Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa /nr 56/ (20-02-2025)

2 tygodni temu

Wersja publikowana w formacie PDF

Komisje:
  • Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa /nr 56/
Mówcy:
  • Przewodnicząca poseł Elżbieta Burkiewicz /Polska2050-TD/
  • Podsekretarz stanu w MKiŚ Mikołaj Dorożała
  • Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, główny konserwator przyrody Mikołaj Dorożała
  • Przewodnicząca poseł Urszula Pasławska /PSL-TD/
  • Poseł Robert Telus /PiS/
  • Pełnomocnik prezydenta miasta Jaworzno do spraw gospodarowania zasobami miasta Agnieszka Zemuła-Czarnik
  • Poseł Ireneusz Zyska /PiS/

Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, obradująca pod przewodnictwem poseł: Urszuli Pasławskiej (PSL-TD), przewodniczącej Komisji, oraz Elżbiety Burkiewicz (Polska2050), zastępcy przewodniczącej, zrealizowała następujący porządek dzienny:

– zaopiniowanie wniosku prezydenta miasta Jaworzna z dnia 16 stycznia 2025 r. dotyczącego przeniesienia własności nieruchomości, zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 23 lipca 2021 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych.

W posiedzeniu udział wzięli: Ministerstwie Mikołaj Dorożała podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, główny konserwator przyrody wraz ze współpracownikami, Agnieszka Zemuła-Czarnik pełnomocnik prezydenta ds. gospodarowania zasobami miasta Urzędu Miejskiego w Jaworznie, Marcin Bąk radca prawny Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Paulina Przybysz, Bogdan Wojtów – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych.

Przewodnicząca poseł Urszula Pasławska (PSL-TD):

Dzień dobry. Otwieram posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Jeszcze raz przepraszam za opóźnienie i dziękuję za zrozumienie. Trzymamy się zasady, iż na każdej Komisji jest przedstawiciel rządu. Witam serdecznie państwa posłów, witam pana Mikołaja Dorożałę, podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Witam panią Agnieszkę Zemułę-Czarnik, pełnomocnika prezydenta miasta Jaworzna do spraw gospodarowania zasobami miasta oraz pozostałych gości. Informuję, iż porządek dzienny przewiduje zaopiniowanie wniosku prezydenta miasta Jaworzna z dnia 16 stycznia 2025 r. dotyczącego przeniesienia własności nieruchomości, zgodnie z art. 6 ustawy z 23 lipca 2021 r. o szczególnych rozwiązania związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych. Informuję, iż zgodnie z artykułem przedmiotowym każdorazowe przeniesienie własności nieruchomości uregulowanych ustawą wymaga uzyskania pozytywnej opinii Komisji sejmowej adekwatnej do spraw leśnictwa i gospodarki leśnej. Komisja winna wydać opinię w terminie miesiąca od dnia doręczenia wniosku. W przypadku, kiedy Komisja nie wydała takiej opinii, uważa się, iż opinia jest pozytywna. Wniosek został przyjęty 16 stycznia 2025 r., wpłynął do Komisji 29 stycznia. Państwo otrzymali ten wniosek.

Bardzo proszę w tej chwili może najpierw panią pełnomocnik prezydenta miasta Jaworzno, panią Agnieszkę Zemuła-Czarnik o przedstawienie wniosku. Następnie oddam głos ministerstwu. Następnie oczywiście panie i panowie posłowie będą mogli zabrać głos. Bardzo proszę.

Pełnomocnik prezydenta miasta Jaworzno do spraw gospodarowania zasobami miasta Agnieszka Zemuła-Czarnik:

Dzień dobry. Witam serdecznie. Dzień dobry pani przewodnicząca, szanowni państwo. Mam przyjemność w imieniu pana prezydenta przedstawić państwu prośbę o pozytywne zaopiniowanie naszego wniosku. Ten wniosek wynika, jak pani przewodnicząca powiedziała, z ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych. Tam w art. 6 każdorazowe przeniesienie prawa własności terenu, który został pozyskany w wyniku zamiany z Lasami Państwowymi, wymaga zgody państwa jako Komisji. Dlatego też przedłożyliśmy taki wniosek na dzisiejszą Komisję. Chcemy sprzedać, mówiąc już tak wprost, działkę o powierzchni ciut powyżej 1 hektara z przeznaczenie pod budowę głównego punktu zasilania. W tym obszarze powstał tzw. Jaworznicki Obszar Gospodarczy, czyli duży obszar inwestycyjny, największy w zasadzie, który jest teraz jeszcze wolny w województwie śląskim i również na skraju Małopolski. Obejmuje on powierzchnię 300 hektarów i aby móc mieć prawidłowe zasilanie dla tego terenu, trzeba zbudować nowy główny punkt zasilania. Odbył się przetarg. Został wyłoniony nabywca. Jest to spółka Tauron, która zapewni budowę z tej stacji. W związku z tym przekładamy państwu wniosek z prośbą o pozytywne zaopiniowanie tej sprzedaży. Dziękuję.

Przewodnicząca poseł Urszula Pasławska (PSL-TD):

Dziękuję bardzo. Panie ministrze, proszę o ocenę. Pytam w taki sposób dlatego, iż funkcjonujemy cały czas na przepisach, które winny być docelowo zmienione, bo nie rolą Komisji – i to mi przypomniało, iż ta sprawa pozostało nieuporządkowana – jest wydawanie zgody bądź nie w takich sprawach. Niemniej jednak jesteśmy w pewnym porządku prawnym i musimy się na niego dostosować. Panie ministrze, bardzo proszę.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, główny konserwator przyrody Mikołaj Dorożała:

Bardzo dziękuje. Pani przewodnicząca, Wysoka Komisjo, szanowni państwo. Otrzymaliście państwo prawdopodobnie też materiały i może na początek krótko przekażę taką syntetyczną informację odnośnie do zestawienia w kilku punktach, dotyczącą tego wniosku działki ewidencyjnej nr 328/2 obr. 0165.

8 kwietnia 2021 roku minister klimatu i środowiska wydał decyzję zezwalającą na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne z tym konkretnym znakiem DLŁ-NL.8130.92021.PD (zał. 1).

4 lipca 2022 r. został podpisany akt notarialny umowa zamiany gruntów leśnych pomiędzy nadleśnictwem Chrzanów a miastem Jaworzno (zał. 2).

31 sierpnia 2022 r. dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach wydał decyzję zezwalającą na stałe wyłączenie gruntów z produkcji leśnej, znak pisma S.224.2.150.2022.E (zał. 3).

Ustawa z dnia 23 lipca 2021 r. o szczególnych rozwiązania związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych, Dzielnik Ustaw z 2021 r. poz. 1623, art. 6: „Każdorazowe przeniesienie własności nieruchomości, o których mowa w art. 1 ust. 1 i 3 wymaga uzyskania pozytywnej opinii Komisji sejmowej adekwatnej do spraw leśnictwa i gospodarki leśnej. Przepisy art. 2 ust. 4, 5 i 8 stosuje się odpowiednio.”.

Art. 2 pkt 4. „Komisja sejmowa adekwatna do spraw leśnictwa i gospodarki leśnej wydaje opinię na żądanie organów, o których mowa w ust. 1 lub 2 w terminie miesiąca od doręczania tego żądania.”. Pkt 5 brzmi: „W razie niewydania opinii w terminie uważa się, iż ta opinia jest pozytywna. Umowa zamiany nie może być zawarta bez uzyskania pozytywnej opinii Komisji sejmowej adekwatnej do spraw leśnictwa i gospodarki leśnej.”.

Załącznik do ustawy: nieruchomości Skarbu Państwa w Jaworznie stanowiące działki poz. 20, działka nr 328 o powierzchni 62,85 hektara, obręb ewidencyjny 165, na której Sąd Rejonowy w Jaworznie prowadzi księgę wieczystą nr KA1J/00029112/8. Wniosek dotyczy poz. 328/2 w przedziale nr 328 obr. 162, powierzchnia ponad 1 hektar. Działka 328 została prawnie wyłączona z produkcji leśnej. Aktualnie jest pozbawiona drzewostanów.

To tyle tytułem krótkiego wstępu. Państwo otrzymaliście, to znaczy pytanie – czy Komisja otrzymała te materiały? Komisja nie otrzymała materiałów. jeżeli tak, to w takim razie krótko przedstawię zarys odnośnie do tych dokumentów, które otrzymaliśmy.

Bardzo krótko. Z dnia 8 kwietnia 2021 r. decyzja Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wyrażeniu zgody na przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele nierolnicze, nieleśne tych gruntów, o których mówiliśmy tutaj w wniosku. Jest tutaj całe uzasadnienie, również ze strony miasta Jaworzna, opinia marszałka województwa śląskiego, opinia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, jak również…nie wiem, czy tu jeszcze była Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, ale nie widzę w tej dokumentacji.

W końcowej fazie, biorąc pod uwagę powyższe, minister klimatu i środowiska orzekł, jak w sentencji: „Niezależnie od powyższego należy podkreślić, iż decyzja wyrażająca zgodę na przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gruntów leśnych na cele nierolnicze, nieleśne, nie oznacza ostatecznej zgody na realizację inwestycji i nie zwalnia od respektowania również innych obowiązujących przepisów prawa, w tym ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa i ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko.”. To wszystko, pani przewodnicząca. Dziękuję.

Przewodnicząca poseł Urszula Pasławska (PSL-TD):

Dziękuję bardzo. Czy państwo posłowie mają pytania do pana ministra? Bardzo proszę, pan poseł Zyska.

Poseł Ireneusz Zyska (PiS):

Bardzo dziękuję. Pani przewodnicząca, szanowni państwo. Pan minister przedstawił pewne uzasadnienie merytoryczne związane ze stanem faktycznym i prawnym, ale nie usłyszeliśmy, jaka jest opinia ministra klimatu i środowiska w zakresie wniosku, którzy będziemy procedować. Prosiłbym o uzupełnienie przez pana ministra tej cennej dla nas informacji.

Może pozwolę sobie w imieniu własnym przedstawić punkt widzenia, bo uważam, iż Wysoka Komisja powinna wydać pozytywną opinię w zakresie składanego wniosku przez prezydenta Miasta Jaworzna. Jest to tym bardziej uzasadnione, iż państwo polskie w wielu programach wsparcia inwestycji lokalnych jeszcze w ubiegłej kadencji Sejmu przekazało na rzecz gminy blisko 300 mln zł. Te środki w tej chwili są inwestowane w ramach zamówień publicznych w kierunku realizacji infrastruktury drogowej na tym terenie, również infrastruktury kanalizacyjnej po to, żeby przygotować ten teren pod ważne inwestycje przemysłowa nie tylko dla miasta Jaworze, ale myślę, iż dla całego regionu Małopolski Zachodniej i Śląska. Tam może powstać wiele tysięcy miejsc pracy. Powinno powstać, bo o ile mówimy o transformacji Śląska, o transformacje regionów pogórniczych, to właśnie ten teren jest idealny do tego celu.

Zrobiliśmy wraz z parlamentarzystami Prawa i Sprawiedliwości konferencję prasową na ten temat. Osobiście bardzo żałuję, iż pan premier Tusk, obecny rząd, zlikwidował czy skasował projekt polskiego samochodu elektrycznego Izera. To była ostatnia szansa w historii, tak uważam, żeby Polska miała polską markę samochodu, w tym przypadku samochodu elektrycznego. Zresztą kwestia napędu to jest sprawa wtórna. To mógł być napęd hybrydowy, mógł byś napęd elektryczny. Dzięki tej inwestycji miało powstać w Jaworznie i w najbliższej okolicy około 30 tys. miejsc pracy wraz z całym łańcuchem dostaw, łańcuchem wartości i ten projekt zapewniał około 60% polish local content, czyli polskiego wkładu w całej wartości tego przedsięwzięcia. Projekt był przygotowany. Żałuję ogromnie, iż został skasowany. Osobiście uważam, iż jest to – tak to określam – wysokiej skali sabotaż gospodarczy wymierzony przeciwko Polsce, przeciwko rozwojowi gospodarczemu naszego kraju, ale być może kiedyś ktoś to oceni.

Nie jest absolutnie prawdą, iż tam choćby „ziemi obiecanej” nie było – jak wyraził się minister aktywów państwowych w swojej wypowiedzi. To jest właśnie takie pokpiwanie sobie z ambitnych projektów gospodarczych, które rozpoczęliśmy w poprzedniej kadencji, które miały jak najbardziej realną szansę na realizację z tego względu, iż był zapewniony montaż finansowy między innymi poprzez środki w Krajowym Plan Odbudowy, gdzie zostały zabezpieczone odpowiednie kwoty w planie finansowania.

W tej chwili, jeżeli tam mają powstać inne inwestycje – na razie rząd nie komunikuje jakie – to z pewnością musimy uczynić wszystko jako ci, od których w tej chwili zgody zależy realizacja kolejnego etapu, aby powstała tam infrastruktura wysokich napięć, główny punkt zasilania, czyli GPZ, który pozwoli na to, aby właśnie te inwestycje przemysłowe mogły być zasilane i funkcjonować. Wiemy o tym, iż są planowane inwestycje energetyczne w źródła wytwórcze, więc żeby mogły powstać też GPZ jest niezbędny.

Zasługuje na uznanie aktywność Spółki Tauron Dystrybucja w zakresie przetargu, w ramach zamówienia publicznego, odnośnie do tej działki hektarowej po to, żeby wybudować tam ten GPZ. Cieszę się, iż firmy energetyczne z udziałem Skarbu Państwa włączają się w realizację większego planu związanego z rozwojem gospodarczym miasta Jaworzno i całego tego subregionu.

Jeżeli o mnie chodzi, ze wszech miar popieram wniosek pana prezydenta miasta Jaworzno.

Natomiast wracając do początku mojej wypowiedzi uprzejmie proszę pana ministra o informację, jakie jest stanowisko Ministerstwa Klimatu i Środowiska i rządu w zakresie tego wniosku. Dziękuję bardzo.

Przewodnicząca poseł Urszula Pasławska (PSL-TD):

Bardzo dziękuję. Może nie sprostowanie, ale doprecyzowanie informacji. 7 czerwca 2016 r. na Politechnice Warszawskiej został zaprezentowany plan rozwoju elektromobilności. Wówczas ministrem finansów odpowiedzialnym za rozwój był Mateusz Morawiecki i wówczas zapowiedział, iż do 2025 na polskich ulicach będzie 1 mln samochodów elektrycznych. W ciągu 7 lat od tamtego momentu, czyli od czerwca 2016 r., nie podjęto żadnych istotnych działań, aby to zobowiązanie można było zrealizować. To tak mówiąc o pewnych faktach.

Pan minister nie wyraził sprzeciwu, ale też nie przypominam sobie na poprzednich Komisjach Środowiska również z poprzedniej kadencji, aby Ministerstwo Środowiska miało stanowisko oficjalne w tej sprawie dlatego, iż decyzja, co do przeznaczenia ziemi pod tereny inwestycyjne, zapadła zupełnie w innym momencie, wcześniej. W związku z tym dzisiaj te decyzje nie mają charakteru zdecydowania o tym, jaki będzie charakter działki, tylko jaki będzie sposób użytkowania inwestycyjnego.

W związku z… tak jak powiedziałam na samym początku, mamy trudność w ogóle jako Komisja Środowiska w tej sprawie. I też przyznaje się i żałuję, iż do tej pory nie uporządkowaliśmy tej kwestii. Myślę, iż tutaj nie będzie niezgody, co do tej sprawy, iż wszyscy powinniśmy zagłosować. Komisja Środowiska jest adekwatna co do tej sprawy…

Poseł Ireneusz Zyska (PiS):

Jedno zdanie, pani przewodnicząca, jeżeli można.

Przewodnicząca poseł Urszula Pasławska (PSL-TD):

Tak.

Poseł Ireneusz Zyska (PiS):

Bardzo dziękuję. Przepraszam, ale to jest niesłychanie istotne, bo jesteśmy na Komisji Środowiska a nie na Komisji Gospodarki. Proszę państwa, warto, żeby wybrzmiało to i żeby nie powtarzać jakichś konfabulacji. Ten teren, na którym mają być realizowane te inwestycje, już nie Izera, ale inne inwestycje, to nie jest żaden las, nawet, o ile znajdował się we własności Lasów Państwowych. To jest teren pokopalniany, rekultywowany, nawieziony grunt, gdzie został las częściowo zasadzony, częściowo były to samosiejki. Ten las jako drzewostan nie stanowi jakiejś wielkiej wartości. Zresztą prezydent Jaworzna dokonując zamiany gruntów, przeznaczył dla Lasów Państwowych – myślę, iż to pan minister potwierdzi – starodrzew, piękny las częściowo, który stanowi inną wartość przyrodniczą. Te działki od początku powinny być przeznaczone pod inwestycję, ale wcześniej (20–30 lat temu) nie było takiego pomysłu, więc zasadzono, zasiano jakieś sadzonki, które też niespecjalnie chciały się przyjąć. Zatem ten teren nie stanowi o walorach przyrodniczych i my nie roztrząsajmy tego, iż jest jakaś wielka strata dla środowiska. Wręcz przeciwnie, ten teren teraz uzyskał adekwatną funkcję do tego, żeby mógł służyć lokalnej społeczności i całemu regionowi. Dziękuję bardzo.

Przewodnicząca poseł Elżbieta Burkiewicz (Polska2050-TD):

Dziękuję bardzo za głos. Panie pośle, chciałabym tylko dodać, bo jestem posłanką z Podkarpacia, o ile pan w tej chwili powiedział o Jaworznie, iż w ramach specustawy pod Izerę były również przekazane grunty, które nie były samosiejkami. Ja cały czas o te grunty bardzo walczę, bo to jest fragment Puszczy Sandomierskiej – 870 hektarów lasu. Być może, bo tej sprawy do końca nie znam, iż te lasy w Jaworznie nie były cenne, ale lasy na Podkarpaciu to są naprawdę najcenniejsze drzewostany naszego regionu, pomijając Bieszczady. Te lasy niestety, ale państwo uznaliście też chyba za samosiejki, bo w tej chwili są przekazane w posiadanie gminy, samorządu. Naprawdę musimy coś z tym zrobić, żeby nie uległy właśnie degradacji, żeby nie zostały wycięte, chociaż już duża część z tego została wycięta i w tej chwili, to po prostu zupełnie puste pola. Nikt tam nie zainwestował. Nie ma żadnej Izery, żadnych snów o wielkich inwestycjach, tylko jest wycięte 60 hektarów. Nie da się nic powiedzieć tutaj, iż to jest jakaś samosiejka.

A ta ustawa, o której w tej chwili rozmawiamy, to jest jeden wielki bubel prawny. Komuś się przyśniło, iż można inwestować na lasach, kiedy mamy też nieużytki, gdzie można by było mądrzej zainwestować. Pomysł produkcji samochodu był być może dobry, natomiast nie w tym miejscu, nie w ten sposób, nie narażając Lasy Państwowe na olbrzymie straty. Były naprawdę wielkie koszty związane z VAT. Zrobiliście coś strasznego i w tej chwili my to będziemy musieli odkręcać. Dziękuję bardzo.

Pełnomocnik prezydenta miasta Jaworzno do spraw gospodarowania zasobami miasta Agnieszka Zemuła-Czarnik:

Czy mogę zabrać głos?

Przewodnicząca poseł Elżbieta Burkiewicz (Polska2050-TD):

Tak, bardzo proszę. Przekazuję głos pani pełnomocnik.

Pełnomocnik prezydenta miasta Jaworzno do spraw gospodarowania zasobami miasta Agnieszka Zemuła-Czarnik:

Szanowni państwo, ja tylko dwa słowa wyjaśnienia. To, o czym państwo tutaj rozważacie, rozmawiacie, chciałem przypomnieć, iż ta zamiana już nastąpiła. Wycięcie drzew już nastąpiło. Ustawa jest skonstruowana tak jak jest. My musimy działać w obecnym porządku prawnym i póki ta ustawa nie jest zmieniona każdorazowo potrzebujemy państwa zgody na przeniesienie własności. o ile państwo nie wydacie nam takiej zgody, to naprawdę będziemy mieli sytuację taką, iż nie ma tam już lasu, jest rozpoczęty olbrzymi projekt inwestycyjny budowy dróg, buduje się już system kanalizacji, są inwestorzy zainteresowani terenem i nie będą mieli dostarczonego prądu.

Bardzo proszę o przeanalizowanie naszego wniosku i wyrażenie zgody na tę sprzedaż, bo to nie jest sprzedaż jakaś wydumana. To jest sprzedaż po to, żeby ten teren stał się terenem inwestycyjnym, jak został zaplanowany. Przypominam, tam nie ma już drzew, więc choćby o ile państwo uważacie się, iż ta wycinka była jakąś ofiarą Lasów, to ona już nastąpiła. Tam nie ma drzew, tam się budują drogi. Bardzo proszę państwa o zgodę po to, żeby wykorzystać ten teren jako teren inwestycyjny. Dziękuję bardzo.

Przewodnicząca poseł Elżbieta Burkiewicz (Polska2050-TD):

Dziękuję bardzo. Z tym akurat jak najbardziej się zgadzam i tutaj mamy chyba podobne zdanie, jeżeli chodzi o grupę posłów. Natomiast drzewa zostały wycięte i rozmawiamy o niedużej przestrzeni, ale bardzo ważnej, bo tu chodzi o zasilanie. Oddaję głos panu ministrowi. Dziękuję.

Podsekretarz stanu w MKiŚ Mikołaj Dorożała:

Bardzo dziękuję. Pani przewodnicząca, Wysoka Komisjo. Co do tej decyzji, ona nie budzi na tym etapie jakichś zastrzeżeń, bo takie pytanie padło. Tutaj pani przewodnicząca wspomniała o tej kwestii na Podkarpaciu i w paru innych miejscach. Natomiast chciałem też skorzystać z okazji i zapytać przedstawicieli miasta Jaworzno.

Wczoraj otrzymałem pismo dyrektora generalnego Lasów Państwowych w sprawie innej działki, ale związanej z całością inwestycji, o których państwo też mówicie. Dotyczy to pisma z dnia 18 lutego 2025 r. Do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych wpłynęło pismo dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, przesyłające pismo nadleśniczego Nadleśnictwa Chrzanów z dnia 18 lutego wraz z złącznikami. Załącznikami tymi jest decyzja prezydenta miasta Jaworzna o środowiskowych uwarunkowaniach z dnia 14 lutego 2025 r.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych w kontekście tego punktu przedstawił swoje zastrzeżenia. W ocenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych otrzymana dokumentacja, w tym wyżej wymieniana decyzja prezydenta miasta Jaworzna o środowiskowych uwarunkowaniach, może budzić wątpliwości co do zachowania celu wskazanego w art. 1 wyżej wymienionej ustawy dla planowanej inwestycji w zakresie wskazanych powyżej działek ewidencyjnych.

W tej ustawie, o której mówimy, o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych, art. 1 brzmi następująco: „Nieruchomości Skarbu Państwa pozostające w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, zwanego dalej Lasami Państwowymi, mogą być przedmiotem zamiany na lasy, grunty i inne nieruchomości w przypadkach uzasadnionych następującymi potrzebami: 1) polityki państwa związanej ze wspieraniem rozwoju…

Przewodnicząca poseł Urszula Pasławska (PSL-TD):

Panie ministrze, znamy ustawę. Niestety, ona była za naszych czasów uchwalana.

Podsekretarz stanu w MKiŚ Mikołaj Dorożała:

Ale ja nie mówię tego przypadkowo dlatego, iż w decyzji…

Przewodnicząca poseł Urszula Pasławska (PSL-TD):

Myślę, iż my nie mamy konfliktu w tej sprawie. Rozumiem, iż jest zgoda.

Podsekretarz stanu w MKiŚ Mikołaj Dorożała:

Pani przewodnicząca, to jest bardzo istotna informacja dlatego, że…

Przewodnicząca poseł Urszula Pasławska (PSL-TD):

To bardzo proszę krótko.

Podsekretarz stanu w MKiŚ Mikołaj Dorożała:

Ta ustawa… ja nie mówię o tej, która wpłynęła też…

Przewodnicząca poseł Urszula Pasławska (PSL-TD):

Moment. Panie ministrze, bardzo proszę o dokończenie wypowiedzi.

Podsekretarz stanu w MKiŚ Mikołaj Dorożała:

Jeżeli pani przewodnicząca pozwoli mi dokończyć wypowiedź. Cytuję dalej: „…i wdrażaniem projektów dotyczących energii, elektromobilności, transportu służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawy jakości powietrza, albo 2) strategicznej produkcji do obronności państwa, wysokich technologii elektronicznych, procesów elektromobilności, innowacyjnej technologii wodorowej, lotnictwa, motoryzacji oraz przemysłu tworzyw sztucznych.”.

W decyzji środowiskowej szanowni państwo mamy napisane, iż tutaj „będą projektowane obiekty, które przeznaczone zostaną pod wynajem, a prowadzona w nich działalność polegać będzie na przyjęciu towarów od dostawców zewnętrznych, rozładowaniu ich w sferze przeładunkowej przy pomocy wózków widłowych, wózków ręcznych lub manualnie z pojazdów poprzez doki przeładunkowe”. Szanowni państwo, proszę mi dać dokończyć…

Poseł Ireneusz Zyska (PiS):

Ale czy to dotyczy tego wniosku?

Podsekretarz stanu w MKiŚ Mikołaj Dorożała:

Chciałem państwu przedstawić, iż jest związane z tym wnioskiem pismo, które wpłynęło ze strony dyrektora generalnego Lasów Państwowych z zastrzeżeniami, i Wysoka Komisja powinna być świadoma też tego, iż w kontekście tej ustawy są określone zadania, które są wymienione w art. 1, iż według tej decyzji środowiskowej, na co powołuje się dyrektor generalny w swoim piśmie, ten wniosek w tej decyzji nie spełnia tych przesłanek.

To, co powiedziała pani przewodząca, myślę, iż to też jest dobra okazja do tego, żeby o tym rozmawiać. Co do tej pierwszej, o czym powiedziałem, tam nie ma zastrzeżeń. Natomiast w tej drugiej te zastrzeżenia w piśmie z 19 lutego wyraził Dyrektor Generalny Lasów Państwowych i merytorycznie one są zasadne. Dziękuję.

Przewodnicząca poseł Urszula Pasławska (PSL-TD):

Proszę bardzo, wniosek formalny.

Poseł Robert Telus (PiS):

Zgłaszam wniosek formalny o zamknięcie dyskusji i głosowanie nad sprawą, bo my już za szeroko odchodzimy od tematu dzisiejszej Komisji.

Przewodnicząca poseł Urszula Pasławska (PSL-TD):

Dziękuję za ten wniosek formalny. Zamiast głosowania zapytałabym państwa, czy jest sprzeciw do pozytywnej opinii.

Czy jest przeciw? Nie widzę, nie słyszę. Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek. Z pełną nadzieję, iż Komisja robi to po raz ostatni czy przedostatni. Liczymy na przygotowanie przez pana ministra bądź, o ile pan minister nie wyrazi takiej woli, przez posłów ustawy, która tę kwestię uporządkuje. Dziękuję bardzo. Zamykam posiedzenie Komisji.


« Powrótdo poprzedniej strony

Idź do oryginalnego materiału