[Komisja Infrastruktury /nr 109/ (03-04-2025), Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej /nr 57/ (03-04-2025)]

3 tygodni temu

Wersja publikowana w formacie PDF

Komisje:
  • Komisja Infrastruktury /nr 109/
  • Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej /nr 57/
Mówcy:
  • Poseł Andrzej Adamczyk /PiS/
  • Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Stanisław Bukowiec
  • Poseł Marek Jan Chmielewski /KO/
  • Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Michał Jaros
  • Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Jacek Karnowski
  • Poseł Magdalena Małgorzata Kołodziejczak /KO/
  • Poseł Piotr Kowal /Lewica/
  • Poseł Iwona Małgorzata Krawczyk /KO/
  • Poseł Michał Krawczyk /KO/
  • Legislator Adam Niewęgłowski
  • Sekretarz Komisji Jakub Sindrewicz
  • Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń /Polska2050-TD/
  • Pełnomocnik zarządu do spraw legislacyjnych Związku Miast Polskich Marek Wójcik

Komisje: Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, obradujące pod przewodnictwem posła Mirosława Suchonia (Polska2050-TD), przewodniczącego Komisji Infrastruktury, zrealizowały następujący porządek dzienny:

– rozpatrzenie wniosku i poprawki zgłoszonych w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych (druki nr 880 i 1134);

– rozpatrzenie poprawek zgłoszonych w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1133 i 1136).

W posiedzeniu udział wzięli: Jacek Karnowski sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Stanisław Bukowiec sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury wraz ze współpracownikami, Michał Jaros sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii wraz ze współpracownikiem, Marek Wójcik pełnomocnik do spraw legislacyjnych zarządu Związku Miast Polskich oraz Oliwia Maciejewska asystentka przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Mateusz Daszewski, Sławomir Jakubczak, Jakub Sindrewicz, Patrycja Wierzbicka – z sekretariatów Komisji w Biurze Komisji Sejmowych oraz Łukasz Grabarczyk, Magdalena Klorek, Konrad Nietrzebka i Adam Niewęgłowski – legislatorzy z Biura Legislacyjnego.

Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):

Dzień dobry. Otwieram wspólne posiedzenie Komisji: Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Bardzo serdecznie witam panie posłanki i panów posłów. Witam wszystkich zaproszonych gości. W szczególności witam pana ministra Stanisława Bukowca, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Witam pana ministra Michała Jarosa, sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz pana ministra Jacka Karnowskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Na podstawie listy obecności stwierdzam kworum.

Przedmiotem dzisiejszego posiedzenia, zgodnie z przedstawionym porządkiem, będzie po pierwsze, rozpatrzenie wniosku i poprawki zgłoszonych w czasie drugiego czytania poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych, druki nr 880 i 1134 i w pkt 2 – rozpatrzenie poprawek zgłoszonych w czasie drugiego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, druki nr 1133 i 1136.

Czy są uwagi do porządku dziennego? Nie widzę. Stwierdzam, iż Komisje przyjęły porządek dzienny. Przystępujemy do realizacji.

W dniu 2 kwietnia 2025 r. na posiedzeniu plenarnym Sejmu odbyło się drugie czytanie projektu ustawy. Zgłoszono wniosek o odrzucenie tego projektu oraz jedną poprawkę. Sejm ponownie skierował projekt do naszych Komisji w celu zaopiniowania i przedstawienia sprawozdania.

Szanowni państwo, proponuję tradycyjny sposób rozpatrywania, czyli przedstawienie poprawki przez klub zgłaszający wniosek bądź poprawkę, stanowisko rządu, ewentualne głosy za i przeciw i głosowanie poprawki. Czy możemy przyjąć taki sposób procedowania? Nie słyszę sprzeciwu. Dziękuję bardzo.

Bardzo proszę przedstawiciela Klubu Parlamentarnego Konfederacja o przedstawienie wniosku złożonego do projektu ustawy. Czy jest ktoś z klubu Konfederacji? Nie ma.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Jacek Karnowski:

Może ja za nich?

Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):

Tak. Nie ma przedstawicieli klubu Konfederacja. Dziękuję bardzo za ten niemy głos.

Bardzo proszę o stanowisko rządu. Jest wniosek o odrzucenie zgłoszony przez klub Konfederacji. Bardzo proszę.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Stanisław Bukowiec:

Szanowny panie przewodniczący, szanowni państwo, stanowisko rządu – jesteśmy przeciwni wnioskowi Klubu Parlamentarnego Konfederacja.

Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):

Bardzo dziękuję, panie ministrze. Przystępujemy do głosowania.

Poseł Andrzej Adamczyk (PiS):

Może pan przybliżyć, o ile nie ma wnioskodawcy, jak brzmi wniosek?

Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):

O odrzucenie projektu ustawy. Mówiłem, panie przewodniczący. To jest wniosek o odrzucenie projektu ustawy.

Szanowni państwo, przystępujemy do głosowania. Przypominam, iż głosujemy dzięki urządzeń elektronicznych. Aby oddać głos trzeba się zalogować dzięki legitymacji poselskiej. Czy jest ktoś, kto nie jest zalogowany?

Głos z sali:

Tak, tak.

Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):

To bardzo proszę się zalogować i przystępujemy do głosowania. Czy już mamy?

Głos z sali:

Tak, głosujemy.

Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):

Szanowni państwo, przystępujemy do głosowania. Kto jest za przyjęciem wniosku o odrzucenie projektu ustawy głosuje za.

Poseł Marek Jan Chmielewski (KO):

Jest problem techniczny.

Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):

To bardzo proszę, żeby się przesiąść na przykład tutaj. Tu jest wolne urządzenie. Kto jest za przyjęciem wniosku o odrzucenie ustawy, głosuje za. Kto jest przeciw, głosuje przeciw. Kto wstrzymuje się od głosu w tym głosowaniu, używa przycisku „wstrzymuję się”. Czy wszyscy państwo oddali głos, czy jeszcze mamy… Jeszcze czekamy. Dobrze. Czekamy. Pani posłanko, bardzo proszę się zalogować tutaj. Przypominam jeszcze raz, szanowni państwo, iż głosujemy wniosek złożony przez Konfederację o odrzucenie projektu ustawy. Kto głosuje za przyjęciem wniosku? Kto głosuje przeciw? Kto się wstrzymał?

Sekretarz Komisji Jakub Sindrewicz:

Panie przewodniczący, jeszcze pani poseł nie ma…

Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):

Tak, tak, czekamy. Czy wszyscy państwo oddali głos? Dziękuję bardzo. Zamykam głosowanie. Proszę o wyświetlenie wyników. Głosowało 41 państwa posłów. 14 – za, 27 – przeciw, nikt się nie wstrzymał. Stwierdzam, iż wniosek został zaopiniowany negatywnie.

Przechodzimy do zaopiniowania poprawki zgłoszonej przez Klub Parlamentarny Lewicy. Czy ktoś z klubu chce wyjaśnić? Bardzo proszę, pan poseł, pan przewodniczący.

Poseł Piotr Kowal (Lewica):

Panie przewodniczący, Wysokie Komisje, poprawka nie jest długa. Proponujemy, żeby w zmianie dodać sformułowanie „lub gminy” Co to ma na celu? Mamy świadomość tego, że…

Poseł Magdalena Małgorzata Kołodziejczak (KO):

Przepraszam, może pan jeszcze raz, bo nie słyszymy?

Poseł Piotr Kowal (Lewica):

Dobrze.

Poseł Magdalena Małgorzata Kołodziejczak (KO):

Przepraszam.

Poseł Piotr Kowal (Lewica):

Bo jest dość głośno.

Poseł Magdalena Małgorzata Kołodziejczak (KO):

Jasne.

Poseł Piotr Kowal (Lewica):

Poprawka nie jest długa. Proponujemy, żeby w pkt 2a dodać sformowanie „centrum miasta lub gminy”. Uzasadnienie jest takie, jak wskazane w tej poprawce, czyli celem jest umożliwienie tworzenia śródmiejskiej strefy płatnego parkowania również w centrach gmin, w szczególności gmin wiejskich, które nie są miastami, ale mają charakter turystyczny. Takie miejscowości są chociażby nad morzem. Jest wiele takich gmin, które mają problem z nadmiernym ruchem turystycznym. W związku z tym parkowanie w takich miejscach jest utrudnione. Chodzi o danie możliwości, żeby m.in. te gminy mogły podjąć decyzję, czy taką strefę będą chciały wprowadzić, czy też nie.

Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):

Bardzo dziękuję. Bardzo proszę o stanowisko rządu.

Sekretarz stanu w MI Stanisław Bukowiec:

Szanowny panie przewodniczący, szanowni państwo, rozumiemy intencję wnioskodawców, aby również gminy wiejskie, miejscowości wiejskie, rady tych gmin miały możliwość zastosowania wnioskowanych przepisów. Natomiast widzimy pewien problem związany tak naprawdę z wyznaczeniem strefy, która miałaby obowiązywać w takich miejscowościach. O ile w miastach posługujemy się sformułowaniem „śródmiejskiej strefy płatnego parkowania”, która odnosi się do śródmieścia danego miasta, to we wniosku, który wczoraj został pozytywnie przegłosowany, w ramach gmin uzdrowiskowych mówimy o strefie uzdrowiskowej w ramach danej miejscowości. Natomiast w przypadku gmin jest bardzo ciężko na tym etapie stwierdzić, w jaki sposób miejscowości wiejskie miałyby wyznaczać taką strefę i wnioskodawcy tutaj nie doprecyzowali tego zapisu. Co do tak zapisanego wniosku stanowisko jest negatywne.

Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):

Bardzo dziękuję, panie ministrze.

Sekretarz Komisji Jakub Sindrewicz:

Minuta przerwy.

Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):

Szanowni państwo, ze względów technicznych…

Pełnomocnik zarządu do spraw legislacyjnych Związku Miast Polskich Marek Wójcik:

Czy można jeszcze?

Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):

Proszę, zgłasza się pan Marek Wójcik reprezentujący Związek Miast Polskich. Bardzo proszę.

Pełnomocnik zarządu do spraw legislacyjnych ZMP Marek Wójcik:

Panowie przewodniczący, państwo posłowie, panie ministrze, chciałbym zwrócić uwagę na pewien delikt formalnoprawny. Miasto to też gmina, więc ta poprawka jest moim zdaniem w tej części błędna. Gdyby mówiło się o tym „miasto lub gmina wiejska”… Chyba o to chodziło wnioskodawcy, ale ten zaproponowany zapis moim zdaniem jest niewłaściwy. Dziękuję.

Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):

Szanowni państwo, bardzo proszę o to, aby państwo posłowie byli uprzejmi zalogować się ponownie do systemu, ponieważ został on zrestartowany. Problem z zalogowaniem się pani posłanki wynikał z jakiegoś błędu systemowego, więc teraz już powinno to wszystko działać. Czy pani posłanka…

Poseł Iwona Małgorzata Krawczyk (KO):

Tak, gra.

Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):

Już gra. Tak? Super. Bardzo się cieszę.

Szanowni państwo, w związku z tym, iż mamy do rozpatrzenia poprawkę zgłoszoną przez Klub Parlamentarny Lewicy, mamy stanowisko rządu, przystępujemy do głosowania. Kto jest za pozytywnym zaopiniowaniem poprawki zgłoszonej przez klub Parlamentarny Lewicy? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Czy wszyscy państwo oddali głos? Dziękuję bardzo. Zamykam głosowanie. Proszę o wyświetlenie wyników. Głosowało 41 państwa posłów. 3 – za, 38 osób przeciw, nikt się nie wstrzymał. Stwierdzam, iż poprawka została zaopiniowana negatywnie.

Tym samym rozpatrzyliśmy wniosek i poprawkę zgłoszoną do projektu ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych. Musimy jeszcze…

Sekretarz stanu w MI Stanisław Bukowiec:

Panie przewodniczący, jeżeli można.

Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):

Pan minister Bukowiec na tym etapie, bardzo proszę.

Sekretarz stanu w MI Stanisław Bukowiec:

Tak. Panie przewodniczący, szanowni państwo, chciałbym jeszcze raz podkreślić, iż my będziemy analizować przepisy, które wejdą w życie, związane z poszerzeniem tego katalogu miast i gmin uzdrowiskowych i o ile będzie taka potrzeba, będą takie głosy ze strony również gmin wiejskich…

Poseł Piotr Kowal (Lewica):

Myślę, iż one już są.

Sekretarz stanu w MI Stanisław Bukowiec:

…to będziemy również myślę wspólnie z państwem pracować nad tym, aby doprecyzować tak te zapisy, aby można było zaproponować gminom wiejskim takie rozwiązanie, które będzie prawidłowe, rozsądne i zgodne z prawem.

Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):

Dziękuję, panie ministrze.

Szanowni państwo, musimy wybrać jeszcze posła sprawozdawcę, który przedstawi sprawozdanie Komisji na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Proponuję, aby sprawozdawcą został pan poseł Łukasz Horbatowski, który był do tej pory sprawozdawcą w tym projekcie. Czy są inne propozycje? Nie widzę. Czy pan poseł… Pan poseł wyraża zgodę. Czy jest sprzeciw wobec przyjęcia tej propozycji? Nie słyszę. Stwierdzam, iż pan poseł Horbatowski został sprawozdawcą w zakresie tego projektu ustawy.

Przystępujemy do realizacji pkt 2 porządku dziennego. W dniu 2 kwietnia 2025 r. na posiedzeniu plenarnym Sejmu odbyło się drugie czytanie projektu ustawy z druku nr 1133 i 1136. Do projektu ustawy zgłoszono trzy poprawki. Sejm ponownie skierował projekt ustawy do naszych Komisji w celu zaopiniowania i przedstawienia sprawozdania.

Rozpatrywanie poprawek będzie odbywało się w podobnym porządku, jak w przypadku pierwszego projektu ustawy. Bardzo proszę przedstawiciela Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska o przedstawienie poprawek. Bardzo proszę, pani posłanka Kołodziejczak.

Poseł Magdalena Małgorzata Kołodziejczak (KO):

Dziękuję bardzo, panie przewodniczący. Panie przewodniczący, panowie ministrowie, szanowne koleżanki i koledzy posłowie, na poprzedniej Komisji Infrastruktury dyskutowaliśmy na temat wprowadzenia zmiany do procedowanej ustawy, która miałaby polegać na przyjęciu planu ogólnego, który niekoniecznie jest związany ostatecznymi granicami gminy, uchwalającej ten plan, chociażby z powodów tzw. terenów zamkniętych. Tutaj przykładem było m.in. zalądowienie terenów chociażby w portach morskich. Zgodnie z deklaracją ministerstwa, za co bardzo dziękuję, pracowaliśmy dalej nad tą poprawką i wczoraj Wysokiej Izbie przedstawiłam projekt, który też państwu przedkładam.

W art. 13ba wprowadzamy zapis „ustalenia planu ogólnego określa się, uwzględniając granice obszaru, dla którego uchwala się plan ogólny, oraz uwarunkowania rozwoju przestrzennego gminy, o którym mowa w art. 13b aktualne na dzień nie wcześniejszy niż dzień wystąpienia o opinie i uzgodnienia, o których mowa w art. 13i ust. 3 pkt 5”. Krótko mówiąc, pozwoli to gminom na to, żebyśmy mogli również… Nie będzie to dotyczyło tylko terenów zamkniętych, ale na przykład wprowadzanych rezerwatów przyrody, czyli jest to przepis rozszerzający i on spowoduje, iż przy tego typu opracowaniach w trakcie uzgodnień bądź po uzgodnieniach gminy nie będą musiały ponownie opracowywać całego planu, co po prostu wprowadziłoby nieprawdopodobny kłopot.

Art. 8 ust. 1 brzmi „do spraw opracowania i uchwalania planów ogólnych gmin, do których przystąpiono przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepis art. 13ba ustawy zmienionej w art. 1” i ust. 2 „do spraw opracowania i uchwalania planów ogólnych gminy, do których przystąpiono przed wejściem w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepis art. 13d ust. 1 ustawy zmienionej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą”. Bardzo proszę państwa o przyjęcie tej poprawki. Pozwoli to, jak powiedziałam, uchwalać plany mimo zmienionej granicy z przyczyn obiektywnych. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):

Bardzo dziękuję pani posłance. Bardzo proszę pana ministra Michała Jarosa o przedstawienie stanowiska rządu do tych poprawek.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Michał Jaros:

Szanowny panie przewodniczący, Wysoka Komisjo, szanowni państwo, popieramy te poprawki.

Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):

Bardzo dziękuję, panie ministrze. Bardzo proszę, Biuro Legislacyjne. Czy mają państwo uwagi do wniesionych poprawek? Panie mecenasie?

Legislator Adam Niewęgłowski:

Szanowna Komisjo, jedyna uwaga Biura jest taka, iż uważamy, iż poprawki nr 1–3 należy głosować łącznie. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):

Bardzo dziękuję, panie mecenasie.

W takim razie przystępujemy do zaopiniowania poprawki nr 1 oraz poprawek nr 2 i 3, które będziemy głosować łącznie z poprawką nr 1. Przystępujemy do głosowania. Kto jest za pozytywnym zaopiniowaniem poprawek? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Czy wszyscy państwo oddali głos? Dziękuję bardzo. Zamykam głosowanie. Proszę o wyświetlenie wyników. Głosowało 40 państwa posłów. 27 – za, nikt nie był przeciw, 13 wstrzymało się od głosu. Stwierdzam, iż Komisje zaopiniowały te poprawki pozytywnie.

Musimy jeszcze wybrać posła sprawozdawcę. Proponuję, aby został nim pan przewodniczący Michał Krawczyk. Czy pan przewodniczący wyraża zgodę?

Poseł Michał Krawczyk (KO):

Tak, wyrażam zgodę.

Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):

Dziękuję bardzo. Czy są inne propozycje? Nie widzę. Czy jest sprzeciw wobec tego, aby pan przewodniczący Michał Krawczyk został sprawozdawcą? Nie słyszę. Stwierdzam, iż pan przewodniczący Michał Krawczyk został sprawozdawcą naszych Komisji do tego druku.

Na tym wyczerpaliśmy porządek dzienny posiedzenia Komisji.

Zamykam wspólne posiedzenie Komisji: Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Informuję, iż protokół z posiedzenia z załączonym pełnym zapisem jego przebiegu będzie wyłożony do wglądu w sekretariatach Komisji w Kancelarii Sejmu.

Życzymy państwu bardzo udanego dnia. Do zobaczenia.


« Powrótdo poprzedniej strony

Idź do oryginalnego materiału