![](https://www.sobotajachira.pl/wp-content/uploads/2025/02/2025-02-12-Komunikat-o-upadlosc-Cinkciarz-Pawel-Grzebien-350x350.png)
W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej pojawiły się informacje o złożeniu przez jednego z Klientów Cinkciarz wniosku o ogłoszenie jego upadłości. Swoje stanowisko w tej sprawie zajął również Cinkciarz. Zdaniem Kancelarii, konieczne jest odniesienie się do wyłaniających się nieścisłości.
Upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego, stan niewypłacalności powstaje wtedy, gdy dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Domniemywa się zaś, iż dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, o ile opóźnienie w ich wykonaniu przekracza trzy miesiące. Stan niewypłacalności powstaje także wtedy, gdy zobowiązania pieniężne dłużnika przekraczają wartość jego majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące.
Dlatego też należy wyraźnie podkreślić, iż skoro wymagalne zobowiązania Cinkciarz rażąco przekraczają już wskazany wyżej termin trzech miesięcy, to zachodzą formalnoprawne podstawy do złożenia wniosku o jego upadłość.
Zgodnie z art. 20 prawa upadłościowego, wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić zarówno sam dłużnik, jak również każdy z jego wierzycieli osobistych.
Co więcej, wierzyciel, który składa taki wniosek, działa ze skutkiem nie tylko dla siebie. Postępowanie upadłościowe ma na celu maksymalne zaspokojenie wszystkich wierzycieli, m.in. poprzez zabezpieczenie majątku dłużnika, który stanie się masą upadłości, służącą zaspokojeniu jego wierzycieli. Konsekwencje złożonego wniosku rozciągną się zatem także na innych Klientów Cinkciarza.
Wobec powyższego zdecydowanie krytycznie należy ocenić oświadczenie Cinkciarz z dnia 10.02.2025 r., który złożony wniosek ocenia jako rzekomo „bezprawny” i zapowiada, iż „nie wyklucza zawiadomienia organów ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa przez osobę składającą wniosek”. Tego typu sformułowania należy ocenić jako zmierzające do wywołania efektu zastraszenia poszkodowanych Klientów tego kantoru.
Pozostając zaś na gruncie przepisów prawa karnego, są one w tym zakresie jednoznaczne wskazując w art. 586 kodeksu spółek handlowych, iż niezgłoszenie przez likwidatora lub członka zarządu wniosku o upadłość spółki handlowej pomimo powstania warunków uzasadniających według przepisów upadłość spółki jest przestępstwem i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo więzienia do roku.
Konsekwencje karne mogą spotkać zatem nie wierzycieli, którzy korzystają z uprawnień przyznanych prawem upadłościowym, ale członków zarządu, którzy mimo ziszczenia się przesłanek do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości tego nie czynią.
Obecnie w Krajowym Rejestrze Zadłużonych nie ujawniono żadnego wniosku o ogłoszenie upadłości Cinkciarz. Biorąc jednak pod uwagę całokształt okoliczności, jego ewentualne złożenie nie może być ocenione ani jako niezasadne, ani jako działanie w złej wierze.
Komunikat dla Klientów Kancelarii w sprawie wykonania fotokopii akt sprawy Cinkciarz
W związku z opublikowaniem przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu zawiadomienia o udostępnieniu akt śledztwa dotyczącego Cinkciarz.pl (Zawiadomienie o udostępnieniu akt śledztwa dotyczącego Cinkciarz.pl. – Prokuratura Regionalna w Poznaniu – Portal Gov.pl) Kancelaria uprzejmie informuje, iż w imieniu wszystkich swoich Klientów wykona fotokopie udostępnionych akt sprawy w Prokuraturze.