Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży /nr 2/ (23-04-2024)

1 tydzień temu

Wersja publikowana w formacie PDF

Komisje:
  • Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży /nr 2/
Mówcy:
  • Poseł Joanna Borowiak /PiS/
  • Poseł Żaneta Cwalina-Śliwowska /Polska2050-TD/
  • Przewodnicząca poseł Dorota Łoboda /KO/

Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży, obradująca pod przewodnictwem poseł Doroty Łobody (KO), przewodniczącej Komisji, zrealizowała następujący porządek dzienny:

– rozpatrzenie wniosku o podjęcie uchwały w sprawie przeprowadzenia wysłuchania publicznego dotyczącego:

– poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny (druk nr 176), – poselskiego projektu ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży (druk nr 177), – poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (druk nr 223), – poselskiego projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie (druk nr 224).

W posiedzeniu udział wzięli: Paulina Piechna-Więckiewicz podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej wraz ze współpracownikami, Aleksandra Saniewska-Kilim naczelnik Wydziału Zdrowia Rodziny w Departamencie Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia wraz ze współpracownikami, Magdalena Dropek młodszy kierownik projektu w Biurze Dyrektora Generalnego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Mateusz Bieżuński prawnik i Antonina Lewandowska koordynator Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Federa, Sabrina Mana-Walasek ekspert Prawniczek Pro Abo, Kaja Godek i Krzysztof Kasprzak członkowie zarządu Fundacji Życie i Rodzina wraz ze współpracownikami oraz Piotr Czyż, Joanna Dyczyńska, Paweł Gajc, Iwona Lester-Neuman, Weronika Płóciennik i Małgorzata Torończak przedstawiciele inicjatyw pro-life.

W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Małgorzata Siedlecka-Nowak, Jakub Stefański, Monika Żołnierowicz-Kasprzyk i Jarosław Żołądź – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych; Katarzyna Abramowicz, Tomasz Czech, Anna Jakubik, Piotr Podczaski, Maria Rachuta, Przemysław Sadłoń i Aleksandra Wolna-Bek – legislatorzy z Biura Legislacyjnego oraz Wojciech Odrowąż-Sypniewski – specjalista z Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji.

Przewodnicząca poseł Dorota Łoboda (KO):

Bardzo proszę przedstawicielki organizacji społecznych o zajmowanie miejsc. Bardzo proszę, żeby panie już usiadły na swoich miejscach. Bardzo proszę też panów dziennikarzy i fotografów o umożliwienie rozpoczęcia posiedzenia. Proszę, żeby już panowie zwolnili nam tutaj miejsca, żebym widziała salę.

Szanowni państwo, otwieram posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży.

Witam członkinie i członków Komisji. Witam zaproszonych gości. Witam panią minister Paulinę Piechnę-Więckiewicz, podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Witam również przedstawicieli ministerstw.

Stwierdzam kworum.

Przyjęty przez prezydium Komisji porządek dzisiejszego posiedzenia przewiduje rozpatrzenie wniosku o podjęcie uchwały w sprawie przeprowadzenia wysłuchania publicznego dotyczącego poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny (druk nr 176), poselskiego projektu ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży (druk nr 177), poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (druk nr 223) i poselskiego projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie (druk nr 224). Przechodzimy do realizacji porządku dziennego.

Przypominam, iż Sejm na 9. posiedzeniu w dniu 11 kwietnia 2024 r. przeprowadził pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny (druk nr 176), poselskiego projektu ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży (druk nr 177), poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (druk nr 223) i poselskiego projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie (druk nr 224). W dniu 12 kwietnia br. Sejm skierował projekty ustaw z druków nr 176, 177, 223 i 224 do Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży w celu rozpatrzenia.

Informuję, iż zgodnie z art. 70a regulaminu Sejmu wniosek o przeprowadzenie wysłuchania publicznego musi być zgłoszony na piśmie. Zgłosiłam taki wniosek. Powinien określać datę i godzinę przeprowadzenia wysłuchania publicznego. Przyjęta przez komisję uchwała dotycząca wysłuchania publicznego i informacja dotycząca miejsca jego przeprowadzenia podlegają udostępnieniu w systemie informacyjnym Sejmu na co najmniej 14 dni przed dniem przeprowadzenia wysłuchania publicznego. Przyjęcie przez komisję wniosku o przeprowadzenie wysłuchania publicznego uniemożliwia jakiekolwiek prace nad projektem ustawy.

W dniu 16 kwietnia br. zgłoszony został przeze mnie wniosek na piśmie o podjęcie uchwały w sprawie przeprowadzenia wysłuchania publicznego dotyczącego projektów ustaw z druków nr 176, 177, 223 i 224.

Szanowni państwo, po raz pierwszy od bardzo dawna projekty dotyczące legalnej aborcji trafiły do prac Sejmu i komisji. Większość sejmowa zadecydowała o utworzeniu Komisji Nadzwyczajnej i o skierowaniu do niej projektów. Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, iż te projekty przez olbrzymią część społeczeństwa są bardzo wyczekiwane. Budzą niezwykłe zainteresowanie, ale też emocje społeczne.

Chcemy, żeby strona społeczna uczestniczyła w procesie stanowienia prawa. Dlatego też decydujemy dzisiaj o tym, żeby umożliwić stronie społecznej, obywatelkom i obywatelom, zabranie głosu podczas wysłuchania publicznego. Tak jak powiedziałam, planujemy to. Złożyłam wniosek o wysłuchanie publiczne na dzień 16 maja o godzinie 10. Zgodnie z przepisami, każda organizacja oraz każda obywatelka i każdy obywatel będą mieli prawo zgłoszenia się. Informacja będzie na stronach sejmowych. Proces będzie jasny i transparentny, wobec czego przechodzimy do…

Czy są zgłoszenia w dyskusji? Bardzo proszę, pani poseł Żaneta Cwalina.

Poseł Żaneta Cwalina-Śliwowska (Polska2050-TD):

Chciałabym zawnioskować o to, aby ustalić szczegóły wysłuchania publicznego, tzn. przynajmniej czas wypowiedzi, który będzie poświęcony każdej z organizacji. Postulowałabym także naprzemienność tych wypowiedzi, ponieważ mamy jakby dwie strony tego sporu. Chodzi o stosowanie naprzemienności.

Przewodnicząca poseł Dorota Łoboda (KO):

Pani poseł, najpierw musimy przegłosować wniosek. o ile chodzi o ustalenie zasad, to część z nich jest regulowana ściśle przepisami. A o czasie wypowiedzi i kolejności będziemy decydować, kiedy dostaniemy zgłoszenia. Będzie na to czas, ponieważ termin zgłoszeń upływa na 10 dni przed wysłuchaniem, więc to będzie czas na to, żeby ustalić inne zasady niż te, które wynikają z przepisów, bo część jest ściśle określona przepisami i tu nie musimy nic doprecyzowywać.

Szanowni państwo, czy jest sprzeciw wobec przyjęcia wniosku o przeprowadzenie w dniu 16 maja br. o godzinie 10 wysłuchania publicznego dotyczącego poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny (druk nr 176), poselskiego projektu ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży (druk nr 177), poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (druk nr 223) i poselskiego projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie (druk nr 224)?

Sprzeciwu nie słyszę. Stwierdzam, iż Komisja przyjęła powyższy wniosek.

Informacja dotycząca miejsca przeprowadzenia wysłuchania publicznego zostanie udostępniona w systemie informacyjnym Sejmu w terminie późniejszym na co najmniej 14 dni przed dniem przeprowadzenia wysłuchania publicznego.

Na tym wyczerpaliśmy porządek posiedzenia Komisji.

Poseł Joanna Borowiak (PiS):

Przepraszam. jeżeli można, pani przewodnicząca…

Przewodnicząca poseł Dorota Łoboda (KO):

Zamykam posiedzenie Komisji.

Poseł Joanna Borowiak (PiS):

Zgłaszałam się, zanim pani zamknęła obrady.

Przewodnicząca poseł Dorota Łoboda (KO):

Bardzo proszę, pani posłanka Borowiak.

Poseł Joanna Borowiak (PiS):

Bardzo dziękuję. Pani przewodnicząca, gorąca prośba o przesłanie w jak najpilniejszym czasie i trybie harmonogramu prac Komisji Nadzwyczajnej. Nie chciałybyśmy się tego dowiadywać z mediów, bo pani przewodnicząca ma taką wiedzę, natomiast słyszymy w mediach, jak te prace będą przebiegały. Z całą pewnością harmonogram prac powinien być zaplanowany. Uprzejmie proszę w imieniu członków klubu Prawa i Sprawiedliwości w tej Komisji o to, abyśmy również taką wiedzę mogły uzyskać. To jest niezwykle ważne, a też rzutuje na adekwatny przebieg prac Komisji. Chciałybyśmy mieć taką wiedzę. Dziękuję uprzejmie.

Przewodnicząca poseł Dorota Łoboda (KO):

Oczywiście w gronie prezydium przyjmiemy harmonogram. Przed kolejnym posiedzeniem dostaną państwo harmonogram prac przyjęty przez prezydium.

Poseł Joanna Borowiak (PiS):

A na kiedy pani przewodnicząca planuje kolejne posiedzenie?

Przewodnicząca poseł Dorota Łoboda (KO):

Po wysłuchaniu publicznym. Na pewno jeszcze w maju.

Poseł Joanna Borowiak (PiS):

Jeszcze w maju? Dziękuję uprzejmie.

Przewodnicząca poseł Dorota Łoboda (KO):

Jeszcze w maju.

Bardzo państwu dziękuję. Zamykam posiedzenie.


« Powrótdo poprzedniej strony

Idź do oryginalnego materiału