Konsekwencje późniejszej zapłaty podatku za rozliczenie PIT

2 tygodni temu
  • Podatek niezapłacony w terminie stanowi zaległość podatkową. Rozliczenie PIT za [rok-rozliczeniowy] r. (wraz z zapłatą zobowiązania) upływa [termin-rozliczeniowy] [rok-sezonu] r.
  • Od zaległości podatkowej będą naliczane odsetki, których wartość aktualnie wynosi 14,5%.
  • Podatnik uchylający się od spełnienia zobowiązania podatkowego jest narażony na odpowiedzialność karną skarbową.

Rozliczenie czyli zapłata

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, iż rozliczenie PIT [rok-rozliczeniowy] nie oznacza wyłącznie złożenia deklaracji podatkowej do adekwatnego urzędu skarbowego. Obowiązkiem podatnika jest również uregulowanie ewentualnej niedopłaty podatku, która wynika ze złożonego zeznania rocznego PIT. Podobnie jak w przypadku sporządzenia i wysłania PIT [rok-rozliczeniowy] na zapłatę podatku za miniony rok mamy czas do [termin-rozliczeniowy] [rok-sezonu] r.

[cta-article]

Zapłata podatku po terminie może słono kosztować

Podatek niezapłacony w terminie przekształca się w zaległość podatkową. Jej powstanie może prowadzić do następujących konsekwencji:

  • Odsetki podatkowe – począwszy od dnia następującego po dniu w którym powinniśmy dokonać zapłaty podatku, od należnego urzędowi skarbowemu podatku naliczane są odsetki. Ich kwota uzależniona jest od stopy lombardowej, której wartość ustalana jest przez Narodowy Bank Polski. Na chwilę sporządzania niniejszego artykułu wartość odsetek podatkowych to aż 14,5%;
  • Odpowiedzialność karna skarbowa – opóźnienie w zapłacie podatku nie przekłada się automatycznie na dotkliwe dla podatnika konsekwencje z tytułu odpowiedzialności określonej w Kodeksie Karnym Skarbowym. Należy jednak pamiętać, iż konsekwentne uchylanie się od zapłaty podatku stanowi wykroczenie skarbowe, od którego może zostać naliczona kara grzywny;
  • Zajęcie egzekucyjne – uporczywy brak zapłaty podatku stanowi naczelną przesłankę do wszczęcia postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez organy administracji skarbowej. Uchylanie się od uiszczenia zobowiązania podatkowego może spowodować zajęcie egzekucyjne np. rachunku bankowego;
  • Odpowiedzialność osób trzecich – jednym z ostatecznie stosowanych instrumentów jest sięgnięcie do majątku osób trzecich związanych z podatnikiem. W tym celu jednak organ podatkowy może przystąpić do tego typu działań dopiero w następstwie wydania decyzji.

Warto uważać przy stosowaniu ulg i odliczeń

Wypełniając rozliczenie PIT [rok-rozliczeniowy] warto zwrócić szczególną uwagę na stosowane ulgi, odliczenia, zwolnienia oraz inne preferencje podatkowe. Skorzystanie z nieprzysługujących nam sposobów na obniżenie podatku będzie potraktowane na równi z zaległością podatkową, od której zostaną naliczone odsetki.

[cta-article-2]

Jak postępować z zaległością podatkową?

W przypadku, gdy dojdzie do powstania zaległości podatkowej, w pierwszej kolejności warto rozważyć niezwłoczne uiszczenie zobowiązania. Zapłata choćby części podatku naliczonego pozwoli na zmniejszenie kwoty karnych odsetek.

W tym celu należy złożyć wniosek o rozłożenie należności podatkowej na raty. Niestety wniosek o rozłożenie podatku na raty zostanie rozpatrzony pozytywnie jedynie w sytuacji, gdy podanie zostanie złożone przed ostatnim dniem terminu na zapłatę podatku.

Jeśli chcesz obliczyć wartość odsetek podatkowych zachęcamy do skorzystania z kalkulatora odsetek podatkowych [rok-rozliczeniowy]/[rok-sezonu].

Rekomendacja PITax.pl Łatwe podatki

Nawet częściowa zapłata zaległości podatkowej stanowi brak przejawu realizacji przesłanek określonych w kodeksie karnym skarbowym oraz ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Sukcesywne regulowanie zaległego zobowiązania podatkowego pozwala na ograniczenie konsekwencji do uiszczenia wartości podatku wraz z należnymi odsetkami.

W sytuacji, gdy jednak doszło do wszczęcia postępowania egzekucji w administracji zalecamy lekturę artykułu: Egzekucja z urzędu skarbowego - jak się przed nią bronić?

Idź do oryginalnego materiału