Wersja publikowana w formacie PDF
- Komisja Polityki Społecznej i Rodziny /nr 30/
- Legislator Katarzyna Abramowicz
- Sekretarz Komisji Jolanta Boratyn-Dąbkowska
- Pani Wiktoria Bratkowska
- Pan Grzegorz Cieślik
- Poseł Anna Dąbrowska-Banaszek /PiS/
- Poseł Joanna Frydrych /KO/
- Poseł Iwona Hartwich /KO/
- Pani Karolina Kalinowska
- Poseł Iwona Maria Kozłowska /KO/
- Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Łukasz Krasoń
- Poseł Dorota Marek /KO/
- Poseł Jan Mosiński /PiS/
- Pani Renata Pakuła
- Poseł Urszula Rusecka /PiS/
- Asystent społeczny poseł Iwony Hartwich Marzena Stanewicz
- Sekretarz Komisji Brygida Śliwka
- Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan /Lewica/
- Legislator Aleksandra Wolna-Bek
– sprawozdanie podkomisji stałej do spraw osób z niepełnosprawnościami i włączenia społecznego o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej (druk nr 30).
W posiedzeniu udział wzięli: Łukasz Krasoń sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wraz ze współpracownikami, Marek Jedynak członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wraz ze współpracownikami, Jerzy Płókarz prezes Krajowego Sztabu Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej, Anna Wyka dyrektor biura poselskiego poseł Iwony Hartwich wraz ze współpracownikami oraz Wiktoria Bratkowska, Karolina Kalinowska, Renata Pakuła, Grzegorz Cieślik i Filip Sałacki – przedstawiciele osób z niepełnosprawnością.
W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Marta Artymińska, Jolanta Boratyn-Dąbkowska i Brygida Śliwka – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych oraz Katarzyna Abramowicz i Aleksandra Wolna-Bek – legislatorzy z Biura Legislacyjnego.
Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Szanowni państwo, dzień dobry.Bardzo przepraszam za to ogromne opóźnienie, ale mieliśmy bardzo duże opóźnienie na sali posiedzeń, a procedowaliśmy równie istotny projekt – renta wdowia. Chcieliśmy też to skończyć przed wakacjami, stąd nasze opóźnienie. Tak iż raz jeszcze gorąco przepraszam i otwieram posiedzenie Komisji.
Witam serdecznie pana ministra Łukasza Krasonia wraz ze współpracownikami, witam zgromadzonych gości, witam szanownych panów i panie posłanki.
Trzydzieste posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny będzie poświęcone rozpatrzeniu sprawozdania podkomisji stałej do spraw osób z niepełnosprawnościami i włączenia społecznego o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej z druku nr 30.
Stwierdzam kworum.
Porządek dzienny dzisiejszego posiedzenia został państwu doręczony. Czy są uwagi do porządku? Uwag nie widzę, nie słyszę.
Stwierdzam, iż Komisja przyjęła porządek dzienny.
Przechodzimy zatem do jego realizacji. Dobrze też…
Poseł Jan Mosiński (PiS):
Pani przewodnicząca…Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Tak?Poseł Jan Mosiński (PiS):
Czy można zgłosić punkt końcowy – wolne głosy i wnioski?Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dyskusja jest zawsze i wolne głosy, i na końcu oczywiście możemy uwzględnić wnioski pana posła. Na końcu, tak?Poseł Jan Mosiński (PiS):
Tak.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dobrze. Poseł może też w każdej chwili zabrać głos i złożyć wniosek w trakcie trwania posiedzenia Komisji, o ile tak uzna za stosowne.Szanowni państwo, chciałabym też poinformować, iż część przedstawicieli strony społecznej łączy się z nami za pośrednictwem środków komunikowania się na odległość, a całe posiedzenie Komisji tłumaczymy również na język migowy.
Szanowni państwo, Sejm na 4. posiedzeniu w dniu 25 stycznia bieżącego roku skierował do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny projekt ustawy z druku nr 30 w celu rozpatrzenia. Komisja pracowała nad projektem na dwóch posiedzeniach w dniach 5 marca i 10 kwietnia. Projekt został skierowany do podkomisji stałej do spraw osób z niepełnosprawnościami i włączenia społecznego w celu szczegółowego rozpatrzenia. Podkomisja rozpatrzyła projekt na posiedzeniu w dniu 9 maja 2024 r.
I teraz prosiłabym panią posłankę Joannę Frydrych, przewodniczącą podkomisji, o przedstawienie sprawozdania z prac podkomisji nad projektem obywatelskim ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej z druku nr 30, proszę.
Poseł Joanna Frydrych (KO):
Bardzo dziękuję.Pani przewodnicząca, Wysoka Komisjo, szanowni państwo, mam wielką przyjemność przedstawić sprawozdanie podkomisji stałej do spraw osób z niepełnosprawnościami i włączenia społecznego. Podkomisja stała po rozpatrzeniu na posiedzeniu w dniu 9 maja 2024 r. obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej przedstawia załączony projekt ustawy.
W czasie posiedzenia podkomisji zostało złożonych kilka poprawek mających na celu przede wszystkim sprecyzowanie katalogu osób, do których ma trafić dedykowana ustawa. W jednej z poprawek została sprecyzowana kwota dodatku do renty socjalnej. W innej poprawce zwróciliśmy uwagę na to, iż o ile ktoś ma prawo do zbiegu świadczeń, to suma tych świadczeń nie może przekroczyć 300% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Poprawka kolejna dotyczyła tego, iż dodatek będzie podlegał ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również terminu, w którym ustawa wejdzie w życie.
Ponieważ projekt obywatelski ustawy wpłynął jeszcze w ubiegłym roku, w poprzedniej kadencji, a potrzeba też czasu w dostosowanie różnych systemów, w związku z tym ustawa ta ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.
Bardzo dziękuję.
Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dziękuję, pani przewodnicząca.Przechodzimy zatem do szczegółowego rozpatrzenia projektu. Proszę państwa, żeby usprawnić jak najbardziej pracę nad projektem, chciałabym zapytać już tak od razu. Ponieważ będę składała poprawki do tego projektu, ale są to poprawki w jednej poprawce, i by nie blokować też możliwości składania poprawek przedstawicielom innych klubów, innym posłom i posłankom, chciałabym zapytać: czy ktoś z państwa będzie jeszcze miał poprawki do projektu?
Państwo macie, tak?
Poseł Urszula Rusecka (PiS):
Nie, nie mamy.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Tak, państwo nie mają. Czy ktoś z obecnych na sali posłów, posłanek będzie składał poprawki? Nie. Dobrze, tak iż mamy tę sprawę wyjaśnioną. Dziękuję bardzo.Dobrze, czy są uwagi do tytułu projektu ze strony zebranych tutaj państwa – pań posłanek, panów posłów? Nie ma.
Ja mam w moich poprawkach – poprawkach do obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz ustawy o podatku dochodowym dla osób fizycznych z druku nr 30, to są poprawki, które też wynikają z prac przeprowadzonych przez podkomisję – propozycja zmiany tytułu, tytułowi ustawy nadać brzmienie: „o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw”.
Wraz z tą poprawką chciałabym od razu omówić pozostałe poprawki, które mam do przedmiotowego projektu ustawy. Poprawki te mają na celu uregulowanie najważniejszych kwestii związanych z wprowadzeniem do Ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej dodatku dopełniającego. Dodatek dopełniający – ponieważ, jak państwo wiedzą, to rozwiązanie zostało wypracowane na posiedzeniu podkomisji, brakowało jednak konkretnej odróżniającej ten dodatek nazwy. Proponuję, żeby nazwa tego dodatku brzmiała „dodatek dopełniający”.
Dodatek dopełniający będzie dodatkowym świadczeniem pieniężnym przysługującym osobom uprawnionym do renty socjalnej będącym osobami całkowicie niezdolnymi do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Dodatek będzie przysługiwał w wysokości 2520 zł. Kwota ta wynika z różnicy między kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie odrębnych przepisów na dzień 31 grudnia 2024 r. – 4300 zł – a kwotą najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ustaloną na podstawie odrębnych przepisów na dzień 31 grudnia 2024 r. Co ważne, kwota dodatku będzie waloryzowana. Tę waloryzację również wprowadzamy dzięki zgłaszanych tutaj przeze mnie poprawek. Dodatek dopełniający będzie podlegał corocznej waloryzacji od dnia 1 marca.
To, co jeszcze chciałabym państwu… Co jeszcze istotnego z uzasadnienia poprawki?
Kwota waloryzowanego dodatku dopełniającego będzie też podlegała ogłoszeniu w drodze komunikatu prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Część zmian – w art. 5, 8, 9, 10, 12, 13, 14 i 16 ustawy o rencie socjalnej ma na celu dostosowanie treści przepisów o rencie socjalnej do nowego brzmienia uwzględniającego wprowadzenie dodatku dopełniającego. Zmiany w Ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, Ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, Ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, Ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Ustawie z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów oraz w Ustawie z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym mają na celu dostosowanie treści przepisów tych ustaw do zmian wprowadzanych do ustawy o rencie socjalnej i polegają na uwzględnieniu w nich nowego świadczenia, jakim jest dodatek dopełniający.
Dobrze, to są te poprawki, które będziemy wprowadzać do poszczególnych artykułów projektu ustawy.
Czy Biuro Legislacyjne chciałoby odnieść się do doręczonych wcześniej poprawek?
Legislator Katarzyna Abramowicz:
Szanowni państwo, wydaje nam się, iż w związku z tym, iż to jest pewna nowa koncepcja, wszystkie te poprawki powinny być przyjęte w jednym głosowaniu, bo one tak naprawdę zmienią art. 1 i 2, dodadzą kilka nowych artykułów – i pozostanie art. 3 do rozpatrzenia po przyjęciu tej poprawki składającej się z tych zmian.Tak na gorąco mamy kilka pytań do tych poprawek. o ile można, to mogłybyśmy w formie wątpliwości do przemyślenia na kolejne etapy ewentualnie prac legislacyjnych.
Mamy pewną wątpliwość dotyczącą art. 5 ust. 2, to znaczy, chciałybyśmy zapytać, czy nie ma potrzeby wprowadzenia jednak przepisu przejściowego dla tych osób, które przed dniem wejścia w życie ustawy posiadają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, które było wydane w celu otrzymania świadczenia uzupełniającego. To jest jedna wątpliwość.
Druga wątpliwość, też do zastanowienia, bo wydaje się, iż z tych przepisów nie wynika, co się dzieje w przypadku, gdy osoba pobierająca dodatek przestanie spełniać jeden z dwóch wymogów, które są określone w art. 6a w ust. 1.
Mamy też taką wątpliwość – ale typowo legislacyjną i to, o ile będzie zgoda, to na upoważnienie – proponowałybyśmy w ust. 5 zapisywać nie „w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych”, tylko należy tu wprowadzić skrót. To znaczy, napisałybyśmy „w Ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Dz.U. (…), zwanej dalej ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych” – i wtedy będzie to spójne z całością ustawy o rencie socjalnej.
Co do art. 8 proponowanego nowego brzmienia ust. 3 to prosimy tylko o przemyślenie, czy w przypadku przyjęcia tego nowego brzmienia nie będzie jednak konieczności uzupełnienia art. 11, tam, gdzie jest upoważnienie do wydania rozporządzenia. W tej chwili musi osoba wskazać dokumenty niezbędne do wypłacenia 50% kwoty renty socjalnej. Ponieważ uzupełniamy o dodatek dopełniający, to jest pewna wątpliwość, czy nie należy tam również wpisać dokumentów niezbędnych do otrzymania 50% kwoty dodatku dopełniającego i przesądzić, czy to rozporządzenie w razie czego nie powinno być przez jakiś czas utrzymane do czasu, kiedy… Do zastanowienia, do wyjaśnienia.
Tak naprawdę na tym etapie mamy takie drobiazgi legislacyjne, które możemy poprawić w ramach upoważnienia już w trakcie tworzenia tekstu, takie drobne – przecinki nie w tym miejscu. Ale to już na kolejnych…
Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dobrze.Tak, proszę, pani posłanka Rusecka. Proszę, pani przewodnicząca.
Poseł Urszula Rusecka (PiS):
Bardzo dziękuję, pani przewodnicząca.Wysoka Izbo, ponieważ nie jestem członkiem podkomisji, rozumiem, iż dzisiaj mamy ten urobek, który przedstawia nam podkomisja. Pani przewodnicząca nam przedstawiła tę ustawę. Ona jest bardzo krótka, a poprawki są większe niż cała ustawa.
Natomiast generalnie to jest tak, iż podniesienie renty socjalnej do wysokości minimalnego wynagrodzenia mieliście państwo zawarte w swoich 100 konkretach, natomiast widzę, iż kolejny raz oszukaliście państwo swoich wyborców, ponieważ z przedłożonego urobku, tj. tego, co mamy tutaj przedstawione po pracach podkomisji, nad czym mamy dzisiaj procedować, to jednak nie wszystkim osobom – przypomnę, iż w Polsce jest około 300 tys. osób pobierających rentę socjalną – będzie przysługiwała…
Poseł Iwona Hartwich (KO):
Osiem lat rządziliście i nie zrobiliście tego.Poseł Urszula Rusecka (PiS):
Pani poseł, ja panią słyszę. Ale ja nie przeszkadzam – będzie pani mogła się do mnie odnieść. Tak, my tego nie zrobiliśmy, bo robiliśmy, jako Prawo i Sprawiedliwość, inne projekty i programy…Poseł Iwona Hartwich (KO):
Bo nie chcieliście pomóc w ogóle.Poseł Urszula Rusecka (PiS):
Natomiast państwo mieliście… Po prostu w polityce trzeba być wiarygodnym. Przed wyborami mówiliście…Poseł Iwona Hartwich (KO):
Trzeba rozliczyć Fundusz Solidarnościowy.Poseł Urszula Rusecka (PiS):
Przed wyborami mówiliście, iż podniesiecie rentę socjalną – może moje koleżanki mi sprawdzą, który to jest konkret – do minimalnego wynagrodzenia dla wszystkich pobierających rentę socjalną. Okazuje się, szanowni państwo, iż ta renta socjalna będzie tylko dla osób niesamodzielnych, więc bardzo chciałabym, żeby pan minister się do tego odniósł.Dziękuję.
Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Tak.Pani przewodnicząca Frydrych chciałaby się odnieść do kwestii dotyczących prac podkomisji.
Poseł Joanna Frydrych (KO):
Dziękuję.Poseł Urszula Rusecka (PiS):
Ja pytałam pana ministra.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Ale pani przewodnicząca jest przewodniczącą podkomisji, więc proszę.Poseł Joanna Frydrych (KO):
Dziękuję, pani przewodnicząca.Ad vocem wypowiedzi pani wiceprzewodniczącej Ruseckiej. Wrócę – pani przewodnicząca – do historii. Kiedy podczas pierwszego posiedzenia Komisji mieliśmy szeroką dyskusję na temat tej ustawy – obywatelskiego projektu ustawy dotyczącego podwyższenia renty socjalnej – to właśnie pani złożyła wniosek o przejście do natychmiastowego procedowania bez wysłuchania strony społecznej.
Ale niestety nie udało się pani, ponieważ pani przewodnicząca zarządziła, i słusznie, dyskusję – ponieważ nastały nowe czasy, przyszła nowa władza, która słucha obywateli. I wynikiem tych dyskusji, które były podczas pierwszego posiedzenia Komisji… Państwo oczywiście mieliście inne ważniejsze rzeczy, nie byliście podczas dyskusji na posiedzeniu Komisji, i to wszyscy pamiętamy bardzo dobrze. Wynikiem właśnie tej dyskusji były poprawki i na to umówiliśmy się również ze stroną społeczną, gdzie jest… I kierunek …
Ale proszę posłuchać, o ile pani chce wiedzieć, jak wygląda sytuacja – bo myślę, iż zadaje pani pytania, ale pani nie chce odpowiedzi.
W związku z wynikiem dyskusji były złożone poprawki w czasie posiedzenia podkomisji i wypracowana została ustawa w takiej formie.
Dziękuję bardzo.
Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dziękuję przewodniczącej Frydrych.Poseł Urszula Rusecka (PiS):
Ad vocem.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dobrze, ale jednym zdaniem, pani przewodnicząca Rusecka, bo chciałabym oddać głos osobie, do której też kierowała pani pytanie, czyli…Poseł Urszula Rusecka (PiS):
Ja kierowałam pytanie…Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
…do pana ministra…Poseł Urszula Rusecka (PiS):
Tak.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
…i teraz oddamy panu ministrowi głos.Poseł Urszula Rusecka (PiS):
Tak, bardzo chętnie wysłucham opinii pana ministra, natomiast chciałabym się tylko odnieść jednym zdaniem.Złożyłam wniosek o natychmiastowe przejście do pierwszego czytania wyłącznie z tego względu, iż ustawa była bardzo krótka. Cztery artykuły, które po prostu, o ile jest się zdecydowanym – a państwo mówicie, iż jesteście zdecydowani, macie to w 100 konkretach – to taką ustawę uchwala się w ciągu godziny. Stąd wynikało moje pytanie o przejście do procedowania, a nie przedłużanie do podkomisji.
Z podkomisji po raz kolejny wyszła ustawa, która tak naprawdę jest pewnie wynikiem jakiegoś kompromisu, bo przecież Platforma pieniędzy nie ma i nie będzie miała, w związku z powyższym ten dodatek nie będzie przysługiwał całej grupie, która pobiera rentę socjalną.
Dziękuję.
Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dziękuję, pani przewodnicząca, ale urobek podkomisji pokazuje właśnie, jak bardzo ta dyskusja była jednak potrzebna, i te zmiany pokazują, iż właśnie temu ta dyskusja musiała posłużyć.Oddaję głos panu ministrowi Krasoniowi, proszę.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Łukasz Krasoń:
Dobry wieczór.Pani poseł, projekt obywatelski leżał wiele miesięcy, być może choćby na pani biurku. I naprawdę tego typu próby wrzucania, dzielenia, moim zdaniem, moglibyśmy już sobie darować.
Projekt realizuje w części założenia z tego projektu obywatelskiego. To, iż projekt obywatelski miał tylko dwa czy trzy paragrafy, wynika z tego, iż projekty obywatelskie nie wymagają pogłębionej wiedzy prawniczej, analizy innych dokumentów prawnych, przygotowania oceny skutków regulacji itd.
Praca w podkomisji została wykonana najrzetelniej, jak można było, i to, co dzisiaj widzimy, jest efektem tej pracy. Proszę zobaczyć – bo tak naprawdę to, co mamy przed sobą, pokazuje jedną rzecz – jak bardzo skomplikowany jest system świadczeń w Polsce. Żeby wprowadzić jedną zmianę – słuszną, której oczekiwało środowisko osób z niepełnosprawnościami – musimy edytować siedem różnych ustaw. Jak się wgłębić w szczegóły, to wiele z tych ustaw zostało utrudnionych, rozszerzonych w sposób chaotyczny, także przez pani ugrupowanie. Ale już nie o tym.
Pyta pani, co z osobami, które dzisiaj nie dostaną tego dodatku. Zapowiedziałem właśnie na spotkaniu podkomisji, iż kompleksowe rozwiązania, które idą już w duchu nowoczesnego podejścia do adekwatnego i bardziej indywidualnego wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, będą oczkiem w głowie tego rządu, i to się dzieje. Dzisiaj możemy nad tym debatować.
Od razu w kroku drugim rozszerzymy tę grupę, o której bardzo rzadko się wspomina – czyli o osobach, które również mają niezdolność do samodzielnej egzystencji, ale jest to na innym rodzaju renty, na przykład na rencie z tytułu niezdolności do pracy. To jest około kilkudziesięciu, bodaj 70 tys. osób. Te osoby w kroku drugim, który już niedługo będzie miał wpis do prac legislacyjnych rządu, także dostaną stosowny dodatek, tak aby w Polsce prawo i konstytucja było traktowane równo. Te kompleksowe rozwiązania, o których mówiłem przed chwilą, będą dosięgały choćby dużo szerszej grupy niż osoby na rencie socjalnej, bo przecież jest mnóstwo osób, które dzisiaj nie mają żadnego świadczenia, ponieważ są za stare na rentę socjalną, a za młode, by nazbierać na rentę z tytułu niezdolności do pracy. To jest choćby 30 tys. osób, o których 30 lat demokratycznej Polski zapomniało. Trzeba o nich sobie przypomnieć, trzeba tym ludziom także dać środki do życia i do rozwoju.
Wydaje mi się, iż koalicja 15 października właśnie w tym duchu chce tworzyć prawo: proste, czytelne, gdzie nie ma nie wiadomo ilu różnych źródełek, które dają jakieś pieniądze – ktoś może choćby nie wiedzieć, co mu się należy – tylko iż mamy jasne i czytelne kryteria otrzymania konkretnego świadczenia. Także pieniężnego, które może tym ludziom naprawdę podnieść komfort życia.
I to jest moja odpowiedź na pani pytanie.
Bardzo dziękuję.
Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dziękuję, panie ministrze.Poseł Urszula Rusecka (PiS):
Ad vocem.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dobrze.Przewodnicząca Rusecka jedno zdanie ad vocem, proszę.
Poseł Urszula Rusecka (PiS):
Panie ministrze, żebyśmy się dobrze zrozumieli. Jesteśmy jak najbardziej za tym, żeby wspierać osoby z niepełnosprawnościami, i jesteśmy zadowoleni, iż jednak to świadczenie jest procedowane, i będziemy głosować za. Natomiast powiem, iż inaczej państwo z Platformy Obywatelskiej, z Koalicji Obywatelskiej umawialiście się podczas wyborów…Poseł Iwona Hartwich (KO):
Pani przewodnicząca, mogę jednym zdaniem?Poseł Urszula Rusecka (PiS):
…i dlatego na to…Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dobrze, ale to już…Poseł Urszula Rusecka (PiS):
…na tym żeśmy…Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Pani przewodnicząca…Poseł Urszula Rusecka (PiS):
…tego dotyczyło moje pytanie. Dlatego iż te działania, które my robiliśmy w poprzednich kadencjach i uchwalaliśmy…Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Pani poseł Rusecka…Poseł Urszula Rusecka (PiS):
…wszystkie miały na celu wsparcie osób z niepełnosprawnościami.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Ta komisja nie jest już o tym. To znaczy, to posiedzenie Komisji jest poświęcone rozpatrzeniu prac podkomisji.Jeszcze pani posłanka Iwona Hartwich ad vocem, bo też do głosu zgłosił się pan…
Poseł Iwona Hartwich (KO):
Tylko jednym zdaniem…Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
…przewodniczący Mosiński.Poseł Iwona Hartwich (KO):
Bardzo proszę wszystkich posłów PiS i przede wszystkim panią Rusecką, żeby nie uprawiać teraz właśnie polityki na osobach z niepełnosprawnościami. A to z tego względu, iż osoby z niepełnosprawnościami… Państwo mogli ten projekt procedować. Proszę bardzo – czemu państwo tego nie zrobili? A dzisiaj osoby żyją w biedzie i nędzy i nie mają za co kupić pieluch, pieluchomajtek, butów ortopedycznych.Szanowni państwo, naprawdę bardzo prosimy o szybkie procedowanie tego projektu.
Dziękuję.
Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dziękuję pani poseł Hartwich.I oddaję głos przewodniczącemu Mosińskiemu, proszę.
Poseł Jan Mosiński (PiS):
Dziękuję, pani przewodnicząca.W duchu wypowiedzi pani przewodniczącej Ruseckiej Urszuli. Proszę państwa, my nie deprecjonujemy prac nad projektem obywatelskim tej ustawy, żeby była jasność. Tutaj pani poseł Hartwich może mówić – oczywiście ma do tego pełne prawo – to, co odczuwa, ale to się ma nijak do rzeczywistości, o ile chodzi o naszą postawę, szanowna pani.
Poseł Iwona Hartwich (KO):
Niech pan nie kłamie.Poseł Jan Mosiński (PiS):
Niech pani nie mówi, iż my deprecjonujemy cokolwiek. Natomiast, jakby pani spojrzała w harmonogram prac legislacyjnych, to łatwo pani dostrzeże, iż ten projekt wpłynął w marcu, w listopadzie było pierwsze czytanie, w roku 2023, a biorąc pod uwagę, iż jest to projekt obywatelski, jest kontynuacja. Państwo rządzicie od 13 grudnia, a mamy już lipiec, i też się rozpoczynały te prace, więc równoważymy ten czas, jakby nie patrzeć. To po pierwsze.Asystent społeczny poseł Iwony Hartwich Marzena Stanewicz:
Ale państwo rządziliście przez osiem lat.Poseł Jan Mosiński (PiS):
Po drugie…Ale szanowne panie, ja nie przeszkadzałem, jak zabierałyście głos…
Asystent społeczny poseł Iwony Hartwich Marzena Stanewicz:
Ale wie pan co?Poseł Jan Mosiński (PiS):
…więc proszę o szacunek – dobrze? – dla mówiących.Asystent społeczny poseł Iwony Hartwich Marzena Stanewicz:
Ja mam szacunek, ale proszę nie uprawiać tutaj właśnie polityki.Poseł Jan Mosiński (PiS):
Ale to jest pani….Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Szanowni państwo, to nie jest…Poseł Jan Mosiński (PiS):
Ale to jest pani subiektywna ocena, z którą się mogę zgadzać – nie muszę. Nie komentuję jej przynajmniej, OK? Nie komentuję jej. To jest pani ocena subiektywna. Dziękuję za nią, i to wszystko.Asystent społeczny poseł Iwony Hartwich Marzena Stanewicz:
Wymagamy szacunku do osób niepełnosprawnych.Poseł Jan Mosiński (PiS):
Natomiast nie wmówicie nam państwo, iż nie mamy szacunku dla osób niepełnosprawnych…Asystent społeczny poseł Iwony Hartwich Marzena Stanewicz:
Nie, w ogóle.Poseł Jan Mosiński (PiS):
…bo to jest pani ocena, z którą…Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Szanowni państwo…Poseł Jan Mosiński (PiS):
…się nie zgadzam totalnie.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Moment.Poseł Jan Mosiński (PiS):
To jest nadużycie z pani strony i proszę ważyć słowa.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Panie pośle Mosiński…Poseł Jan Mosiński (PiS):
Proszę ważyć słowa, co pani mówi…Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
…ale ja prowadzę to posiedzenie.Poseł Jan Mosiński (PiS):
…dobrze?Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Panie pośle Mosiński.Po pierwsze to przewodnicząca prowadzi posiedzenie tej Komisji. To po pierwsze. To przewodnicząca udziela głosu – i proszę nie zabierać głosu w trakcie, gdy jedna osoba mówi. Proszę sobie nie przerywać. o ile będą państwo w ten sposób rozmawiać, chociaż trudno to nazwać rozmową, to zakończę dyskusję.
Czy pan…
Poseł Jan Mosiński (PiS):
Tak – dziękuję bardzo, pani przewodnicząca – chcę kontynuować, jeszcze dwa-trzy zdania.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Proszę.Poseł Jan Mosiński (PiS):
Faktem jest, szanowni państwo, iż taka deklaracja podczas spotkań przedwyborczych była, cytuję: „Złożymy gotowy projekt – mówił pan Donald Tusk na jednym ze spotkań wyborczych – ustawy o podwyższeniu renty socjalnej w wysokości minimalnego wynagrodzenia”. Ale to jest projekt obywatelski, a nie projekt rządowy czy też poselski, grupy posłów Platformy Obywatelskiej. To tak na marginesie.I na koniec podkreślę raz jeszcze, nie podważając sensu, ducha projektu ustawy, chciałbym jednak usłyszeć opinię pana ministra – może na końcu tej naszej debaty – jak ocenia opinię Biura Analiz Sejmowych z lutego 2024 r., o ile chodzi o projekt tej ustawy.
Dziękuję bardzo.
Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dziękuję.Chciałabym tylko dla porządku przypomnieć, iż projekt obywatelski wpłynął do Sejmu dokładnie 7 marca 2023 r. i w poprzedniej kadencji nic z tym projektem się nie zadziało.
Chciałabym też państwu przypomnieć, iż przeprowadziliśmy już dyskusję ogólną nad tym projektem, bardzo rozległą, i przy okazji pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu, i przy okazji prac podkomisji. Tak iż teraz bardzo bym była zobowiązana, gdybyśmy się odnosili do tych poprawek, które zostały wypracowane w toku prac podkomisji, i byśmy zmierzali do zaopiniowania pozytywnie i przejścia do drugiego czytania.
Zgłaszała się do głosu posłanka…
Poseł Joanna Frydrych (KO):
Kozłowska.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Teraz… Nie, jeszcze wcześniej posłanka Marek, tak?Poseł Joanna Frydrych (KO):
Posłanka chce złożyć wniosek, na końcu.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Tak?Czyli teraz posłanka Kozłowska, proszę.
Poseł Iwona Maria Kozłowska (KO):
Szanowna pani przewodnicząca, zaproszeni goście, członkowie Komisji, chciałabym, żebyśmy podjęli w końcu poważną rozmowę i dyskusję nad ustawą, na którą od wielu lat czekają osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie.Takie dyskusje, jakie w tej chwili próbują uskutecznić przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, i to, iż próbują jeszcze bardziej opóźnić przystąpienie do prac, jest niegodne i niewłaściwe, bardzo nietaktowne i bardzo niepoprawne w stosunku do osób, które tutaj są, zarówno na sali, jak i przed kamerami.
Tak więc bardzo proszę, pani przewodnicząca, zakończmy tę bezsensowną dyskusję, rozpocznijmy pracę nad poprawkami i nad projektem ustawy.
Dziękuję bardzo.
Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dziękuję.Tak, pani Dorota Marek, proszę.
Poseł Dorota Marek (KO):
Pani przewodnicząca, szanowni zaproszeni goście, szanowni państwo – posłanki i posłowie Prawa i Sprawiedliwości, dziękujemy za troskę, natomiast umiemy rozmawiać ze stroną społeczną i chciałabym tylko przypomnieć to, co już powiedziały panie przewodniczące, iż ustawa jest, może nazwę to: porozumieniem czy wypracowanym stanowiskiem zarówno strony rządzącej, jak i strony społecznej. Dziękujemy za waszą troskę, dziękujemy, iż przypominacie nam, iż złożyliśmy obietnice, ale my tego nie potrzebujemy – my naprawdę wiemy, co mamy robić.Pani przewodnicząca, o ile nie ma potrzeby wysłuchania strony społecznej, to ja z wnioskiem formalnym o zakończenie dyskusji i przejście do procedowania ustawy.
Dziękuję.
Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dziękuję.Zanim przegłosujemy ten wniosek, minister jeszcze chciał się odnieść. Proszę bardzo.
Sekretarz stanu w MRPiPS Łukasz Krasoń:
Tak, odniosę się do tego pytania, prośby pana posła. Biuro Analiz Sejmowych, rozumiem… W tym piśmie, które pan przytacza, są wątpliwości. To były wątpliwości dotyczące właśnie tego podziału. Jak powiedziałem przed chwilą, pracujemy nad kompleksowym rozwiązaniem, które obejmie dużo szerszą grupę osób, nie tylko osoby na rencie socjalnej. Tak iż w drugim kroku coś, co się wydarzy najszybciej, pewnie równolegle do wprowadzenia dodatku dopełniającego – pojawi się tożsamy dodatek skierowany do osób na rencie z tytułu niezdolności do pracy, tak aby osoby posiadające tak naprawdę jednakowe orzeczenie o niepełnosprawności miały takie same prawa do świadczenia jak osoby będące na rencie socjalnej. Mam nadzieję, iż pana wątpliwości w tym momencie zostały rozwiane.Dziękuję.
Poseł Jan Mosiński (PiS):
Dziękuję.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dziękuję, panie ministrze.Czy ktoś ze strony społecznej, przepraszam, z osób połączonych z nami zdalnie chciałby zabrać głos? Ponieważ w tej chwili… Może tak – wszystkie osoby, które chciałyby jeszcze zabrać głos, proszę o zapisanie się do głosu w tej chwili, bo po zebraniu wszystkich zgłoszeń zamknę dyskusję. Proszę.
Pani Wiktoria Bratkowska:
Dzień dobry, nazywam się Wiktoria Bratkowska.Proszę państwa, ten dodatek umożliwi ludziom godne życie. Nie wegetacja, ale rehabilitacja, leczenie, buty i sprzęt rehabilitacyjny, bo te osoby, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji, mają prawo mieć pieniądze czy na podnośniki, czy na różne sprzęty, żeby im ułatwić życie. Osoby, które są w lepszym stanie, mogą sobie wypracować, a osoby, które są zależne od kogoś, nie wypracują sobie. Państwo może takim ludziom pomóc, bo naprawdę jest katastrofa. Ludzie, którzy nie mieli młodości, dzieciństwa, rodziny, z mózgowym porażeniem dziecięcym, z autyzmem, z zespołem Downa, aspergerem, muszą mieć zapewniony godny byt. Nie, nie zostawiajmy tych ludzi bez pomocy.
Teraz sprawa Prawa i Sprawiedliwości. Prawo i Sprawiedliwość nie chciało procedować. Sama protestowałam pod biurem pana Płażyńskiego w Gdańsku. Na YouTubie są nagrania – można tam też sprawdzić, jak protestowałam pod biurem i jak pani Iwona Hartwich siedziała w Sejmie.
Proszę natychmiast do procedować, uchwalać i zakończyć dyskusję. Nie ma na co czekać. Ludzie czekają na pieniądze.
Pozdrawiam.
Pani Karolina Kalinowska:
Ja też chciałabym zabrać głos.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dobrze, oddaję… Zgłosiła się pani…Sekretarz Komisji Brygida Śliwka:
Karolina Kalinowska.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Pani Karolina Kalinowska, tak?Pani Karolina Kalinowska:
Tak.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Proszę o zabranie głosu.Pani Karolina Kalinowska:
Proszę państwa, chciałabym zwrócić uwagę na dwie kwestie. Mówicie państwo o konsultacjach społecznych. W tych konsultacjach społecznych nie zwyciężył głos nas, opiekunów osób niepełnosprawnych, tylko głos Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami, które było przeciwne podwyżce renty socjalnej dla wszystkich. Proszę państwa, to nie jest strona społeczna w tej chwili. Trudno mówić o stronie społecznej, która w wielu swoich działaniach działa przeciwko środowisku opiekunów osób niepełnosprawnych. Proszę państwa, głosy pani Legosz, pani Szumowskiej w internecie dyskryminują te osoby jako przedstawicieli naszego środowiska. Proszę państwa, fala hejtu, która się wylała na nas, opiekunów, ze strony tych osób, jest niedopuszczalna. To jest jedna kwestia.Kwestia druga, o której tutaj też trzeba wspomnieć. Proszę państwa, to świadczenie 500+ i uzależnienie od tego świadczenia podwyżki czy dosypki tak zwanej do renty socjalnej – muszą państwo mieć tę jedną świadomość, iż wiele osób nie wystąpiło o 500+ z tego prostego powodu, iż jeżeli osoba pobiera rentę rodzinną, to kryterium dochodowe nie pozwala jej na uzyskanie kwoty 500+. Tak więc wiele osób nie wystąpiło o tę kwotę, bo tej kwoty nie dostanie. Tak, żeby tutaj zwrócić też uwagę, iż są osoby, które nie złożyły wniosku o niezdolność do samodzielnej egzystencji z racji tego, iż po prostu suma innych świadczeń i tak im nie pozwoli tej kwoty pobierać. To tylko taka mała uwaga.
Pan Grzegorz Cieślik:
Mógłbym jeszcze zabrać głos?Pani Renata Pakuła:
Ja też bym chciała zabrać głos.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dobrze, tylko od razu chciałabym jako osoba, która też składa… wspólnie z posłanką Joanną Frydrych składamy poprawki, w których możliwość złożenia wniosku nie jest uzależniona od otrzymywania świadczenia 500+, więc nie było to prawdziwe twierdzenie. Tak, nie jest to prawdziwe twierdzenie.Jeszcze ktoś zgłaszał się wcześniej – jedna osoba – do głosu ze strony społecznej, widzę.
Pani Renata Pakuła:
Też zgłaszałam się, żeby zabrać głos.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
To proszę się przedstawić, bo nie widzimy państwa, powiem szczerze.Pan Grzegorz Cieślik:
Grzegorz.Pani Renata Pakuła:
I pani Renata.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Ale czy reprezentują państwo jakąś organizację, czy w imieniu własnym?Pan Grzegorz Cieślik:
Nie, nie.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dobrze.Pani Renata Pakuła:
Nie, nie jestem z żadnej organizacji.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dobrze, to panią Renatę proszę.Pani Renata Pakuła:
Chciałabym tak: podzielono nas, niepełnosprawnych – niektórzy mogą dostać ten dodatek od stycznia. Niesamodzielność do samodzielnej egzystencji w niektórych przypadkach u nas wygląda tak, iż idzie się na komisję ZUS z opiekunem i ZUS w ogóle orzeka tak, iż nie zajmuje się chorobą osoby niepełnosprawnej, schorzeniem, tylko zajmuje się tym, czy osoba pali papierosy. Na komisji zostało mi zadane pytanie, czy palę papierosy i czy piję alkohol, a nie o mojej chorobie, o mojej niepełnosprawności, z którą się zmagam od dzieciństwa i z którą muszę się mierzyć. W ZUS nikt się nie zajmuje tym, czy ktoś jest samodzielny czy niesamodzielny, tylko się zajmuje tym, czy używa jakichś używek. I takie osoby nie mają szansy dostać jakiegoś dodatku, żeby godnie zacząć żyć. Ponieważ po prostu jak ktoś mieszka na wsi czy w jakimś mieście, gdzie go nie chcą zatrudnić, to za co mam żyć – za te 1600, 200 zł? Ile czasu człowiek ma czekać? Co ma – prosić cały czas kogoś o pomoc?Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dziękuję za ten głos.Bardzo pani współczuję, ale są też inne systemy wsparcia, i mam nadzieję, iż pani to wsparcie otrzyma.
Pani Renata Pakuła:
W naszym państwie to wsparcie to jest po prostu kpina.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Pracujemy nad wieloma różnymi rozwiązaniami.Dziękuję za ten głos i oddaję głos panu Grzegorzowi.
Pan Grzegorz Cieślik:
Witam serdecznie.Szanowna Komisjo, chciałbym zwrócić uwagę na problemy związane z poprawkami wniesionymi do projektu obywatelskiego podwyżki renty socjalnej. Zmiany te radykalnie ograniczają beneficjentów, wprowadzając dodatek tylko dla rencistów socjalnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Takie wykluczenie jest dyskryminujące i krzywdzące, zwłaszcza iż obietnica była inna. Pobieramy rentę z tytułu niezdolności do pracy, najczęściej chorujemy od dziecka i nie możemy wypełniać normalnych ról społecznych. Ponosimy wysokie koszty życia, a rząd zmusza nas do wegetacji za 1620 zł, podczas gdy osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji mają otrzymywać znacznie wyższe zasiłki. o ile zmusza się osoby z umiarkowaną niepełnosprawnością do życia, leczenia i rehabilitacji za pieniądze, za które nie da się przeżyć, jest to forma upokorzenia, obrażenia, szykanowania, a choćby znęcania się nad tą grupą.
Ktoś, kto ustalał wysokość renty socjalnej na takim poziomie, nie zasługuje na szacunek, podobnie jak ci, którzy wyrazili na to zgodę. Człowieka upokarza się na wiele sposobów – odcina go od możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb…
Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Przepraszam bardzo, iż panu przerywam, ale nie mamy pana zgłoszonego. Nie zgłosił się pan…Pan Grzegorz Cieślik:
Zgłaszałem się do głosu.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
…do sekretariatu Komisji i nie mam pana na liście. Czy mogłabym prosić o pana nazwisko? Pan Grzegorz…Pan Grzegorz Cieślik:
Cieślik Grzegorz.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Grzegorz Cieślik, dobrze – ponieważ musimy to uwzględnić w sprawozdaniu…Pan Grzegorz Cieślik:
Dobrze.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
…w stenogramie prac Komisji.Tak, dobrze, proszę.
Pan Grzegorz Cieślik:
Człowieka można upokarzać na wiele sposobów – odcinając go od możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb, jak przy rencie wynoszącej 1620 zł. To właśnie taka forma upokarzania i szykanowania.Słyszymy, iż szykuje się pomoc dla osób z umiarkowaną niepełnosprawnością w formie kolejnych komisji. Chcemy dodatku na tych samych zasadach, co osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, albo komisji dla tej grupy niezdolnych do samodzielnej egzystencji – tak jak i nam się obiecuje. Po wielu miesiącach i kolejnych zapowiedziach, w tym ostatnich, 9 maja, podkomisja sejmowa jednostronnie zmieniła warunki, ograniczając podwyżkę renty socjalnej wyłącznie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, zastępując je dodatkiem dla grupy. Strona społeczna została całkowicie wykluczona z procesu decyzyjnego na posiedzeniu podkomisji. Posłanka Iwona Hartwich, która publicznie popierała podniesienie renty socjalnej i złożyła projekt obywatelski, druk nr 30, głosowała w podkomisji za podniesieniem wyłącznie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. W swoich publikacjach na Facebooku oraz na stronie Platformy Obywatelskiej pani Hartwich zapewniała, iż podwyżka będzie dla wszystkich.
Jesteśmy zbulwersowani, iż osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji otrzymały dodatek, a osoby niezdolne do pracy tego dodatku nie otrzymają. To rażące nadużycie i kpina z obiecanych przez polityków… oraz naruszenie praw niepełnosprawnych.
Apelujemy o przywrócenie prac nad pierwotnym projektem projektu obywatelskiego lub przyznanie takiego samego dodatku osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Domagamy się uczciwych i sprawiedliwych rozwiązań dla wszystkich rencistów socjalnych, nie tylko dla tych z dopiskiem „niezdolny do samodzielnej egzystencji”.
Szanowna Komisjo, panie ministrze Łukaszu Krasoń, kierunek, w jakim zmierza druk nr 30 dzieli osoby niepełnosprawne na lepszych i gorszych. Osoby z umiarkowaną niepełnosprawnością mają wegetować za 1620 zł plus 215 zł? Za te pieniądze nie możemy pokryć kosztów życia, leczenia, rehabilitacji. Jesteśmy trochę sprawniejsi fizycznie, ale potrzeby mamy takie same. Słyszymy, iż mamy iść do pracy. Pytamy: do jakiej pracy? Gdzie? Do ochrony, sprzątania magazynu czy na produkcję? Są to prace, które nas wyniszczają, a poza tymi ofertami nie ma nic. Wielu z nas pomimo wysokich kwalifikacji nie może znaleźć pracy.
Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Przestaliśmy pana słyszeć. To nie jest tak, że…Pan Grzegorz Cieślik:
Nie, nie skończyłem jeszcze. Jeszcze nie. Postulujemy o krok wstecz i rozpoczęcie prac nad wszystkimi grupami, aby miały godne środki do życia, a nie wegetacji. Nie chcemy żadnej aktywizacji do pracy, bo ona od lat nie działa. Proszę nas nie kierować na komisje, ponieważ zostaliśmy już raz orzeknięci. Przyznajcie nam środki na tej samej zasadzie jak osobom z niepełnosprawnością niezdolnym do samodzielnej egzystencji.I, panie ministrze Łukaszu Krasoń, mam do pana pytanko. Czym się różni pierwsza grupa z dopiskiem „niezdolny do samodzielnej egzystencji” wydana przez Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności czy Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności od grupy wydanej przez ZUS z dopiskiem „niezdolny do samodzielnej egzystencji”? Ponieważ na tych komisjach – ZUS, jak i MZON – jest też lekarz, który orzeka o tych grupach, a w tym momencie zostaliśmy całkowicie wykluczeni z byle jakiej pomocy – osoby, które choćby nie są na rencie socjalnej, a mają pierwszą grupę z dopiskiem „niezdolny do samodzielnej egzystencji”.
Dziękuję pięknie.
Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dziękuję za ten głos.Zamykam dyskusję, zgodnie też z wnioskiem posłanki. Ale nie będziemy już głosować – po prostu zamykam w tej chwili dyskusję. Mieliśmy zresztą salę zarezerwowaną dzisiaj tylko do godziny 20:00, więc musimy przejść do procedowania projektu.
Czy minister Krasoń jeszcze chciałby się odnieść?
Sekretarz stanu w MRPiPS Łukasz Krasoń:
Nie.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dobrze, w takim razie z uwagi też na ograniczenia czasowe przechodzimy do procedowania projektu. Czy jest sprzeciw przeciwko zmianie, żeby tytuł ustawy…Legislator Aleksandra Wolna-Bek:
Nie – jedną poprawkę.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Może tak – zgodnie z sugestią Biura Legislacyjnego wszystkie poprawki będziemy głosować łącznie.Poprawki zostały państwu przedstawione, doręczone. Jedyna uwaga – wspólnie z posłanką Joanną Frydrych wykreśliłyśmy podpunkt 10 w § 2 poprawki. Chodzi o kwestię: „Kwotę zwaloryzowanego dodatku dopełniającego zaokrągla się do pełnych złotych w górę”. Czyli tej zmiany nie będzie z uwagi na to, iż te kwoty muszą być jednak podane w kwotach dokładnych, a nie zaokrąglonych.
Dobrze, w takim razie ten podpunkt wykreślamy, a pozostałe bez zmian, tak jak państwu doręczyliśmy, tak jak mogli się państwo zapoznać z poprawką i pięcioma zawartymi tam zmianami.
Czy ktoś jest przeciwko przyjęciu tych poprawek? Głosujemy łącznie – poprawka jedna, zmiany nr 1–5. Sprzeciwu nie widzę.
W takim razie uważam, iż Komisja pozytywnie rozpatrzyła…
Legislator Aleksandra Wolna-Bek:
Przyjęła po prostu.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Przyjęła, tak? Przyjęła poprawki. Dobrze, poprawki przyjęła.W takim razie tytuł ustawy…
Tak, jeszcze biuro, tak?
Legislator Aleksandra Wolna-Bek:
Szanowni państwo, o ile mogę, to tak tylko, żeby wyjaśnić. To tak: po przyjęciu tych wszystkich poprawek w sprawozdaniu będzie zmieniony tytuł ustawy, art. 1 otrzyma nowe brzmienie i będą dodatkowe artykuły, czyli będzie – tak jak widzimy – art. 1a, w poprawce nadano brzmienie art. 2 i będą nowe art. 2a–2e. Oczywiście biuro dokona zmiany numeracji, żeby to ujednolicić.W związku z tym teraz powinniśmy przejść do art. 3, czyli o wejściu w życie.
Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dobrze, czyli w takim razie po przyjęciu poprawek uznajemy, iż tytuł projektu oraz art. 1 i 2 ustawy zostały rozpatrzone. Komisja te artykuły rozpatrzyła.Przechodzimy do art. 3. Czy są poprawki do zmiany do wejścia w życie artykułu? Tak? Pani poseł przewodnicząca Rusecka.
Poseł Urszula Rusecka (PiS):
Bardzo dziękuję.Mam tylko krótkie pytanie do pana ministra. Ono w zasadzie nie dotyczy wejścia w życie, tylko chciałabym dopytać odnośnie do korelacji między rentą socjalną a świadczeniem wspierającym, jakby pan minister mógł mi literalnie powiedzieć. Ponieważ wiadomą rzeczą jest, iż przy świadczeniu wspierającym to jest procent renty socjalnej, więc jaka wysokość będzie do świadczenia wspierającego od stycznia 2025 r. – kiedy wejdzie ta ustawa w życie, to jaka kwota do świadczenia wspierającego, jaka wysokość renty socjalnej? Ponieważ rozumiem, iż tu idziemy w kierunku dodatku do renty socjalnej. Dobrze to rozumiem?
Sekretarz stanu w MRPiPS Łukasz Krasoń:
Mogę, pani przewodnicząca?Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Tak, proszę, panie ministrze.Sekretarz stanu w MRPiPS Łukasz Krasoń:
Odpowiadając na pytanie, wysokość renty socjalnej zostaje na tym samym poziomie, więc korelacja pomiędzy rentą socjalną a świadczeniem wspierającym zostaje w tej samej wysokości, czyli maksymalna kwota świadczenia wspierającego wyniesie 220%. Renta socjalna – nie pamiętam, ile to będzie od 1 stycznia czy od 1 marca – w tym momencie jest to 1780 zł, razy 220%, osiągamy niecałe 4000 zł świadczenia wspierającego dla osób o najwyższym poziomie potrzeby wsparcia.Poseł Urszula Rusecka (PiS):
Panie przewodnicząca, mogę?Sekretarz stanu w MRPiPS Łukasz Krasoń:
Dodatek nie wchodzi w kwotę renty socjalnej.Poseł Urszula Rusecka (PiS):
A, rozumiem – tak państwo rozwiązaliście, iż ten dodatek nie wchodzi, czyli jest na poziomie tej głównej renty socjalnej, tak? Tak mam to rozumieć?Sekretarz stanu w MRPiPS Łukasz Krasoń:
Renta socjalna jako taka nie zostaje zmieniona.Poseł Urszula Rusecka (PiS):
Jest niezmieniona. Dobrze, dziękuję bardzo, o to chciałam zapytać.Dziękuję.
Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dobrze, dziękuję.W takim razie, czy są jeszcze jakieś uwagi do art. 3?
Czy jest sprzeciw przeciwko przyjęciu artykułu…
Legislator Katarzyna Abramowicz:
Nie – nie trzeba tego, bo nie ma poprawki.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Tak, czyli nie ma uwag. W takim razie art. 3, przesądzający o wejściu w życie ustawy z dniem 1 stycznia 2025 r., uważam za rozpatrzony.Dobrze, i proponuję, by Komisja upoważniła Biuro Legislacyjne do dokonania zmian korekcyjno-legislacyjnych, o ile będzie taka potrzeba, dobrze?
Legislator Aleksandra Wolna-Bek:
Dziękuję.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
I tak, teraz proponuję – przegłosujemy może całość projektu ustawy dla formalności. Kto z pań i panów posłów jest za wnioskiem o uchwalenie przez Sejm projektu ustawy z druku nr 30?Legislator Aleksandra Wolna-Bek:
O przyjęcie sprawozdania.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Proszę?Legislator Aleksandra Wolna-Bek:
O przyjęcie sprawozdania.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Przepraszam?Poseł Urszula Rusecka (PiS):
Przez Komisję.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Tak, przepraszam – przyjęciem przez Komisję. To znaczy, kto z państwa jest za wnioskiem o uchwalenie… Czy my przyjmujemy wniosek?Legislator Aleksandra Wolna-Bek:
Nie, przyjmujemy sprawozdanie – kto jest za przyjęciem z poprawkami sprawozdania.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dobra, to ja mam źle… Dobrze. Przypominam, iż rozpatrzyliśmy sprawozdanie Komisji oraz projekt ustawy… Rozpatrzyliśmy szczegółowo projekt ustawy, w związku z powyższym – raz jeszcze – głosujemy w tej chwili całość projektu ustawy, który przyjęliśmy w ramach prac Komisji wraz z przyjętymi poprawkami. I kto z pań i panów posłów jest za wnioskiem o uchwalenie przez Sejm, bo to będzie nasz wniosek, jako Komisji, aby Sejm uchwalił ten projekt ustawy. Zatem kto z państwa jest za uchwalaniem przez Sejm projektu ustawy z druku nr 30 wraz z przyjętymi poprawkami? Kto jest za? Dziękuję. Dla formalności – myślę – zapytam. Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał?Proszę o ogłoszenie wyników.
Sekretarz Komisji Jolanta Boratyn-Dąbkowska:
Jednogłośnie 21 głosów za.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
21 głosów.Dziękuję bardzo. Stwierdzam, iż Komisja jednogłośnie przyjęła wniosek o uchwalanie przez Sejm projektu ustawy z druku nr 30.
Pozostał nam wybór posła/posłanki sprawozdawcy/sprawozdawczyni. Chciałabym zaproponować panią przewodniczącą Joannę Frydrych.
Tak, wyraża zgodę?
Poseł Joanna Frydrych (KO):
Wyrażam.Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Wyraża zgodę. Czy ktoś jest przeciw? Sprzeciwu nie widzę.Stwierdzam zatem, iż Komisja dokonała wyboru posłanki sprawozdawczyni.
Szanowni państwo, na tym wyczerpaliśmy porządek dzienny niniejszego posiedzenia.
Bardzo dziękuję wszystkim za udział, bardzo dziękuję za wszystkie uwagi stronie społecznej, przedstawicielom organizacji, a przede wszystkim panu ministrowi i gronu współpracowników. Dziękuję wszystkim za pracę w podkomisji.
Poseł Anna Dąbrowska-Banaszek (PiS):
Pani przewodnicząca, jeszcze mam jedną uwagę, jeżeli można. Uwzględniając te głosy, które mieliśmy online, chciałabym powiedzieć, iż dzisiaj oczywiście jest podział na osoby, które oczekiwały trochę więcej – renty socjalnej jednakowej dla wszystkich. Dzisiaj takie wsparcie większe będą miały osoby całkowicie niesamodzielne, ale mam nadzieję, iż w przyszłości pochylimy się też nad potrzebami innych osób – w momencie, kiedy ten nasz budżet będzie na tyle możliwy do spełnienia… z oczekiwaniami innych osób, bo to jest jednak duża grupa osób, które nie zostały uwzględnione, a miały nadzieję na poprawę swoich finansów. To tylko tyle.Dziękuję bardzo.
Przewodnicząca poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Dziękuję.Minister Krasoń pracuje bardzo intensywnie nad dalszymi rozwiązaniami. To nie jest koniec naszych prac ani tej Komisji. Przypominam, iż to dopiero pół roku, tak naprawdę, pracy nowego rządu i wiele projektów jeszcze przed nami.
Tak iż zamykam posiedzenie Komisji. Raz jeszcze wszystkim dziękuję.
« Powrótdo poprzedniej strony