Komisja Spraw Zagranicznych /nr 46/ (07-11-2024)

1 tydzień temu

Wersja publikowana w formacie PDF

Komisje:
  • Komisja Spraw Zagranicznych /nr 46/
Mówcy:
  • Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski
  • Poseł Krzysztof Bosak /Konfederacja/
  • Poseł Przemysław Drabek /PiS/
  • Poseł Roman Fritz /Konfederacja/
  • Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom /PiS/
  • Poseł Paweł Jabłoński /PiS/
  • Poseł Joanna Kluzik-Rostkowska /KO/
  • Przewodniczący poseł Paweł Kowal /KO/
  • Poseł Katarzyna Królak /KO/
  • Legislator Przemysław Sadłoń
  • Poseł Anna Wojciechowska /KO/

Komisja Spraw Zagranicznych, obradująca pod przewodnictwem posła Pawła Kowala (KO), przewodniczącego Komisji, zrealizowała następujący porządek dzienny:

– rozpatrzenie wniosku zgłoszonego w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o ratyfikacji Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zmieniającego Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w sprawie statusu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Rzeczypospolitej Polskiej, podpisane w Warszawie dnia 28 czerwca 2017 r., podpisanego w Warszawie dnia 5 lipca 2024 r. (druki nr 670 i 707);

– rozpatrzenie zawiadomienia prezesa Rady Ministrów o zamiarze przedłożenia prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do ratyfikacji, bez zgody wyrażonej w ustawie, Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Kuwejt o współpracy wojskowej, podpisanej w Kielcach dnia 5 września 2023 r. (druk nr 738).

W posiedzeniu udział wzięli: Władysław Teofil Bartoszewski sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych wraz ze współpracownikami.

W posiedzeniu udział wzięli pracownicy Kancelarii Sejmu: Bartosz Bąk i Adrian Maćkiewicz – z sekretariatu Komisji w Biurze Komisji Sejmowych oraz Michał Gajewski i Przemysław Sadłoń – legislatorzy z Biura Legislacyjnego.

Przewodniczący poseł Paweł Kowal (KO):

Dzień dobry państwu.

Zgodnie z zawiadomieniem otwieram posiedzenie Komisji. Może jeszcze zaczekamy, bo nie wszyscy mają karty. Dziękuję bardzo. Proszę państwa, otwieram posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych.

Stwierdzam kworum na podstawie listy obecności.

Witam panie posłanki i panów posłów oraz pana Władysława Teofila Bartoszewskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, wraz ze współpracownikami.

Porządek dzienny dzisiejszego posiedzenia obejmuje rozpatrzenie wniosku zgłoszonego w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o ratyfikacji Protokołu między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zmieniającego porozumienie między rządem RP a OBWE w sprawie statusu OBWE w RP, podpisanego w Warszawie 28 czerwca 2017 r., która to zmiana została podpisana w Warszawie dnia 5 lipca 2024 r. Drugi punkt to rozpatrzenie zawiadomienia prezesa Rady Ministrów o zamiarze przedłożenia prezydentowi RP do ratyfikacji bez zgody, czyli to jest ten tryb bez zgody ustawowej, Umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Państwa Kuwejt o współpracy wojskowej, podpisanej w Kielcach dnia 5 września 2023 r.

Proszę państwa, o ile nie usłyszę sprzeciwu, uznam, iż porządek został…

Poseł Paweł Jabłoński (PiS):

Sprzeciw.

Przewodniczący poseł Paweł Kowal (KO):

Proszę bardzo. Tak.

Poseł Paweł Jabłoński (PiS):

Panie przewodniczący, wnoszę o to, żebyśmy zmienili ten porządek obrad i żebyśmy uzupełnili go o bardzo pilną informację rządu w osobie pana ministra, który jest tutaj obecny, na temat słów wygłoszonych przez premiera, który zarzucił nowo wybranemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych agenturalność. Stwierdził, iż nie podlega żadnej dyskusji to, iż Donald Trump został zwerbowany przez służby rosyjskie.

Poseł Katarzyna Królak (KO):

Przecież tak nie powiedział.

Poseł Paweł Jabłoński (PiS):

Apeluję o to…

Poseł Przemysław Drabek (PiS):

To mamy to puścić?

Poseł Paweł Jabłoński (PiS):

Mogę pani…

Poseł Katarzyna Królak (KO):

Nie.

Poseł Paweł Jabłoński (PiS):

Proszę…

Poseł Katarzyna Królak (KO):

Pani dziennikarka…

Poseł Paweł Jabłoński (PiS):

Po pierwsze apeluję do pani o spokój. Rozumiem, iż temat jest nerwowy, dlatego iż o ile premier Donald Tusk zarzuca agenturalność prezydentowi Stanów Zjednoczonych, to sprawa jest dość poważna.

Poseł Przemysław Drabek (PiS):

Mamy wystąpienie.

Poseł Paweł Jabłoński (PiS):

Apeluję o to, żeby pan minister, który jest tu obecny, poinformował nas, czy rząd dysponuje jakimiś dowodami w tej sprawie. o ile tak, to proszę o przedstawienie tych dowodów. o ile nie – to jakie będą dalsze działania. Czy premier Tusk zamierza przeprosić, wycofać się z tych słów? Bardzo proszę, żebyśmy w pierwszym punkcie naszych dzisiejszych obrad usłyszeli informację rządu w sprawie oskarżeń pod adresem Donalda Trumpa. To jest wniosek o zmianę porządku obrad i o taką informację, aby ona stanowiła pierwszy punkt.

Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom (PiS):

Wniosek formalny.

Przewodniczący poseł Paweł Kowal (KO):

Czy jest głos przeciwny? Proszę bardzo.

Poseł Katarzyna Królak (KO):

Tak. Jest głos przeciwny. W trakcie konferencji prasowej dziennikarka „Tygodnika Solidarność” zadała takie pytanie, a pan premier odpowiedział, iż skandalem jest to, by nam sugerowano, tak jak minister Błaszczak to określał, iż rząd powinien podać się do dymisji. Tak więc składam wniosek przeciwny.

Poseł Paweł Jabłoński (PiS):

W trybie sprostowania, bo zostałem źle zrozumiany. Pani poseł, nie mówię o wypowiedzi pana premiera Tuska z konferencji prasowej, tylko o wypowiedzi ze spotkania z wyborcami Platformy Obywatelskiej z 2023 r., na którym Donald Tusk stwierdził, iż Donald Trump został zwerbowany 30 lat temu przez Rosję, przez służby rosyjskie i iż to nie podlega żadnej dyskusji. Dosłownie takie słowa wypowiedział Donald Tusk. jeżeli pani tego nie zna… To jest dwuminutowa wypowiedź. Mogę to oczywiście puścić, ale myślę, iż to wszyscy wiedzą. Pani po prostu udaje, iż pani nie wie, o co chodzi.

Przewodniczący poseł Paweł Kowal (KO):

Był głos za, był głos przeciw. Poddaję wniosek pod głosowanie.

Czy panie i panowie posłowie mają karty? No i teraz mógłbym poddać, ale poczekam właśnie, bo widzę, iż tutaj opozycja kart zapomniała powyciągać. Proszę bardzo, przygotujcie się do głosowania.

Kto z pań i panów posłów jest za tym, żeby przyjąć wniosek posła Jabłońskiego, tak jak go przedstawił? Jest mi trudno go w jakiś sposób streścić, ale państwo go słyszeli, więc przegłosujemy ten wniosek. Kto jest za? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? Zamykam głosowanie.

Głosowało 25 posłów. Za – 9, przeciw – 16, nikt się nie wstrzymał. Wniosek nie przeszedł.

W związku z tym uważam, iż państwo… W związku z nieprzyjęciem tego wniosku przechodzimy do prowadzenia obrad. Sprawa wniosku jest już zamknięta. Teraz już są punkty, więc jeżeli pan poseł ma coś do tych ratyfikacji, to oczywiście będę…

Poseł Przemysław Drabek (PiS):

Chciałbym ewentualnie, bo faktycznie to jest pewne nieporozumienie…

Przewodniczący poseł Paweł Kowal (KO):

Nie. Ale jakie nieporozumienie?

Poseł Przemysław Drabek (PiS):

Panie przewodniczący…

Przewodniczący poseł Paweł Kowal (KO):

Nie udzielałem głosu.

Poseł Przemysław Drabek (PiS):

Ale chciałbym wyjaśnić, bo tutaj jest duża wątpliwość. Mogli państwo nie wiedzieć, nad czym głosują, i zostać wprowadzeni przez panią w błąd, więc proszę mi dać dwie minuty i posłuchać.

Przewodniczący poseł Paweł Kowal (KO):

Panie pośle, nie no… Co to jest? Panie pośle, co pan robi?

Poseł Przemysław Drabek (PiS):

Ale, panie przewodniczący, chcę…

Przewodniczący poseł Paweł Kowal (KO):

Przechodzimy do realizacji pierwszego punktu porządku.

Poseł Przemysław Drabek (PiS):

Chcę dać możliwość wysłuchania słów premiera Donalda Tuska.

Przewodniczący poseł Paweł Kowal (KO):

Panie pośle, przerwę to. No nie, ale…

Ogłaszam przerwę, proszę państwa.

[Po przerwie]

Przewodniczący poseł Paweł Kowal (KO):

Dziękuję państwu. Wznawiam posiedzenie.

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu pierwszego. Panie ministrze, może pan już zająć miejsce? Panie ministrze, bo panu głosu udzielam. Pan minister mówi. Nie?

Przystępujemy do rozpatrzenia pierwszego punktu porządku obrad. Informuję, iż w dniu 17 października Sejm ponownie skierował projekt ustawy zawarty w druku nr 707 do Komisji w celu zaopiniowania zgłoszonego w czasie drugiego czytania przez klub poselski Konfederacja wniosku o odrzucenie przez Sejm wymienionego projektu ustawy.

Przystępujemy do rozpatrzenia wniosku o odrzucenie. Otwieram dyskusję w tej sprawie. Czy przedstawiciel Konfederacji chce zabrać głos? To jest wasz wniosek. Nie będzie głosu Konfederacji? No nie ma zgłoszenia.

Proszę pana ministra o odniesienie się do wniosku.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Władysław Teofil Bartoszewski:

Temat był przedyskutowany na poprzednim posiedzeniu Komisji i uzyskał poparcie, dlatego był przedstawiony na sali sejmowej i odbyło się drugie czytanie. Jedynym klubem, który na sali sejmowej był przeciwko wnioskowi, był klub Konfederacji. Cała reszta była za. Nie widzę merytorycznego powodu, żeby odrzucać ten wniosek, skoro przeważająca większość posłów w Sejmie jest za ratyfikacją, która jest rzeczą techniczną i naprawia pewien błąd, który negocjatorzy strony przeciwnej popełnili kilka lat temu, co jest rzeczą ewidentną dla wszystkich klubów oprócz jednego.

Przewodniczący poseł Paweł Kowal (KO):

Jasne. Biuro Legislacyjne.

Legislator Przemysław Sadłoń:

Dziękuję bardzo. Przemysław Sadłoń, Biuro Legislacyjne.

Nie mamy uwag. Z naszego punktu widzenia wniosek ma charakter merytoryczny.

Przewodniczący poseł Paweł Kowal (KO):

Nie widzę więcej zgłoszeń do głosu w tej sprawie, więc poddam wniosek pod głosowanie.

Poddaję pod głosowanie wniosek o odrzucenie projektu ustawy ratyfikacyjnej. Kto jest za wnioskiem o odrzucenie? Czyli jeżeli ktoś chce odrzucić, to głosuje za. Kto jest przeciwny? Kto się wstrzymał?

Proszę zamknąć głosowanie i podać wyniki. Za – 1, przeciw – 16…

Poseł Roman Fritz (Konfederacja):

Nie działa.

Przewodniczący poseł Paweł Kowal (KO):

Konfederacja zgłosiła wniosek, nie uzasadniała i nie głosowała.

Głosowało 24 posłów. Za – 1, przeciw – 16, wstrzymało się 7 posłów.

OK, poseł sprawozdawca jeszcze…

Poseł Anna Wojciechowska (KO):

Pan poseł Bosak.

Przewodniczący poseł Paweł Kowal (KO):

Poseł Bosak? Proszę bardzo, panie marszałku. Ale w jakim trybie? Przepraszam.

Poseł Krzysztof Bosak (Konfederacja):

Panie przewodniczący, tylko małe sprostowanie. Wziąłem udział w głosowaniu. Głosowałem za naszym wnioskiem. Dziękuję.

Przewodniczący poseł Paweł Kowal (KO):

Maszyna tego nie pokazała. Chyba iż to był pana głos. Ach, to kolega.

Poseł Roman Fritz (Konfederacja):

Miałem pomyłkę i nie szło tego wycofać.

Przewodniczący poseł Paweł Kowal (KO):

Proszę?

Poseł Roman Fritz (Konfederacja):

Głosowałem omyłkowo. Nie mogłem tego potem wycofać, więc…

Przewodniczący poseł Paweł Kowal (KO):

No tak to jest czasem. C’est la vie, jak mówią starzy Rosjanie.

Poseł Anna Wojciechowska (KO):

Sprawozdawca Aleksandra Wiśniewska.

Przewodniczący poseł Paweł Kowal (KO):

Nie, bo tu mam… Proponuję poseł Kluzik-Rostkowską. Chce?

Poseł Joanna Kluzik-Rostkowska (KO):

Byłam, ale mogę być w dalszym ciągu. Dobrze.

Przewodniczący poseł Paweł Kowal (KO):

Nie wiem, bo tu miałem wpisane… Tak? Dziękuję bardzo.

Przystępujemy do rozpatrzenia drugiego punktu. Informuję, iż marszałek na podstawie art. 118 ust. 2 regulaminu Sejmu w dniu 17 października skierował zawiadomienie z druku nr 738 do Komisji celem zajęcia stanowiska co do zasadności wybranego przez Radę Ministrów trybu ratyfikacji i wyznaczył termin przedstawienia sprawozdania do 7 listopada.

Proszę pana ministra o uzasadnienie wyboru trybu ratyfikacji.

Sekretarz stanu w MSZ Władysław Teofil Bartoszewski:

Szanowny panie przewodniczący, Wysoka Komisjo, mam uzasadnić tryb czy projekt? Bo to są…

Przewodniczący poseł Paweł Kowal (KO):

Tryb. Tu chodzi o to, iż jest uproszczony tryb, ten drugi tryb konstytucyjny.

Sekretarz stanu w MSZ Władysław Teofil Bartoszewski:

Tak. Wybór tzw. małej ratyfikacji jest poparty potrzebą uznania przedmiotowej umowy za źródło prawa powszechnie obowiązującego w Polsce, gdyż jej postanowienia w zakresie wzajemnej ochrony informacji niejawnych będą miały zastosowanie do szerokiego kręgu podmiotów, w tym organów administracji państwowej i przedsiębiorców. Umowa nie spełnia zarazem przesłanek dużej ratyfikacji określonych w art. 89 ust. 1 i art. 90 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym w imieniu rządu proszę o wyrażenie pozytywnej opinii co do zasadności wyboru trybu ratyfikacji.

Przewodniczący poseł Paweł Kowal (KO):

I o to mi chodziło. Dziękuję bardzo.

Czy Biuro Legislacyjne ma uwagi?

Legislator Przemysław Sadłoń:

Nie zgłaszamy uwag.

Przewodniczący poseł Paweł Kowal (KO):

Dziękuję bardzo.

Czy ktoś z państwa posłów chciałby zabrać głos? Zamykam dyskusję.

Stwierdzam, iż zgodnie z art. 119 ust. 1 regulaminu Sejmu w terminie wyznaczonym przez marszałka Sejmu, czyli do 6 listopada, nikt z posłów nie zgłosił pisemnie zastrzeżeń co do trybu ratyfikacji umowy międzynarodowej z druku nr 738. W związku z tym proponuję, aby Komisja przyjęła sprawozdanie o niezgłaszaniu Sejmowi zastrzeżeń co do sposobu ratyfikacji umowy międzynarodowej zawartej w druku nr 738.

Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, uznam, iż Komisja przyjęła sprawozdanie o niezgłaszaniu zastrzeżeń. Nie słyszę sprzeciwu. Nie ma sprzeciwu.

W związku z tym uznaję, iż Komisja przyjęła sprawozdanie o niezgłaszaniu zastrzeżeń.

Posła sprawozdawcy nie wybieramy w tym wypadku? OK.

Zakończyliśmy zatem rozpatrywanie zawiadomienia z druku nr 738.

Informuję, iż na tym porządek obrad został wyczerpany. Zamykam posiedzenie Komisji. Dziękuję bardzo.


« Powrótdo poprzedniej strony

Idź do oryginalnego materiału