Wersja publikowana w formacie PDF
- Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej /nr 6/
- Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Baranowska
- Dyrektor Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Ewa Flaszyńska
- Poseł Joanna Frydrych /KO/
- Legislator Anna Jakubik
- Poseł Iwona Maria Kozłowska /KO/
- Poseł Mirosław Maliszewski /PSL-TD/
- Legislator Urszula Sęk
- Przewodniczący poseł Marek Sowa /KO/
- Poseł Katarzyna Ueberhan /Lewica/
- Poseł Anna Wojciechowska /KO/
- Legislator Aleksandra Wolna-Bek
- Poseł Jarosław Zieliński /PiS/
– rządowy projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia (druk nr 948) – kontynuacja,
– rządowy projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 949) – kontynuacja.
W posiedzeniu udział wzięli: Małgorzata Baranowska podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wraz ze współpracownikami, Justyna Chrzanowska dyrektor Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Paweł Dąbrowski dyrektor Departamentu Spraw Międzynarodowych i Migracji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Barbara Chydrasińska i Edmund Sęderowski główni specjaliści w Departamencie Oświaty i Polityki Społecznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Sylwia Kowalczyk główny specjalista w Departamencie Europejskiego Funduszu Społecznego Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Patrycja Pastuszko-Bitka dyrektor Departamentu Prawnego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz ze współpracownikiem, Przemysław Skrodzki zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej MNiSW wraz ze współpracownikami, Bartłomiej Starzec naczelnik Wydziału Prac Legislacyjnych w Departamencie Rozwoju Inwestycji Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Łukasz Dylewski wicedyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia Państwowej Inspekcji Pracy, Halina Tulwin dyrektor Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy, Dorota Bielawska wicedyrektor Biura Ubezpieczeń Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Katarzyna Rowińska główny specjalista Zespołu Opiniodawczo-Konsultacyjnego Departamentu Prawa Migracyjnego Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Wiktoria Wawrzyniak specjalista do spraw regulacji Pracodawców RP, Aleksandra Wróbel analityczka Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Artur Pozorek wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, Grzegorz Steć radca prawny w Wydziale Prawno-Legislacyjnym Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Agnieszka Harasim dyrektor Izby Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia w Warszawie, Krzysztof Sadowski ekspert Związku Rzemiosła Polskiego, Nadia Winiarska ekspertka w Departamencie Pracy Konfederacji Lewiatan, Grażyna Spytek-Bandurska ekspert do spraw prawa pracy i rynku pracy Federacji Przedsiębiorców Polskich, Bartłomiej Milczarek prezes zarządu stowarzyszenia Polskich Plantatorów Borówki oraz Łukasz Cymiński specjalista do spraw legislacji, komisji oraz innych struktur Związku Województw RP .
W posiedzeniu udział wzięli lobbyści: Katarzyna Kosakowska i Witold Solski – z Kancelarii Doradczej Solski i Partnerzy sp. z o.o.
W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Igor Amarowicz, Kamila Pawluczuk, Damian Norwiński – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych oraz Katarzyna Abramowicz, Anna Jakubik, Urszula Sęk i Aleksandra Wolna-Bek – legislatorzy z Biura Legislacyjnego.
Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Dzień dobry państwu. Otwieram posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.Stwierdzam kworum.
Witam państwa posłów oraz wszystkich gości biorących udział w dzisiejszym posiedzeniu. Witam serdecznie panią Małgorzatę Baranowską podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Witam przedstawicieli pozostałych wszystkich ministerstw, przedstawicieli pracodawców, związków zawodowych, strony społecznej.
Porządek dzisiejszego posiedzenia przewiduje w pkt 1 – rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, druk nr 948. To jest kontynuacja prac nad tym projektem ustawy oraz w pkt 2 – rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, druk nr 949, kontynuacja.
Czy są uwagi do przedstawionego porządku obrad? Nie widzę.
W związku z powyższym przystępujemy do realizacji pkt 1. Szanowni państwo, prosiłem o przekazanie do sekretariatu Komisji poprawek do druku 948, które będą rozpatrywane. W tym momencie mam 14 poprawek redakcyjno-legislacyjnych. Wszystkie są w systemie. Pozostałe 4, nazwijmy to – takie uzgodnione z rządem, to 2 złożone przez pana posła przewodniczącego Maliszewskiego…
Poseł Mirosław Maliszewski (PSL-TD):
Nie. Moje są do druku 949.Poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Tak. Mówimy teraz o druku 948.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Tylko o druku 948. Tak, ustawy procedujemy odrębnie. Mam jedną poprawkę Lewicy.Poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Tylko ta jedna.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Tylko ta jedna. Pan przewodniczący Zieliński sugerował, iż będzie jeszcze jedna z klubu PiS. Tak czy nie?Poseł Anna Wojciechowska (KO):
Jeszcze ode mnie będzie jedna.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Będziemy rozpatrywać tylko te poprawki, które są złożone w sekretariacie. Dobrze, czyli tutaj nie ma. Resztę poprawek po prostu będziecie państwo zgłaszali w drugim czytaniu, bo musimy mieć też jakąś uregulowaną kwestię. W związku z powyższym widzę, iż mamy 19 poprawek, w tym 14 redakcyjno-legislacyjnych. Proponuję, abyśmy rozpatrywali te poprawki w takim układzie, iż poprawki redakcyjno-legislacyjne, które państwo dostaliście i są w systemie, nie wymagają uzasadnienia, więc tylko będzie pytanie o ewentualny sprzeciw, a w przypadku pozostałych proponuję krótkie uzasadnienie, stanowisko rządu, legislatorów, ewentualne przyjęcie lub odrzucenie poprawek. Dobrze?Przechodzimy zatem do procedowania. W art. 43 mamy poprawkę redakcyjno-legislacyjną do ust. 11. Czy jest sprzeciw dla tej poprawki? Przyjęta.
W art. 44 mamy też poprawkę redakcyjno-legislacyjną. Czy jest do niej sprzeciw? Przyjęta.
Teraz mamy poprawkę w art. 47 ust. 3 pkt 5. Proszę o krótkie uzasadnienie, pani poseł Frydrych.
Poseł Joanna Frydrych (KO):
Poprawka ta łączy się też z poprawką w art. 51. Poprawka w art. 47 rozszerza dane, które mogą być przetwarzane przez powiatowe urzędy pracy o dane dotyczące przedsiębiorcy lub podmiotu ubiegającego się o różne formy pomocy. Natomiast w art. 51 rozszerza zakres danych, jakie Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia ministrowi adekwatnemu do spraw pracy w stosunku do przedsiębiorców i innych podmiotów korzystających z różnych form pomocy, osób ubezpieczonych i płatników składek. Dziękuję.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Dziękuję bardzo. Jakie jest stanowisko rządu?Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Baranowska:
Pozytywne.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Pozytywne. Czy są uwagi Biura Legislacyjnego? Nie ma. Tak?Legislator Anna Jakubik:
Nie mamy.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Dziękuję. Czy jest przeciw dla przyjęcia tej poprawki? Poprawka przyjęta.W art. 65 poprawka legislacyjna, to jest w zestawieniu pozycja trzecia. Czy jest sprzeciw? Przyjęta.
W art. 64 jeszcze mi umknęła poprawka. Tylko proszę rozdać posłom. Dobrze? Panią poseł Wojciechowską proszę o uzasadnienie.
Poseł Anna Wojciechowska (KO):
Bardzo dziękuję, panie przewodniczący. W uzasadnieniu podaję, iż chodzi o to, iż w art. 64 w przypadku organizacji pozarządowych prawo dopuszcza co prawda możliwość pobierania wynagrodzenia za czynności wykonane w związku z byciem członkiem zarządu, jednak w zdecydowanej części, w większości przypadków członkowie zarządów pełnią swoje funkcje społecznie i te osoby nie powinny być traktowane jako osoby wykonujące pracę zarobkową, a jako wolontariusze, ponieważ nieodpłatnie wykonują świadczenia na rzecz organizacji społecznej, przy czym w tej obowiązującej ustawie jest zapisane, iż bycie wolontariuszem nie stanowi przeszkody w nabyciu statusu osoby bezrobotnej, ale analogiczny zapis został przeniesiony do projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Jednakże u mnie w województwie warmińsko-mazurskim niestety jest zupełnie inna interpretacja i chodzi o to, żeby uregulować to czarno na białym, żeby było zapisane w tej ustawie. To rozwiąże wiele problemów.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Proszę o stanowisko rządu.Podsekretarz stanu w MRPiPS Małgorzata Baranowska:
Tak, pozytywne.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Uwagi Biura Legislacyjnego, bardzo proszę.Legislator Anna Jakubik:
Szanowni państwo, to jest poprawka merytoryczna, więc my w tym zakresie nie mamy uwag. Natomiast zwracamy tylko uwagę, iż zgodnie z regulaminem Sejmu każda poprawka powinna mieć uzasadnienie, tutaj gdzieś zabrakło.Poseł Anna Wojciechowska (KO):
Już uzupełniam.Legislator Anna Jakubik:
Dziękujemy bardzo.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
W projekcie widziałem uzasadnienie, więc powinno być dołączone. Nie wiem, dlaczego w tej poprawce nie ma.Poseł Anna Wojciechowska (KO):
Już. Za minutkę, panie przewodniczący.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Dobrze. Czy jest sprzeciw dla przyjęcia tej poprawki? Dziękuję. Poprawka przyjęta.Kolejna poprawka jest w art. 91 w ust. 2. To jest poprawka redakcyjno-legislacyjna. Czy jest sprzeciw dla tej poprawki? Przyjęta.
Przepraszam, pominąłem. Tak, właśnie, przepraszam, ale to właśnie tak jest jak jest kilka kupek. Wrócimy do art. 87 ust. 5. Pani przewodnicząca Ueberhan.
Poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Szanowny panie przewodniczący, Wysoka Komisjo, tutaj zmieniamy art. 87 ust. 5, który otrzymuje brzmienie: „koszt przeprowadzenia zajęć przez osoby niebędące pracownikami urzędów pracy w ramach porad grupowych realizowanych przez PUP i WUO lub szkoleń z zakresu umiejętności poszukiwania pracy realizowanych przez PUP wymagających specjalistycznej wiedzy, którą nie dysponują pracownicy WUP lub PUP, może być finansowany ze środków Funduszu Pracy”. Aktualne brzmienie przepisu budzi wątpliwości co do możliwości finansowania kosztów prowadzenia zajęć w ramach porad grupowych właśnie przez wojewódzkie urzędy pracy. W opinii niektórych prawników wręcz je uniemożliwia, pomimo intencji ustawodawcy, stąd ta zmiana zgodna z intencją ustawodawcy. Dziękuję.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Proszę o stanowisko rządu.Podsekretarz stanu w MRPiPS Małgorzata Baranowska:
Tak. Pozytywna. Zgadzamy się.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Czy są uwagi Biura Legislacyjnego?Legislator Anna Jakubik:
Nie, dziękujemy, poprawka merytoryczna.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Nie widzę. Czy jest sprzeciw dla tej poprawki? Poprawka przyjęta.Poprawka legislacyjna w art. 91 była przyjęta.
Teraz art. 121 ust. 4, też poprawka redakcyjno-legislacyjna. To jest poprawka nr 5 w tym zestawieniu. Czy jest sprzeciw? Przyjęta.
W art. 141 jest kolejna poprawka redakcyjno-legislacyjna nr 6 w zestawieniu. Czy jest sprzeciw? Przyjęta.
Kolejna poprawka redakcyjno-legislacyjna jest zgłoszona do art. 146 ust. 1. Czy jest sprzeciw? Przyjęta.
Kolejna poprawka merytoryczna zgłoszona do art. 155. Pani poseł Frydrych, bardzo proszę.
Poseł Joanna Frydrych (KO):
Poprawka ma charakter legislacyjny oraz doprecyzowuje wątpliwości interpretacyjne.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Dziękuję bardzo. Stanowisko rządu?Podsekretarz stanu w MRPiPS Małgorzata Baranowska:
Pozytywne.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Czy są uwagi Biura Legislacyjnego?Legislator Anna Jakubik:
Bez uwag.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Dziękuję bardzo. Czy jest sprzeciw dla przyjęcia tej poprawki? Przyjęta.Kolejna poprawka jest zgłoszona do art. 208. To jest poprawka nr 8 w zestawieniu. Ona jest stosunkowo długa, ale tylko koryguje zapisy. Czy jest sprzeciw? Przyjęta.
Kolejna poprawka zgłoszona do art. 211. To jest poprawka nr 9 w zestawieniu. Czy jest sprzeciw? Przyjęta.
Kolejne poprawki, tym razem dwie, są zgłoszone do art. 305. Pierwsza to jest poprawka redakcyjno-legislacyjna nr 10 w tym zestawieniu i druga poprawka merytoryczna. Proszę panią poseł Frydrych o jej przedstawienie.
Poseł Joanna Frydrych (KO):
Bardzo dziękuję, panie przewodniczący. W tej poprawce dodajemy pkt 4 i ta poprawka pozwoli na uniknięcie sytuacji, w której przedsiębiorca zagraniczny będzie uprawniony na podstawie odrębnych przepisów lub umów międzynarodowych do prowadzenia działalności pośrednictwa pracy lub pracy tymczasowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i nie będzie objęty obowiązkiem uzyskania wpisu do rejestru agencji zatrudnienia. Dziękuję bardzo.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Dziękuję bardzo.Podsekretarz stanu w MRPiPS Małgorzata Baranowska:
Pozytywna.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Pozytywna opinia. Czy są uwagi Biura Legislacyjnego?Legislator Anna Jakubik:
Bez uwag.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Dziękuję bardzo. Po kolei. Pierwsze: Czy jest sprzeciw dla poprawki redakcyjno-legislacyjnej? Poprawka przyjęta. Drugie: Czy jest sprzeciw dla poprawki przedstawionej przez panią poseł Frydrych? Poprawka przyjęta.W art. 313 dodaje się ust. 6. To jest też poprawka redakcyjno-legislacyjna. Czy jest sprzeciw? Poprawka przyjęta.
Kolejna poprawka nr 12 w tym zestawieniu redakcyjno-legislacyjnym odnosi się do art. 315. Czy jest sprzeciw? Poprawka przyjęta.
Kolejna poprawka jest do art. 402. To jest skreślenie ust. 1. Pani poseł Frydrych, bardzo proszę.
Poseł Joanna Frydrych (KO):
W tej poprawce skreśla się art. 452. Ten przepis był przepisem przejściowym dla realizowanych przez powiatowe urzędy pracy projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w perspektywie finansowej 2014–2020 i w obecnej sytuacji jest już niezasadny. Dziękuję bardzo.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Dobrze. Dziękuję bardzo. Jakie jest stanowisko rządu?Podsekretarz stanu w MRPiPS Małgorzata Baranowska:
Pozytywne.Legislator Anna Jakubik:
Bez uwag.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Bez uwag. Czy jest sprzeciw dla poprawki w art. 315? Poprawka przyjęta.Kolejna poprawka jest w art. 456. To jest poprawka nr 13 w zestawieniu redakcyjno-legislacyjnym poprawek. Czy jest sprzeciw? Poprawka przyjęta.
Ostatnia poprawka też ma taki charakter. W art. 457 uchylamy ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Było, iż z wyjątkiem art. 20 tej ustawy, ale to też usuwamy, żeby nie było rozbieżności. Jakie tutaj stanowisko rządu?
Podsekretarz stanu w MRPiPS Małgorzata Baranowska:
Pozytywne.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Pozytywne.Legislator Anna Jakubik:
Bez uwag.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Bez uwag Biura Legislacyjnego? Czy jest sprzeciw dla tej poprawki? Nie słyszę. Poprawka przyjęta.W związku z powyższym proszę się zalogować, bo będziemy przyjmowali cały druk projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, druk nr 948, ale zanim to nastąpi, jeszcze proszę Biuro Legislacyjne.
Legislator Aleksandra Wolna-Bek:
Dzień dobry. Szanowni państwo, mamy jeszcze tylko jedną kwestię, ponieważ na poprzednim posiedzeniu Biuro zwracało uwagę, iż mamy wątpliwości co do jednej zmiany w art. 398, to znaczy w nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. W zmianie nr 6 wskazywałyśmy, iż jest zmieniany art. 37 i iż mamy problem z zapisem lit. b), iż naszym zdaniem będzie kłopot z nadaniem brzmienia temu przepisowi, gdyż on jest sformułowany w taki nietypowy sposób. Tutaj miałyśmy na roboczo taką obietnicę ze strony Państwowej Inspekcji Pracy, iż przyjrzą się temu przepisowi i zaproponują jakie ma być rozwiązanie merytoryczne tak, żeby można było jakąś poprawkę przygotować. Niestety nie miałyśmy takiej możliwości kontaktu z przedstawicielami. W związku z tym liczymy, iż ewentualnie na drugim czytaniu bądź w Senacie będzie szansa na wyprostowanie tego przepisu. Dziękuję.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Tak, już nie mamy innej możliwości procedowania, ponieważ poprawka nie była zgłoszona, ale jak najbardziej ta uwaga jest słuszna i musi być rozpatrzona w toku dalszych prac nad projektem tej ustawy.Przystępujemy zatem do głosowania nad projektem całej ustawy z druku 948. Kto z państwa jest za przyjęciem tej ustawy? Kto się wstrzymał? Kto jest przeciw? Proszę o podanie wyników głosowania. Głosowało 23 posłów. Za było 14, 9 się wstrzymało, nikt nie był przeciw. Projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia został przyjęty.
Pozostaje nam jeszcze wybór posła sprawozdawcy. Chciałbym zaproponować panią przewodniczącą Katarzynę Ueberhan. Czy są inne zgłoszenia? Nie widzę. Czy pani przewodnicząca się zgadza?
Poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Tak. Dziękuję. Zgadzam się.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Dziękuję bardzo. Czy jest sprzeciw dla propozycji, aby sprawozdawcą była pani przewodnicząca Ueberhan? Nie słyszę, więc wybór sprawozdawcy jest za nami.Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim posłom za pracę nad projektem tej ustawy, w szczególności też stronie rządowej, Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Biuro Legislacyjnemu, wszystkim przedstawicielom strony społecznej za zgodną pracę. Jestem przekonany, iż to jest ustawa bardzo wartościowa, oczekiwana przez wszystkich uczestników rynku pracy, która będzie też służyła nam pewnie przez kolejne lata. Ta poprzednia służyła 20 lat, była przyjmowana w zupełnie innych warunkach i na pewno to był też odpowiedni moment na zmianę tej ustawy. Wiem, iż prace nad zmianą tej ustawy toczyły się już wcześniej, ale ona w tej chwili została przedłożona, została przyjęta. Przy okazji też realizuje jeden z kamieni milowych w Krajowym Planie Odbudowy i pozwoli nam uruchomić kolejną transzę środków z tego funduszu, które trafią do systemu i wzmocnią nam możliwości naszego działania. Dziękuję bardzo.
Teraz przechodzimy do rozpatrzenia pkt 2 porządku dziennego, czyli rozpatrzenia projektu ustawy w warunkach dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, druk nr 949.
Teraz spróbujemy policzyć, ile mamy tych poprawek. W zestawieniu mamy 8 poprawek redakcyjno-legislacyjnych. One są na jednym druku. Ponadto zgłoszono poprawki – 2 przez pana przewodniczącego Maliszewskiego do art. 8 i art. 17 i jest zgłoszona poprawka do art. 90 i do art. 96.
Czy są jeszcze jakieś poprawki zgłoszone do druku 949? Mamy więc zgłoszonych 12 poprawek do druku 949. Procedować będziemy w takiej samej kolejności. W przypadku poprawek redakcyjno-legislacyjnych to blokowo. Rozumiem, iż opinia rządu jest pozytywna i nie ma uwag Biura Legislacyjnego. Tak? Dziękuję. Natomiast poprawki merytoryczne będą rozpatrywane w następujący sposób: krótkie uzasadnienie, stanowisko rządu, stanowisko Biura Legislacyjnego, ewentualne uwagi i przyjęcie bądź odrzucenie.
Poprawka nr 1 zgłoszona do art. 8. Pan przewodniczący Maliszewski, bardzo proszę.
Poseł Mirosław Maliszewski (PSL-TD):
Panie przewodniczący, Wysoka Komisjo, chodzi o art. 8 ust. 5, gdzie jest mowa o postępowaniu administracyjnym w przypadku nieprawidłowego działania systemu, więc proponujemy wydłużenie terminu na wniesienie zaskarżenia z proponowanego terminu jednodniowego na dłuższy.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Stanowisko rządu?Podsekretarz stanu w MRPiPS Małgorzata Baranowska:
Pozytywne.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Pozytywne. Czy są uwagi Biura Legislacyjnego?Legislator Urszula Sęk:
Jest to kwestia merytoryczna, więc prosimy o stanowisko rządu.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Pozytywne, już jest zaprezentowane. Dziękuję bardzo. Czy jest sprzeciw dla tej poprawki? Poprawka przyjęta.Kolejna poprawka zgłoszona jest do art. 16 i to jest poprawka redakcyjno-legislacyjna. Czy jest sprzeciw? Przyjęta.
Teraz kolejna poprawka do art. 17. Pan przewodniczący Maliszewski.
Poseł Mirosław Maliszewski (PSL-TD):
W art. 17 ust. 1 pkt 2 mówi się o okresie, w którym trzeba przesłać czy poinformować organ o podpisanej umowie. Proponujemy, aby w przypadku umowy o pomocy przy zbiorach termin ten był wydłużony do 7 dni od zawarcia umowy i powierzenia pracy.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Strona rządowa?Podsekretarz stanu w MRPiPS Małgorzata Baranowska:
Pozytywna.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Pozytywne. Biuro Legislacyjne?Legislator Urszula Sęk:
Mamy uwagę legislacyjną, iż to jest wadliwie zapisane w odrębnym punkcie. Proponujemy, żeby to dopisać w pkt 2 w art. 17, żeby to brzmiało w ten sposób: „a w przypadku, kiedy cudzoziemiec jest zatrudniany na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach – w terminie do 7 dni od dnia zawarcia umowy i powierzenia pracy”. Mamy też pytanie, czy ten dzień zawarcia umowy i powierzenia pracy to jest ten sam dzień, bo wtedy, jak wpisujemy „i” to tak jakbyśmy sugerowały… Właśnie. To musi być jednoznacznie teraz, bo nie wiemy, jak liczyć.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Pani dyrektor?Dyrektor Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Ewa Flaszyńska:
Uważamy, iż tam powinno być „powierzenia pracy”, bo nie wiem, czy państwo pamiętają, iż przy ostatnim posiedzeniu była głosowana poprawka, iż musi być najpierw przed powierzeniem pracy podpisana umowa, więc legislacyjnie zgadzamy się oczywiście na tę poprawkę, tylko 7 dni od powierzenia pracy. Tak powinno być.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Dobrze, czyli rozumiem, że…Legislator Urszula Sęk:
Dobra. OK. Czyli dopisujemy to jako końcówkę pkt 2, wyrzucamy „zawarcie umowy”, będzie tylko „w terminie do 7 dni od powierzenia pracy”. Tak?Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Rozumiem, iż jak nie będzie sprzeciwu posłów, to w sprawozdaniu będzie już ta wersja prawidłowo zapisana. Tak?Poseł Mirosław Maliszewski (PSL-TD):
Sprzeciwu nie ma.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Dobrze. Czy jest sprzeciw posłów do tej poprawki w art. 17? Nie ma. Poprawka przyjęta z korektą Biura Legislacyjnego.Kolejna poprawka jest do art. 90. Ktoś się zgłasza do uzasadnienia? Celem przepisu jest dostosowanie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie do projektowanej ustawy. Przepis ten dotyczy tylko spraw związanych z nielegalnym powierzeniem pracy cudzoziemcom i nie wykracza poza zakres ustawy. Jakie jest stanowisko rządu?
Podsekretarz stanu w MRPiPS Małgorzata Baranowska:
Pozytywne.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Proszę, Biuro Legislacyjne.Legislator Urszula Sęk:
Prosiłabym, żeby rząd przeczytał aktualną wersję, bo mieliśmy chyba trzy i nie wiemy w końcu czy dysponujemy aktualną wersją.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Już przeczytam. Faktycznie była korekta tutaj tej poprawki składanej w ustawie z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. W art. 96 wprowadza się następujące zmiany: pkt 1 – w § 1a uchyla się pkt 3, po § 1ae dodaje się § 1af w brzmieniu „w postępowaniu mandatowym w sprawach o czyny określone w ust. 1 w art. 84 ustawy z dnia o warunkach dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w których oskarżycielem publicznym jest adekwatny organ Państwowej Inspekcji Pracy lub Straży Granicznej” i drugie „w art. 465 ust. 1a ustawy z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, w których oskarżycielem publicznym jest adekwatny organ Straży Granicznej, można nałożyć grzywnę w wysokości do 10 tys. zł”. O tych karach była dyskusja w trakcie prac nad ustawą i ten temat został odłożony do finalnego przyjęcia, kiedy miał być wypracowany. Stanowisko, zgodnie z rekomendacją, jest wynikiem dyskusji na Komisji.Legislator Urszula Sęk:
Dobrze. Nie zgłaszamy uwag.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Nie ma uwag Biura Legislacyjnego. Czy jest sprzeciw posłów? Nie słyszę. Poprawka w art. 90 przyjęta.Tylko pan sekretarz mi to tak podsunął, iż pominąłem poprawki redakcyjno-legislacyjne, do których wrócimy. Dobrze.
Poprawki redakcyjno-legislacyjne są zgłoszone m.in. w art. 52, to jest poprawka nr 2 w zestawieniu. Czy jest sprzeciw? Przyjęta.
W art. 65 jest poprawka nr 3 w zestawieniu. Czy jest sprzeciw? Przyjęta.
W art. 82 mamy poprawkę nr 4 w zestawieniu. Czy jest sprzeciw? Przyjęta.
W art. 72 poprawka nr 5 w zestawieniu. Czy jest sprzeciw? Przyjęta.
Poprawka nr 6 w zestawieniu dotyczy art. 84. Czy jest sprzeciw? Przyjęta.
Poprawka nr 7 dotyczy art. 88. Czy jest sprzeciw? Przyjęta.
Kolejna poprawka jest zgłoszona do art. 96. Poprawka ma na celu szybsze rozpatrywanie przez konsulów wniosków wizowych składanych przez cudzoziemców mających wykonywać pracę w grupie zawodów, w których występują niedobory kadrowe. Jakie jest stanowisko rządu?
Podsekretarz stanu w MRPiPS Małgorzata Baranowska:
Pozytywne.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Pozytywne. Biuro Legislacyjne?Legislator Urszula Sęk:
Mamy pytanie, bo ta poprawka była pewnie pisana na kanwie tego, co było w projekcie i tam były bardzo tak nieszczególnie legislacyjnie zapisane art. 27, 28, 29, z których nie wynikało dokładnie jakie jest pierwszeństwo, kolejność rozpatrywania wniosków. Proponowalibyśmy, żeby to dostosować. Natomiast, jeżeli MSZ tak chciał i w ten sposób to widzi, rozumiemy, iż po prostu te dwie grupy będą traktowane podobnie, jednakowo, iż to nie jest gradacja, iż ci z pierwszego, ci w tych istotnych dla gospodarki mają pierwszeństwo przed tymi, którzy są w deficytowych zawodach. Tak? jeżeli MSZ chce taką poprawkę… My przeredagowalibyśmy to, ale to już jest do państwa decyzji, jeżeli będzie wiadomo i nie będzie wątpliwości, kto ma pierwszeństwo, to możemy się zgodzić.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Rozumiem, iż pani ma poprawkę, którą…Legislator Urszula Sęk:
Tak, ale napisałabym w ten sposób, jak jest w art. 27 „konsul rozpatrując wnioski o wydanie wizy, uwzględnia w kolejności wnioski cudzoziemców mających wykonywać pracę” i jeden – u przedsiębiorców określonych, dwa – w grupie zawodów i trzy – pozostałe, bo jakąś gradację trzeba zrobić, iż te inne są kolejnością wpływu, a te dwa są… To jest analogicznie jak art. 27, gdzie było z zastrzeżeniem, z uwzględnieniem itd. i nie za bardzo było wiadomo po prostu jak ta kolejność wygląda. Tylko, iż przy tym moim zapisie będzie tak, iż najpierw będziemy brali pod uwagę te istotne dla gospodarki narodowej, a później, gdzie są niedobory w konkretnym zawodzie. Tak? jeżeli nie taka była intencja, to wtedy to trzeba troszkę też inaczej zapisać. Dlatego pytałam o tę intencję, czy te dwie grupy mają być równoważne.Poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Intencja jest chyba taka, iż mają być równoważne te dwie grupy, z tego jak ja rozumiem intencję ustawodawcy.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Proszę stanowisko rządu. Czyli wersja jest prawidłowa? Tak?Podsekretarz stanu w MRPiPS Małgorzata Baranowska:
Pozytywne. Tak.Dyrektor departamentu w MRPiPS Ewa Flaszyńska:
Ta nasza wersja jest prawidłowa.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Dobrze, to będziemy tę wersję procedować, która została zgłoszona w poprawce. Czy jest sprzeciw dla tej poprawki? Poprawka w art. 96 przyjęta.Kolejna poprawka w zestawieniu to jest poprawka redakcyjno-legislacyjna nr 8. Czy jest sprzeciw dla tej poprawki? Przyjęta.
Mam nadzieję, iż nie pominąłem żadnej poprawki, która była zgłoszona. Patrzę na Biuro Legislacyjne. Wszystkie zostały przyjęte. Czy jeszcze jakąś uwagę ma Biuro Legislacyjne?
Legislator Urszula Sęk:
W tym momencie – nie. Oczywiście przy składaniu tekstu rezerwujemy sobie to prawo do korekt takich typowo redakcyjnych, adiustacyjnych. Dziękuję.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Dziękuję. Proszę o przygotowanie urządzenia do głosowania. Będziemy głosowali przyjęcie całego projektu ustawy z druku 949 wraz z przyjętymi poprawkami, czyli ten druk, który trafi na drugie czytanie.Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem projektu ustawy z druku 949? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Proszę o podanie wyników głosowania. Głosowało 23 posłów. Za było 14, 9 – przeciw. Ustawa została przyjęta.
Chciałbym zaproponować na sprawozdawcę Komisji tego projektu ustawy panią poseł Joannę Frydrych. Pani poseł się zgadza. Czy są inne zgłoszenia? Nie ma. Czy jest sprzeciw, aby pani posłanka Joanna Frydrych była sprawozdawcą? Nie ma. Mamy przyjęty wybór posła sprawozdawcy.
Też bardzo serdecznie dziękuję posłom za pracę nad projektem tej ustawy. Te obie ustawy są komplementarne. 20 lat temu była zupełnie inna sytuacja. Można powiedzieć, iż praca cudzoziemców była przepisem epizodycznym. Dzisiaj te realia są zupełnie inne i myślę, iż zastąpienie tej ustawy o promocji zatrudnienia tymi dwoma ustawami jest jak najbardziej zasadne i będą one dużo bardziej efektywnie realizowały wszystkie założenia związane też z deficytem na rynku pracy, który w Polsce już od kilku lat obserwujemy.
Dziękuję stronie rządowej, kłaniam się nisko również za tę pracę Biuru Legislacyjnemu i wszystkim przedstawicielom strony społecznej.
Proszę bardzo, pani poseł Kozłowska.
Poseł Iwona Maria Kozłowska (KO):
Z naszej strony bardzo dziękuję panu przewodniczącemu za tak sprawne przeprowadzenie posiedzeń Komisji. Bardzo dziękuję.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
Dziękuję bardzo. Trochę nam to czasu zajęło, ale też druki były bardzo obszerne, to było 500 stron samego druku legislacyjnego, nie licząc wszystkich uwag, opinii i uzasadnienia.Kolejne posiedzenie rozpoczynamy o godz. 10:00.
Na tym wyczerpaliśmy porządek dzienny posiedzenia Komisji. Zamykam posiedzenie Komisji.
Debatę nad drukami 950, 951 rozpoczniemy o godz. 10:30, a wcześniej o godz. 10:00… Od razu?
Poseł Jarosław Zieliński (PiS):
Od razu.Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):
O godz. 10:00 zapraszam członków prezydium Komisji, żebyśmy od razu ustalili harmonogram prac nad kolejnymi dwoma drukami.Prawdopodobnie jutro wieczorem oba druki trafią na drugie czytanie i będą procedowane, więc Komisja będzie gdzieś w okolicach godzin wczesnopopołudniowych w piątek w celu rozpatrzenia poprawek. Dobrze? Dziękuję bardzo.
« Powrótdo poprzedniej strony