Koszty finansowania dłużnego można powiązać nie tylko z przychodem kapitałowym

8 miesięcy temu

Koszty związane z nabyciem udziałów lub akcji nie muszą być zawsze związane z przychodami ze źródeł kapitałowych. W niektórych przypadkach mogą być zakwalifikowane do innego źródła przychodów. Taki wniosek płynie z najnowszego wyroku WSA we Wrocławiu[1] i jest on bardzo korzystny dla podatników.

Problematyczne koszty

Spółka zaciągnęła kredyt celem sfinansowania zakupu pakietu 100% akcji spółki szwajcarskiej. Głównym powodem nabycia akcji podmiotu powiązanego było zwiększenie możliwości generowania zysków z działalności operacyjnej. Założeniem tej inwestycji było poszerzenie bazy klientów spółki o klientów podmiotu powiązanego.

Spółka zastanawiała się, czy koszty finansowania dłużnego (opłaty, prowizje, odsetki, różnice kursowe), czyli kredytu zaciągniętego na zakup akcji podmiotu powiązanego, powinny być kwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów z innych źródeł niż zyski kapitałowe.

Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, iż koszty, które dotyczą przychodów z zysków kapitałowych określonych w ustawie o CIT[2], powinny być przypisane do źródła, do którego kwalifikowane są przychody.

Zdaniem Dyrektora KIS ustawa o CIT nie uzależnia kwalifikacji kosztów do źródła przychodów związanych z akcjami, od celu nabycia przedmiotowych akcji.

Spółka zaskarżyła interpretację

…a WSA we Wrocławiu ją uchylił. W uzasadnieniu ustnym Sąd wskazał, iż Dyrektor KIS powinien przede wszystkim wziąć pod uwagę cel poniesienia wydatku, który został wskazany we wniosku.

Sąd podzielił pogląd wyrażony w wyroku NSA[3], zgodnie z którym praktyka związana z obrotem gospodarczym wskazuje, iż nabycie akcji lub udziałów może być dokonane nie tylko w celu uzyskiwania przychodów kapitałowych. Cel może dotyczyć również operacyjnej działalności gospodarczej, którą prowadzi podmiot nabywający akcje lub udziały i która jest nakierowana na uzyskiwanie innych przychodów niż przychody z zysków kapitałowych.

Jako przykład sąd wskazał nabywanie akcji lub udziałów podmiotów, których kontrola może mieć pozytywny wpływ na działalność biznesową podmiotu nabywającego.

Znaczenie wyroku dla podatników

Od dłuższego czasu sądy administracyjne kształtują korzystne dla podatników stanowisko w tym temacie. Mimo tego organy podatkowe wciąż odmawiają potwierdzenia możliwości zaliczenia kosztów finansowania dłużnego do źródła innego niż zyski kapitałowe.

Wyrok WSA we Wrocławiu jest nieprawomocny. Do tej pory nie opublikowano również uzasadnienia pisemnego. Jest on jednak zdecydowanie korzystny dla podatników i wraz z innymi podobnymi orzeczeniami może dać im solidne argumenty w przypadku ewentualnego sporu z organami podatkowymi.

Gdyby mieli Państwo pytania odnośnie do prezentowanej tematyki – zachęcamy do kontaktu.

[1] Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 11 kwietnia 2024 r., sygn. akt I SA/Wr 977/23.

[2] art. 7b ust. 1

[3] Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 lutego 2024 r., sygn. akt II FSK 665/21.

Idź do oryginalnego materiału