Koniec operacji "Open Spirit 24" na Bałtyku. Siły morskie państw NATO zneutralizowały niebezpieczne pozostałości wojenne

gospodarkamorska.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: GospodarkaMorska.pl - portal morski, portal gospodarczy


Po dwóch tygodniach zakończyła się, międzynarodowa operacja rozminowywania pk. "Open Spirit 24", podczas której sojusznicze siły morskie państw bałtyckich i zaprzyjaźnionych odzyskały z estońskich wód 40 historycznych obiektów niebezpiecznych, w tym miny morskie i bomby lotnicze.

W przedsięwzięcie zakończone 26 kwietnia było zaangażowanych 16 państw, które zaangażowały swoje siły morskie, kadrę dowódczą, obserwatorów oraz specjalistów, w tym nurków-minerów. Działania przeciwminowe prowadziło 14 okrętów, a także 11 zespołów, w tym nurków-minerów, obsługujące autonomiczne pojazdy podwodne (Autonomous Underwater Vehicle, AUV) oraz mobilne zespoły rozminowania (Explosive Ordnance Disposal, EOD). W sumie było to 700 osób personelu marynarki wojennej państw zaangażowanych.

W ramach operacji, której głównym organizatorem i gospodarzem była Marynarka Wojenna Estonii (Eesti Merevägi), w dniach 15-26 kwietnia sprawdzono prawie 300 km2 obszaru morskiego. Podczas przedsięwzięcia znaleziono 302 kotwice minowe, 37 min morskich, jedną torpedę i dwa inne historyczne, niebezpieczne obiekty. Wraz z wcześniej odzyskanymi przedmiotami, podczas operacji rozbrojono 43 min morskich, bomb i innych przedmiotów wybuchowych.

Oprócz ładunków wybuchowych, w pobliżu Hiiumaa znaleziono również wrak statku o długości 70 metrów. Marynarka wojenna przekaże lokalizacje znalezisk i obrazy sonarowe do National Heritage Board i Transport Board, które zbadają i zidentyfikują pochodzenie wraku, jego poprzednie przeznaczenie i wartość historyczną.

- "Open Spirit 24" zakończył się sukcesem, a postawione zadania zostały wykonane. W ciągu dwóch tygodni sprawiliśmy, iż estońskie obszary morskie stały się bezpieczniejsze dzięki usunięciu 11 ton starych materiałów wybuchowych. Wszystkie uczestniczące jednostki zdobyły cenne doświadczenie w pełnym cyklu polowania na miny. Pokazaliśmy, iż NATO jest w stanie znaleźć i zniszczyć miny i inne urządzenia wybuchowe na Morzu Bałtyckim - powiedział komandor porucznik Ott Laanemets, dowódca grupy zadaniowej "Open Spirit 24."

"Open Spirit" to międzynarodowa, cykliczna operacja rozminowywania mająca na celu zlokalizowanie i zniszczenie historycznych wybuchowych pozostałości wojennych, aby uczynić Morze Bałtyckie bezpieczniejszym. W 1995 roku państwa bałtyckie rozpoczęły współpracę w ramach operacji "Baltic Sweep", która do 1997 roku przekształciła się w operację rozminowywania "Open Spirit." Jest organizowana corocznie przez Litwę, Łotwę i Estonię. Te trzy kraje wymieniają się w roli państwa-gospodarza oraz regularnie zapraszają do udziału państwa zaprzyjaźnione. Trzon sił morskich każdego z nich stanowią jednostki przeciwminowe, a z racji na zalegające w wodzie powojenne pozostałości regularnie prowadzą działania związane z ich neutralizacją. Operacja ma na celu usunięcie amunicji, min i innych obiektów niebezpiecznych, zalegających w Bałtyku od czasów obu wojen światowych, aby stworzyć bezpieczniejsze środowisko na Morzu Bałtyckim zarówno dla żeglugi cywilnej, jak i wojskowej. Poprzednia operacja pk. "Open Spirit" w Estonii miała miejsce w 2021 roku, a pierwsza w 1998 roku.

W kolejnych edycjach tego przedsięwzięcia wielokrotnie brały udział polskie okręty. W 2021 roku ostatni raz wziął w nim udział niszczyciel min proj. 206FM ORP Czajka, który niedługo potem został wycofany ze służby. Rok później udział w przedsięwzięciu wziął niszczyciel min proj. 258 ORP Kormoran, dla którego było to pierwsze, tak duże wydarzenie, wskazujące również na nowy etap rozwoju polskich sił przeciwminowych.

Idź do oryginalnego materiału