Wersja publikowana w formacie PDF
- Komisja Polityki Społecznej i Rodziny /nr 1/
- Poseł Waldemar Andzel /PiS/
- Poseł Joanna Borowiak /PiS/
- Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty
- Poseł Joanna Frydrych /KO/
- Poseł Katarzyna Kotula /Lewica/
- Sekretarz Komisji Dariusz Lipski
- Poseł Marzena Okła-Drewnowicz /KO/
- Poseł Urszula Rusecka /PiS/
– wyboru prezydium Komisji.
W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Anna Osińska – wicedyrektor Biura Komisji Sejmowych, Małgorzata Cholewa, Anna Goral, Dariusz Lipski i Brygida Śliwka – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych.
Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty:
Dzień dobry państwu. Witam serdecznie. Otwieram zwołane przez marszałka Sejmu na podstawie art. 20 ust. 2 regulaminu Sejmu pierwsze posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.Porządek dzisiejszego posiedzenia przewiduje wybór prezydium Komisji, przewodniczącego oraz zastępców przewodniczącego. Zgodnie z art. 163a regulaminu Sejmu uchwały Komisji zapadają większością głosów w obecności co najmniej jednej trzeciej liczby członków Komisji.
Na podstawie listy obecności członków Komisji stwierdzam kworum.
Przypominam także, iż Komisja na podstawie art. 20 ust. 3 regulaminu Sejmu powołuje i odwołuje członków prezydium w głosowaniu jawnym większością głosów. Głosowanie jawne odbywa się przez podniesienie ręki i obliczenie głosów przez sekretarzy Komisji. Głosowanie przeprowadzimy według zasady: kto jest za, kto jest przeciw, kto się wstrzymał od głosu. Wybór zostanie dokonany, o ile kandydat na daną funkcję uzyska zwykłą większość głosów, to znaczy więcej głosów za niż przeciw. Głosy wstrzymujące się nie są brane pod uwagę.
Przystępując do wyboru przewodniczącego Komisji, zwracam uwagę, iż w przypadku zgłoszenia większej liczby kandydatów uzyskanie przez pierwszego w kolejności kandydata zwykłej większości głosów spowoduje jego wybór na przewodniczącego Komisji. Głosowanie na pozostałe kandydatury stanie się wtedy bezprzedmiotowe. Czy powyższe zasady głosowania i wynikające z nich konsekwencje są dla wszystkich posłów i posłanek jasne? Nikt z posłów wątpliwości nie zgłasza.
Bardzo proszę o zgłaszanie kandydatur na przewodniczącego Komisji. Bardzo proszę. Proszę bardzo, pani poseł.
Poseł Joanna Frydrych (KO):
Dziękuję. Panie marszałku, chciałam zgłosić na przewodniczącego Komisji kandydaturę pani Katarzyny Kotuli. Jest to osoba mocno zaangażowana w sprawy społeczne. Jest nauczycielką, działaczką społeczną, polityczką, posłanką na Sejm IX i X kadencji. W ubiegłej kadencji pracowała w komisji stałej do spraw osób z niepełnosprawnościami oraz komisji stałej do spraw rodziny. Dziękuję bardzo.Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję serdecznie.Czy pani posłanka Kotula się zgadza?
Poseł Katarzyna Kotula (Lewica):
Tak.Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.Czy są inne kandydatury? Nie ma. Zgłoszona została tylko jedna kandydatura na funkcję przewodniczącego Komisji.
Przystępujemy do głosowania. Kto jest za wyborem na funkcję przewodniczącej Komisji pani posłanki Katarzyny Kotuli? Dziękuję. Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał?
Stwierdzam, iż przewodniczącą Komisji została wybrana pani Katarzyna Kotula. Ile głosów było za?
Sekretarz Komisji Dariusz Lipski:
27 głosów za, nie było głosów przeciw, 3 osoby wstrzymały się od głosu.Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję serdecznie. Gratuluję wyboru.Obecnie przystępujemy do wyboru zastępców przewodniczącego Komisji. Zgodnie z ustaleniami przedstawicieli klubów poselskich i parlamentarnych oraz Konwentu Seniorów z dnia 14 listopada Komisję Polityki Społecznej i Rodziny uznano za komisję dużą. W związku z powyższym proponuję wybrać pięciu zastępców przewodniczącego. Czy to jest przez państwa do zaakceptowania?
Proszę bardzo, pani poseł.
Poseł Marzena Okła-Drewnowicz (KO):
Panie marszałku, zgodnie z ustaleniami klubowymi mamy tutaj podanych czterech wiceprzewodniczących i wnioskujemy o czterech.Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty:
Proszę państwa, to jest duża Komisja, więc przysługuje pięciu. Czy to jest tak, iż na pewno państwo ustaliliście to ze wszystkimi?Poseł Marzena Okła-Drewnowicz (KO):
Taką mamy informację. Chyba, iż teraz wybierzemy czterech i piąty będzie znakiem zapytania do wyjaśnienia.Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty:
To może zróbmy inaczej, o ile państwo się zgodzicie oczywiście. Może zdecydujmy o pięciu zastępcach, czterech wybierzemy, a jednego dokooptujecie państwo na najbliższym posiedzeniu.Bardzo proszę. Posłuchajcie, damy radę, naprawdę.
Poseł Marzena Okła-Drewnowicz (KO):
Panie marszałku…Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty:
Tak.Poseł Marzena Okła-Drewnowicz (KO):
Panie marszałku, w związku z tym, iż mamy tutaj potwierdzone ustalenia właśnie klubowe, które mówią o czterech wiceprzewodniczących, to zgłaszam wniosek o przegłosowanie tej liczby wiceprzewodniczących.Poseł Joanna Borowiak (PiS):
Czy mogę zabrać głos?Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty:
Proszę bardzo.Poseł Joanna Borowiak (PiS):
Bardzo dziękuję. Panie marszałku, Wysoka Komisjo, jestem mocno zdumiona, wyrażam teraz opinię mojego klubu, członków Komisji klubu Prawa i Sprawiedliwości. Ustalenia klubowe są takie, iż w związku z tym, iż Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, jak powiedział pan marszałek, jest komisją dużą, kluby ustaliły wspólnie pięciu zastępców przewodniczącej. Rozumiem, iż posłowie Platformy Obywatelskiej chcą po raz kolejny łamać ustalone zasady. Być może tak to wygląda. Łamiecie państwo umowę po raz kolejny, ale większość parlamentarna rządzi się swoim wilczym prawem. Natomiast oczywiście państwo jesteście w stanie przegłosować wszystko, łącznie z tym, iż to, co białe, jest czarne, a to, co czarne, jest białe. Natomiast chciałabym, żeby to ustalenie międzyklubowe wybrzmiało dzisiaj i zostało zapisane w protokole. Dziękuję uprzejmie.Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty:
Proszę państwa, postaram się… Ale posłuchajcie państwo, naprawdę damy radę. Jest wniosek w tej chwili o przyjęcie czterech zastępców przewodniczącego. Czy jest alternatywny wniosek? Rozumiem, iż państwo chcecie pięciu.Głosujemy pierwszy wniosek. Kto z pań i panów jest za tym, żeby było czterech zastępców przewodniczącego? Kto jest za? Dziękuję. Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał od głosu?
Bardzo proszę o podanie wyników głosowania.
Sekretarz Komisji Dariusz Lipski:
18 głosów za, 13 głosów przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję serdecznie. Jest czterech zastępców w tej Komisji.Przystępujemy do zgłaszania kandydatur. Bardzo proszę.
Poseł Marzena Okła-Drewnowicz (KO):
Na stanowisko wiceprzewodniczących dwie koleżanki, posłanki z klubu Koalicji Obywatelskiej – panią posłankę Joannę Frydrych oraz panią posłankę Jagnę Marczułajtis-Walczak. Obie posłanki są znane wszystkim państwu z pracy w tej Komisji w poprzedniej kadencji, a choćby kadencjach i doskonale orientują się w kwestia związanych z polityką społeczną. Dziękuję.Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję serdecznie.Czy panie się zgadzają? Tak. Dziękuję bardzo.
Proszę bardzo.
Poseł Waldemar Andzel (PiS):
Dziękuję bardzo. Panie marszałku, Wysoka Komisjo, chciałem zgłosić panią poseł Urszulę Rusecką na stanowisko wiceprzewodniczącej Komisji. Pani poseł jest teraz czwartą kadencję w polskim Sejmie. W poprzedniej kadencji pełniła funkcję przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny i bardzo dobrze ją prowadziła. Dziękuję bardzo.Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję serdecznie.Czy pani poseł się zgadza?
Poseł Urszula Rusecka (PiS):
Tak.Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję bardzo.Bardzo proszę następne kandydatury, bo mamy trzy osoby zgłoszone. Jeszcze jedna.
Proszę bardzo.
Poseł Joanna Borowiak (PiS):
Panie marszałku, Wysoka Komisjo, w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości poprosiłabym o pozostawienie na razie tego miejsca jako wakat. Planujemy to miejsce dla posła Prawa i Sprawiedliwości, dla naszego przedstawiciela. Uzupełnimy je w niezwłocznym czasie. Dziękuję uprzejmie.Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję serdecznie.Ponawiam pytanie, czy są jeszcze inne zgłoszenia? o ile nie, zamykamy listę.
Proszę państwa w związku ze zgłoszeniem ustalonej liczby kandydatów, czyli na cztery trzy osoby na funkcję zastępców przewodniczącego, proponuję dokonanie ich wyboru w głosowaniu łącznym – tych trzech osób. Czy ktoś z państwa jest przeciwko? Dobrze. W związku z tym nie słyszę sprzeciwu.
Kto jest za wyborem zgłoszonych trzech osób, trzech kandydatów na funkcję zastępców przewodniczącego Komisji? Dziękuję bardzo. Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał?
Bardzo proszę podać wyniki.
Sekretarz Komisji Dariusz Lipski:
31 głosów za, nikt nie głosował przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty:
Dziękuję serdecznie.Informuję, iż zgłoszone trzy osoby zostały zastępcami przewodniczącego Komisji oraz iż z jednym wakatem czekamy na następne posiedzenie Komisji. Uzupełnicie sobie państwo ten wakat po zwołaniu Komisji przez przewodniczącą Komisji panią posłankę Katarzynę Kotulę.
Bardzo miło było się z państwem spotkać. Gratuluję wyboru i życzę miłego wieczoru. Dziękuję serdecznie.
« Powrótdo poprzedniej strony