Darowizna na cele krwiodawstwa – rozliczenie PIT za [rok-rozliczeniowy] r.
Ulga na cele krwiodawstwa jest znana polskiemu podatkowi dochodowemu od osób fizycznych od początku 2007 r. i do dzisiaj można ją uwzględnić w ramach zeznania rocznego PIT. Jest to dosyć powszechnie wykorzystywane odliczenie, które pomniejsza naszą podstawę opodatkowania (w zależności od formy opodatkowania - przychód lub dochód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu).
Darowizna na cele krwiodawstwa – dla kogo?
Adresatami preferencji podatkowej są honorowi krwiodawcy przekazujący darowiznę na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew. W ramach ulgi można odliczyć kwoty, które - przy oddawaniu krwi na normalnych zasadach - otrzymaliby tytułem ekwiwalentu za oddaną krew.
Kto nie może zostać honorowym krwiodawcą w rozumieniu ustawy o PIT? Takim podmiotem nie może zostać osoba, która w zamian za oddaną krew uzyskała wynagrodzenie. Dodatkowo ulgi na cele krwiodawstwa nie odliczą podatnicy, którzy przekazali krew lub osocze:
- innym osobom fizycznym,
- osobom prawnym oraz jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej, które prowadzą działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 % oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.
Mimo, iż na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulga na cele krwiodawstwa jest zrównywana z darowizną zdefiniowaną w ramach kodeksu cywilnego, to tych dwóch pojęć nie należy ze sobą utożsamiać. W przypadku darowizny na cele krwiodawstwa wartość odliczenia zależy od ilości oddanej krwi lub osocza. W rzeczywistości dochodzi do przeliczenia ekwiwalentnej kwoty pieniężnej, który otrzymałby dawca za przekazanie krwi.
Z ulgi na darowiznę na cele krwiodawstwa skorzystać mogą podatnicy rozliczający się na formularzach:
- PIT-28 (wzór nr 25) – dla podatników ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych;
- PIT-36 (wzór nr 30) – rozliczenie adekwatne dla osób na zasadach ogólnych, o ile jakiekolwiek osiągnięte przez nich przychody zostały uzyskane bez udziału płatnika;
- PIT-37 (wzór nr 29) – z tego formularza skorzystają osoby rozliczające się wyłącznie za pośrednictwem płatnika.
Ile wynosi ulga na krew?
Kwota ulgi na cele krwiodawstwa jest ustalana w oparciu o:
- ilość oddanej krwi lub osocza,
- wartość podstawy opodatkowania (przychodu/dochodu).
Aktualnie obowiązujące przepisy normują limity dopuszczalnej ilości krwi, jaką można oddać. W ciągu roku mężczyzna przekaże nie więcej, niż 2,7 l krwi, natomiast kobieta – 1,8 l.
Bez względu na płeć możemy również przekazać 25 l osocza rocznie. Ekwiwalent pieniężny za litr krwi został ustalony na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia i wynosi 130 zł. Litr osocza wyceniono na 170 zł. Wartość ulgi nie powinna jednak przekroczyć 6 proc. dochodu/przychodu wskazanego w deklaracji PIT.
Rozliczenie ulgi na cele krwiodawstwa w PIT za [rok-rozliczeniowy]
Niezależnie od tego, na której z powyższym deklaracji się rozliczamy, celem uwzględnienia ulgi na cele krwiodawstwa musimy dołączyć załącznik PIT/O (wzór nr 27), na którym powinniśmy podać następujące informacje:
- kwotę przekazanej darowizny,
- kwotę dokonanego odliczenia,
- dane jednostki, której przekazaliśmy krew.
Oddanie krwi – ile wolnego w 2023 r.?
Poza gratyfikacjami podatkowymi, honorowi dawcy mogą zyskać również w zakresie dni wolnych od pracy przysługujących im w następstwie oddania krwi lub osocza. Zgodnie z procedowanym rozwiązaniem – zawartym w ramach rządowego projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (druk nr 2935) – zatrudnionym ma przysługiwać nie jeden dzień wolny od pracy (jak jest dotychczas), ale aż dwa dni rekonwalescencji. w tej chwili obowiązujące rozwiązanie przewiduje, iż w razie oddania krwi – honorowemu dawcy krwi przysługuje wolne od pracy w dniu, w który doszło do krwiodawstwa. Projektowane rozwiązanie legislacyjne zakłada, iż pracownik będzie potrzebował dwóch dni odpoczynku, oddając mu dodatkowe wolne również w dzień po oddaniu krwi.
Aktualny etap legislacyjny: rządowy projekt ustawy został uchwalony przez Sejm i trafi pod obrady Senatu.