Komisja Śledcza do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. /nr 53/ (31-01-2025)

2 tygodni temu

Wersja publikowana w formacie PDF

Komisje:
  • Komisja Śledcza do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. /nr 53/
Mówcy:
  • Poseł Marcin Bosacki /KO/
  • Poseł Sławomir Ćwik /Polska2050-TD/
  • Poseł Patryk Jaskulski /KO/
  • Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka /PSL-TD/
  • Poseł Tomasz Trela /Lewica/
  • Poseł Przemysław Wipler /Konfederacja/
  • Poseł Witold Zembaczyński /KO/

Komisja Śledcza do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r., obradująca pod przewodnictwem poseł Magdaleny Sroki (PSL-TD), przewodniczącej Komisji, zrealizowała następujący porządek dzienny:

– dyskusja na temat niestawiennictwa Zbigniewa Ziobro.

W posiedzeniu udział wzięli: Adam Behan, Piotr Binas, Filip Curyło, Kamil Krajewski, Katarzyna Leder Salgueiro, Piotr Marciniak, Joanna Martyniuk-Placha, Grzegorz Nawrocki, Dariusz Pilarz, Sławomir Śnieżko – stali doradcy Komisji.

W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Monika Biała, Magda Jedynak, Sylwia Łaska, Anna Woźniak – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych.

Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka (PSL-TD):

Dzień dobry. Witam państwa.

Otwieram posiedzenie Komisji Śledczej do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Na podstawie listy obecności stwierdzam kworum.

Porządek dzienny dzisiejszego posiedzenia przewiduje przysłuchanie świadka Zbigniewa Ziobro, byłego ministra sprawiedliwości w latach 2015–2023. Jak widzimy, szanowni państwo, świadek nie został zatrzymany i doprowadzony na wyznaczoną przez nas godzinę. Pan Zbigniew Ziobro w sposób ostentacyjny łamie normy prawne, które obowiązują w państwie. Dzisiejsze postanowienie, realizowane przez Policję, miało na celu zatrzymanie i doprowadzenie świadka na przysłuchanie. Przypominam, to przysłuchanie miało odbyć się w stosunku do świadka, nie osoby podejrzanej. Tak iż pan Ziobro dzisiaj zademonstrował strach choćby przed czynnością tak prostą, jak przysłuchanie świadka. W mojej ocenie jest to niedopuszczalne, by pozwalać, by w tak lekceważący sposób łamać prawo, prawo w Polsce i prawo, na podstawie której pracuje Komisja Śledcza.

Drodzy państwo, w tym miejscu chciałabym rozpocząć dyskusję od propozycji, abyśmy złożyli wniosek o areszt, areszt w ramach kary porządkowej dla świadka, który ostentacyjnie w ten sposób się zachowuje.

Bardzo proszę, pan przewodniczący Marcin Bosacki.

Poseł Marcin Bosacki (KO):

Dziękuję bardzo, pani przewodnicząca. Szanowni państwo, rzeczywiście postępowanie świadka Ziobry, który, przypominam, jest byłym ministrem sprawiedliwości najjaśniejszej Rzeczypospolitej, jest absolutnie naganne i karygodne. Policja nie zastała go w jego miejscu zameldowania i zamieszkania. Ukrywał się w ostatnich godzinach w siedzibie usłużnej wobec swojej formacji telewizji.

Dlatego wnoszę o to, żeby Komisja, proszę państwa o uwagę, po pierwsze, na podstawie art. 105 ust. 5 Konstytucji RP w związku z art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 9 maja 1999 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora, w związku z art. 287 § 2 Kodeksu postępowania karnego, w związku z art. 12 ust. 1 i 2, w związku z art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 21 stycznia 1999 r. o sejmowej komisji śledczej podjęła uchwałę o zwróceniu się do prokuratora generalnego o wystąpienie do Sejmu z wnioskiem o wyrażenie zgody na zastosowanie wobec Zbigniewa Ziobro kary porządkowej aresztu na okres 30 dni, licząc od dnia zatrzymania, z oznaczeniem, iż świadek ma zostać doprowadzony na posiedzenie Komisji celem złożenia zeznań.

Następnie, po drugie, szanowni państwo, na podstawie art. 287 § 2 Kodeksu postępowania karnego w związku z art. 12 ust. 1 i 2, w związku z art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 21 stycznia 1999 r. o sejmowej komisji śledczej podjęła uchwałę o zwrócenie się po uzyskaniu zgody Sejmu do Sądu Okręgowego w Warszawie o zastosowanie wobec Zbigniewa Ziobro kary porządkowej aresztu na okres 30 dni, licząc od dnia zatrzymania, z oznaczeniem, iż świadek ma zostać doprowadzony na posiedzenie Komisji celem złożenia zeznań. Dziękuję bardzo.

Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka (PSL-TD):

Bardzo dziękuję.

Bardzo proszę, pan przewodniczący Tomasz Trela.

Poseł Tomasz Trela (Lewica):

Bardzo dziękuję, pani przewodnicząca. Szanowni państwo, mamy do czynienia z sytuacją bez precedensu. Kilkukrotnie pan Ziobro został wezwany na posiedzenie Komisji Śledczej. Kilkukrotnie na tym posiedzeniu się nie stawił. Na początku zasłaniał się swoim stanem zdrowia, później twierdził, iż paratrybunał konstytucyjny dał mu legitymację do tego, żeby podważać zasadność funkcjonowania Komisji Śledczej. Wreszcie, pan Zbigniew Ziobro w dniu, kiedy miał być zatrzymany i przymusowo doprowadzony przed Komisję Śledczą do spraw Pegasusa, zrobił sobie polityczną chucpę w swojej politycznej, partyjnej telewizji. Nie będzie, nigdy nie będzie przyzwolenia na to, żeby jakikolwiek obywatel naszego kraju, a szczególnie obywatel, który kiedyś pełnił dla tego kraju ważne funkcje publiczne, lekceważył przepisy prawa, procedury i decyzje niezawisłego sądu.

Jeżeli pan Zbigniew Ziobro ma trudność ze stawiennictwem się na Komisji po decyzji sądu, być może będzie łatwiej, kiedy będzie z aresztu przewożony na przesłuchania do Komisji Śledczej. Dość, panie Ziobro, tej chucpy pana, tych kłamstw, oszczerstw, które pan kieruje w stosunku do aktualnie rządzących i do obywateli naszego kraju. Bo kierując oszczerstwa w naszą stronę, kieruje pan oszczerstwa w stosunku do obywateli naszego kraju. Był pan ministrem niesprawiedliwości i bezprawia i to Komisja Śledcza będzie panu udowadniać – dzisiaj nie, następnym razem tak. Jesteśmy na to przygotowani, jesteśmy zdeterminowani. Pan Ziobro, tak jak będzie przesłuchany przed obliczem Komisji Śledczej, tak będzie ponosił odpowiedzialność za wszystkie rzeczy, które przyjmował, podejmował, niezgodnie z przepisami prawa.

Popieram wniosek pana przewodniczącego Marcina Bosackiego o trzydziestodniowy areszt dla pana posła Zbigniewa Ziobro.

Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka (PSL-TD):

Bardzo dziękuję.

A teraz głos poprosił pan poseł Witold Zembaczyński. Bardzo proszę.

Poseł Witold Zembaczyński (KO):

Wielce szanowna pani przewodnicząca, Wysoka Komisjo, państwo doradcy, droga opinio publiczna, Zbigniew Ziobro posiada zegarek. Dość lekceważenia państwa. O godzinie 10.30 powinien siedzieć na tym krześle z napisem „świadek”. Świadka nie ma. Uniemożliwił Policji polskiej zrealizowanie czynności doprowadzenia. Zrobił to świadomie i w kooperacji z innymi osobami, które mają władzę medialną i o tę nieprawidłowość również się upomnimy. Dlatego popieram wniosek o trzydziestodniowy areszt dla świadka Ziobro po to, żeby w ciągu tych 30 dni przebywania w areszcie był do dyspozycji do przesłuchań Komisji Śledczej, na przykład co 5 dni przesłuchanie. To już jest kwestia szczegółowa, którą we wniosku będziemy zawierać, po to, żeby skutecznie doprowadzić do czynności, do której Komisja jest zobligowana, do czynności, na którą czeka opinia publiczna, i przede wszystkim w trosce o los wszystkich ofiar nadużycia uprawnień i władzy przez państwo Kaczyńskiego przy użyciu Pegasusa. Ziobro – najważniejszy świadek – nie będzie sobie igrał z państwem, nie będzie sobie igrał z Policją, nie będzie sobie igrał z opinią publiczną. Żarty się skończyły. Dość lekceważenia państwa. Popieram w 100% wniosek o trzydziestodniowy areszt i pozostawienie świadka do dyspozycji Komisji i przesłuchanie np. w interwałach pięciodniowych, być może na terenie aresztu śledczego. Dziękuję.

Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka (PSL-TD):

Bardzo dziękuję.

W związku z powyższym… Jeszcze pan przewodniczący Wipler. Bardzo proszę.

Poseł Przemysław Wipler (Konfederacja):

Pani przewodnicząca, Wysoka Komisjo, szanowni państwo, padły tutaj bardzo, bardzo poważne zarzuty. Pierwszy zarzut jest taki, iż mamy do czynienia z chucpą. Tak, moim zdaniem to, co dzieje się, jest chucpą. To, iż my wzywamy w chwili obecnej Zbigniewa Ziobro, zanim dostaliśmy bardzo wiele kluczowych dokumentów i zanim przesłuchaliśmy bardzo wielu innych świadków, po wyczerpaniu adekwatnie tylko jednego wątku w sprawie dotyczącego sposobu zakupu systemu Pegasus z funduszu… sfinansowanego z Funduszu Sprawiedliwości, to jest jeden wątek, moim zdaniem najmniej kontrowersyjny. Jest wiele innych spraw, więc uważam, iż wzywanie go dzisiaj miało cel polityczny, a nie służyło dobrze wyjaśnieniu sprawy, dla której została powołana niniejsza Komisja.

Zgodnie z Konstytucją RP istnieje organ, który zgodnie z art. 190… 189 konstytucji rozstrzyga spory kompetencyjne między centralnymi, konstytucyjnymi organami państwa. Jest to Trybunał Konstytucyjny. Mówimy o łamaniu prawa, a zgodnie z art. 190 tej samej konstytucji orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. To, iż są ostateczne, to znaczy, iż żaden inny organ, Sejm, komisja, rząd nie może ich kwestionować, wyrzucać z porządku prawnego.

Zgodnie z konstytucją art. 190 pkt 2 orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawach wymienionych w artykułach poprzednich podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym. Od kwietnia zeszłego roku nie są publikowane bezprawnie jakiekolwiek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Mówienie, iż sprawa jest prosta, iż ktoś sobie lekceważy prawo w momencie, gdy premier i rząd blokuje publikację wyroków Trybunału Konstytucyjnego, w tym orzeczenia stwierdzającego nielegalność tej Komisji, to jest właśnie chucpa. Nadużywanie aresztów, instytucji aresztów było jednym z największych i bardzo często zasadnych zarzutów wobec Zbigniewa Ziobro i popełnianie błędów, które on popełniał, czyli nadużycie instytucji aresztów przy konflikcie w istocie konstytucyjnym i prawnym, jest głupotą i która odwróci się bardzo mocno wobec wszystkim osobom, które w chwili obecnej łamią prawa, aby walczyć z łamaniem prawa. To jest tak, jakbyście zaczęli inwigilować obecnych polityków opozycji, żeby pomóc rozwiązać kwestie związane z nadużywaniem inwigilacji.

Poseł Marcin Bosacki (KO):

Absurd.

Poseł Przemysław Wipler (Konfederacja):

Dlatego będę… Dokładnie tak, to jest absurd, to, co robicie…

Poseł Marcin Bosacki (KO):

Absurd to jest to, co pan mówi.

Poseł Witold Zembaczyński (KO):

Niech pan opuści Komisję. Skoro Komisji nie ma, to proszę wyjść.

Poseł Przemysław Wipler (Konfederacja):

…dlatego będę przeciwny temu wnioskowi. Komisja jest do czasu…

Poseł Witold Zembaczyński (KO):

To proszę wyjść.

Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka (PSL-TD):

Bardzo proszę dać przewodniczącemu skończyć.

Poseł Przemysław Wipler (Konfederacja):

…gdy zostanie opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka (PSL-TD):

Panie przewodniczący…

Poseł Przemysław Wipler (Konfederacja):

Dziękuję bardzo.

Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka (PSL-TD):

Dziękuję uprzejmie. Po pierwsze, panie przewodniczący, szkoda, iż mówi pan o tym, iż Komisja nie otrzymała wszystkich dokumentów. Wystarczy, gdyby miał pan dopuszczenie do ściśle tajnych dokumentów, mógłby się pan z pozostałymi dokumentami zapoznać. Z takiego powodu, iż właśnie nie dysponuje pan tym poświadczeniem, nie ma pan możliwości zapoznania się z wszystkimi dokumentami i myślę, iż wydawanie takich opinii w tej chwili jest nieuprawnione przez pana, bo nie wie pan, jakie dokumenty zgromadziła w pełni Komisja. To jest po pierwsze.

Po drugie, dzisiaj funkcjonariusze Policji działali na podstawie postanowienia sądu – sądu, który w swoim postanowieniu i uzasadnieniu jasno wskazał na to, iż sędzia wydający w Trybunale Konstytucyjnym Julii Przyłębskiej orzeczenie, jeden z sędziów składu orzekającego jest sędzią dublerem. Poza tym to orzeczenie nie jest opublikowane. W związku z powyższym nie niesie za sobą skutków prawa. My dzisiaj działamy na podstawie i w granicach prawa i nie będziemy pozwalać na to, żeby były minister sprawiedliwości właśnie rozpoczynał chucpę wokół tego tematu, a on ma jedynie… jego obowiązkiem jest to, aby stanąć przed Komisją i zostać przesłuchany. Nie pozwolimy na to, nie będziemy się bawić w kotka i myszkę. To nie jest ten czas i miejsce. My dzisiaj poważnie chcemy podejść do tematu…

Poseł Patryk Jaskulski (KO):

Pani przewodnicząca, chciałbym złożyć wniosek formalny.

Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka (PSL-TD):

…chcemy poważnie podejść do tematu i przeprowadzić czynność przesłuchania. o ile pan były minister sprawiedliwości w ten sposób się zachowuje, będziemy zmuszeni do skorzystania z ostatniej możliwości, którą mamy, która również jest określona w przepisach prawa, czyli areszt właśnie w celu wykonania naszej czynności.

Bardzo proszę, pan poseł Jaskulski.

Poseł Patryk Jaskulski (KO):

Chcę złożyć wniosek formalny o pilne przejście do głosowania nad przedłożonym wnioskiem przez pana przewodniczącego Bosackiego. Myślę, iż to nie jest czas na szeroką dyskusję na temat obecnego stanu prawnego, w związku z czym proszę o głosowanie mojego wniosku.

Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka (PSL-TD):

Bardzo dziękuję.

Poddaję wniosek przedstawiony przez posła Marcina Bosackiego pod głosowanie. Kto jest za zaprezentowanym wnioskiem?

Poseł Sławomir Ćwik (Polska2050-TD):

(niezrozumiałe)

Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka (PSL-TD):

Dobrze, panie przewodniczący Ćwik, bardzo proszę, dwa zdania.

Poseł Sławomir Ćwik (Polska2050-TD):

Po wysłuchaniu pana posła Wiplera zastanawiam się, czy pan poseł Wipler…

Poseł Patryk Jaskulski (KO):

Przepraszam, powinniśmy płynnie przejść do realizacji mojego wniosku formalnego, zamknięcie dyskusji i przejście do głosowania.

Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka (PSL-TD):

Tak, panie pośle. Bardzo proszę, dwa zdania, pan poseł przewodniczący Ćwik, zamykamy tę dyskusję i przechodzimy do głosowania.

Poseł Sławomir Ćwik (Polska2050-TD):

Poseł Zbigniew Ziobro swoim postępowaniem pokazał, iż nigdy nie powinien był zostać ministrem sprawiedliwości. Takie zachowanie, kpienie z państwa polskiego, kpienie z procedur prawnych, łamanie prawa, niestawienie się przed Komisją po to, żeby złożyć wyjaśnienia, jest jawnym nadużyciem i ignorowaniem państwa polskiego. To jest działanie przeciwko porządkowi prawnemu i przeciwko państwu. I dlatego wniosek pana przewodniczącego Bosackiego jest w 100% zasadny.

Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka (PSL-TD):

Dziękuję.

Poddaję pod głosowanie wniosek. Kto jest za?

Poseł Marcin Bosacki (KO):

Za zamknięciem, tak?

Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka (PSL-TD):

Za zamknięciem dyskusji w tej chwili. Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników. 7 głosów za. Nikt nie był przeciw. Wniosek przeszedł.

Poddaję w takim razie wniosek pana Marcina Bosackiego pod głosowanie. Kto jest za przedstawionym wnioskiem?

Poseł Przemysław Wipler (Konfederacja):

Przepraszam, nie działa.

Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka (PSL-TD):

Kto jest za? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Dziękuję.

Proszę o podanie wyników. 8 głosów za, 1 sprzeciw, 0 wstrzymujących się. Wniosek uzyskał większość.

Ponieważ wyczerpaliśmy dzisiaj porządek dzienny posiedzenia, wniosek uzyskał większość, na tym zamykam dzisiejsze obrady. Dziękuję uprzejmie.


« Powrótdo poprzedniej strony

Idź do oryginalnego materiału