Kontrakt trenerski. Umowa o świadczenie usług trenerskich.
Zatrudnianie polskich trenerów w klubach piłkarskich regulują przepisy Uchwały nr XII/189 z dnia 12 grudnia 2014 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej dot. Zasad regulujących stosunki pomiędzy klubem sportowym a trenerem piłki nożnej (tekst jednolity przyjęty uchwałą Zarządu PZPN)
Umowa o pracę czy umowa cywilnoprawna? Forma umowy zawieranej z trenerem
Umowa zawierana między trenerem a klubem piłkarskim, na rzecz którego trener ma świadczyć swoją pracę, może przyjąć formę umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Zdecydowanie najczęściej zawiera się umowy cywilnoprawne zwane kontraktami trenerskimi lub umową o świadczenie usług trenerskich. Profesjonalny kontrakt trenerski będący umową cywilnoprawną może być również realizowany w formie działalności gospodarczej.
Umowa ta reguluje stosunki prawne pomiędzy klubem sportowym a trenerem i określa m.in. warunki współpracy (zasady świadczenia usług trenerskich z zachowaniem prawa wewnętrznego PZPN), prawa i obowiązki obu stron, zasady rozwiązania kontraktu trenerskiego. Ponadto, w kontrakcie szczegółowo określa się wysokość wynagrodzenia trenera, sposób i terminy wypłat, w tym premie za osiągnięcia zespołu, np. wygrane mecze, a także zasady uprawniające klub do korzystania z wizerunku trenera (temu tematowi był poświęcony odrębny wpis na stronie www naszej kancelarii prawnej).
Profesjonalny kontrakt trenerski – umowa prawna zawarta na podstawie uchwały PZPN
Kontraktem trenerskim jest umowa cywilnoprawna zawarta pomiędzy klubem sportowym a trenerem piłki nożnej, realizowana na podstawie postanowień ww. Uchwały PZPN przy uwzględnieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, względnie umowa o pracę wypełniana przez strony kontraktu zgodnie z dyspozycjami Uchwały PZPN, przy odpowiednim zastosowaniu przepisów prawa pracy, w szczególności w zakresie rozwiązania stosunku pracy.
Zatrudnienie trenera w klubie piłkarskim
Trenerem piłki nożnej jest osoba posiadająca kwalifikacje określone odrębnymi przepisami PZPN, która na podstawie uzyskanej od Związku licencji może prowadzić zespół piłkarski lub być asystentem trenera, jak również pełnić w szczególności funkcje trenera: bramkarzy, przygotowania fizycznego oraz zespołów młodzieżowych.
Trenerem prowadzącym zespół uczestniczący w rozgrywkach piłki nożnej w Polsce, może być osoba, która łącznie spełnia następujące warunki:
1. Posiada licencję trenera uprawniającą do prowadzenia zespołu w danej lidze/klasie rozgrywkowej wydaną przez PZPN lub Wojewódzki ZPN w trybie niniejszej Uchwały.
2. Posiada pełną zdolność do czynności prawnych.
3. Korzysta z pełni praw publicznych.
4. Nie może być skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo, o którym mowa w art. 46-50 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 roku o sporcie, lub określone w rozdziale XIX,XXIII, z wyjątkiem art. 192 i art.193, rozdziale XXV i XXVI ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku – Kodeks karny (Dz.U. Nr 88, poz. 553, z późn. zmian.), chyba iż nastąpiło zatarcie skazania.
5. Nie jest osobą: wobec której został prawomocnie orzeczony środek karny w postaci zakazu działalności w piłce nożnej (wykonywania określonej działalności), chyba iż nastąpiło zatarcie skazania lub nie jest osobą, która podlega karze bezwzględnej dyskwalifikacji orzeczonej przez organy dyscyplinarne PZPN za przewinienie korupcji w sporcie.
6. Nie jest osobą, wobec której toczy się postępowanie dyscyplinarne za przewinienia określone w art. 79 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN.
7. Nie jest osobą, która jest wpisana na listę pośredników transakcyjnych prowadzoną zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
Piłkarski Klub Sportowy
Klubem piłkarskim jest uczestnicząca we współzawodnictwie sportowym w piłce nożnej osoba prawna będąca stowarzyszeniem kultury fizycznej, stowarzyszeniem, spółką akcyjną (sportową spółką akcyjną), spółką z ograniczoną odpowiedzialnością lub mająca inny status prawny, zgodnie z uchwałą Zarządu PZPN o członkostwie.
Zawarcie i rozwiązanie kontraktu sportowego z trenerem
Warunki zawarcia kontraktu
Umowa zwykle określa, na jaki okres zostaje zawarta – może to być czas określony lub nieokreślony. Profesjonalny kontrakt trenerski jest podpisywany na minimum jeden sezon piłkarski, a w przypadku kontraktu zawieranego w trakcie sezonu piłkarskiego, warunkiem jest, iż musi on być zawarty co najmniej do końca danego sezonu piłkarskiego. Zgodnie z treścią uchwały zarządu polskiego związku piłki nożnej, kontrakt profesjonalny sporządzony jest w formie pisemnej w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla klubu, trenera i podmiotu prowadzącego rozgrywki.
Trener może podpisać kontrakt, nie może być związany z żadnym klubem piłkarskim kontraktem trenerskim lub umową cywilnoprawną, nie będącą kontraktem lub jego dotychczasowy kontrakt z klubem piłkarskim lub umowa cywilnoprawna nie będąca kontraktem wygasły lub wygasną w ciągu 6 miesięcy. Trener może zawrzeć tylko jeden profesjonalny kontrakt trenerski na ustalony okres jego obowiązywania. Ponadto, w trakcie obowiązywania profesjonalnego kontraktu trenerskiego trener nie może realizować innego zatrudnienia, prowadzić innej działalności gospodarczej lub innej aktywności utrudniającej pełne zaangażowanie się trenera w prowadzenie zespołu piłkarskiego lub świadczenie innych usług trenerskich, chyba iż klub wyrazi na to zgodę na piśmie pod rygorem nieważności.
Warunki rozwiązania kontraktu
Profesjonalny kontrakt trenerski mający postać umowy cywilnoprawnej może być rozwiązany:
a) w każdym czasie na podstawie zgodnego oświadczenia woli stron wyrażonego – rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, pod rygorem nieważności – w formie pisemnej.
b) poprzez złożenie przez klub oświadczenia o rozwiązaniu kontraktu z opcją wypłaty jednorazowego odszkodowania, o ile strony przewidziały taką możliwość przy podpisaniu kontraktu,
c) na wniosek trenera – w razie uprzedniego złożenia przez klub oświadczenia o zwolnieniu trenera z obowiązku świadczenia usług trenerskich, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia,
d) poprzez złożenie przez trenera oświadczenia o rozwiązaniu kontraktu z opcją zapłaty odszkodowania, o ile strony przewidziały taką możliwość przy podpisaniu kontraktu,
e) przez klub w trybie natychmiastowym – w przypadku rażącego naruszenia przez trenera piłki nożnej przepisów prawa lub obowiązków kontraktowych,
f) przez trenera piłki nożnej w trybie natychmiastowym w drodze jednostronnego rozwiązania kontraktu – w przypadku rażącego naruszenia przez klub przepisów prawa lub obowiązków kontraktowych, w szczególności w przypadku zwłoki z zapłatą przez klub wynagrodzenia określonego kontraktem przez okres co najmniej 3 miesięcy.
Profesjonalny kontrakt trenerski mający postać umowy o pracę może być rozwiązany na zasadach przewidzianych w Kodeksie pracy, w szczególności przy zachowaniu istniejących okresów wypowiedzenia stosunku pracy oraz bez możliwości zastosowania opcji zapłaty odszkodowania przez którąkolwiek ze stron kontraktu trenerskiego.
Trener, który nie zgadza się z rozwiązaniem przez klub kontraktu w trybie natychmiastowym może skorzystać z wynikającego z treści samego kontraktu zapisu na sąd polubowny i wystąpić do Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN z wnioskiem o uznanie rozwiązania kontraktu za sprzeczne z prawem i wypłatę wynagrodzenia kontraktowego za czas pozostały do wygaśnięcia kontraktu zawartego z trenerem (czas obowiązywania kontraktu, gdyby został wypełniony zgodnie z postanowieniami).
Prawa i obowiązki trenera wynikające z kontraktu
Zgodnie z postanowieniami uchwały PZPN oraz na mocy umowy z klubem trener zobowiązuje się do reprezentowania kolorów klubu w powierzonym mu zakresie. Wśród profesjonalnych usług trenerskich, których realizacja wynika z treści łączącej trenera z klubem umowy znajdują się między innymi usługi takie jak:
- uczestniczenie w procesie szkoleniowym,
- kierowani zespołem w rozgrywkach ligowych,
- uczestniczenie w zajęciach treningowych,
- uczestniczenie w zgrupowaniach, obozach zespołu piłkarskiego,
- opracowywanie treści zajęć szkoleniowych,
- udział w konferencjach prasowych,
- udział w wydarzeniach medialnych, marketingowych czy szkoleniowych,
- przygotowanie fizyczne, taktyczne i techniczne gry zespołu,
- opiniowanie zawodników,
- analizowanie i ocena poziomu sportowego
Autor:
Oliwia Babiarz