Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej /nr 8/ (21-02-2025)

2 tygodni temu

Wersja publikowana w formacie PDF

Komisje:
  • Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej /nr 8/
Mówcy:
  • Legislator Katarzyna Abramowicz
  • Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Baranowska
  • Poseł Bożena Borys-Szopa /PiS/
  • Poseł Ewa Leniart /PiS/
  • Poseł Mirosław Maliszewski /PSL-TD/
  • Poseł Krzysztof Mulawa /Konfederacja/
  • Legislator Urszula Sęk
  • Przewodniczący poseł Marek Sowa /KO/
  • Poseł Katarzyna Ueberhan /Lewica/
  • Poseł Jarosław Zieliński /PiS/

Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obradująca pod przewodnictwem posła Marka Sowy (KO), przewodniczącego Komisji, zrealizowała następujący porządek dzienny:

– rozpatrzenie poprawek zgłoszonych w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia (druki nr 948 i 1021);

– rozpatrzenie wniosku i poprawek zgłoszonych w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druki nr 949 i 1022).

W posiedzeniu udział wzięli: Małgorzata Baranowska podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wraz ze współpracownikami.

W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Igor Amarowicz, Damian Norwiński, Brygida Śliwka oraz Ziemowit Uździcki – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych; Katarzyna Abramowicz, Anna Jakubik, Aleksandra Walaszek oraz Urszula Sęk – legislatorzy z Biura Legislacyjnego.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Dzień dobry. Otwieram posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Na podstawie listy obecności stwierdzam kworum.

Witam państwa posłów oraz wszystkich gości biorących udział w dzisiejszym posiedzeniu. Witam panią minister Małgorzatę Baranowską, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wraz z gronem współpracowników.

Porządek dzisiejszego posiedzenia przewiduje w punkcie pierwszym rozpatrzenie poprawek zgłoszonych w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia (druki nr 948 i 1021) oraz w punkcie drugim rozpatrzenie wniosku i poprawek zgłoszonych w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druki nr 949 i 1022).

Czy są uwagi do porządku obrad? Nie ma. Przystępujemy do realizacji punktu pierwszego.

W czasie drugiego czytania do projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia (druki nr 948 i 1021) zgłoszono dwie poprawki. Przystępujemy do procedowania. Proponuję procedowanie w następującym kształcie: uzasadnienie przedstawiciela wnioskodawców, opinia przedstawiciela rządu, ewentualnie Biura Legislacyjnego, głosowanie.

Poprawka nr 1, zgłoszona przez klub Lewicy. Czy jest ktoś, kto będzie uzasadniał? Nie ma. Jakie jest stanowisko rządu do pierwszej poprawki?

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Baranowska:

Pozytywne.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Pozytywne. Czy są uwagi Biura Legislacyjnego? Nie ma. Czy jest sprzeciw dla przyjęcia poprawki do art. 64? Poprawka przyjęta.

Kolejna poprawka zgłoszona do art. 301 przez klub Konfederacji. Nie ma przedstawiciela Konfederacji. Jaka jest opinia rządu?

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Baranowska:

Negatywna.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Biuro Legislacyjne? Wszystkie poprawki są powtórzone z pierwszego czytania.

Legislator Katarzyna Abramowicz:

Ona była omawiana na Komisji i wątpliwości wobec niej też były.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Dobrze, dziękuję. Ponieważ opinia rządu jest negatywna, proszę zalogować się do systemu i proszę o przygotowanie urządzenia do głosowania.

Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem tej poprawki? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Wszyscy już oddali głos? Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 19 posłów, 9 było za, 10 się wstrzymało. Poprawka nie uzyskała większości. Stwierdzam, iż Komisja odrzuciła powyższą poprawkę.

Komisja musi wybrać jeszcze posła sprawozdawcę, który przedstawi sprawozdanie Komisji na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Chciałbym, żeby pozostała pani poseł Ueberhan.

Czy jest sprzeciw? Nie ma, więc sprawozdawcą będzie pani przewodnicząca Katarzyna Ueberhan.

Przechodzimy do rozpatrzenia punktu drugiego porządku dziennego. W czasie drugiego czytania do projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzenia pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druki nr 949, 1022) zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu ustawy oraz 18 poprawek.

Czy ktoś chce uzasadniać wniosek o odrzucenie projektu ustawy? Było na sali. W związku z powyższym proszę się zalogować. Przechodzimy do głosowania.

Kto jest za wnioskiem? Kto jest za wnioskiem o odrzucenie? Kto jest przeciw? Będę czekał do końca. Kto się wstrzymał? Czy wszyscy oddali głos? Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 23 posłów. Za – 11, przeciw – 12. Wniosek nie uzyskał większości. Stwierdzam, iż Komisja odrzuciła powyższy wniosek.

Teraz przechodzimy do rozpatrywania poprawek. Poprawka pierwsza zgłoszona przez klub Konfederacji. Czy pan przewodniczący chce uzasadnić?

Poseł Krzysztof Mulawa (Konfederacja):

Mam nadzieję…Znaczy może będę uzasadniał każdą…

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Może pan uzasadnić wszystkie naraz. jeżeli jest taka wola.

Poseł Krzysztof Mulawa (Konfederacja):

Nie.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

OK.

Poseł Krzysztof Mulawa (Konfederacja):

Panie przewodniczący, poproszę, żebym mógł uzasadniać każdą oddzielnie.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Dobra, oczywiście.

Poseł Krzysztof Mulawa (Konfederacja):

Szanowni państwo, pewne kwestie są fundamentalne w naszym porządku prawnym. Uważam, iż choćby ci, którzy mnie teraz nie słuchają, powinni mnie wysłuchać.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Proszę o umożliwienie wypowiedzi panu przewodniczącemu Mulawie, który w tej chwili uzasadnia poprawkę. To jest pierwsza poprawka, ale w zestawieniu druga, bo pierwszy był wniosek o odrzucenie.

Poseł Krzysztof Mulawa (Konfederacja):

Tak. Poprawka usuwa kompetencje ministra spraw zagranicznych do określania szczególnych przypadków, w których cudzoziemiec uprawniony do pobytu na terytorium RP może wykonywać pracę bez zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, biorąc pod uwagę programy szkoleniowe lub doradcze realizowane w ramach działań Unii Europejskiej lub inne międzynarodowe programy pomocowe, polską politykę zagraniczną, specyfikę wykonywanego zawodu, charakter pracy, okres pracy, wymogi dotyczące podmiotu powierzającego pracę cudzoziemcowi, a także szczególny status, który był podstawą udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy na terytorium RP.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Dobrze, dziękuję bardzo. Jakie jest stanowisko rządu?

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Baranowska:

Negatywne.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Czy jest uwaga Biura Legislacyjnego?

Legislator Urszula Sęk:

Nie mamy uwag, kwestie merytoryczne.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Dobrze, przechodzimy do głosowania.

Kto z pań posłanek, panów posłów jest za przyjęciem poprawki drugiej, a od razu powiem, iż poprawkę nr 2 należy głosować łącznie z poprawką nr 14. Zgadza się pan przewodniczący?

Legislator Urszula Sęk:

Ale na razie głosujemy pierwszą.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Aha. OK, dobra. Przepraszam, pierwszą, tak. Więc kto jest przeciw i kto się wstrzymał? Nie, wasza już jest przegłosowana. Jesteśmy w drugim punkcie.

Proszę o podanie wyników głosowania. Głosowało 24 posłów. Za – 11, przeciw – 13. Poprawka nie uzyskała większości, została odrzucona przez Komisję.

Przechodzimy do poprawki nr 2. Tę poprawkę należy głosować łącznie z poprawką nr 14. Czy pan przewodniczący chce uzasadnić?

Poseł Krzysztof Mulawa (Konfederacja):

Tak. Szanowni państwo, to jest fundamentalna poprawka. To jest naprawdę fundamentalna poprawka. Chodzi o usunięcie możliwości korzystania z oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.

Szanowni państwo, mamy pięć nacji, którym wydajemy dokumenty na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy. Chcę przypomnieć wam wszystkim, albo poinformować, kto nie wie, to obywatele trzech tych krajów: Białorusi, Gruzji i Ukrainy – są obywatelami, którzy popełniają najwięcej przestępstw w Polsce. Najwięcej. Łącząc ten fakt z faktem, iż my jako polski parlament nie doczekaliśmy się odpowiedzialnego procedowania, jakim byłoby dopuszczanie do polskiego rynku pracy i zapraszanie do Polski…Nawet o ile takie są potrzeby gospodarcze, bo oczywiście Konfederacja również zauważa tę potrzebę, to my nie doczekaliśmy się legislacji, która będzie odpowiedzialna, czyli zablokujemy przyjazd do Polski ludzi, którzy są przestępcami w swoich krajach. Czyli teraz wyłącznie nie sprawdzamy, czy do nas przyjeżdża osoba, która jest przestępcą w kraju, z którego pochodzi i dodatkowo jeszcze upraszczamy wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dlatego, szanowni państwo, ta poprawka jest krytycznie ważna dla naszego bezpieczeństwa.

Dużo mówi się o bezpieczeństwie. Każdy klub parlamentarny na sali plenarnej odmieniał słowo bezpieczeństwo przez wszystkie przypadki. Naprawdę liczę na zrozumienie potrzeby poparcia tej poprawki drugiej. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Dziękuję. Proszę o stanowisko rządu.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Baranowska:

Negatywne.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Czy są uwagi Biura Legislacyjnego?

Legislator Urszula Sęk:

Nie mamy uwag.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Nie ma. Przechodzimy do głosowania. Proszę o przygotowanie. Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem poprawki? Tę poprawkę głosujemy łącznie z poprawką nr 14, tak. Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 26 posłów. 11 – za, 15 – przeciw. Poprawki zostały odrzucone przez Komisję.

W poprawce nr 4…

Legislator Urszula Sęk:

Nie, jeszcze nr 3.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Przepraszam, poprawka nr 3. To poprawka złożona też przez klub Konfederacji.

Panie przewodniczący, jeżeli jest wola uzasadnić, to bardzo proszę.

Poseł Krzysztof Mulawa (Konfederacja):

Tego nie będę uzasadniał.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Dziękuję. Jakie jest stanowisko rządu?

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Baranowska:

Negatywne.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Negatywne. Uwagi Biura Legislacyjnego?

Legislator Urszula Sęk:

Bez uwag.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Nie ma. Przechodzimy do głosowania. Kto z pań posłanek, panów posłów jest za przyjęciem poprawki nr 3. Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 26 posłów. Za – 1 osoba, 19 – przeciw. 6 się wstrzymało. Poprawka została odrzucona przez Komisję.

Przechodzimy do poprawki nr 4. Poprawka nr 4 powinna być głosowana łącznie z poprawkami nr 6, 7 i 15. Czy pan przewodniczący chce uzasadniać tę poprawkę?

Poseł Krzysztof Mulawa (Konfederacja):

Tak, chciałbym. Bardzo dziękuję, panie przewodniczący.

Szanowni państwo, przypominam, w jakim jesteśmy kraju. Jesteśmy w Polsce. Ta poprawka mówi o konieczności dostosowania się imigrantów, którzy chcą być u nas w Polsce, chcą zarabiać w Polsce, chcą – pewnie będziecie też tego argumentu używali – łożyć na nasz PKB, ale my wymagamy od wszystkich ludzi, którzy chcą przyjeżdżać do Polski, nauki języka polskiego na – choćby powiedziałbym – bardzo skromnym poziomie, bo poziomie B1. Liczę na zrozumienie. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Że nie może być skazana, tu o to chodzi.

Poseł Jarosław Zieliński (PiS):

Pan przewodniczący uzasadnił nie tę poprawkę, tak iż prosimy o parę słów na temat.

Poseł Krzysztof Mulawa (Konfederacja):

Bardzo przepraszam. W moich dokumentach jest inna numeracja.

Szanowni państwo, mówiłem to w przypadku poprawki wcześniejszej, czyli do Polski zapraszajmy imigrantów, którzy nie są przestępcami w swoim kraju i umożliwiajmy im pracę. Tylko o tyle proszę. Zapraszajmy tylko ludzi, którzy nie są przestępcami w swoim kraju. Liczę na wyrozumiałość.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Stanowisko rządu?

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Baranowska:

Negatywne.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Ale proszę to wyjaśnić.

Poseł Krzysztof Mulawa (Konfederacja):

To mógłbym poprosić panią minister o informację?

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Baranowska:

Panie pośle, czy my jesteśmy służbami, żeby sprawdzać, czy ta osoba...

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Nie, nie, to nie jest wyjaśnienie, pani minister.

Poseł Krzysztof Mulawa (Konfederacja):

Pani minister, to może pani nie przeczytała tej poprawki. Ja nie oczekuję od pani, bo tam nie była pani wymieniana ani z funkcji, ani z nazwiska. Kompletnie nie o tym mówimy.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Ktoś jeszcze? Biuro Legislacyjne?

Legislator Urszula Sęk:

Nie mamy uwag. Kwestie merytoryczne.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Głosujemy. pozostało zgłoszenie. Proszę bardzo, pani poseł Borys-Szopa.

Poseł Bożena Borys-Szopa (PiS):

Dziękuję bardzo. Ja rozumiem intencje tej…

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Nie widziałem, przepraszam bardzo.

Poseł Bożena Borys-Szopa (PiS):

Dziękuję bardzo. Ja rozumiem intencje tej poprawki. I całym sercem byłabym za tym, tylko ona jest niespójna z kodeksem pracy, bowiem my wymagamy zaświadczenia o niekaralności tylko na ściśle określone stanowiska pracy. jeżeli ktoś popełnił przestępstwo w kraju, z którego wyemigrował i jest ścigany listem gończym, to oczywiście, iż tak, będzie ścigany. Natomiast żądanie zaświadczenia o niekaralności dotyczy tylko i wyłącznie tych stanowisk – mówię o polskim prawie pracy i o Polakach – gdzie pracownikowi powierzamy albo jakieś mienie, albo jakąś odpowiedzialność. Trzeba byłoby się zastanowić, iż tu jest jednak niespójność w tym przepisie. Dziękuję.

Poseł Krzysztof Mulawa (Konfederacja):

Nie ma żadnej niespójności. Po prostu nie chcemy imigrować problemów do naszego kraju. To jest zupełnie niezależne. Pani poseł, nie jesteśmy w stanie…

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Myślę, iż w drodze głosowania…

Poseł Krzysztof Mulawa (Konfederacja):

Jeszcze tylko jedno zdanie. Pani poseł, my nie chcemy również, żeby Polacy, którzy popełniali przestępstwa w naszym kraju, emigrowali z Polski, bo to są nasi obywatele. Ale nie chcemy jednocześnie, żeby przestępcy z innych państw imigrowali do Polski. To są kompletnie niezależne kwestie. Ja mówię o odpowiedzialności, a pani mówi o tym, żeby zrównywać w prawach przestępców w dwóch krajach. To całkowicie bez sensu.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Dobrze. Rozstrzygniemy to w drodze głosowania. Biuro Legislacyjne.

Legislator Urszula Sęk:

Tylko jest łączność. Poprawka czwarta łącznie z szóstą, siódmą i piętnastą.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Chyba powiedziałem to na początku, tak mi się wydaje. Czyli poprawkę czwartą głosujemy łącznie z poprawkami szóstą, siódmą i piętnastą.

Kto z pań posłanek, panów posłów jest za przyjęciem tej poprawki? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 28 posłów. 11 – za, 17 – przeciw. Nikt się nie wstrzymał. Poprawka została odrzucona przez Komisję.

Kolejna poprawka, poprawka nr 5. Była przez pana przewodniczącego uzasadniona, iż tak powiem…

Poseł Krzysztof Mulawa (Konfederacja):

Była uzasadniona, tak panie przewodniczący.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

…trochę wcześniej. Chodzi o język polski. Stanowisko rządu?

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Baranowska:

Negatywne.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Negatywne. Uwagi Biura Legislacyjnego? Nie ma.

Legislator Urszula Sęk:

Nie mamy uwag.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Proszę o przygotowanie urządzeń do głosowania. Kto z pań posłanek, panów posłów jest za…

Legislator Urszula Sęk:

Piąta z dziewiątą, przepraszam.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Piątą głosujemy z dziewiątą, tak. Dziękuję. Kto jest za przyjęciem tej poprawki? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 28 posłów. 11 – za, 17 – przeciw. Poprawka została odrzucona przez Komisję.

Poprawka szósta została rozpatrzona, poprawka siódma została rozpatrzona.

Poprawka ósma. Czy pan przewodniczący chce uzasadnić? To jest do art. 13.

Poseł Krzysztof Mulawa (Konfederacja):

Nie, nie chcę. Dziękuję.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Dziękuję. Stanowisko rządu do poprawki ósmej?

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Baranowska:

Negatywne.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Negatywne. Biuro Legislacyjne.

Legislator Urszula Sęk:

My mamy tę samą uwagę, którą mieliśmy. To ostatnie zdanie, iż rozporządzenie wydane przez Radę Ministrów ma być zatwierdzane uchwałą przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, to jest, iż tak powiem, naruszenie zasady trójpodziału władzy. Posłowie, Sejm, upoważniając Radę Ministrów, mają tak skonstruować przepis, żeby nie dać zbyt dużego luzu decyzyjnego, dać wyraźne wytyczne Radzie Ministrów. I w tym przejawia się ta kontrola, iż szczegółowo określa się zakres spraw, które rząd może uregulować w rozporządzeniu. I system nie przewiduje prawa, żeby zatwierdzać uchwałą rozporządzenie Rady Ministrów.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Dobrze, dziękuję. Przechodzimy do głosowania.

Kto z pań posłanek, panów posłów jest za przyjęciem poprawki ósmej. Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 28 posłów. Za – 1 osoba, 27 osób przeciw. Stwierdzam, iż Komisja odrzuciła powyższą poprawkę.

Dziewiąta poprawka została rozpatrzona. Teraz poprawka 10 do art. 15 została zgłoszona. To jest skrócenie okresu.

Poseł Krzysztof Mulawa (Konfederacja):

Tak, skrócenie okresu z trzech lat do roku.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Stanowisko rządu?

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Baranowska:

Negatywne.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Rozumiem, iż tutaj nie ma uwag Biura Legislacyjnego.

Legislator Urszula Sęk:

Nie ma.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Głosujemy. Kto z pań posłanek, panów posłów jest za przyjęciem poprawki 10? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 25 posłów. Za – 1 osoba, 16 – przeciw, 8 – wstrzymało się. Stwierdzam, iż Komisja odrzuciła powyższą poprawkę.

Kolejna poprawka zgłoszona jest do art. 30, to jest poprawka nr 11.

Poseł Krzysztof Mulawa (Konfederacja):

Tak. I to jest druga najbardziej fundamentalna poprawka, szanowni państwo. Chciałbym, żeby posłuchali mnie również ci posłowie, którzy zwyczajowo nie popierają wniosków Konfederacji.

Szanowni państwo, zapraszajmy ludzi do pracy: jabłka, borówki. W zakładach pracy, w magazynach potrzebujemy pracowników. Tak, owszem, potrzebujemy pracowników. Zgadzam się z tym. Tylko, szanowni państwo, nie możemy zapraszać do Polski imigrantów z krajów, z którymi nie mamy podpisanej umowy o readmisji.

Na chwilę obecną korzystamy z umów o readmisji, które podpisał rząd polski, ministerstwo, ale również z umów o readmisji między Polską a Unią Europejską. Nie ze wszystkimi krajami mamy podpisaną taką umowę. I teraz każdy imigrant, który pochodzi z kraju, z którego nie mamy podpisanej takiej umowy, może zostać w Polsce po okresie obowiązywania wizy i nic z nim nie zrobimy. Tak jak państwo pamiętacie wielu imigrantów, którzy popełniali przestępstwa, to tych ludzi nie możemy deportować, bo nie mamy do tego środków prawnych. Ci imigranci zostaną na nasz koszt społeczny i ekonomiczny. Na początku podpiszmy tę umowę o readmisji, a później wprowadzajmy tych ludzi na rynek pracy. Nie mówię, iż powinniśmy się sprzeciwiać jakiemukolwiek krajowi, ale na początku, zgodnie z porządkiem podpiszmy tę umowę, a dopiero później zapraszajmy imigrantów. O to chodzi w tej poprawce.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Dziękuję.

Poseł Krzysztof Mulawa (Konfederacja):

To nie jest zła poprawka. Z perspektywy wszystkich klubów, tak mi się wydaje.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Dziękuję. Stanowisko rządu?

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Baranowska:

Negatywne.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Negatywne, tak? Uwagi Biura Legislacyjnego?

Legislator Urszula Sęk:

Merytoryczne kwestie.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Przechodzimy do głosowania. Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem poprawki 11? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 25 posłów. Za – 8, przeciw – 16, 1 osoba się wstrzymała.

Poprawka 12, też zgłoszona przez klub Konfederacji.

Poseł Krzysztof Mulawa (Konfederacja):

Nie uzasadniam.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Dobrze. Stanowisko rządu?

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Baranowska:

Negatywne.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Biuro Legislacyjne, uwagi?

Legislator Urszula Sęk:

Nie zgłaszamy uwag.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Dziękuję. Przechodzimy do głosowania. Kto z pań posłanek, panów posłów jest za przyjęciem poprawki nr 12? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 25 posłów. Za – 2 osoby, 17 – przeciw, 6 – wstrzymało się od głosu.

Stwierdzam, iż Komisja odrzuciła powyższą poprawkę.

Kolejna poprawka, to jest poprawka 13 do rozdziału 4a.

Poseł Krzysztof Mulawa (Konfederacja):

Nie uzasadniam. Uzasadniałem na wcześniejszym etapie procedowania.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Stanowisko rządu?

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Baranowska:

Negatywne.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Negatywne. Nie ma uwag.

Legislator Urszula Sęk:

Kwestie merytoryczne. Nie mamy uwag.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Dziękuję. Przechodzimy do głosowania.

Kto z pań posłanek jest za przyjęciem poprawki 13? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 27 posłów. 1 osoba – za, 17 – przeciw, 9 – wstrzymało się od głosu. Stwierdzam, iż Komisja odrzuciła powyższą poprawkę.

Poprawka 14 została rozpatrzona.

Poprawka 15 została rozpatrzona.

Poprawka 16 zgłoszona do art. 84. Stanowisko rządu?

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Baranowska:

Negatywne.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Negatywne. Biuro Legislacyjne?

Legislator Urszula Sęk:

Nie mamy uwag.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Przechodzimy do głosowania. Kto z pań posłanek, panów posłów jest za przyjęciem poprawki 16? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 27 posłów. 1 osoba – za, 17 przeciw, 9 osób wstrzymało się od głosu. Poprawka została odrzucona przez Komisję.

Poprawka 17.

Poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):

Złożona przez…

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Przez klub Lewicy.

Poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):

Tak, przez Lewicę. Poprawka polega na wprowadzeniu nowego typu wykroczenia, które jest związane z naruszeniem prawa pracownika do wynagrodzenia za pracę i podnosi wysokość sankcji za obowiązujące już w kodeksie pracy wykroczenia przeciwko prawom pracownika, w tym w zakresie wypłaty wynagrodzeń i świadczeń przysługujących pracownikowi lub uprawnionemu członkowi rodziny. To podniesienie wynika z faktu, iż tą ustawą podnosimy analogiczne kary za naruszenia przy zatrudnianiu pracowników polskich. Chcemy w ten sposób wyrównać tę dysproporcję, gdy za naruszenia przy zatrudnianiu polskich pracowników kary są niższe niż za naruszenia przy zatrudnianiu pracowników zagranicznych.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Stanowisko rządu?

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Baranowska:

Pozytywne.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Pozytywne. Biuro Legislacyjne?

Legislator Urszula Sęk:

Tylko zwracamy uwagę, nie odnosząc się merytorycznie, iż z punktu widzenia formalnego wydaje się, iż ta poprawka wykracza poza zakres. Przedmiotem przedłożenia jest jednak regulowanie zatrudniania cudzoziemców. Nagle pojawia się przepis, który dotyczy pracowników bez możliwości, i to jest Kodeks pracy, nowelizacja. W tym § 4 dodawanym jest nowe, iż tak powiem, wykroczenie, tak? I to jeszcze zagrożone nie tylko taką sankcją, jak dotychczas są w Kodeksie pracy – grzywny, ale też ograniczenia wolności. Więc to wszystko budzi wątpliwości. Bo jest późny etap procesu legislacyjnego, pojawia się coś, co nie było przedmiotem. Zainteresowani, czyli potencjalnie pracodawcy na przykład nie mieli możliwości skonfrontowania się z tym przepisem, więc tylko daję państwu pod rozwagę. Oczywiście decyzja merytoryczna należy do państwa. Dziękuję.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

To jest tak, iż podnosiliśmy tę karę, odnosząc się do cudzoziemców, i była o tym dyskusja. Natomiast oczywiście zgodzę się z panią mecenas, iż kodeks w tym zakresie nie jest zmieniany, tak.

Dobrze, głosujemy. Proszę, kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem poprawki? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Proszę o podanie wyników głosowania.

Za – 4 osoby, przeciw – 3, wstrzymało się – 20 osób.

Tak, ten temat rozstrzygniemy na sali plenarnej. Stwierdzam, iż Komisja przyjęła powyższą poprawkę.

I ostatnia poprawka, poprawka nr 18. Pan przewodniczący.

Poseł Mirosław Maliszewski (PSL-TD):

Poprawka nr 18 dotyczy skreślenia art. 98. Jej celem jest przywrócenie pierwotnego zapisu z przedłożenia rządowego. Czyli ten projekt, który został uzgodniony przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu, po tej poprawce będzie przywrócony jego zapis.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Stanowisko rządu?

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Baranowska:

Negatywne.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Negatywne.

Głosujemy. Kto jest za? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 27 posłów. 3 – za, 21 – przeciw, 3 – wstrzymało się od głosu. Stwierdzam, iż Komisja odrzuciła powyższą poprawkę.

Wydaje mi się, iż rozpatrzyliśmy już wszystkie poprawki. Komisja musi jeszcze wybrać posła sprawozdawcę, który przedstawi sprawozdanie Komisji na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Proponuję, aby sprawozdawcą pozostała pani poseł Joanna Frydrych. Czy…

Poseł Ewa Leniart (PiS):

Sprzeciw.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Jest sprzeciw. To rozumiem, iż jest kontrkandydat, czy najpierw głosujemy? Głosujemy, dobrze.

Kto z pań posłanek i panów posłów jest za tym, aby pani Joanna Frydrych była w dalszym ciągu sprawozdawcą Komisji? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Dziękuję.

Głosowało 27 posłów. Za – 17, 10 – przeciw. Sprawozdawcą Komisji pozostaje pani Joanna Frydrych.

Na tym wyczerpaliśmy porządek dzienny posiedzenia Komisji. Zamykam posiedzenie Komisji.


« Powrótdo poprzedniej strony

Idź do oryginalnego materiału