Wersja publikowana w formacie PDF
- Komisja Infrastruktury /nr 127/
- Poseł Andrzej Adamczyk /PiS/
- Pełnomocnik zarządu do spraw przygotowania inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych SA Rafał Banaszkiewicz
- Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Stanisław Bukowiec
- Zastępca dyrektora ds. inwestycji Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie Robert Jakubiak
- Pełniący obowiązki dyrektor Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach Przemysław Juszczyk
- Wójt gminy Kozy Jacek Kaliński
- Zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński
- Poseł Łukasz Kmita /PiS/
- Poseł Małgorzata Pępek (KO) – spoza składu Komisji
- Poseł Mariusz Krystian /PiS/
- Radca generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad Tomasz Kwieciński
- Poseł Grzegorz Puda /PiS/
- Poseł Marek Sowa /KO/
- Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń /Polska2050-TD/
- Zastępca dyrektora Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach Zbigniew Szweda
- Poseł Kamil Wnuk /Polska2050-TD/
– informację ministra infrastruktury na temat inwestycji drogowych i kolejowych w województwie śląskim ze szczególnym uwzględnieniem planów budowy S52 (Beskidzkiej Drogi Integracyjnej) oraz stanu realizacji budowy S1.
W posiedzeniu udział wzięli: Stanisław Bukowiec sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury wraz ze współpracownikami, Przemysław Juszczyk p.o. dyrektor Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach wraz ze współpracownikami, Robert Jakubiak zastępca dyrektora ds. inwestycji Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie, Rafał Banaszkiewicz pełnomocnik zarządu do spraw przygotowania inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych SA wraz ze współpracownikami, Adam Zaczkowski pierwszy wicewojewoda śląski, Rafał Ryplewicz radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Małgorzata Drożdżyńska-Dudzińska zastępca dyrektora Departamentu Drogownictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Bartłomiej Fajfer członek zarządu powiatu bielskiego, Przemysław Kamiński zastępca prezydenta Bielska-Białej wraz ze współpracownikami, Marian Błachut burmistrz Czechowic-Dziedzic, Krzysztof Wieczerzak zastępca wójta gminy Jasienica, Jacek Kaliński wójt gminy Kozy, Paweł Zemanek wójt gminy Porąbka, Maciej Mrówka wójt gminy Wilkowice oraz Radosław Hudziec naczelnik Wydziału Rozwoju, Funduszy i Przestrzeni Publicznej Urzędu Gminy Jaworze.
W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Jakub Sindrewicz i Patrycja Wierzbicka – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych.
Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Otwieram posiedzenie Komisji Infrastruktury w pięknej sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Dzisiaj mamy wyjątkowy zaszczyt jako Komisja spotykać się właśnie tutaj, w Bielsku-Białej, w sprawach dotyczących naszego regionu.Bardzo serdecznie witam panie posłanki i panów posłów. W szczególności witam członkinie i członków Komisji Infrastruktury Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Bardzo dziękuję za to, iż państwo posłowie są tu dzisiaj z nami. Witam posłów z naszego regionu, którzy też bardzo licznie przybyli.
Szanowni państwo, witam niezwykle serdecznie wszystkich zaproszonych gości, a w szczególności pana ministra Stanisława Bukowca, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, dzisiaj pełniącego rolę osoby, która wraz ze współpracownikami będzie referowała wszystkie te sprawy, jakie dotyczą inwestycji infrastrukturalnych w naszym regionie. Witam pana ministra Przemysława Koperskiego, który – jak rozumiem – jest tu bardziej jako reprezentant naszego regionu.
Bardzo serdecznie witam pana wiceprezydenta miasta Bielska-Białej Przemysława Kamińskiego wraz ze współpracownikami z urzędu. Niestety nie ma z nami pana prezydenta Klimaszewskiego, który ma inne, bardzo ważne zadania, ale serdecznie wszystkich państwa pozdrawia. Niezwykle serdecznie witam pana Adama Zaczkowskiego, pierwszego wicewojewodę śląskiego.
Szanowni państwo, witam serdecznie niezwykle szeroką reprezentację samorządów z naszego regionu, przede wszystkim burmistrza Czechowic-Dziedzic pana Mariana Błachuta. Nie wiem, czy jest wójt gminy Kozy pan Jacek Kaliński. Super, iż dojechał. Witam wójta gminy Porąbka pana Pawła Zemanka, wójta gminy Wilkowice pana Macieja Mrówkę i zastępcę wójta gminy Jasienica pana Krzysztofa Wieczerzaka. Witam bardzo serdecznie pana Bartłomieja Fajfera, członka zarządu powiatu bielskiego, przy okazji też mieszkańca Czechowic-Dziedzic. Witam pana Radosława Hudźca, naczelnika Wydziału Rozwoju, Funduszy i Przestrzeni Publicznej Urzędu Gminy Jaworze. Witam także pana Rafała Ryplewicza, radnego Sejmiku Województwa Śląskiego, który na dzisiejszym spotkaniu reprezentuje pana marszałka Wojciecha Saługę.
Witam przedstawicieli instytucji, które realizują inwestycje, w szczególności radcę generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad pana Tomasza Kwiecińskiego oraz p.o. dyrektora Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach pana Przemysława Juszczyka i jego zastępcę pana Zbigniewa Szwedę. Witam przedstawicieli naszego narodowego operatora linii kolejowych PKP PLK SA, w szczególności pełnomocnika zarządu do spraw przygotowania inwestycji pana dyrektora Rafała Banaszkiewicza i dyrektora Biura Przygotowania Inwestycji pana Michała Mokrzańskiego.
Szanowni państwo, mam nadzieję, iż powitałem wszystkich państwa obecnych na dzisiejszym posiedzeniu. Myślę, iż zgodnie z dobrym zwyczajem na początku chciałbym po pierwsze podziękować prezydentom miasta Bielska-Białej panu Jarosławowi Klimaszewskiemu i panu Przemysławowi Kamińskiemu za możliwość spotkania się tutaj i za pomoc w organizacji dzisiejszego posiedzenia Komisji.
Bardzo proszę, panie prezydencie. Oddaję panu głos.
Zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński:
Dziękuję bardzo, panie przewodniczący.Szanowni państwo, bardzo się cieszę, iż mamy okazję się tutaj spotkać, zwłaszcza iż z częścią państwa mamy okazję spotykać się na co dzień w Warszawie. Oczywiście mówię o wszystkich przedstawicielach instytucji, które są wymieniane. Zapraszamy do naszego ratusza, którego budowa rozpoczęła się 130 lat temu. Jest autorstwa Emanuela Rosta juniora. To wybitna architektura. Przy okazji różnych spotkań część z państwa miałem możliwość już tutaj gościć, chociażby panią wiceprzewodniczącą. Jest nam bardzo miło. Pan prezydent Klimaszewski wystawił dzisiaj na to spotkanie wszystko, co najlepsze.
Zajmuję się infrastrukturą w naszym mieście, więc tak nieskromnie powiem, iż cieszę się, iż tutaj jesteśmy. Na pewno mamy okazję wysłuchać informacji m.in. na temat budowy drogi ekspresowej S52. To jest niezmiernie ważna inwestycja z punktu widzenia naszego miasta i całego regionu, ale także, jak wiadomo, modernizacji linii kolejowej 139 relacji Katowice–Zwardoń, przebiegającej przez Czechowice-Dziedzice. Myślę, iż Komisja zobaczy postępującą rozbudowę. To jest inwestycja warta i godna zobaczenia.
Szanowni państwo, powiem jeszcze tyle, iż na tej sali wykuwały się różne talenty polskiego parlamentaryzmu. Na sali widzę przynajmniej dwóch byłych reprezentantów rady miejskiej, a w tej chwili posłów na Sejm, czyli pana ministra Grzegorza Pudę i pana Przemysława Drabka. Mówię także o nieobecnej pani senator Agnieszce Gorgoń-Komor. Z parlamentem jesteśmy więc – iż tak powiem – za pan brat. Dziękuję bardzo.
Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Bardzo dziękuję, panie prezydencie.Szanowni państwo, zgodnie z przedstawionym porządkiem przedmiotem dzisiejszego posiedzenia będzie informacja ministra infrastruktury na temat inwestycji drogowych i kolejowych w województwie śląskim ze szczególnym uwzględnieniem planów budowy S52, tj. Beskidzkiej Drogi Integracyjnej (BDI), a także stanu realizacji budowy drogi S1. Nie słyszę uwag do porządku dziennego. W związku z tym przystąpimy do jego realizacji.
Zanim przekażę głos panu ministrowi Stanisławowi Bukowcowi, któremu bardzo serdecznie dziękuję za to, iż towarzyszy nam od wczoraj w posiedzeniu wyjazdowym, chcę tylko państwa poinformować, iż wczoraj w ramach przyjazdu do Bielska-Białej jechaliśmy drogą krajową DK52 właśnie po to, żeby członkowie Komisji mieli okazję zapoznać się ze stanem tej infrastruktury. Posłowie na własne oczy mogli też przekonać się, iż ta droga jest po prostu potrzebna i niezbędna dla naszego regionu. Myślę, iż to jest właśnie to, co jest istotą takich posiedzeń Komisji, żeby spotkać się i zrozumieć problemy, jak też wspierać rozwiązania, które mają te problemy zlikwidować.
Panie ministrze, bardzo dziękując za obecność pana i pańskich współpracowników, oddaję panu głos.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Stanisław Bukowiec:
Dziękuję uprzejmie.Szanowny panie przewodniczący, szanowni państwo parlamentarzyści i wszyscy zebrani na dzisiejszym posiedzeniu Komisji, odniosę się na wstępie do tej inwestycji, o której myślę, iż jest strategiczna, a rozpoczęła się niedawno. Beskidzka Droga Integracyjna, proszę państwa, to inwestycja, która jest w tej chwili jedną z najdroższych i najbardziej spektakularnych, które realizujemy w Polsce. Plan inwestycyjny tej drogi opiewa na blisko 8 mld zł. To droga, która ma mieć znaczenie strategiczne po pierwsze ze względu na połączenie komunikacyjne Podbeskidzia z Krakowem i z Głogoczowem. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa.
Jak pan przewodniczący wczoraj zauważył, wszyscy mogliśmy być świadkami tego, jak kręta jest droga krajowa DK52, niebezpieczna również dla mieszkańców miejscowości, przez które przebiega. Droga ekspresowa ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo mieszkańców, a po drugie ułatwić rozwój gospodarczy Podbeskidzia, jak również wpłynąć na rozwój turystyczny. Tak jak wspomniałem, według planu inwestycyjnego w tej chwili wartość szacowana jest na blisko 8 mld zł.
Po prawie 20 latach podjęliśmy się tego bardzo oczekiwanego zadania. Wiele osób monitowało i interweniowało. Pan przewodniczący Mirosław Suchoń również bardzo często odwiedzał ministerstwo z tym pytaniem, kiedy ruszy BDI. Na temat szczegółów i tego zadania, i innych inwestycji drogowych, już realizowanych albo będących w planach, opowiedzą państwo dyrektorzy z GDDKiA. Myślę, iż również później w dyskusji będą padały pytania.
Jeśli pan przewodniczący pozwoli, to oddam głosu panu Tomaszowi Kwiecińskiemu i panu dyrektorowi Przemysławowi Juszczykowi. Bardzo proszę.
Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Bardzo dziękuję, panie ministrze.Bardzo proszę, oddaję panom głos.
Radca generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad Tomasz Kwieciński:
Dzień dobry.Panie przewodniczący, szanowni państwo, naszą prezentację zaczniemy może od tematu, który został wywołany na wstępie. Dyrektor Robert przedstawi krótką informację na temat stanu zaawansowania i przygotowania budowy drogi S52, a później dyrektor Przemysław pokrótce opowie o inwestycjach, które są realizowane przez oddział katowicki GDDKiA, ze szczególnym zwróceniem uwagi na wskazaną w ramach dzisiejszego spotkania budowę drogi ekspresowej S1.
Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Bardzo dziękuję.Panie dyrektorze, bardzo proszę o zabranie głosu i zreferowanie tematu.
Zastępca dyrektora ds. inwestycji Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie Robert Jakubiak:
Dzień dobry, szanowni państwo. Nazywam się Robert Jakubiak, jestem zastępcą dyrektora oddziału generalnej dyrekcji w Krakowie. Oddział krakowski zajmuje się przygotowaniem realizacji BDI na terenie województw małopolskiego i śląskiego.Na kilku slajdach chciałem krótko przedstawić informacje dotyczące bieżącego etapu, który mamy teraz do zrealizowania. Odcinek BDI projektowany jest jako droga dwujezdniowa z węzłami o parametrach drogi ekspresowej. To będzie droga, która będzie miała zupełnie nowy przebieg, inny niż istniejąca DK52. Nasze prace przygotowawcze opieramy na tym, iż uzyskaliśmy decyzję środowiskową. Jak szanowni państwo wiedzą, ta decyzja rodziła się bardzo długo w zakresie tego, żeby mogła być ostateczną i stać się dokumentem wiążącym do przygotowania procesu.
W związku z tym droga została podzielona na cztery odcinki, które będą stanowiły całość. To 61 km. Na pierwszym etapie rozpoczęliśmy przetargi na dwa odcinki. Jednym z nich był odcinek na granicy województwa śląskiego od węzła Suchy Potok, gdzie jest realizowana droga S1, w kierunku wschodnim, czyli Krakowa. Tutaj mamy następującą sytuację. Po przetargu mamy złożone oferty, wyłoniliśmy wykonawcę. W ten poniedziałek odbyło się posiedzenie Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), która rozstrzygnie kwestie związane z prawidłowym wyborem zamawiającego, czyli oddziału, w zakresie możliwości podpisania umowy.
Takich kwestii związanych z KIO mamy więcej. Mieliśmy w poniedziałek posiedzenia dotyczące dwóch odcinków. W związku z tym myślę, iż w ciągu miesiąca po wyroku KIO i po uprzedniej kontroli będziemy już mogli podpisać wiążące umowy na te odcinki. Na pozostałe dwa odcinki w kierunku wschodnim, czyli Krakowa, które zaraz pokażę, też mamy przyjęte oferty. Analizujemy je. Wybór najkorzystniejszej oferty w przypadku niewniesienia odwołań od naszego wyboru odbędzie się w lipcu br. o ile firmy będą walczyć o kwestie, które w ofertach są poruszone, to w przypadku odwołań byłby to wrzesień br.
Na co są te umowy? Szanowni państwo, umowy są przygotowane już na projekt budowlany i na geologię. Geologia jest bardzo istotnym elementem naszego projektu, który doprowadzi do tego, iż będziemy już mogli złożyć wnioski o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Mamy deadline, czyli wyznaczoną datę ważności decyzji środowiskowej. To jest dzień 2 lipca 2028 r. Harmonogramy nasze polegają na tym, żeby złożyć kompletne wnioski do poszczególnych organów, które będą się nimi zajmować. W tym przypadku będzie to wojewoda małopolski. Zobaczymy po analizie, czy będzie to też wojewoda śląski na odcinek zachodni Suchy Potok–Bulowice.
W zakresie projektu budowlanego mamy geologię. Podjęliśmy działania wyprzedzające. Mieliśmy takie spotkania z gminami. Na terenie województwa śląskiego w gminie Kozy spotkaliśmy z mieszkańcami bodajże 26 lutego br., czyli już jesteśmy po tych spotkaniach. Co mam tu powiedzieć? Ludzie bardzo oczekują tej drogi. Nie mieliśmy żadnego negatywnego oddźwięku od ludzi. Zebraliśmy dość dużo oświadczeń. Po co są nam one potrzebne? Automatycznie po podpisaniu umów i przyjęciu harmonogramu w pierwszej kolejności będziemy rozmawiać z firmami geologicznymi, które będą wykonywały odwierty. Dostaną od ludzi oświadczenia, iż mogą wchodzić i zrobią odwierty.
Zależy nam bardzo na pilnowaniu harmonogramu i posiadaniu pełnej wiedzy na temat geologii, która jest niezbędna, żeby złożyć odpowiednie materiały do dokumentacji geologiczno-inżynierskiej. Chciałem też poinformować, iż podjęliśmy już rozmowy z urzędem marszałkowskim w Małopolsce, który będzie tę dokumentację opiniował. Podjęliśmy właśnie kroki wstępne. Mamy nadzieję, iż jeżeli chodzi o lipiec 2028 r., czyli połowę roku, będziemy mogli poinformować wszystkich państwa, a przede wszystkim gminy i ich mieszkańców, iż rozpoczynamy proces uzyskiwania decyzji, a po ich uzyskaniu – o rozpoczęciu robót budowlanych.
Tak jak powiedziałem, droga jest podzielona na cztery odcinki o różnej długości. Natomiast mają one najważniejsze miejsca, gdzie będziemy mogli realizować je równolegle i komunikować się oczywiście przez DK52. Taka krótka informacja: cała droga BDI to jest ciąg obwodnic miast, których to będzie dotyczyć. Od zachodu z Bielska-Białej poprzez obwodnice Kęt, Andrychowa, Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej dochodzimy do Głogoczowa, gdzie droga będzie łączyć się z Zakopianką, czyli DK7.
Z mojej strony tyle. Dziękuję bardzo. o ile będą pytania, to postaram się odpowiedzieć na wszystkie.
Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Bardzo dziękuję, panie dyrektorze.Bardzo bym tylko chciał, panie dyrektorze, żeby pan coś usłyszał. Dziękuję samorządom za wsparcie w procesie uzyskiwania zgód, ale chcę też pana zapewnić, iż wszyscy jesteśmy gotowi. o ile pojawią się jakiekolwiek problemy, które skutkowałyby – nie wiem – jakimś opóźnieniem, to bardzo proszę pamiętać o tym, iż nasze telefony są od tego, żeby z nich skorzystać. Wszyscy zrobimy wszystko, co możliwe, żeby ta inwestycja rozpoczęła się jak najszybciej. To jest nasze oczko w głowie. Bardzo dziękuję, panie dyrektorze.
Zastępca dyrektora oddziału GDDKiA w Krakowie Robert Jakubiak:
Bardzo dziękuję.Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Panie radco, bardzo proszę.Radca generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad Tomasz Kwieciński:
Bardzo dziękujemy za tę deklarację, bo teraz – tak jak dyrektor Robert zwrócił uwagę – przed nami najistotniejszy element, czyli przygotowanie dokumentacji geologicznej. Jest to niezmiernie istotne w tym przypadku, bo teren jest bardzo trudny i skomplikowany geologicznie, więc samo to zajmie czas. Zależy nam też na tym, żeby procesy związane z uzgodnieniem dokumentacji projektowej, czyli wszystkie uzgodnienia niezbędne pod decyzję ZRID, szły w naprawdę dobrym tempie, bo mamy deadline, co dyrektor Robert wskazał, a więc jest to kwestia ważności decyzji środowiskowej. Po prostu musimy mieć kompletny wniosek. Dlatego bardzo na państwa liczymy, bo istotna jest kooperacja na poziomie lokalnym, żeby wszystkie uzgodnienia po prostu jak najszybciej zafunkcjonowały, żebyśmy mogli złożyć wniosek ZRID. Dziękuję.Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Bardzo dziękuję.Głos zabierze jeszcze pan prezydent Przemysław Kamiński. Bardzo proszę, panie prezydencie.
Zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński:
Dziękuję.Panie dyrektorze, powiem tylko tyle, iż już wdrażamy w czyn każdą pomoc, która jest możliwa. Mieliśmy spotkanie z przedstawicielami GDDKiA z Krakowa. Na terenie gmin w województwie śląskim – iż tak powiem – umożliwialiśmy i organizowaliśmy spotkania po to właśnie, żeby te zgody były wykonywane. o ile będzie taka potrzeba, to na pewno… Mówię w imieniu własnym, ale myślę, iż też i w imieniu panów wójtów, którzy bardzo gwałtownie reagowali. Zresztą choćby spotkania szybciej mieli zorganizowane niż w Bielsku-Białej. Będziemy wykonywali każdą czynność, która będzie – iż tak powiem – ułatwiała wam to projektowanie. Dziękuję.
Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Bardzo dziękuję, panie prezydencie.Teraz pan dyrektor oddziału katowickiego. Bardzo proszę.
Pełniący obowiązki dyrektor Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach Przemysław Juszczyk:
Witam serdecznie. Panowie ministrowie, panie prezydencie, panie wojewodo, panie przewodniczący, szanowni państwo, przedstawię aktualne inwestycje oddziału katowickiego.Ogółem długość dróg krajowych w zarządzie GDDKiA wynosi ponad 972 km, w tym więcej niż 226 km autostrad i ponad 139 km dróg ekspresowych. Pozostałych dróg głównych i dróg głównych ruchu przyspieszonego jest ponad 600 km. Posiadamy 1885 obiektów inżynierskich. Łączna długość tych obiektów inżynierskich to jest 80 km.
W bieżącym roku zakończyliśmy realizację następujących inwestycji. Pierwsza część obwodnicy Poręby i Zawiercia na odcinku Siewierz–Kromołów o długości prawie 17 km to bardzo komfortowa i bezpieczna obwodnica o przekroju 2x2 w ciągu drogi krajowej DK78. Także w tym roku z początkiem maja oddaliśmy już wybudowany odcinek Janów–Lgoczanka w ciągu DK46 o długości prawie 7 km.
Jakie mamy inwestycje w realizacji? Prace budowlane w województwie śląskim występują na ponad 118 km dróg. To budowa drogi ekspresowej S1, budowa trzech obwodnic w ciągu DK78, przebudowa i rozbudowa dróg krajowych DK46, DK91 oraz DK94, budowa dwóch wiaduktów w miejscowości Będzin na DK86 i w Katowicach na S86 oraz budowa jednego mostu w ciągu drogi DK78.
Szanowni państwo, realizujemy przebieg drogi ekspresowej S1. Jest to ponad 49 km drogi w nowym śladzie od Mysłowic do Bielska-Białej oraz tzw. obejście Węgierskiej Górki. Szerzej o drodze ekspresowej S1 powiem w kolejnej prezentacji. Realizujemy więc, szanowni państwo, trzy obwodnice w nowym śladzie oraz drugą część obwodnicy Poręby i Zawiercia na odcinku Kromołów–Żerkowice, a także obwodnicę Kroczyc i obwodnicę Pradeł.
Jeżeli chodzi o drugą część obwodnicy Poręby i Zawiercia, czyli odcinek Kromołów–Żerkowice, umowę z wykonawcą podpisaliśmy w listopadzie zeszłego roku. To firma Polaqua. Zakres inwestycji obejmuje budowę około 7,5 km drogi o przekroju dwujezdniowym i cztery obiekty inżynierskie oraz budowę niezbędnej infrastruktury technicznej. Szacujemy, iż zakończenie tej inwestycji nastąpi w pierwszym kwartale 2028 r. Zaawansowanie robót jest teraz na poziomie około 3%.
I kolejna obwodnica, którą realizujemy. Umowę podpisaliśmy w październiku zeszłego roku z firmą NDI. Zakres tej inwestycji to ponad 9 km drogi o przekroju jednojezdniowym. W jej ramach wybudujemy dwa ronda oraz sześć obiektów inżynierskich, jak również niezbędną infrastrukturę techniczną. Szacowane zakończenie tej inwestycji to drugi kwartał 2027 r. Aktualnie zaawansowanie prac jest na poziomie 20%.
Kolejną z obwodnic jest obwodnica Pradeł. Umowę z wykonawcą, którym też jest firma NDI, podpisaliśmy w tym roku. Zakres inwestycji obejmuje wybudowanie 2,3 km drogi o przekroju jednojezdniowym. W ramach tej inwestycji, której zakończenie szacowane jest na pierwszy kwartał 2027 r., powstaną również dwa ronda i dwa obiekty inżynierskie oraz niezbędna infrastruktura techniczna. Zaawansowanie realizacji tego zadania wynosi ponad 8%.
Szanowni państwo, realizujemy też przebudowy na istniejących przebiegach dróg. Trwa przebudowa 14,5 km drogi krajowej DK91. Pierwszy jest odcinek od Częstochowy do Nowej Wsi. Umowa z wykonawcą została podpisana w lipcu 2023 r. Jest to przebudowa około 4,6 km drogi o przekroju dwujezdniowym, przebudowa skrzyżowań i ogólnie poprawa bezpieczeństwa drogowego, a także dostosowanie konstrukcji drogi do nośności 11,5 t/oś. Szacowane zakończenie tej inwestycji, która jest zaawansowana w 60%, planowane jest na pierwszy kwartał 2026 r.
Kolejna przebudowa DK91 dotyczy odcinka Zawada–Siedlec Duży. Podpisanie umowy z wykonawcą nastąpiło 8 lutego 2024 r. Zadanie dotyczy przebudowy około 5,5 km drogi o przekroju dwujezdniowym, wybudowania niezbędnej infrastruktury technicznej, poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) i dostosowania konstrukcji drogi do nośności 11,5 t/oś. Zakończenie szacowane jest na pierwszy kwartał 2026 r. Zaawansowanie wynosi również ponad 60%.
W ciągu DK91 przebudowywany jest także odcinek Siedlec Duży–Koziegłowy. Umowa z wykonawcą została podpisana w lipcu 2023 r. Zakres prac obejmuje przebudowę drogi o przekroju dwujezdniowym na długości ponad 4 km, budowę niezbędnej infrastruktury, poprawę BRD i dostosowanie konstrukcji drogi do nośności 11,5 t/oś. Zakończenie szacowane jest na czwarty kwartał 2025 r. Zaawansowanie robót wynosi ponad 60%.
Szanowni państwo, do końca 2028 r. chcemy przebudować cały fragment drogi DK91, tzw. gierkówki, od węzła Podwarpie do Częstochowy. W tamtym roku oddaliśmy przebudowanych 10 km. Teraz do realizacji mamy 15 km.
Jeżeli chodzi o udostępnianie dróg kierowcom, to tylko w tym roku zakończymy realizację ponad 96 km dróg, z czego prawie 56 km to odcinki wybudowane w nowym śladzie. Tym samym udostępnimy kierowcom 25% planu całej GDDKiA.
Szanowni państwo, pozwoliłem sobie przedstawić na osi czasu udostępnianie poszczególnych odcinków dróg. Tak jak mówiłem, pierwszy odcinek obwodnicy Poręby i Zawiercia uruchomiliśmy i oddaliśmy do ruchu dla kierowców pod koniec kwietnia. W maju został udostępniony odcinek Janów–Lgoczanka w ciągu przebudowanej drogi DK46.
We wrześniu oddamy przebudowany niespełna 12-kilometrowy odcinek drogi krajowej DK94 między Pyskowicami a Zabrzem. W trzecim kwartale tego roku zakończymy również kolejną przebudowę DK46 na odcinku Lelów–Nakło. Jest to około 7-kilometrowy odcinek przebudowanej drogi. W trzecim kwartale udostępnimy dla ruchu odcinek Oświęcim–Dankowice, ale na zasadzie tymczasowej organizacji ruchu, bo będzie tutaj zakaz wjazdu dla pojazdów powyżej 3,5 t do czasu oddania poprzedzających odcinków S1 Bieruń–Oświęcim oraz Dankowice – Bielsko-Biała. Pod koniec roku chcemy także udostępnić dla ruchu wszystkie trzy przebudowane odcinki DK91. Udostępnimy również obejście Węgierskiej Górki oraz odcinki Przybędza–Milówka i Dankowice – Bielsko-Biała na S1. Natomiast na odcinku S1 od Bierunia do Oświęcimia będzie udostępnienie trasy do ruchu na zasadzie przejezdności.
Kończymy też w tym roku budowę dwóch obiektów inżynierskich. Jak państwo wiedzą, chodzi o wiadukty w Katowicach nad drogą ekspresową S86, która jest drogą o bardzo dużym natężeniu ruchu. W roku bieżącym kończymy również most nad Pilicą w Szczekocinach w ciągu DK78.
Jeżeli chodzi o plany przetargowe, mamy teraz przetarg na budowę obwodnicy miejscowości Szczekociny i Goleniowy. Do realizacji tego zadania w zakresie budowy zgłosiło się 13 podmiotów. To budowa ponad 13-kilometrowej drogi poprowadzonej po nowym śladzie. Na razie badamy wszystkie oferty. Realizację przewidujemy na lata 2025–2028.
Jakie jeszcze plany przetargowe ma oddział? W czerwcu br. ogłosimy przetarg na rozbudowę kolejnego odcinka DK91 od Koziegłów do Markowic. Jest to ponad 5-kilometrowy odcinek. Chcemy także ogłosić rozbudowę drogi ekspresowej S1 na wysokości Dąbrowy Górniczej o długości 2,7 km oraz przebudowę tejże drogi od Mysłowic do Lędzin na długości 5,4 km.
Jakie inwestycje ma oddział w przygotowaniu? Szanowni państwo, przygotowujemy się do inwestycji na drodze S11, która w województwie śląskim została podzielona na trzy zadania. jeżeli chodzi o ponad 28-kilometrowy odcinek od granicy województwa śląskiego z opolskim do obwodnicy Tarnowskich Gór, mamy już złożony wniosek o decyzję środowiskową. Kolejnym zadaniem jest obwodnica Tarnowskich Gór i węzeł Radzionków. Odcinek jest 31-kilometrowy. Tu też mamy złożony wniosek o decyzję środowiskową. Ostatnie zadanie dotyczy 4,4-kilometrowego odcinka. To węzeł Radzionków i węzeł Piekary Śląskie. Złożono wniosek o decyzję środowiskową. Równolegle realizowane są prace nad elementami koncepcji programowej. Docelowo będzie to odcinek o długości 65 km. Realizacja planowana jest na lata 2028–2031.
Szanowni państwo, jakie wyzwania czekają jeszcze oddział katowicki w tym roku? Szykujemy się do remontu autostrady A1 na wysokości od Pyrzowic do Piekar Śląskich. Długość odcinka wynosi ponad 16 km. Szacunkowy koszt remontu to 700 mln zł. Czekamy na zielone światło. Jesteśmy przygotowani do ogłoszenia przetargu.
Szanowni państwo, pomału kończy się także koncesja autostrady A4, bo 15 marca 2027 r., więc procedujemy już przejęcie tego naszego odcinka, który będzie w zarządzie oddziału katowickiego. Droga biegnie od węzła Katowice Murckowska do węzła Balin w województwie małopolskim. Nasz odcinek jest prawie 28-kilometrowy.
Tak na koniec, szanowni państwo, powiem, iż w tym roku jeszcze w czerwcu zakończymy naprawę uszkodzonego korpusu w ciągu drogi S1 w miejscowości Laliki. W 2024 r. ten korpus został uszkodzony w wyniku ulew i roztopów.
To tak ogólnie o inwestycjach na terenie zarządzanym przez oddział katowicki. Teraz chciałbym przejść do omówienia troszkę szerzej budowanej drogi ekspresowej S1. Szanowni państwo, podam aktualne informacje dotyczące budowy S1 od Mysłowic do Bielska-Białej oraz obejścia Węgierskiej Górki.
Droga S1 jest bardzo ważnym ciągiem komunikacyjnym w województwie śląskim. Łączy ona autostradę A1 w Pyrzowicach z granicą państwa ze Słowacją w Zwardoniu. Przedłużeniem drogi ekspresowej S1 na południe od granicy Polski jest słowacka autostrada D3 relacji Žilina–Skalité. w tej chwili ciąg trasy pomiędzy Pyrzowicami a Zwardoniem ma długość 148 km. Na tę długość składają się odcinki klasy GP, czyli drogi główne ruchu przyspieszonego, od Tychów do Bielska-Białej oraz 10-kilometrowy odcinek drogi jednojezdniowej DK1 od Przybędzy do Milówki. Natomiast w pozostałej części jest ona drogą ekspresową.
Po przebudowie do pełnej klasy drogi ekspresowej jej przebieg ulegnie zmianie, a docelowa długość wyniesie 133 km. Rozbudowa i budowa nowych odcinków drogi S1 ma na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu podróży, a także wyprowadzenie ruchu tranzytowego z obszarów miejskich. Dzięki budowie S1 w nowym przebiegu od Mysłowic do Bielska-Białej ominiemy takie miasta jak Tychy, Pszczyna, Goczałkowice i Bielsko-Biała. Teraz, aby dostać się – powiedzmy – z lotniska do granicy z Zwardoniu, potrzebujemy 2 godzin. Po realizacji tych zadań czas skróci się prawie o połowę i będzie wynosił około 70 minut.
Szanowni państwo, jakie odcinki drogi ekspresowej zostały wybudowane w ostatnich latach? W 2021 r. dobudowaliśmy drugą jezdnię drogi ekspresowej na odcinku od Pyrzowic do Podwarpia. W tamtym roku, kontynuując prace, oddaliśmy przebudowany odcinek o długości prawie 7 km od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej. Aktualnie realizujemy odcinek drogi ekspresowej S1 od Mysłowic do Bielska-Białej.
Pierwszy z tych odcinków od węzła Kosztowy do węzła Bieruń jest najmniej zaawansowany. Przedstawiam państwu slajd, na którym widać wiadukt w ciągu S1 nad liniami kolejowymi 885 i 179. Wykonawcą tego odcinka jest firma Budimex. Decyzję ZRID otrzymaliśmy w styczniu br., dlatego, tak jak mówię, to jest najmniej zaawansowany odcinek. Zaawansowanie prac jest tu na poziomie 6%. W ramach tego zadania powstanie prawie 10 km drogi ekspresowej S1 o przekroju dwujezdniowym z rezerwą pod trzeci pas. Zostaną również wybudowane dwa węzły drogowe Kosztowy i Lędziny oraz dwa miejsca obsługi podróżnych (MOP) Lędziny Wschód i Lędziny Zachód. Powstanie 12 obiektów inżynierskich oraz niezbędna infrastruktura techniczna. Zakończenie tej inwestycji szacowane jest na drugi kwartał 2027 r.
Kolejnym z odcinków jest połączenie od węzła Bieruń do węzła Oświęcim razem z obwodnicą Bierunia. Przedstawiam właśnie slajd z budowy obwodnicy Bierunia w ciągu drogi DK44. Umowę z wykonawcą podpisaliśmy w listopadzie 2021 r. Wykonawcą jest firma Strabag. Decyzję ZRID otrzymaliśmy w sierpniu ubiegłego roku. W ramach owej inwestycji powstanie 2,9 km drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym z rezerwą pod trzeci pas. Około 2,7 km drogi krajowej DK44 będzie stanowić obwodnicę Bierunia. Powstanie też około 1,4 km drogi zapewniającej połączenie węzła Bieruń z bieruńskim układem ulicznym. W ramach tej inwestycji powstanie jeden węzeł drogowy Bieruń, pięć obiektów inżynierskich oraz niezbędna infrastruktura techniczna. Zakończenie kontraktu szacowane jest na koniec 2026 r. Aktualne zaawansowanie wykonania prac wynosi ponad 40%.
Następny z realizowanych odcinków biegnie od węzła Oświęcim do Dankowic. Na slajdzie mamy przedstawiony most nad rzeką Wisłą w ciągu drogi ekspresowej S1. Wykonawcą jest konsorcjum firm Porr i Duna. Umowa została podpisana w maju 2020 r. Decyzja ZRID otrzymana była we wrześniu 2022 r. W ramach tej inwestycji powstanie – można powiedzieć, iż już powstało – prawie 16 km drogi ekspresowej S1 w przekroju dwujezdniowym z rezerwą pod trzeci pas. Zostały wybudowane trzy węzły drogowe Oświęcim, Wola i Brzeszcze. Powstały też inne drogi towarzyszące drodze ekspresowej oraz obsługujące tereny przyległe. Zbudowano również 18 obiektów inżynierskich. Powstała także niezbędna infrastruktura techniczna. Zakończenie kontraktu szacowane jest na drugi kwartał 2025 r. Aktualne zaawansowanie robót to ponad 97%.
Kolejny z odcinków realizowanej inwestycji to Dankowice – Bielsko-Biała. Tutaj na zdjęciu, szanowni państwo, widać węzeł Stara Wieś oraz obiekt obwodu utrzymania drogi (OUD). W najbliższym czasie ten obiekt posłuży nam jako OUD w rejonie inwestycji w Pszczynie. Szanowni państwo, zadanie wykonuje firma Mirbud. Decyzję ZRID otrzymaliśmy we wrześniu 2022 r. W ramach tego zadania powstało 12 km drogi ekspresowej S1 o przekroju dwujezdniowym z rezerwą pod trzeci pas. Zostały wybudowane dwa węzły drogowe Stara Wieś i Hałcnów. Powstały dwa MOP Dankowice Wschód i Dankowice Zachód, 27 obiektów inżynierskich, jak również wcześniej wspomniany OUD w Starej Wsi. Została wybudowana niezbędna infrastruktura techniczna. Zakończenie tej inwestycji szacowane jest na czwarty kwartał 2025 r. Aktualne zaawansowanie rzeczowe robót jest na poziomie ponad 86%.
Szanowni państwo, nasza flagowa inwestycja to obejście Węgierskiej Górki od Przybędzy do Milówki. Na slajdzie pokazany jest jeden z dziewięć obiektów inżynierskich, które powstały w ramach tej inwestycji. To estakada o długości 940 m i wysokości ponad 36 m. Wykonawcą od 2019 r. jest grupa Mirbud. W ramach owej inwestycji powstały dwa dwukomorowe czy dwunawowe tunele o długości 830 m i 900 m oraz dziewięć innych obiektów inżynierskich, w tym wcześniej wspomniana estakada. Wybudowano ponad 8,5 km drogi ekspresowej w różnym przekroju, tj. jednojezdniowa o długości 3,7 km i dwujezdniowa o długości 4,8 km. W ramach tej inwestycji powstały dwa węzły Przybędza i Milówka oraz OUD, w którym znajduje się także nowoczesne centrum zarządzania tunelami. Zakończenie inwestycji szacowane jest na koniec 2025 r. Aktualne zaawansowanie robót jest na poziomie 93%.
Myślę, iż więcej szczegółowych informacji udzielę państwu wraz ze swoimi kolegami na wycieczce technicznej. Bardzo dziękuję.
Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Bardzo dziękuję, panie dyrektorze, za te kompleksowe informacje. Myślę, iż ze strony GDDKiA to komplet informacji.Teraz bardzo proszę o przedstawienie informacji przez PKP Polskie Linie Kolejowej na temat inwestycji. Panie dyrektorze, bardzo proszę.
Pełnomocnik zarządu do spraw przygotowania inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych SA Rafał Banaszkiewicz:
Panie przewodniczący, szanowni państwo, krótka informacja na temat inwestycji kolejowych w województwie śląskim, gdyż z punktu widzenia PKP PLK dużo się tutaj dzieje. Dużo przygotowujemy i dużo realizujemy w aspekcie nie tylko regionalnym, czyli tego, czego potrzebuje region, ale w aspekcie ogólnopolskim, bo z punktu widzenia znaczenia infrastruktury kolejowej nie tylko dla województwa śląskiego i jego sąsiadów, ale również dla całego kraju.W zakresie inwestycji kluczowa jest modernizacja korytarzy transportowych. Mówimy zwłaszcza o korytarzu z Gdańska w kierunku Śląska. Modernizujemy dwa korytarze.
Trwa modernizacja całego katowickiego węzła kolejowego. Wczoraj, jadąc tutaj do Bielska-Białej, widzieliśmy, jak dużą wagę przyłożyliśmy do organizacji prac, żeby jak najszybciej były one realizowane. Dane z ostatnich dni pokazują 900 osób fizycznych, które pracują, jak również ponad 300 jednostek sprzętu na całym węźle. To dowodzi, iż jest to ten cel, który ma wobec nas MI. Spółka sobie wyznaczyła, iż duże inwestycje mają być sprawnie realizowane, a przy tym ma być prowadzony ruch pociągów, ponieważ umożliwia on transport zarówno towarów, jak i pasażerów aglomeracji.
Oczywiście w ramach naszych inwestycji nie skupiamy się jedynie na dużych magistralach, a również na inwestycjach regionalnych. Zaraz to mniej więcej pokażę. Inwestycje realizowane są w ramach programu „Kolej plus” z budżetu państwa. Ważne rzeczy z prac utrzymaniowych, które również się dzieją, realizowane są przez zakłady linii kolejowych, które zwiększają zarówno parametry linii kolejowych, jak i likwidują wąskie gardła w tym zakresie.
Teraz najważniejsze inwestycje, które moim zdaniem są kluczowe. Nie będziemy wszystkich prezentować ze względu na czas. Najważniejszą wedle nas inwestycją dla kraju i dla Śląska jest modernizacja Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK). Oczekiwana prędkość 200 km/h maks…
Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Panie prezesie, dla całego województwa śląskiego, tak?Pełnomocnik zarządu PKP PLK Rafał Banaszkiewicz:
Ale powiedziałem coś nie tak?Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Powiedział pan, iż dla Śląska, a to dla całego województwa śląskiego.Pełnomocnik zarządu PKP PLK Rafał Banaszkiewicz:
Aha, no tak, dla Śląska.Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Dziękuję bardzo.Pełnomocnik zarządu PKP PLK Rafał Banaszkiewicz:
Zapomniałem, w jakiej jestem lokalizacji. Zgadza się. Przepraszam. Jak najbardziej dla województwa śląskiego i dla całego kraju. Przepraszam, następnym razem będę się już poprawiał.Oczywiście efektem ma być nie tylko zwiększenie prędkości, ale tak naprawdę poprawa przepustowości oraz przyspieszony czas przejazdu pomiędzy głównymi aglomeracjami.
Następna ważna inwestycja, która jest dzisiaj realizowana, to korytarz Chorzów Batory – Zduńska Wola – Karsznice. To linia 131, która dziś jest kluczowa dla transportu towarowego i intermodalu. Biorąc pod uwagę, iż kraj rozwija się z punktu widzenia modernizacji portów, musimy zwracać uwagę na to, żeby transport miał sprawny przejazd w kierunku granic i w inne regiony, gdzie trwa przemysł. Realizacja jest już dosyć zaawansowana.
Kluczową inwestycją, o której wspominałem, jest modernizacja węzła katowickiego. To duża inwestycja dofinansowywana ze środków unijnych, ponad 4 mld zł. Poza znaczeniem dla województwa śląskiego i dla kraju, fakt inwestycji w ogóle ma znaczenie regionalne z tego punktu widzenia, iż tutaj nastąpi separacja ruchu. Wiemy, iż we wszystkich węzłach naszego kraju rozwijają się ruchy aglomeracyjne i regionalne. Kładziemy nacisk na to, żeby nastąpiła separacja ruchu dalekobieżnego od aglomeracyjnego. To jest przykład takiej inwestycji.
Oczywiście przy inwestycjach skupiamy się na roli pasażera, czyli na modernizacji peronów i ich dostępności dla osób, bo widzimy statystyki i wiemy, ilu ludzi korzysta z kolei, więc to jest naszym celem. Czyli chodzi o najważniejsze efekty, tak jak przy poprzednim zadaniu, w zakresie zwiększenia przepustowości i podniesienia prędkości.
Następny odcinek korytarza to magistrala kolejowa E65 na odcinku Tychy – Most Wisła i połączenie z granicą południową. Tak jak już powiedziałem, to element istotny zarówno regionalnie, jak i z punktu widzenia transportu towarów. W aspekcie tych inwestycji, które już realizujemy, to jest bardzo ważna dla nas inwestycja, która wchodzi w etap przygotowawczy. Wymagała ona wielu rozmów i konsultacji społecznych. Zaczynamy dokumentację projektową, a więc pewnie te konsultacje jeszcze będą trwały. Dlaczego jest ona ważna? Jest to bowiem brakujący odcinek tej magistrali, którą musimy zrobić. To jest połączenie Katowic Ligoty i Katowic Piotrowic z innymi projektami realizowanymi przez spółkę, na przykład na linii 140 w ramach programu „Kolej plus”, oraz w kierunku Tychów, żeby odseparować ruch i jeszcze zwiększyć przepustowość. Chodzi o to, żeby dostępność i możliwość uruchamiania nowych par pociągów na tej linii była jak najbardziej możliwa. Zaczynamy projektowanie. Celem jest to, żeby zaraz później rozpocząć realizację i zamknąć cały korytarz transportowy na tym odcinku.
Przykładem funkcji bardziej regionalnej jest linia Pszczyna–Żory. Tu też ciągle mówimy o zwiększeniu prędkości oraz poprawie przepustowości i dostępności. Efekty trwają. To jest akurat projekt realizowany z „Krajowego planu odbudowy i zwiększania odporności” (KPO) o wartości ponad 300 mln zł.
Linia kolejowa 97 Żywiec – Sucha Beskidzka jest realizowana w trybie projektuj i buduj. Projekt i jego realizacja też mają bardzo duże znaczenie dla regionu i dla całego województwa śląskiego. Skrócenie czasu przejazdu chociażby o około 30 minut ma znaczenie z punktu widzenia dostępności dla mieszkańców, żeby zostawili samochód i korzystali z transportu publicznego.
Inne projekty na styku województw dotyczą linii 61 i 144. To jest w ramach KPO. Chodzi głównie o poprawę parametrów tych linii kolejowych.
Ważny jest też regionalny odcinek Orzesze Jaśkowice – Tychy – Bieruń Stary. To jest projekt, o którego dofinansowanie się staramy. Jeszcze nie ma efektów, ale mamy przygotowaną dokumentację projektową. W razie pozyskania finansowania ten projekt wchodzi do realizacji. Poprawi on też możliwości transportu publicznego w województwie śląskim, jeszcze je zwiększając. Jeszcze nie… Proszę?
Poseł Marek Sowa (KO):
A nie będzie to czegoś blokować?Pełnomocnik zarządu PKP PLK Rafał Banaszkiewicz:
Niedużo będzie blokować, ale to jest aspekt finansowy. My ten projekt będziemy mieli przygotowany, tak? Będziemy pracować nad tym projektem, ale dzisiaj z punktu widzenia wolnych alokacji środków unijnych mogliśmy albo wybrać inny projekt, albo starać się poprawić to, co jest kluczowe. Wybraliśmy dwa odcinki do realizacji. Zakładam, iż one będą zrealizowane.Oczywiście, o ile przystąpimy do realizacji, będziemy szukać środków, choćby utrzymaniowych, żeby poprawić parametry i złączyć, bo nam jako spółce tak naprawdę zależy na tym, żeby robić linie komunikacyjne, a nie zrobić elementy. Czasami więc musimy coś zacząć, bo gdybyśmy na przykład dzisiaj czekali na Katowice Piotrowice – Tychy do czasu zrobienia dokumentacji, tobyśmy nie modernizowali węzła katowickiego. Realizujemy już węzeł katowicki, a następnie zrobimy odcinek brakujący. Tak samo prawdopodobnie będzie z tym elementem, a więc zaczynamy choćby od etapowania tych inwestycji.
Ach, bo już przeskoczyłem program „Kolej plus”. Mamy na Śląsku kilka projektów realizowanych w ramach programu „Kolej plus”. Dzisiaj są one głównie na etapie przygotowania dokumentacji projektowych. W zasadzie tak naprawdę dla Bielska-Białej będzie istotny projekt, który chciałem odrębnie potraktować i pokazać, ale z punktu widzenia spółki i regionu wiemy, iż bardzo istotny jest chociażby odcinek linii 140, a więc zwiększenie przepustowości na tej linii i połączenie z Katowicami. Ten temat ma też powiązanie z koleją dużych prędkości. Rozwiązujemy ten temat.
Są inne projekty o mniejszym zakresie, ale również ważne dla aglomeracji. Jak mówię, dzisiaj jesteśmy z nimi na etapie przygotowawczym. Zakładam, iż w 2029 r. poznamy efekty. Oczywiście jest to wpisane jeszcze w projekt połączenia z Jastrzębiem-Zdrojem. Jak państwo wiedzą, ten temat jest teraz na etapie dyskusji, ponieważ Centralny Port Komunikacyjny (CPK) w ramach kolei dużych prędkości przewiduje budowę linii kolejowej, która połączy Katowice z Ostrawą oraz ze zjazdem do Jastrzębia-Zdroju, gdzie parametry czasu przejazdu będą lepsze w stosunku do programu „Kolej plus”. Prawdopodobnie dzisiaj zakończymy ten projekt na dokumentacji projektowej, nie zamykając sobie ewentualnie w przyszłości możliwości realizacji w tym temacie.
No i tak naprawdę istotny projekt dla miast Skoczów i Bielsko-Biała, który realizowany jest w ramach programu „Kolej plus”. Przygotowujemy dokumentację. Jesteśmy po koncepcji programowo-przestrzennej. Przygotowujemy się do złożenia wniosku o decyzję środowiskową. Jak w przypadku wielu projektów mamy swoje problemy, które próbujemy rozwiązać. Problemy te nie są tajemnicą. Chodzi o zwiększenie prognozowanych kosztów realizacji w stosunku do budżetu przyjętego w programie „Kolej plus”. Ten projekt też ma znamiona tego problemu, ale staramy się choćby z lokalnym samorządem i z partnerami, którzy w tym uczestniczą, znaleźć takie rozwiązanie, żeby ten istotny projekt był realizowany i zakończony do 2029 r. Doszły aspekty dodatkowych zakresów, które nie były przewidziane we wstępnym studium planistycznym, na które był składany wniosek. Sądzę jednak, iż na pewno sobie z tym tematem poradzimy. Dziś jesteśmy na szczeblu po szczegółowej analizie. Lubimy wyzwania, a więc pewnie i z tym tematem sobie poradzimy, żeby zamknąć budżet tego projektu i przystąpić do jego realizacji. Na razie jest dokumentacja projektowa, a więc mamy chwilę.
Są jeszcze ważne projekty na etapie przygotowawczym. O odcinku Katowice Piotrowice – Tychy już powiedziałem. Mamy prace na linii kolejowej 1 na odcinku Zawiercie–Będzin. Tutaj mamy skończone studium wykonalności. Biorąc pod uwagę możliwość alokacji pozyskanych środków finansowych, prawdopodobnie będziemy realizować odcinki, żeby spiąć ruch aglomeracyjny i nie robić wąskich gardeł.
Padło to już dzisiaj, iż istotny dla Bielska-Białej jest też odcinek linii 139. Skończyliśmy studium wykonalności. Przewidujemy realizację dokumentacji projektowej, ale znowu na wybranych odcinkach. Żeby jednak nie powiedzieć, iż nic nie robimy, wspomnę, iż w ramach prac utrzymaniowych realizowane są już prace w kierunku granicy. Tak naprawdę będą modernizowane przystanki. Będzie też podniesienie prędkości bodajże pomiędzy Węgierską Górką a Żywcem. Na 100% będziemy podnosić prędkość. W ramach naszych mniejszych inwestycji poprawimy więc parametry tej linii kolejowej.
Co będziemy na pewno projektować? Biegając dzisiaj rano po Bielsku-Białej, przyglądałem się temu, co najważniejsze. W Bielsku-Białej to jest tunel jednotorowy. Na tym musimy się skupić. jeżeli chodzi o ten temat, przewidujemy, iż jakąś dokumentację projektową musimy uruchomić. To będzie uwzględniało pewnie stację Bielsko-Biała, ponieważ teren wchodzi w stację. Są więc ważne elementy na linii 139, żeby poprawić parametry od Czechowic-Dziedzic do Bielska-Białej, w szczególności związane z tunelem i z poprawą przepustowości w tym aspekcie.
Oczywiście prace przygotowawcze prowadzimy jeszcze na linii 138 na odcinku Oświęcim–Mysłowice i na linii kolejowej 151 Kędzierzyn-Koźle – Chałupki. Dokumentacje projektowe są zaawansowane. Dzisiaj nie mamy zabezpieczonych środków.
Będziemy do tego podchodzić w taki sposób, iż będziemy realizować te tematy etapowo w stosunku do możliwości finansowych, które na to pozwolą. Chodzi o efekt ciągów komunikacyjnych i korytarzy, a nie pustych, wolnych przestrzeni, jakichś pustyń, które nie dają efektu synergii dla całych rozwiązań.
Takie są więc zadania przed nami. Wszystko staramy się skrzętnie planować, aby efekty dla sieci, dla przemysłu i dla mieszkańców były jak największe w najbliższych latach w województwie śląskim. Dziękuję.
Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Bardzo dziękuję, panie prezesie, za…Pełnomocnik zarządu PKP PLK Rafał Banaszkiewicz:
Na koniec jeszcze jedna rzecz, o której zapomniałem. To chociażby przykład współpracy z Bielskiem-Białą i z innymi samorządami. Podpisywane są często porozumienia na temat współpracy. To tam, gdzie widzimy chęć przemysłu, miast i samorządów do tego, żeby w tym momencie poprawić również infrastrukturę kolejową i przestrzeń. Tak więc to jest przykład zintegrowanego węzła przesiadkowego. Porozumienie podpisano w ostatnim czasie. Na pewno to nie jest jedyne porozumienie i to nie tylko w województwie śląskim, ale i w innych miejscach. W tym aspekcie też próbujemy te tematy rozwijać. Dziękuję.Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Bardzo dziękuję, panie prezesie, za kompleksową informację. Dodałbym do tego tylko jedną rzecz, i to taką ogólnopolską, czyli globalny system kolejowej radiokomunikacji ruchomej (GSM-R), jak i uruchomienie tego systemu przynajmniej na odcinku z Warszawy w kierunku Katowic i Krakowa. To rzeczywiście też spowoduje znaczące przyspieszenie w naszym regionie.A tym z państwa, którzy są u nas pierwszy raz, to coś tylko dopowiem, ponieważ w trakcie wystąpienia pana dyrektora pozwoliłem sobie zwrócić uwagę na to, iż sprawa dotyczy całego województwa. Jesteśmy akurat na terenie Małopolski. Ratusz jest w Białej. Teraz Bielsko-Biała to jest jedno miasto, ale kiedyś to były dwa miasta. Granica była na rzece Białej, którą przekraczaliśmy wczoraj kilka razy. Natomiast jesteśmy w Białej na terenie historycznej Małopolski, stąd też bardzo ważne jest dla nas to, żeby zauważać tę okoliczność.
Szanowni państwo, dziękując za informacje, otwieram dyskusję. Prosiłbym państwa posłów o pytania w trybie bardzo sprawnym. Pan poseł Kmita, tak? Bardzo proszę.
Poseł Łukasz Kmita (PiS):
Muszę być chyba bardziej złośliwy, żeby pan przewodniczący zapamiętał moje nazwisko.Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Panie pośle…Poseł Łukasz Kmita (PiS):
Bardzo dziękuję panu przewodniczącemu za organizację bardzo interesującego wyjazdu.Wielce szanowny panie przewodniczący, Wysoka Komisjo, szanowni przedstawiciele samorządu terytorialnego i wszyscy zaproszeni goście, mam dwa pytania i jeden wniosek.
Po pierwsze na ręce pana ministra Andrzeja Adamczyka chcę złożyć gratulacje za wielki rozwój Małopolski i południa naszego kraju, bo rzeczywiście wiele z tych inwestycji zostało rozpoczętych za czasów rządu Prawa i Sprawiedliwości. Dzisiaj one są kontynuowane i to dobrze, ale mamy takie przekonanie, iż przyczyniliśmy się do rozwoju naszych dwóch sąsiadujących regionów. Myślę także, iż bez uszczelnienia środków budżetowych, bez likwidacji czy ograniczenia luki VAT-owskiej i bez wielu innych inicjatyw podjętych przez pana premiera Morawieckiego ten rozmach inwestycyjny nie byłby możliwy.
Przechodzimy jednak do pytań. Zadam dwa pytania lokalne, ale myślę, iż ważne. W prezentacji dotyczącej GDDKiA była informacja o przebudowie S1 na odcinku 2,7 km. Chciałbym dopytać, który to jest odcinek w Dąbrowie Górniczej. I pytanie szczegółowe. Czy planują państwo przebudowę węzła na S1 z DK94 w kierunku Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Sławkowa i Olkusza? Pytam dlatego, iż ten węzeł, szczególnie gdy zjeżdża się od strony autostrady w kierunku Olkusza, jest taki – powiedziałbym – dość niebezpieczny.
Moje drugie pytanie w sprawie linii 62 po stronie śląskiej skierowane jest do Polskich Linii Kolejowych. Zostały tam wykonane prace. Natomiast mnie jako pasażera kolei strasznie denerwuje to, iż zostały zainwestowane ogromne środki w tę linię lokalną, ale cały czas po stronie PKP PLK pociągi są tak trasowane, iż w Sosnowcu Południowym jest 10 minut postoju. Pomimo wydatkowania ponad 100 mln zł na przebudowę śląskiego odcinka linii 62 bardzo często nie ma wyraźnej poprawy czasu przejazdu. Wiem, iż trwa przebudowa węzła katowickiego. Wiem, iż pociągi są kierowane do Sosnowca Głównego. Zwracam jednak uwagę na to, iż jeżeli wydatkujemy środki publiczne na podniesienie prędkości, a potem pociągi mają 10–12 minut postoju na stacjach, które – powiedzmy – nie są najważniejsze z punktu widzenia pasażera, to marnujemy potencjał. Widzę też frustrację po stronie pasażerów, bo z jednej strony jest wydłużony czas przejazdów w momencie przebudowy, a z drugiej strony nie ma efektu korzyści.
Dziękuję bardzo za te inwestycje, które były prowadzone. Kierownictwu PKP PLK i GDDKiA życzę dalszego rozmachu inwestycyjnego na terenach Śląska i Małopolski. Dziękuję bardzo.
Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Dziękuję bardzo.Bardzo proszę, pan poseł Grzegorz Puda.
Poseł Grzegorz Puda (PiS):
Dziękuję bardzo.Szanowny panie przewodniczący, panie ministrze, Wysoka Komisjo, otóż również chciałem podziękować, bo tak się składa, iż duża część tych inwestycji, które zostały dzisiaj pokazane, a które są realizowane, została rozpoczęta już jakiś czas temu. Są one kontynuowane. Z perspektywy naszego regionu, jak również Małopolski jest to coś, co pokazuje, iż jednak możemy mieć czasem różne zdania, natomiast infrastruktura w naszym kraju powinna rozwijać się w sposób jak najbardziej skuteczny, jak najlepszy i jak najszybszy.
Słowa podziękowania należą się również panu ministrowi Adamczykowi, z którym rozpoczynaliśmy dużą część tych inwestycji. Dziś trzymam kciuki za tych, którzy odpowiadają za realizację owych inwestycji. Trzymam również kciuki za to, żeby w przyszłości, tak jak dzisiaj możemy oglądać efekty prac i ich kontynuację, można było patrzeć na tę sztafetę w podobnym wymiarze. Zwracam się tutaj do pana przewodniczącego i do pana ministra, bo przecież wiemy doskonale, iż z perspektywy regionu najważniejsze jest to, aby realizacje infrastrukturalne i działalność w tym zakresie mogły przebiegać w sposób spójny, co jest dla nas istotne.
W informacjach nie zostało to pokazane, ale skoro już mówimy o infrastrukturze, to jest wiele innych projektów. Jest z nami pan burmistrz Czechowic-Dziedzic. Wiemy doskonale, iż w ramach linii kolejowych, na przykład w Czechowicach-Dziedzicach, jest realizowana inwestycja, o ile chodzi o jeden z największych dworców. Wielu mieszkańców się o to pytało i starało. Cieszę się, iż to też jest realizowane. W związku z tym wielkie słowa podziękowania za to, iż projekty, które wówczas zostały rozpoczęte, są przez cały czas realizowane, bo przecież z perspektywy mieszkańców tego regionu najważniejsze jest to, aby można było powiedzieć, iż udało nam się zrealizować te inwestycje.
No i pytanie jest takie. Otóż czujnym okiem każdy obserwator mógł zauważyć, iż tego, co jest proponowane i projektowane, jest dużo. Chciałbym poprosić pana przewodniczącego, o ile moglibyśmy się zwrócić o prezentacje, bo tam było bardzo dużo różnych ciekawych informacji, na przykład na temat tego, jakie terminy są dzisiaj planowane… Trzymam kciuki, żeby one zostały zachowane, jak chociażby otwarcie drogi Suchy Potok–Dankowice. Pierwsze odcinki, o których bardzo często mówimy, są istotne, ale jakby dla nas i dla regionu ważne jest to, żeby cała droga mogła być otwarta i aby cały przebieg funkcjonował. To jest też droga, która będzie łączyła wschodnią Słowację aż z Morzem Bałtyckim, gdyby tak dalej popatrzeć, co jest bardzo istotne.
Jeżeli chodzi o kwestie dotyczące pytań, dzisiaj jeszcze w formie wizytacji będziemy mogli zaobserwować również tunel, który wraz z Andrzejem mieliśmy przyjemność – nie wiem, jak to nazwać – „wybuchać”, bo przebicie tego tunelu było w tej formie. Pytanie jest takie. Czy prawdą jest…
Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Wybraliście, a my wybudujemy.Poseł Grzegorz Puda (PiS):
Przekopywaliśmy, nie? Ale kończycie. Dobrze. Panie przewodniczący, już bez złośliwości.Czy prawdą jest to, iż tunele oraz estakada są bardzo słabo zabezpieczone w weekendy? Miałbym takie pytanie do przedstawicieli GDDKiA. Otóż mam bardzo wiele sygnałów od mieszkańców tamtego regionu, iż duża część akurat tego odcinka jest traktowana jako atrakcja turystyczna przez rowerzystów. Rowery elektryczne i rowery zwyczajne po prostu jeżdżą sobie w ten sposób. O tyle jest to ciekawe, iż o ile estakadę rozumiem, to przez tunele również ci mieszkańcy jeżdżą. Osobiście mam takie filmy, które oni mi przesyłają, iż to jest przejezdne w weekendy, a nie jest zabezpieczone. o ile państwo chcą, to pokażę. Zwracam uwagę na to, iż dopóki to w ten sposób wygląda, oczywiście stwarza to pewne zagrożenie dla tych, którzy z tego korzystają. Należałoby więc jak gdyby sprawdzić tę sytuację.
Z mojej perspektywy jeszcze raz podziękowania. Liczę na to, iż w przyszłości również na tej sali lub na innej sali, na przykład w obecności prezydenta miasta, będziemy mogli pochwalić się kolejnym tak dużym zasobem inwestycji, które są realizowane w naszym regionie. Naprawdę bardzo mocno trzymam za to kciuki.
A o ile chodzi o inwestycję kolejową w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS), to chciałbym potem porozmawiać o szczegółach, bo zaciekawiło mnie to, iż pan dyrektor mówił o tym, iż nie znalazły się na to środki finansowe w tym programie. Dziękuję bardzo.
Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Bardzo proszę, pan poseł Marek Sowa.Poseł Marek Sowa (KO):
Także poruszę parę elementów.Zacznijmy od tego, iż decyzje środowiskowe, jeżeli chodzi o drogi S1 i S52, były wydane w 2016 r. Przypomnę, iż S52 ma dopiero uruchomione przetargi na geologię, dokumentację techniczną i ZRID, więc perspektywa oddania tej drogi to jest co najmniej 5 lat. Musimy mieć tego świadomość. Powiem więc, iż tempo nie jest najlepsze czy nie było najlepsze. Tak bym tutaj dodał, ale nie w tym rzecz. Dzisiaj najważniejsze jest to, iż zadania inwestycyjne są realizowane.
Poseł Andrzej Adamczyk (PiS):
Przepraszam. Mógłby pan powtórzyć?Poseł Marek Sowa (KO):
Mówiłem, iż tempo nie było najlepsze, ale nie o tym chcę dzisiaj mówić, bo najważniejsze jest to, iż te zadania idą.Mam dwa pytania. Pierwsze dotyczy autostrady A4, która przejdzie pod zarząd generalnej dyrekcji. Co z węzłem Jeleń? Czy on zostanie otwarty na odcinku zarządzanym przez oddział katowicki GDDKiA? Druga kwestia dotyczy węzła Byczyna, bo pan dyrektor wspomniał, iż oddział będzie zarządzał drogą do węzła Balin. Przypomnę, iż Chrzanów ma wyciągniętą zachodnią obwodnicę z Klucz do węzła Byczyna. o ile tego węzła nie będzie, to jest po prostu błąd. Mówię tutaj otwarcie. Tym bardziej iż radykalnie został ograniczony przebieg obwodnicy Chrzanowa i Trzebini, który tak naprawdę będzie po stronie wschodniej Chrzanowa, więc autostrada siłą rzeczy będzie stanowiła w rzeczywistości obwodnicę tych dwóch miast. Już stanowi, tak? jeżeli jednak będzie węzeł Byczyna, byłaby to po prostu kompletna obwodnica. Tak więc to jest to pytanie.
Mam również pytanie uzupełniające co do linii kolejowej Tychy–Oświęcim. adekwatnie to nie Oświęcim, bo on jest w części Mysłowice–Oświęcim. Ta linia jest jak gdyby już całkowicie zrobiona, prawda? Natomiast uruchomienie połączenia kolejowego Oświęcim–Tychy na pewno poprawiłoby parametry przewozowe. Kto zna teren, ten wie, jakie są potoki i ilu mieszkańców Oświęcimia pracuje w tej części województwa śląskiego. Gdy popatrzy się na natężenie ruchu na drodze DK44, to wiadomo po prostu, iż te przepływy są naprawdę bardzo duże. Jaka jest perspektywa, żeby kopalnię Bieruń – jak rozumiem – dołączyć do Bierunia Nowego, żeby po prostu… Tu chodzi o elektryfikację sieci i na pewno o całkowitą modernizację. Jaka jest perspektywa, żeby ten odcinek był zrobiony, aby właśnie można było uruchomić połączenie Oświęcim–Tychy? Dziękuję.
Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Bardzo dziękuję, panie przewodniczący.Jako kolejny zgłosił się pan przewodniczący Andrzej Adamczyk. Bardzo proszę.
Poseł Grzegorz Puda (PiS):
Przepraszam. Jeszcze tylko trzy sekundy, bo zapomniałem o jednej kwestii.Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Panie przewodniczący…Poseł Grzegorz Puda (PiS):
Jeżeli mogę, panie przewodniczący, bo była jeszcze prośba ze strony samorządowców. Proszono mnie, abym przekazał, iż w tej chwili jest dosyć poważna kwestia dotycząca zwiększenia ruchu na odcinku Sporysz–Zabłocie. Jest prośba, aby przeanalizować ten odcinek, czy można go udrożnić lub ewentualnie spowodować, iż w przyszłości będzie dobudowanie jednego pasa. Dziękuję bardzo.Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Bardzo proszę, pan przewodniczący Adamczyk.Poseł Andrzej Adamczyk (PiS):
Dziękuję bardzo.Szanowni państwo, pragnę się odnieść do kwestii związanej z budową S52 i ustaleniem równoległego przebiegu z drogą S7 w kierunku Krakowa. W związku z tym, iż GDDKiA jest już na finale studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ), które zostało zlecone, pytanie jest oto takie: Czy STEŚ przewiduje połączenie budowy węzła i nowego przebiegu S7 z drogą S52? Hipotetycznie sytuacja może być bowiem taka, iż 1 km, 2 km lub 3 km od węzła w Głogoczowie może przebiegać droga S7.
Panie ministrze, uważam, iż warto analizować połączenie BDI z nowym przebiegiem S7, a tym bardziej warto zrealizować model ruchu. Nawiązuję do tego, o czym mówiłem wczoraj. Są instytucje, które dysponują odpowiednimi narzędziami. Chodzi o model ruchu dla sytuacji wygenerowanej przez równoległe ustalenie przebiegu S7 z BDI i ewentualnie hipotetyczne włączenie jej do nowego przebiegu S7. o ile w regionie mamy sprawę jasną, bo w Suchym Potoku jest zaprojektowany i przygotowany węzeł na włączenie BDI do S1, to sytuacja na wschód jest dynamicznie zmienna. Tak więc polecam czy sugeruję to rozwiązanie. Czy państwo będą brali ten element pod uwagę? o ile tak lub nie, to bardzo proszę o odpowiedź w formie pisemnej, żeby nam to zostało, abyśmy mieli jasność co do tego, jakie dzisiaj jest przede wszystkim stanowisko ekspertów. To jest też decyzja zarządcza, ale chodzi głównie o ekspertów.
Bardzo dziękuję za te słowa, które przede wszystkim były adresowane do rządu, którego miałem zaszczyt być ministrem. To jest właśnie tak, iż potrzebne są determinacja i upór, bo pamiętam 2016 r. Wówczas w Bielsku-Białej z panią premier Szydło, nieobecnym panem ministrem Stanisławem Szwedem i samorządowcami był podpisywany program inwestycyjny. Było bardzo wiele wątpliwości, a wręcz niedowierzanie. Praktycznie nikt nie wierzył, iż te inwestycje są możliwe do realizacji. Dużo pracy trzeba było też włożyć w to, żeby przekonać tych, którzy decydują o środkach finansowych, aby zrealizować obejście Węgierskiej Górki, ale to już mamy za sobą. Wszystkim życzę, żeby się tak udawało kolejne inwestycje realizować.
Jeszcze jedno, kiedy mówimy o BDI. Nie bez przyczyny poprosiłem pana posła, aby powtórzył do zdanie, co do którego chciałem się upewnić, co autor miał na myśli. Otóż przebieg BDI był konsultowany już w 2006 r. Jako poseł małopolski brałem udział w bardzo burzliwych konsultacjach społecznych na terenie gminy Skawina, które miały miejsce w związku z trasowanym przebiegiem tej drogi. Ludziom pracującym w GDDKiA z wielką determinacją udało się to wszystko uspokoić. Przypominam, iż był to 2006 r.
A później niestety pojawił się człowiek, którego dzisiaj z tej perspektywy należy nazwać chwastem. Szanowni państwo, bez względu na to, czyim był kolegą czy przyjacielem, pojawił się jeden chwast, który nas oddalił od realizacji tej inwestycji o co najmniej 10 lat, bo poprzedni rząd również był zdeterminowany, aby w latach 2010–2014 realizować tę inwestycję. Tenże chwast wraz ze środowiskiem, z którym pracował, wykorzystał wszystkie możliwe procedury, żeby zatrzymać tę inwestycję. Wiemy, o kogo chodzi. Wiemy, gdzie to było. Praktycznie rzecz biorąc, mieszkańcy tego regionu wiedzą, kim jest ten chwast. Wiem, iż skandalizuję. Bardzo rzadko sobie pozwalam na tego typu określenia, ale chwast może być przykładem tych, którzy blokują inwestycje, głupoty, bezwzględności i braku odpowiedzialności za to, co się czyni. Życzę wszystkim, aby takich chwastów na drodze inwestycji, które realizują, nie spotykali. Dziękuję.
Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Dziękuję.Szanowni państwo, przypominam, iż mamy bardzo ograniczony czas, ponieważ wizytacja przed nami. Rozumiejąc emocje, apeluję też o powściągnięcie języka. Uważam, iż jednak na forum Komisji powinniśmy… Bardzo proszę, pan poseł Wnuk.
Poseł Kamil Wnuk (Polska2050-TD):
Dziękuję, panie przewodniczący.Na początku nie będę oryginalny, ale chciałem serdecznie podziękować panu przewodniczącemu, a także władzom miasta Bielska-Białej za gościnę i za możliwość zorganizowania posiedzenia Komisji w tym miejscu. To bardzo ważne, iż jesteśmy nie tylko w Warszawie, ale też wyjeżdżamy w teren, by zobaczyć, jak to realnie wygląda w poszczególnych województwach.
A to szczególnie ważne spotkanie, bo jest to województwo śląskie, czyli tak naprawdę drugie pod względem liczby ludności. Jest tu też największa w całej Polsce aglomeracja. istotny jest transport choćby pomiędzy Podbeskidziem a Katowicami i Krakowem, ale także połączenia północ–południe i wschód–zachód. To tak tytułem wstępu. Bardzo też dziękuję za przedstawiony materiał. Mówiono o tym, więc nie chcę powtarzać.
W infrastrukturze, podobnie jak w bezpieczeństwie i w edukacji, ważna jest kontynuacja. Gdy coś było dobre, ważne jest, żeby to kontynuować bez względu na to, jaka opcja polityczna rządzi. Po części mamy tutaj właśnie przykłady takich inwestycji. Fantastyczną sprawą w ostatnim czasie jest to, iż w kwietniu udało się oddać obwodnicę Poręby i Zawiercia. Tak naprawdę to jest jeden odcinek, ale istotny z perspektywy północnej części województwa śląskiego, bardzo istotny właśnie dla mieszkańców tych mniejszych miejscowości oddalonych od aglomeracji. Dzięki temu zamiast godziny mają pół godziny dojazdu do pracy, na studia bądź też do szkoły. Tak więc to jest istotne.
Natomiast poza tymi dobrymi rzeczami, które robiła poprzednia władza, są też i rzeczy, których niestety nie robiła. To będzie właśnie moje pytanie. Był taki temat, to znaczy jest nadal… Dzisiaj mieliśmy przekazaną informację na temat remontu S1. Bardzo dobrze, bo to jest bardzo ważne. Jest to kluczowa inwestycja dla naszego województwa. Natomiast mówiliśmy o odcinku do Mysłowic, a pozostało dalszy odcinek S1 w stronę północną na wysokości Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Tutaj po części pan Kmita zadał pytanie o ten odcinek z Dąbrowy Górniczej w stronę Olkusza. Jest natomiast nieszczęsny węzeł Klimontów, na który przetarg był już dwukrotnie odwołany.
Obecny tutaj pan Adamczyk niestety przez 8 lat… Przepraszam, bo pan był krócej ministrem, ale przez wiele lat nie miał pan czasu przyjąć samorządowców z Sosnowca. Osobiście byłem wtedy przewodniczącym Komisji Rozwoju Miasta i Ochrony Środowiska, zresztą jako samorządowiec bezpartyjny. Mimo próśb na przykład pana posła Warwasa, to jednak pan marszałek nie znalazł czasu w spotkanie z samorządowcami z Sosnowca, jak też nie odpowiedział na petycję podpisaną przez kilka tysięcy mieszkańców Sosnowca, a zawiezioną wtedy przez moją skromną osobę.
No i oczywiście nic się w tym czasie nie podziało w tej kwestii. Był ogłoszony przetarg. Był przygotowany projekt, który później i tak nie został zrealizowany. Nie udało się dogadać ani znaleźć na to środków. Moje pierwsze pytanie właśnie tego dotyczy. Wiem, iż teraz znowu jest ten projekt. Na jakim to jest etapie? Jak to wygląda? Pytam, bo informacja nie była podana.
A drugie pytanie dotyczy wjazdu do Katowic od strony drugiej, czyli od północy. Ten odcinek DK86 jest bardzo ważny. Niezmiernie się cieszę, iż to będzie teraz realizowane na wysokości Będzina. Natomiast mamy jeszcze jeden problem. Udało się sfinalizować DK94 w 2023 r. Wśród problemów, które były, jeden dotyczy skrzyżowania w Sosnowcu. Dzięki temu mieszkańcy Będzina, Dąbrowy Górniczej i Sosnowca mają umożliwiony lepszy dojazd do Katowic, ale jest jedna bariera na wysokości Sosnowca. To tzw. węzły Będzińska i Piotrkowska. Wiem, iż jest koncepcja. Moje pytanie bardziej kieruję do GDDKiA. Jest tam też taki problem, który polega na tym, iż wiadukty są w agonalnym stanie. Mieliśmy koncepcję, co dalej z tym robimy. Czy i na kiedy mamy planowane projektowanie i dalszą realizację? Nie mamy tego w tej chwili w tych planach, które są przedstawiane. Nie było to też dzisiaj przedstawione w ramach prezentacji. Dziękuję.
Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Dziękuję bardzo. Jako kolejny zgłosił się pan poseł Krystian. Proszę bardzo.Poseł Mariusz Krystian (PiS):
Szanowny panie przewodniczący, Wysoka Komisjo, drodzy samorządowcy, państwo dyrektorzy, po pierwsze bardzo mocno mnie cieszy taki stopień zaawansowania inwestycji i perspektywa zakończenia prac na trasie S1 wraz z północną obwodnicą Oświęcimia. To jest bardzo istotny dla zachodniej Małopolski projekt infrastrukturalny. Naprawdę jest to pozytywna wiadomość. Tu również podziękowania, panie ministrze Andrzeju, za rozpoczęcie tego projektu.W kontekście układu komunikacyjnego Oświęcimia chciałem doprecyzować pytanie dotyczące połączeń kolejowych Oświęcimia z Tychami przez Bieruń. Chciałbym uzyskać odpowiedź bardziej konkretną w zakresie czasowym harmonogramu wykonania tych prac, które zostały przedstawione na odcinku Bieruń–Tychy, ale również prac projektowych, które zostały tylko hasłowo przedstawione. Jaki to jest okres? W jakim momencie – iż tak powiem – można się spodziewać realizacji całości połączenia kolejowego, abyśmy z Oświęcimia mogli dojechać do Tychów, tak jak to było przewidywane czy planowane? Chodzi o to, żebyśmy mogli to połączenie kolejowe w końcu zrealizować.
W kontekście BDI jako mieszkaniec powiatu wadowickiego potwierdzam, iż – w mojej ocenie i nie tylko mojej – gdyby nie ówczesny burmistrz Wadowic pan Mateusz Klinowski i jego środowisko polityczne, to dziś bylibyśmy w zupełnie innym miejscu. Bylibyśmy dzisiaj w zupełnie innym miejscu, bo prawdopodobnie moglibyśmy już jeździć tą drogą. Natomiast wtedy ten protest spowodował, iż dziś jesteśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy. jeżeli chodzi o zasługi tego pana dla Wadowic, to one – znowu to jest moja opinia – są bardzo niewielkie, natomiast jego zasługa w blokowaniu projektowania i budowy BDI jest ogromna. Dziękuję bardzo.
Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Dziękuję.Zgłosiła się pani posłanka Pępek. Bardzo proszę.
Poseł Małgorzata Pępek (KO) – spoza składu Komisji:
Wysoka Komisjo, zaproszeni goście, szanowni państwo, bardzo dziękuję za to, iż dojechaliście właśnie tutaj do nas tak licznie, bo niemal całą Komisją. Przyjechało jej bardzo wielu członków, co nas cieszy.Na wstępie chciałam podziękować tym wszystkim, którzy realizują inwestycję obejścia Węgierskiej Górki i Milówki, dlatego iż była ona bardzo wyczekiwana. Pamiętam, iż moja pierwsza interpelacja, którą złożyłam w 2011 r., dotyczyła właśnie tej jakże ważnej inwestycji. Mam nadzieję, iż do końca tego roku obwodnica zostanie otwarta, co będzie bardzo dużym udogodnieniem dla wszystkich mieszkańców na południu. Będzie to też bardzo dobre połączenie.
Drodzy państwo, chciałam bardzo krótko się przypomnieć, bo widzę, iż czas jest wyliczony. jeżeli chodzi o miasto Żywiec, to mamy bardzo poważne problemy, bo jest ono źle skomunikowane. Stoimy w tak wielkich korkach, iż na pewno to odczuliście, jeżeli ktoś z was tamtędy jechał. Jest prośba, bo choćby mieszkańcy wyrazili zgodę i dają grunt na trzeci pas, ale jakoś nie za bardzo nam to wychodzi. Nie ma przyzwolenia ze strony zarządu dróg wojewódzkich. Pisałam kilka pism. Spotykaliśmy się. Nie doszło to jednak do skutku. Bardzo bym prosiła, żeby to rozważyć. A w ogóle to Żywiec trzeba byłoby skomunikować inaczej. Trzeba by zrobić jakąś obwodnicę, choćby małą, żeby szpital żywiecki miał dobre połączenie, bo do szpitala często nie można dojechać. Prosiłabym więc, żeby to było w przyszłości brane pod uwagę i żeby to było priorytetem, bo jest to niezwykle ważne. Bardzo dziękuję.
Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Dziękuję.Czy ktoś ze strony obecnych na dzisiejszym posiedzeniu państwa samorządowców zgłasza chęć zabrania głosu na tym etapie? Widzę. Bardzo proszę, wójt gminy Kozy pan Jacek Kaliński.
Wójt gminy Kozy Jacek Kaliński:
Drodzy państwo, korzystając z okazji, oczywiście w związku z budową BDI, powiem tak. Myślę, iż nie tylko ja, ale i wszyscy moi koledzy z samorządu, jak też mieszkańcy sąsiednich gmin nie mogą się jej doczekać. Przypomnę tylko, jaki jest przejazd od nas z miejscowości do Bielska-Białej, czyli – powiedzmy – z centrum Kóz do dworca, odcinek ma około 10 km. Trzeba go pokonać w niecałą godzinę. Myślę, iż BDI na pewno rozwiąże ten problem.Mimo tych dużych inwestycji, które są jeszcze przed nami jako globalne wyzwania, chciałbym również, korzystając okazji, wnioskować i poprosić, aby pamiętać o bieżących utrzymaniach. Borykamy się teraz z dużym problemem związanym z widocznością wyjazdów z ulic podporządkowanych, które są w pasie drogowym GDDKiA. Dotychczas zawsze ta kooperacja była bardzo dobra i nigdy nie mogliśmy na nią narzekać, ale w tym roku otrzymaliśmy informację, iż środki na bieżące utrzymanie zostały zmniejszone, co też powoduje rzadkie wykaszanie traw, a to bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo. Mieszkańcy dość intensywnie apelują do nas o to, żeby jednak coś z tym zrobić. No i właśnie stąd mój głos. Korzystając z obecności pana ministra i pana dyrektora, proszę, aby była taka możliwość, żeby chociażby w przyszłym roku, jeżeli nie w tym, pomyśleć o takich bieżących, przyziemnych sprawach, bardzo często związanych właśnie z samorządami. Dziękuję.
Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Bardzo dziękuję, panie wójcie.Czy ktoś z państwa samorządowców na tym etapie jeszcze chciałby zabrać głos? Nie widzę.
Szanowni państwo, to pozwolę sobie na koniec, zanim oddam głos panu ministrowi, poprosić w tym momencie o odniesienie się do tych spraw, które są możliwe teraz, a o ile nie, to – tak jak zwykle – w formie pisemnej. Szanowni państwo, na początku…
Nie ma z nami pana ministra Dariusza Klimczaka, ale przesyła on serdeczne pozdrowienia. Chcę bardzo podziękować panu Klimczakowi, obecnemu ministrowi infrastruktury, za to, iż dzięki jego determinacji, jak również naszym rozmowom udało się znaleźć środki finansowe na realizację BDI. Chcę też wyraźnie powiedzieć, iż to była decyzja pana ministra wynikająca z tego, iż rzeczywiście ta droga jest tu potrzebna. Jest ona oczekiwana w naszym regionie. Mamy szerokie, zielone światło. kilka się pomylę, jak powiem, iż początki tej inwestycji sięgają lat 70. To miały być obwodnice poszczególnych samorządów. Natomiast dzisiaj będzie to droga, która rzeczywiście otworzy ten region na gospodarkę oraz na dostęp i do kultury, i do edukacji. To jest coś niebywałego. Myślę, iż jesteśmy świadkami historycznego momentu. Dlatego podziękowania za osobiste zaangażowanie i dla pana ministra Dariusza Klimczaka, i dla pana ministra Stanisława Bukowca, który też na bieżąco w tej sprawie jest z nami w relacji i dokłada starań, żeby realizacja była możliwa.
Chcę powiedzieć, zwracając się do GDDKiA, iż doceniamy państwa pracę i zaangażowanie. Tak jak wielokrotnie padło, zarówno parlamentarzyści, jak i samorządowcy, którzy złożyli deklaracje, są do dyspozycji na każdym etapie, na którym pojawią się jakiekolwiek problemy czy wątpliwości. Jesteśmy zdeterminowani do tego, żeby ta inwestycja rozpoczęła się jak najszybciej. Za chwileczkę podpisanie pierwszych umów. Jestem przekonany, iż to będzie początek ekspresowej realizacji tej inwestycji.
Druga rzecz, którą chcę powiedzieć, dotyczy niedawno podpisanej umowy na centrum przesiadkowe. Tu także dziękuję za przychylność ze strony ministerstwa, ale także ze strony Polskich Kolei Państwowych. Nie ma tu pana prezesa, ale był z nami. Natomiast osobiste zaangażowanie także i w tę sprawę było – powiedziałbym – z jednej strony merytoryczne, ale z drugiej strony była też bardzo sprawna procedura, która umożliwiła podpisanie porozumienia z miastem w kwestii gruntów. To jest coś, czego bardzo potrzebujemy. Włączyliśmy zielone światło i realizujemy tę inwestycję.
Ostatnia rzecz to pytanie, ponieważ rzeczywiście pojawiły się terminy. Bardzo bym prosił o informację, czy koniec roku jest w jakikolwiek sposób zagrożony. Mówię o drodze S1. To pytanie z mojej strony.
Bardzo proszę. Przekazuję głos panu ministrowi Stanisławowi Bukowcowi. Bardzo proszę, panie ministrze.
Sekretarz stanu w MI Stanisław Bukowiec:
Dziękuję uprzejmie.Panie przewodniczący, było dużo pytań, także bardzo szczegółowych, więc poproszę później pana Kwiecińskiego i pana prezesa z PKP PLK, żeby się odnieśli do tych szczegółowych. Skupię się na dwóch poruszonych tematach.
Pierwszy temat to jest kwestia połączenia węzła nowej drogi i BDI w Głogoczowie. Panie przewodniczący, oczywiście, iż tak. Analizujemy tę sytuację. Wiemy, iż zwiększą się tam potoki ruchu. Absolutnie robimy wszystko, żeby nowa trasa – mówiąc kolokwialnie – nie zakorkowała nam Zakopianki. Jak państwo jadą Zakopianką na odcinku między Krakowem a Myślenicami, to widzą, iż również w tej chwili realizowane są już różne inwestycje, które mają poprawić tę komunikację. Chodzi m.in. o taką przebudowę dróg lokalnych w Gaju i w Libertowie, aby właśnie ten ruch miejscowy nie był zbieżny z ruchem, który jest na głównej drodze, czyli Zakopiance.
Proszę państwa, no i temat, od którego rozpoczęliśmy i do którego jednak chciałbym się odnieść. Powiem tak. Panie przewodniczący, jestem zbulwersowany pańskimi słowami. Przez ponad 20 lat byłem w samorządzie. Tutaj na sali są też samorządowcy. Takie słowa, jakie padły z pana ust, są niegodziwe. Nie możemy mówić tak o kimkolwiek. Nie oceniam postawy tego pana burmistrza. Nie wiem, jakie miał intencje, iż swego czasu, kiedy był burmistrzem Wadowic, zajął takie stanowisko.
Chciałbym państwu jednak coś zacytować. To jest cytat z portalu Wadowice24: „Po dziesięciu latach blokowania i sypania piachu w tryby Wadowice już nie będą utrudniać budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Nowy burmistrz Bartosz Kaliński polecił prawnikom wycofanie skargi z sądu na decyzję środowiskową, którą złożył jego poprzednik. Jak obiecał, tak zrobił”.
Jak rozumiem, pan burmistrz Kaliński jest ze środowiska Prawa i Sprawiedliwości. Proszę państwa, to chciałem tylko zaznaczyć, iż ten artykuł jest z 29 listopada 2018 r. Pytam się więc, co się działo przez 6 lat, iż nie można było tego tematu ruszyć? Dopiero my pod koniec zeszłego roku podpisaliśmy program inwestycyjny. To 6 lat bez sypania piachu ze strony Wadowic. Takich tematów w skali kraju jest wiele. Nie wchodzę w szczegóły, tylko mówię o faktach, bo o ile ktoś blokował, a od 2018 r. już tej blokady nie było, to z BDI nic się nie działo. Potrzeba było tylko twardych decyzji. Te decyzje nie zostały podjęte.
Podobną sytuację mamy z małym ringiem Warszawy. Przez kilkanaście lat też sprawa utknęła w sądach, bo był spór między mieszkańcami a różnymi organizacjami, które blokowały przejście przez Wesołą. Powiedzieliśmy: „Nie, nie damy zarabiać prawnikom, tylko wycofujemy sprawę z sądu i dogadujemy się, a jak trzeba, to budujemy tunel, żeby rozwiązać problemy i iść do przodu”. Mogę takie przykłady mnożyć.
Jeszcze raz powiem. Nie ma… To się zgadza. Działamy w ramach pewnej sztafety. Pan minister Adamczyk, jak przejmował obowiązki, realizował przygotowane wcześniej przez poprzedników zadania. My oczywiście teraz również kontynuujemy te zadania. Ważne jest jednak to, żeby inwestycje strategiczne, a taką jest BDI, po to były podejmowane gwałtownie i sprawnie, żeby rozwiązywać te problemy.
To tyle, jeżeli pan przewodniczący pozwoli. Może teraz panowie dyrektorzy.
Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Bardzo serdecznie dziękuję, panie ministrze.Bardzo proszę, pan Kwieciński.
Radca generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad Tomasz Kwieciński:
Panie przewodniczący, szanowni państwo, po kolei postaram się teraz wyłapać te tematy, które tutaj były poruszane.Jeśli chodzi o kwestię prognoz ruchu, to jak najbardziej się tu poruszamy i stosujemy aktualny zintegrowany model ruchu. Jest to model przygotowany przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Uwzględnia on wszystkie gałęzie transportu i jest podstawą do wszelkich prognoz ruchu, które są wykonywane na sieci dróg krajowych.
Pan minister przed chwilą wspomniał już temat połączenia S7 z Głogoczowem. Jest elementem analiz robionych w ramach S7. Ten zakres, który był wskazany, wprost wynika z zakresu decyzji środowiskowej, czyli S52 do Głogoczowa, a dalszy odcinek to oczywiście analizy w ramach S7.
Co do węzłów w okolicy Chrzanowa i Trzebini, to w dniu wczorajszym podałem już tę informację. Wszystkie tamte węzły zostają. jeżeli chodzi o kwestię węzła Jeleń, ten temat będzie teraz szczegółowo analizowany na etapie tworzenia dokumentacji projektowej z uwagi na to, iż mamy już bardzo duże zagęszczenie węzłów, a po drodze mamy jeszcze MOP. Tu sprawy dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego będą odgrywały kluczową rolę. Chodzi o to, czy po zapewnieniu wszystkich relacji od strony Trzebini i Chrzanowa będzie możliwość przywrócenia do funkcjonowania węzła Jeleń. Kwestie odległości między węzłami i bezpieczeństwa ruchu drogowego to najważniejsze elementy, które będą o tym decydowały.
Z takich tematów była jeszcze poruszona kwestia dróg w Żywcu. Z naszej strony widzimy, iż problem jest głównie na drogach wojewódzkich. o ile jednak będzie taka potrzeba, to ze strony GDDKiA na pewno będzie wsparcie. W zakresie analiz merytorycznych i propozycji jakichś rozwiązań jesteśmy gotowi do rozmów, tylko – tak jak mówimy – są to już zadania głównie na drogach wojewódzkich.
Jeśli chodzi o szczegóły i węzeł Klimontów, to oddam głos dyrektorowi Zbyszkowi.
Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Bardzo dziękuję.Panie dyrektorze, bardzo proszę. Udzielam panu głosu.
Zastępca dyrektora Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach Zbigniew Szweda:
Zbigniew Szweda, zastępca dyrektora katowickiego oddziału GDDKiA.Jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie o węzeł Klimontów, to spisaliśmy, jak państwo wiedzą, stosowne porozumienie z miastem Sosnowiec, które projektuje ten węzeł. Jesteśmy na etapie projektowania drogi. Tę inwestycję trzeba zgrać w czasie, czyli równolegle budowa węzła i naszego odcinka. Po naszej stronie regionalny dyrektor ochrony środowiska (RDOŚ) narzucił jeszcze wykonanie raportu, co jakby wydłużyło trochę proces. Planujemy, iż w przyszłym roku uda się to zakończyć. Wtedy będzie można ogłosić roboty budowlane.
Co do kolejnego pytania, które tutaj padło, było to pytanie odnośnie do S1, obwodowości Śląska, odcinka o długości 2,7 km i Dąbrowy Górniczej. Proszę państwa, ta droga jest podzielona na sześć, a praktycznie siedem odcinków. Jak państwo wiedzą, odcinek od Siewierza do Dąbrowy Górniczej został już przebudowany. Teraz jesteśmy przygotowani do kolejnego odcinka w Dąbrowie Górniczej. To 2,7 km. Przypuszczam, iż pod koniec roku uda nam się ogłosić przetarg na tę przebudowę.
Co do DK94 i wiaduktu, to jest kolejny odcinek. Również jesteśmy na etapie przygotowania dokumentacji projektowej. W następnych latach będziemy ogłaszać przetargi, żeby przebudować ciąg komunikacyjny od Siewierza aż do Kosztów. Będzie to nowy, przebudowany odcinek.
Odnośnie do pytania o zabezpieczenie drogi S1 i o Węgierską Górkę, proszę państwa, droga jest zabezpieczona. Są tablice. Są patrole ochrony, które to kontrolują. To jest 6,5 km drogi. Tylko proszę mi uwierzyć, iż trudno jest ogrodzić całą drogę, żeby nikt na nią nie wszedł. Jednak czasem pojawiają się tam spacerowicze i rowerzyści. Wiadomo, iż wtedy ochrona reaguje, ale nie da się jakby wszystkich tych przypadków wyeliminować. Wiemy, iż to jest chyba niewykonalne w przypadku budowy inwestycji liniowych.
Droga S1 i terminy. jeżeli chodzi o Węgierską Górkę, w tym roku na pewno ta droga będzie dopuszczona do ruchu. W przypadku połączenia Kosztowy – Bielsko-Biała już latem będzie otwarty odcinek S1 od węzła Oświęcim do Brzeszcz. Kolejny będzie odcinek od Brzeszcz, czyli z Dankowic do Bielska-Białej. Tutaj są pewne kłopoty na budowie, ale myślę, iż do końca roku uda się ten odcinek uruchomić, żeby drogą można było podróżować z Bielska-Białej do węzła Oświęcim, czyli wjechać na obwodnicę Oświęcimia. Wtedy będzie można się poruszać do Oświęcimia. Do końca roku najprawdopodobniej uda się uzyskać przejezdność na odcinku do drogi DK44. Wtedy połączymy już nasze drogi krajowe i będziemy mogli uruchomić ruch dla wszystkich samochodów, bo dopóki nie będzie połączenia z DK44, ruch będzie ograniczony, a więc droga najprawdopodobniej tylko dla samochodów osobowych.
Była tutaj jeszcze poruszana kwestia DK86 i remontu obiektów na tej drodze. Obiekty są remontowane sukcesywnie i zgodnie z oceną. Są poddawane ocenie i ujmowane w planach, na ile wystarcza środków, tak więc one są kolejno poddawane remontowi.
To na tyle. Dziękuję. Czy są jeszcze jakieś pytania?
Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Bardzo dziękuję, panie dyrektorze.Bardzo proszę. Oddaję teraz głos PKP PLK.
Pełnomocnik zarządu PKP PLK Rafał Banaszkiewicz:
Dobrze. Szanowni państwo, po pierwsze wyjaśnienie. Jestem dyrektorem i pełnomocnikiem, a nie prezesem, żeby tam się nikt nie zdziwił, jak wrócę do firmy.Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Być może antycypowałem, panie dyrektorze.Pełnomocnik zarządu PKP PLK Rafał Banaszkiewicz:
Nie. To tylko kwestia wyjaśnienia, żeby później nie było…Odpowiadając na pytania, a pierwsze było pytanie dotyczące postoju pociągów w Sosnowcu Południowym, wyjaśnię, iż dzisiaj faktycznie jest to związane z modernizacją węzła katowickiego, aczkolwiek muszę powiedzieć, iż w ramach remodernizacji poprawimy tam geometrię i wymienimy urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Tym samym będą nowe przebiegi, a rozkład będzie tak dostosowany, żeby minimalizować takie postoje. Faktycznie bowiem nie po to modernizujemy linie, żeby później tracić czas na przesiadki. Tutaj więc patrzymy na ciągi komunikacyjne. Ten fakt na pewno zostanie poprawiony po modernizacji.
Drugie pytanie dotyczyło projektu Orzesze Jaśkowice – Bieruń – Oświęcim. Dlaczego nie wszystko w FEnIKS? Ponieważ z dużych funduszy unijnych FEnIKS realizujemy magistrale. To są linie 201 i 202 czy przebudowa stacji Warszawa Zachodnia. To są projekty, gdzie alokacja jest wykorzystana na 100%. Można powiedzieć, iż te projekty to dwa odcinki, o których mówiłem. Złożyliśmy wnioski na dofinansowanie z tzw. miejskich funduszy FEnIKS, czyli na rozbudowę infrastruktury miejskiej. Muszę powiedzieć, jeżeli chodzi o te dwa projekty, alokacja jest na poziomie 1 mld zł. Dwa odcinki tego połączenia to jest ponad 50% wolnej alokacji, bo mówimy o kwocie ponad 600 mln zł.
Oczywiście jednak musimy patrzeć całościowo na kraj, więc są tam projekty związane z połączeniem Torunia czy projekt we Wrocławiu, dlatego nie od razu całość. Druga przyczyna jest taka, iż jeszcze rozmawiamy z Polską Grupą Górniczą w zakresie porozumienia. Tutaj jest przejście przez tę kopalnię, o której była mowa, tak? Tak jak powiedziałem, dla PKP PLK najważniejsze są linie komunikacyjne. To jest naturalny ciąg, żeby ta linia komunikacyjna była przelotowa, bo dzisiaj Koleje Śląskie kończą dojazdy bodajże na stacji Tychy Lodowisko. Będziemy więc dążyć, jak mówiłem, do zamknięcia. Kiedy? Po pierwsze skończmy dokumentację projektową, uzgodnijmy wszystko z naszymi partnerami i uzyskajmy nieruchomości. Sądzę więc, że… Chciałbym, żeby to było do 2034 r., ale dziś nie chcę o tym mówić, bo dzisiaj nie mamy finansowania. Tak?
Poseł Marek Sowa (KO):
A koszty?Pełnomocnik zarządu PKP PLK Rafał Banaszkiewicz:
Musiałbym odpowiedzieć, iż nie znam kosztów, bo wiem tylko o wartości, na jaką złożyliśmy do funduszy FENIKS…Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Panie dyrektorze, poprosimy o odpowiedź w formie pisemnej.Pełnomocnik zarządu PKP PLK Rafał Banaszkiewicz:
Pisemnie się odniesiemy tak naprawdę do kosztów.To chyba główne pytania, które były do nas skierowane.
Przewodniczący poseł Mirosław Suchoń (Polska2050-TD):
Bardzo serdecznie dziękuję.Zamykam dyskusję, szanowni państwo, z uwagi na to, iż nasza Komisja ma zaplanowaną wizytację w Węgierskiej Górce i musimy tam jechać.
Szanowni państwo, bardzo serdecznie dziękuję państwu za udział. W szczególności pragnę podziękować członkiniom i członkom Komisji Infrastruktury. Naprawdę jesteśmy w bardzo mocnym składzie, co się rzadko zdarza, ale to też pokazuje, iż sprawy infrastruktury są nam bliskie i jesteśmy zdeterminowani, żeby realizować inwestycje, które będą służyć mieszkańcom w naszym regionie, ale i w całej Polsce.
Pragnę podziękować wszystkim przedstawicielom samorządów, którzy wspierają nas w realizacji inwestycji i z którymi współpracujemy. Bardzo często są tymi, którzy przełamują różnego rodzaju problemy. W tym miejscu chcę podziękować za to, iż państwo włączają się tak aktywnie, jak i prosić o więcej, bo bez głosu samorządów i bez ich udziału realizowanie tych ważnych inwestycji bardzo często jest po prostu niemożliwe. Bardzo za to dziękuję. Pragnę bardzo mocno docenić to, co państwo robią.
Pragnę również podziękować MI. Jak powiedziałem, nie ma z nami pana ministra Dariusza Klimczaka, ale jest z nami pan minister Stanisław Bukowiec, który w sprawach drogowych jest niezwykle zdeterminowany. Zresztą część z państwa wie, iż pan minister Bukowiec jest mieszkańcem Małopolski. Mamy wspólne interesy w sprawie infrastruktury. Nie wahamy się użyć wszystkich naszych możliwości, żeby rozwój w naszym regionie był po prostu możliwy i dynamiczny.
Chyba wszystkim podziękowałem. A na końcu na ręce pana prezydenta Kamińskiego pragnę złożyć podziękowania dla pana prezydenta Klimaszewskiego za bardzo sympatyczną i miłą, jak zwykle, gościnę w Bielsku-Białej, dzięki czemu nasza Komisja może tu pracować, jak też za współpracę dla dobra mieszkańców. Bardzo serdecznie dziękuję, panie prezydencie.
Na tym wyczerpaliśmy porządek dzienny posiedzenia Komisji. Zamykam wyjazdowe obrady Komisji Infrastruktury. Informuję, iż protokół posiedzenia z załączonym pełnym zapisem jego przebiegu będzie wyłożony do wglądu w sekretariacie Komisji w Kancelarii Sejmu.
Szanowni państwo, za chwileczkę udajemy się w kierunku Węgierskiej Górki. Bardzo serdecznie państwa posłów zapraszam.
« Powrótdo poprzedniej strony