Komisja Śledcza do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. /nr 71/ (01-04-2025)

1 tydzień temu

Wersja publikowana w formacie PDF

Komisje:
  • Komisja Śledcza do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. /nr 71/
Mówcy:
  • Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka /PSL-TD/
  • Poseł Tomasz Trela /Lewica/

Komisja Śledcza do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r., obradująca pod przewodnictwem poseł Magdaleny Sroki (PSL-TD), przewodniczącej Komisji, zrealizowała następujący porządek dzienny:

– dyskusja na temat niestawiennictwa Andrzeja Stróżnego.

W posiedzeniu udział wzięli: Adam Behan, Filip Curyło, Joanna Martyniuk-Placha, Grzegorz Nawrocki, Patryk Stajkowski – stali doradcy Komisji.

W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Magda Jedynak, Julia Koszałka, Sylwia Łaska z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych.

Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka (PSL-TD):

Otwieram posiedzenie Komisji Śledczej do zbadania legalności, schematy oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem systemu Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

Na podstawie listy obecności stwierdzam kworum.

Porządek dzienny dzisiejszego posiedzenia przewiduje przesłuchanie pana Andrzeja Stróżnego, byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, wezwanego w celu złożenia zeznań w zakresie badanym przez Komisję. Czy są inne propozycje do porządku obrad? Nie widzę, nie słyszę. Przystępujemy w takim razie do realizacji.

Pan Andrzej Stróżny nie stawił się na wyznaczony mu termin przesłuchania. Komisja dysponuje dwoma potwierdzeniami wysłanej przesyłki, nieodebranej przez pana Stróżnego. Otwieram w takim razie dyskusję w tym temacie, na temat wypracowania naszej decyzji co do świadka, który nie stawił się na wyznaczony termin.

Bardzo proszę, pan przewodniczący Tomasz Trela.

Poseł Tomasz Trela (Lewica):

Pani przewodnicząca, szanowni państwo, to już taka praktyka, która dotyczy ludzi związanych z Prawem i Sprawiedliwością, więc ja proponuję, aby Komisja zwróciła się do Sądu Okręgowego w Warszawie z wnioskiem o ukaranie karą porządkową, karą grzywny 3 tys. zł, ale żeby również Komisja zwróciła się do sądu okręgowego z wnioskiem o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie pana Stróżnego, byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, tak żeby Komisja mogła odebrać skutecznie zeznania od świadka. Ta postawa i ta obstrukcja ludzi związanych z Prawem i Sprawiedliwością jest dość jednoznaczna i znana, dlatego proponuję, abyśmy byli w tej sprawie bardzo konsekwentni, zdecydowani, tak jak w przypadku poprzedników, zastosowali dokładnie taki sam mechanizm. Dziękuję bardzo.

Przewodnicząca poseł Magdalena Sroka (PSL-TD):

Bardzo dziękuję. Pan Adam Stróżny… Andrzej Stróżny, przepraszam, trzykrotnie nie stawił się na wyznaczony termin, tak iż ja absolutnie przychylam się do wniosku pana przewodniczącego. Czy ktoś chciałby jeszcze zabrać głos? Nie widzę, nie słyszę. Poddaję w takim razie wniosek pana Tomasza Treli, wiceprzewodniczącego, pod głosowanie.

Kto jest za zwróceniem się z wnioskiem o ukaranie karą pieniężną oraz zatrzymanie i doprowadzenie na kolejny termin pana Andrzeja Stróżnego? Wniosek kierowany do Sądu Okręgowego w Warszawie. Kto jest za? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Dziękuję.

Proszę o podanie wyników. Głosowało 5 osób. 5 głosów za, 0 przeciw, 0 wstrzymujących się. Wniosek uzyskał większość.

Ponieważ wyczerpaliśmy porządek dzienny dzisiejszego posiedzenia zamykam obrady. Dziękuję uprzejmie.

Chciałam tylko podkreślić, iż 16.15 wznawiamy posiedzenie.


« Powrótdo poprzedniej strony

Idź do oryginalnego materiału