Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych /nr 50/ (24-01-2025)

1 tydzień temu

Wersja publikowana w formacie PDF

Komisje:
  • Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych /nr 50/
Mówcy:
  • Legislator Tomasz Czech
  • Prokurator okręgowy w Warszawie Michał Mistygacz
  • Legislator Piotr Podczaski
  • Poseł Kazimierz Smoliński /PiS/
  • Przewodniczący poseł Jarosław Urbaniak /KO/

Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych, obradująca pod przewodnictwem posła Jarosława Urbaniaka (KO), przewodniczącego Komisji, rozpatrzyła:

– wniosek prokuratora okręgowego w Warszawie z dnia 13 stycznia 2025 r. o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Mateusza Morawieckiego.

W posiedzeniu udział wziął: Michał Mistygacz prokurator okręgowy w Warszawie wraz ze współpracownikami.

W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Paulina Gabor i Natalia Kielak – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych oraz Tomasz Czech i Piotr Podczaski – legislatorzy z Biura Legislacyjnego.

Przewodniczący poseł Jarosław Urbaniak (KO):

Dzień dobry, otwieram posiedzenie Komisji. Na podstawie listy obecności stwierdzam kworum.

Witam panie i panów posłów – członków Komisji, oraz zaproszonych gości. W szczególności witam pana prokuratora okręgowego Michała Mistygacza – dzień dobry panu…

Prokurator okręgowy w Warszawie Michał Mistygacz:

Dzień dobry państwu.

Przewodniczący poseł Jarosław Urbaniak (KO):

…który przybył wraz z panami prokuratorami Tomaszem Demsem i Piotrem Skibą. Dzień dobry, panowie. Witam serdecznie naszych stałych współpracowników – panów mecenasów z Biura Legislacyjnego.

Informuję, iż pan poseł Mateusz Morawiecki złożył wczoraj oświadczenie o wyrażeniu zgody na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. Zostało ono skierowane przez marszałka do Komisji w celu wyrażenia opinii o formalnej poprawności. Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji uznało, iż oświadczenie pana posła Morawieckiego spełnia wymogi formalnej poprawności.

W związku z tym proponuję, aby Komisja, zamiast zająć się wnioskiem – a jest to bezprzedmiotowe – tak jak było to zaplanowane na dzisiaj, zaopiniowała formalną poprawność oświadczenia pana posła. jeżeli nie usłyszę sprzeciwu…

Poseł Kazimierz Smoliński (PiS):

Jest sprzeciw.

Przewodniczący poseł Jarosław Urbaniak (KO):

Panie przewodniczący, właśnie mnie zatkało, bo pierwszy raz spotykam się z taką sytuacją. Bardzo proszę uzasadnić sprzeciw w tak oczywistej sprawie.

Poseł Kazimierz Smoliński (PiS):

Sprzeciw w zakresie zmiany porządku obrad. Mam pytanie do Biura Legislacyjnego, czy możemy zrobić takie przekształcenie porządku obrad. Ponieważ do tej pory, jak ja pamiętam, zawsze odwoływało się posiedzenie związane z uchyleniem immunitetu, o ile takie zrzeczenie nastąpiło, i zwoływało nowe posiedzenie Komisji, gdzie ta ocena formalna tego zrzeczenia była, iż tak powiem, opiniowana przez Komisję. My chcemy wprowadzić jakiś nowy świecki zwyczaj, żeby właśnie dokonywać takich zmian. Mam pytanie do Biura Legislacyjnego: czy rzeczywiście możemy tak robić?

Przewodniczący poseł Jarosław Urbaniak (KO):

Zmianę porządku obrad? Dlaczegóżby nie? Bardzo proszę, pytanie było do Biura Legislacyjnego.

Legislator Piotr Podczaski:

Panie przewodniczący, szanowni państwo, rzeczywiście porządek obrad przygotowuje prezydium Komisji i zmiany porządku obrad w trakcie trwania posiedzenia są raczej wykluczone. Ja rozumiem, iż to jest specyficzna sytuacja, w której tak naprawdę mamy do czynienia dalej z wnioskiem dotyczącym wyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności pana posła Mateusza Morawieckiego, natomiast zmienił się niejako etap rozpatrywania tego wniosku. Tylko z tego punktu widzenia można by zaakceptować właśnie taki tryb, kiedy to robimy na posiedzeniu Komisji. Natomiast jeżeli chodzi o zasadnicze brzmienie przepisów regulaminu Sejmu art. 150, to – tak jak mówię – to prezydium Sejmu ustala terminy i porządek dzienny posiedzenia Sejmu, nie zaś sama Komisja…

Legislator Tomasz Czech:

Prezydium Komisji.

Legislator Piotr Podczaski:

Prezydium Komisji, przepraszam. Prezydium Komisji ustala termin i porządek dzienny posiedzeń, nie zaś sama Komisja już w trakcie tego posiedzenia.

Poseł Kazimierz Smoliński (PiS):

Według mojej wiedzy prezydium Komisji tym się nie zajmowało. Chyba iż prezydium spotkało się beze mnie.

Przewodniczący poseł Jarosław Urbaniak (KO):

Proponuję 15 minut przerwy i zebranie prezydium Komisji. 5 minut przerwy, przepraszam. Dziękuję bardzo.

[Po przerwie]

Przewodniczący poseł Jarosław Urbaniak (KO):

Czy możemy wznowić posiedzenie Komisji? Nie słyszę sprzeciwu. Wznawiam posiedzenie Komisji.

W przerwie odbyło się posiedzenie prezydium Komisji, które zadecydowało o zmianie porządku obrad.

Myślę, iż do protokołu i głośno chciałbym powtórzyć pytanie, które zadaję sobie nie tylko ja w duchu, ale także zostało głośno zadane w przerwie: jak to się stało, iż dwa dni temu dokonaliśmy takiej zmiany i nikt nie miał wtedy uwag do zmiany porządku obrad w przypadku zrzeczenia się immunitetu przez pana posła Szczuckiego? W mojej ocenie niepotrzebne zamieszanie.

W takim razie przystępujemy do realizacji porządku obrad. Komisja powinna zaopiniować formalną poprawność oświadczenie posła Mateusza Morawieckiego.

Otwieram dyskusję. Czy ktoś z pań lub panów posłów chciałby zabrać głos w tej sprawie?

Poseł Kazimierz Smoliński (PiS):

Jeżeli można?

Przewodniczący poseł Jarosław Urbaniak (KO):

Bardzo proszę.

Poseł Kazimierz Smoliński (PiS):

Co do formalności nie mam uwag. I myślę, iż nikt nie ma, bo Biuro Legislacyjne tutaj już też oceniło z formalnego punktu widzenia, iż jest prawidłowe, więc co do tego nie ma wątpliwości. Natomiast kwestionuję tę kwestię porządku obrad, bo dokonaliśmy zmiany dopiero na posiedzeniu Komisji. To powinno być wcześniej. Tylko proszę o zaprotokołowanie. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący poseł Jarosław Urbaniak (KO):

Dziękuję bardzo. Protokół z posiedzenia dotyczący pana posła Szczuckiego też już jest sporządzany. Ja bardzo lubię, kiedy sprawy formalne przykrywają istotę sprawy, jaką jest jednak podejrzenie popełnienia przestępstwa przez byłego premiera Rzeczypospolitej.

W takim razie, jeżeli nie ma innych głosów? Nie widzę. Zamykam dyskusję.

Czy jest sprzeciw wobec tego, aby Komisja uznała, iż oświadczenie posła Mateusza Morawieckiego o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za czyn określony we wniosku prokuratora okręgowego w Warszawie z 13 stycznia 2025 r. spełnia wymogi formalnej poprawności? Nie słyszę sprzeciwu.

Stwierdzam, iż Komisja uznała, iż oświadczenie posła Mateusza Morawieckiego o wyrażeniu zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej spełnia wymogi formalnej poprawności.

Na tym kończymy sprawę pana posła Morawieckiego w Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Dziękuję uprzejmie, zamykam posiedzenie Komisji.


« Powrótdo poprzedniej strony

Idź do oryginalnego materiału