej Drogi. Nie ma chętnego. Stanowisko rządu do poprawki?
Podsekretarz stanu w MKiŚ Miłosz Motyka:
Stanowisko pozytywne.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Pozytywne. Dziękuję bardzo. Przechodzimy do głosowania.Kto jest za?
Poseł Piotr Głowski (KO):
Czy możemy poprosić, panie przewodniczący, o uciszenie sali i tak głośne prowadzenie obrad, żebyśmy wiedzieli, co się dzieje.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Szanowni państwo, ja mogę tylko wezwać Straż Marszałkowską, żeby uciszała posłów.Poseł Piotr Głowski (KO):
Proszę wezwać, o ile jest taka potrzeba.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Nie ma takiego uprawnienia. Ja mogę tylko do państwa apelować o wyciszenie rozmów, ale zmusić nikogo nie mogę, nie mam możliwości ukarania za rozmowy. To państwo sami się uciszcie.Kto jest za? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał?
Poseł Piotr Głowski (KO):
Nie słyszeliśmy stanowiska rządu.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Za. Rząd był za.Podsekretarz stanu w MKiŚ Miłosz Motyka:
Stanowisko było pozytywne.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Pozytywne, czyli za.Kto jest za? Dziękuję. Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Proszę o podanie wyników.
36 głosów za, 4 przeciw, nikt się nie wstrzymał.
Poprawka została zaopiniowana pozytywnie.
Kolejna poprawka to poprawka nr 4 też Polskiej Drogi. Czy wnioskodawcy chcą…
Legislator Konrad Nietrzebka:
Poprawka nr 3, panie przewodniczący.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Poprawka nr 3. A ja jak powiedziałem? Polskiej Drogi. To mniej więcej to samo, wyboista.Poseł Alicja Łepkowska-Gołaś (KO):
Panie przewodniczący, naprawdę jest duża prośba o to, żeby…Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
A ja was proszę…Poseł Alicja Łepkowska-Gołaś (KO):
Pan mamrocze. Pan nie przekazuje informacji. My nie rozumiemy. Ja mam nie duży niedosłuch, ja nie wiem, co pan mówi.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Nie jestem w stanie wpłynąć na posłów.Poseł Alicja Łepkowska-Gołaś (KO):
W programie mówił pan głośniej. Razem byliśmy.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Głośniej nie potrafię. Niech posłowie się uciszą. Poprawka nr 3. Stanowisko rządu?Podsekretarz stanu w MKiŚ Miłosz Motyka:
Pozytywne.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Pozytywne. Czy jest jakiś głos sprzeciwu? Nie ma. Pan mecenas chciałby coś powiedzieć.Legislator Konrad Nietrzebka:
Dziękuję. Panie przewodniczący, szanowni państwo, o ile chodzi o poprawkę nr 3, to mamy tutaj dwie kwestie. Po pierwsze, chcielibyśmy pana posła, który składał poprawki, poprosić o krótkie wyjaśnienie w sprawie drobnej korekty redakcyjnej, która jest konieczna w poprawce. Wkradła się oczywista omyłka, bowiem w poprawce była mowa o tym, żeby skreślić pkt 4a. Nie trzeba skreślać. Jest to kwestia nadania nowego brzmienia pkt 5. Rozumiem, iż taka była intencja. Gdybyśmy zostawili to w takiej postaci, w której jest mowa o skreśleniu pkt 4a, wtedy byłby to istotny, oczywisty błąd. Prosimy o potwierdzenie.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Prosimy wnioskodawców o uzasadnienie, iż nie było chęci.Poseł Rafał Komarewicz (Polska2050-TD):
Tak, tutaj faktycznie po konsultacjach z legislatorami w art. 5 w pkt 14 wykreślona jest lit. a dotycząca skreślenia pkt 4a. Zostaje tylko pkt 5 – zostaje pkt 14 w art. 5 – o treści: „wytwarzając biometan w instalacji odnawialnego źródła energii, będą stosowane surowce, biogaz lub biogaz rolniczy umożliwiające spełnienie kryteriów zrównoważonego rozwoju określonych w art.…”. Tylko to zostaje. Dziękuję.Legislator Konrad Nietrzebka:
Bardzo dziękuję, panie pośle, panie przewodniczący.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Zdaje się, iż w poprawce nie ma wykreślenia tego, co wczoraj przyjęliśmy. Wydaje mi się, iż będzie jeszcze większy bałagan.Legislator Konrad Nietrzebka:
Nie, nie. Jest tam po prostu nadanie nowego brzmienia pkt 14, w związku z czym jest tutaj już pełna zgodność. Natomiast panie przewodniczący, pozostało druga sprawa, w której zajmujemy stanowisko. Chcielibyśmy prosić ewentualnie o pomoc także wnioskodawców, tylko iż nie co do poprawki, ale całego projektu. Otóż w treści znajduje się sformułowanie, iż wytwarzając biometan w instalacji odnawialnego źródła energii będą stosowane surowce, biogaz lub biogaz rolniczy umożliwiające spełnienie kryteriów zrównoważonego rozwoju. Pytanie do wnioskodawców, dlatego iż w całej ustawie pojawia się sformułowanie o potwierdzaniu spełniania kryteriów, jak należy rozumieć zapis, który państwo… Jak państwo czytają przepis poprawki? Dziękuję.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Bardzo proszę, panie ministrze.Podsekretarz stanu w MKiŚ Miłosz Motyka:
Pan dyrektor. Umożliwiające to, potwierdzające, ale pan dyrektor odpowie.Zastępca dyrektora Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii Ministerstwa Klimatu i Środowiska Janusz Pilitowski:
Sformułowanie „umożliwiające” jest potwierdzeniem spełnienia kryterium zrównoważonego rozwoju. Tak należy to rozumieć.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
To wystarcza. I jeszcze raz stanowisko rządu, gdyż nie wszyscy słyszeli. Głośniej, panie ministrze.Podsekretarz stanu w MKiŚ Miłosz Motyka:
Pozytywne.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Pozytywne. Głosujemy. Bardzo proszę.Kto jest za poprawką nr 3. Poprawka nr 3 Trzeciej Drogi. Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Mam krótkie ręce. Co zrobić? Bardzo proszę o podanie wyników.
Za 43 głosy, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał.
Poprawka uzyskała poparcie.
Poprawka nr 4. Czy wnioskodawcy… To też jest poprawka Trzeciej Drogi, Polski 2050. Czy pan poseł chciałby uzasadnić?
Poseł Rafał Komarewicz (Polska2050-TD):
Tak. Chciałbym uzasadnić. Poprawka ma na celu zapewnienie wejścia w życie przepisów ustawy – Prawo energetyczne.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Stanowisko rządu?Podsekretarz stanu w MKiŚ Miłosz Motyka:
Stanowisko rządu jest pozytywne.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Pozytywne. Czy jest jakiś głos przeciw? Nie ma. Przechodzimy do głosowania poprawki nr 4.Kto jest za? Już wyżej nie mogę. Dziękuję. Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Czy wszyscy oddali głos? Tak. Proszę o podanie wyników. Dziękuję.
43 głosy za, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał.
Dziękuję. Na tym zakończyliśmy głosowanie nad poprawkami.
Teraz jeszcze mamy wybór posła sprawozdawcy. Rozumiem, iż jest propozycja. Są dwie, tak?
Poseł Jerzy Meysztowicz (KO):
Zgłaszam posła Komarewicza.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Bardzo proszę. Pan poseł Telus jeszcze się zgłasza.Poseł Robert Telus (PiS):
Zgłaszam posła Janusza Kowalskiego.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
W takim razie mamy dwóch kandydatów. Będziemy głosować. Alfabetycznie i według zgłoszenia pierwszy jest pan poseł Komarewicz. W takim razie poddaję… Jeszcze zapytam, czy panowie się zgadzają.Poseł Rafał Komarewicz (Polska2050-TD):
Tak.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Zgadzają się.Poseł Janusz Kowalski (PiS):
Oczywiście.Przewodniczący poseł Marek Suski (PiS):
Kto jest za wyborem pana posła Komarewicza, proszę o podniesienie ręki. Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Bardzo proszę o podanie wyników.23 głosy za, 20 przeciw, nikt się nie wstrzymał.
W związku z tym głosowanie jest już bezprzedmiotowe, dlatego iż większość Komisji jest za posłem Komarewiczem. Moim zdaniem nie trzeba głosować. Biuro też to potwierdza. Wybraliśmy pana posła Komarewicza.
Na tym, szanowni państwo, wyczerpaliśmy porządek dzienny posiedzenia Komisji.
Zamykam posiedzenie.
Ale mam jeszcze jedną informację dla państwa. Otóż Orlen kolejny raz odmówił nam przyjęcia wizytacji czy też posiedzenia Komisji u siebie. Skandaliczne zachowanie Orlenu. Kolejny raz lekceważą komisję sejmową. Dziękuję państwu.
« Powrótdo poprzedniej strony