Konieczność cyklicznej weryfikacji wpisów w CRBR

3 miesięcy temu

Identyfikacja beneficjentów rzeczywistych to jeden z głównych obowiązków m.in. spółek. Informacje o nich są weryfikowane przez banki, leasingodawców i notariuszy za pośrednictwem Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR), który jest podstawowym narzędziem pozyskiwania danych w procedurach AML/KYC.

Przygotowanie pierwszego zgłaszania do CRBR (przede wszystkim po rejestracji spółki w KRS) stało się powszechną praktyką. Jednak w natłoku obowiązków często umyka konieczność późniejszej aktualizacji wpisów, co może powodować negatywne skutki. Jakie?

Konsekwencje braku aktualizacji danych w CRBR

Skutkiem braku aktualizacji danych w CRBR jest przede wszystkim fakt, iż na spółkę, członków zarządu, a choćby samych beneficjentów rzeczywistych mogą zostać nałożone finansowe kary administracyjne. Dodatkowo osoby zgłaszające (czyli członkowie zarządu, wspólnicy czy prokurenci) mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej za szkodę wyrządzoną nieprawidłowym wpisem.

Błędne wpisy mogą spowodować również paraliż działalności spółki. Mowa tu np. o sytuacji, w której banki odmawiają dokonywania transakcji czy zamknięcia rachunku bankowego do czasu wyjaśnienia kwestii AML.

Poza tym instytucje zobowiązane przeprowadzają regularne, okresowe weryfikacje AML/KYC swoich klientów. Sprawdzają wówczas aktualne dokumenty związane ze strukturą własnościową. jeżeli podczas takiej kontroli okaże się, iż wpis nie odpowiada rzeczywistości, to może to skutkować zgłoszeniem niezgodności do Ministra Finansów i nałożeniem kary finansowej.

Jak uniknąć kłopotów?

Dobrą praktyką jest przeprowadzanie wewnątrzgrupowych cyklicznych przeglądów beneficjentów rzeczywistych. Dzięki temu spółka terminowo wykona ustawowy obowiązek i jednocześnie będzie przygotowana na sprawne przeprowadzanie procedur z bankiem czy leasingodawcą.

Od czego zacząć weryfikację wpisów w CRBR? Jakie dokumenty zbadać i o co zapytać w grupie? Odpowiedzi na te i inne pytania chętnie udzielą nasi eksperci, którzy mają szerokie doświadczenie w procedurach AML/KYC. Zapraszamy do kontaktu!

Idź do oryginalnego materiału